Sercu bliski Beskid Niski

Forum portalu www.beskid-niski.pl
Dzisiaj jest 28-03-2024 10:07

Strefa czasowa UTC+01:00




Nowy temat  Odpowiedz w temacie  [ Posty: 39 ]  Przejdź na stronę Poprzednia 1 2 3
Autor Wiadomość
Post: 17-11-2015 09:51 
Offline

Rejestracja: 19-12-2007 23:47
Posty: 1371
Lokalizacja: Jasło
prosty pisze:
Darek Z. pisze:
Z tego co się dowiedziałem, formalnie PTTK nie znakuje tego szlaku. Czy taka odpowiedź cię zadowala? :) A drogowskazy może są tymczasowe, nie wiem, zobaczymy jak już szlak będzie ukończony...

Znaki nie są chyba tymczasowe, a szlak wygląda na ukończony - w każdym razie przebieg żółtego szlaku "Bartne - Krempna" przez Świerzową, Świątkową W. i przełęcz Hałbowską jest wyrysowany i opatrzony profilem wysokościowym na tablicy informacyjnej MPN-u przy wejściu do Świerzowej.



Nigdzie nie napisałem, że znaki są tymczasowe :). Pisałem o prowizorycznych drogowskazach szlaków, które wiszą na skrzyżowaniu dróg Świątkowa Wielka - Desznica i wywnioskowałem, że one mogą być tylko tymczasowe...
Natomiast co do argumentu, że szlak "jest wyrysowany i opatrzony profilem wysokościowym na tablicy informacyjnej MPN-u przy wejściu do Świerzowej" i to ma być argument jego ukończenia, to daleki byłbym od takiego postawienia sprawy. Jak ja byłem, to też widziałem tę tablicę, a szlak nie był ukończony :). Choć być może teraz już jest...

_________________
Szlaki Beskidu Niskiego i nie tylko...: http://www.beskid-niski-pogorze.pl
Konfederacja barska w regionie: http://www.beskid-niski-pogorze.pl/konf ... barska.php


Na górę
Post: 17-11-2015 15:19 
Offline

Rejestracja: 10-07-2010 12:50
Posty: 280
Lokalizacja: Kraków
Darek Z. pisze:
Natomiast co do argumentu, że szlak "jest wyrysowany i opatrzony profilem wysokościowym na tablicy informacyjnej MPN-u przy wejściu do Świerzowej" i to ma być argument jego ukończenia, to daleki byłbym od takiego postawienia sprawy.


To miał być argument, że nie jest tymczasowy. Przepraszam za źle sformułowane zdanie. A pomysł że tymczasowe miałyby być znaki szlaku a nie tabliczki wynikł z najwyraźniej nieuważnego przeczytania Twojego posta. Znaczy się, dwója z czytania ze zrozumieniem i dwója ze składni :oops: Się zaorałem... :wink:


Na górę
Post: 18-12-2016 10:40 
Offline

Rejestracja: 19-12-2007 23:47
Posty: 1371
Lokalizacja: Jasło
A więc stało się, szlak żółty Mrukowa - Kotań - Krempna, po 20 latach istnienia przeszedł do historii... Powstał nowy szlak Bartne - Kotań - Krempna. Coś więcej napisałem o tym na swojej stronce, jeśli by ktoś chciał poczytać. Jak Was się podobają zmiany? :)
http://www.beskid-niski-pogorze.pl/aktu ... ku_mpn.php

_________________
Szlaki Beskidu Niskiego i nie tylko...: http://www.beskid-niski-pogorze.pl
Konfederacja barska w regionie: http://www.beskid-niski-pogorze.pl/konf ... barska.php


Na górę
Post: 18-12-2016 16:59 
Offline

Rejestracja: 25-04-2009 07:26
Posty: 1249
Ciekaw jestem, czy dadzą komuś mandat za przejście starym szlakiem (pomijając to, że nie słyszałem, by ktokolwiek kiedyś dostał takowy). Samo zamalowanie na szaro nie wystarczy i idąc takim szlakiem nie bardzo by mnie to zastanawiało - nieraz widziałem malowanie szarą farbą jako podkład pod właściwe oznaczenie.


Na górę
Post: 19-12-2016 22:50 
Offline

Rejestracja: 19-12-2007 23:47
Posty: 1371
Lokalizacja: Jasło
Dlugi pisze:
Ciekaw jestem, czy dadzą komuś mandat za przejście starym szlakiem (pomijając to, że nie słyszałem, by ktokolwiek kiedyś dostał takowy). Samo zamalowanie na szaro nie wystarczy i idąc takim szlakiem nie bardzo by mnie to zastanawiało - nieraz widziałem malowanie szarą farbą jako podkład pod właściwe oznaczenie.

W obecnej sytuacji, gdzie nie ma żadnej informacji ani w necie ani w terenie, że takie zmiany nastąpiły, to wątpię by można mówić o mandatach, raczej można by było ich opier....ić, że narażają życie turystów każąc mi iść przez Kolanin do Świątkowej ;). Wszak przecież mogę nie mieć sił pokonywać takiej nieplanowanej góry, o dość znacznej jednak wysokości lub nie mieć na to czasu, by zdążyć przed zmrokiem, bo nie planowałem nadłożenia drogi. W skrajnym przypadku, z dobrym prawnikiem, jeszcze odszkodowanie by wywalczył za stres podczas wycieczki :wink: .

Dlugi pisze:
Samo zamalowanie na szaro nie wystarczy i idąc takim szlakiem nie bardzo by mnie to zastanawiało - nieraz widziałem malowanie szarą farbą jako podkład pod właściwe oznaczenie.

No niby masz rację, zawsze można powiedzieć, że zobaczyłem namalowany szary znak i myślałem, że to szlak koloru szarego :) i naprawdę nie mieli by za co w tej sytuacji ukarać...
Natomiast zastanawia mnie kiedyś widział malowanie szarą farbą jako podkład pod znak właściwy? Musiało to być bardzo dawno. Z moich obserwacji wynika, że większość znakarzy nawet nie maluje białego podkładu pod cały znak, jeno dwa białe paski i pomiędzy nimi pasek koloru szlaku. Taki znak zbyt długo nie będzie się trzymał, szczególnie, że zaraz po pomalowaniu drzewo wpija farbę i znak wygląda bladziutko :), a raczej nikt nie będzie czekał aż to wyschnie, bo trzeba przeć naprzód :). Właśnie takim sposobem został wyznakowany ten nowy szlak z Bartnego do Świątkowej Wielkiej. Dawne dobre znakowanie odchodzi niestety w niebyt, choć zdarzają się jeszcze dobre praktyki, nawet w BN...

_________________
Szlaki Beskidu Niskiego i nie tylko...: http://www.beskid-niski-pogorze.pl
Konfederacja barska w regionie: http://www.beskid-niski-pogorze.pl/konf ... barska.php


Na górę
Post: 20-12-2016 06:22 
Offline

Rejestracja: 14-02-2014 14:51
Posty: 96
Widziałem (w Sudetach) oznakowanie szlaku przeplatające się z zamalowanymi znakami na szaro. Wyglądało to tak jakby jeden znakarz szedł i robił podkład (szary) a drugi za nim po jakimś czasie malował nowe znaki - nie trafiając na przygotowane podkłady. Szedłem i nie wiedziałem czy idę starym czy nowym szlakiem.
Zdarzały się również (w BN także) dwa oznakowania, stara trasa nie zamalowana i nowa wyznaczona...Oznakowanie różniło się tylko stopniem zniszczenia.
Wszystko zależy od znakarzy


Na górę
Post: 20-12-2016 07:29 
Offline

Rejestracja: 25-04-2009 07:26
Posty: 1249
Darek Z. pisze:
Natomiast zastanawia mnie kiedyś widział malowanie szarą farbą jako podkład pod znak właściwy? Musiało to być bardzo dawno...

Tak, było to dobrych parę lat temu, jak ponownie zaczynałem się włóczyć. Szedłem Rymanowa Zdroju do Iwonicza Zdroju. Spotkałem tam znakarkę z dwoma puszkami farby - białą i czerwoną. Miała przemalowane już wcześniej miejsca na znaki szarą farbą. Zgadaliśmy się trochę, to ona poleciła mi odwiedzić Jasiel. Spojrzałem później na mapę - jakoś strasznie daleki i niedostępny ten Jasiel był :-)


Na górę
Post: 21-12-2016 18:04 
Offline

Rejestracja: 10-05-2011 15:36
Posty: 737
Lokalizacja: słupsk
Darek Z. pisze:
Jak Was się podobają zmiany?

Moje uwagi:
1. Nie znam uzasadnienia tych zmian. Powstały one z nakazu MPN, czy z inicjatywy PTTK Jasło z akceptacją Parku?
2. Po zlikwidowaniu dużego odcinka szlaku żółtego, najbardziej będzie brakowało łącznika od szlaku czerwonego (z pod Ostrysza) do szlaku rowerowego biegnącego drogą Folusz- Świątkowa Wielka, a dokładniej do drogi Desznica- Świątkowa Wielka, bo ten rowerowy jest szlakiem sezonowym dostępnym od 1 V do 30 X. Nie rozpatruję tu i nie rozpoczynam dyskusji na temat: czy piechur może poruszać się szlakiem rowerowym, m.in. tym.
3. Darek Z. na swojej stronce wspomina "...pojawiły się jakieś dziwne zwroty typu: "dalej czerwonym", jak to ma miejsce np. w Świątkowej Wielkiej...". Zwrot taki umieszczony jest na tabliczce ze znakiem żółtym.
Mnie wydaje się, że tu chodzi o przyczynę, którą wspomina i w którą wątpi Darek Z.: dojście do właściwej Przełęczy Majdan. Starano się być bardzo precyzyjnym. Może to było podyktowane zastrzeżeniami, które gdzieś słyszałem/czytałem?, że miejsce, w którym obecnie krzyżują się GSB z żółtym, to nie jest Przełęcz Majdan, chociaż potocznie za takie jest uznawane. Z tej właściwej przełęczy też można zejść do Bartnego, nie trzeba dochodzić czerwonym do Bacówki.
4. Odpowiadając krótko na pytanie Darka Z: niechlujstwo, odwalenie roboty. Może spychajka między PTTK Jasło, a Parkiem?
Jeżeli ktoś znał będzie przyczyny, albo uzasadnienie zmian szlaków w trójkącie Mrukowa- Bartne- Krempna, to proszę o info na forum.

Info tematycznie związane ze znikaniem szlaków w tejże okolicy , a także zamalowywaniem na szaro w celu likwidacji bądź odnowienia szlaku. Wspominali o tym również Dlugi i creamcheese.
Miesiąc temu kręcąc się po BN, częścią jednej mojej dniówki był odcinek >>>Mrukowa ...Folusz>>>.
W Mrukowej skręciłem dwuszlakowo (żółty i zielony) i doszedłem do Woźnicy. Tam, w okolicach wiat, dostrzegłem tylko jeden z tych znaków, nie pamiętam, który. Miejsce błędne, nie wiadomo w którym kierunku, które szlaki wyprowadzają. Nie mając precyzowanej marszruty, przeszedłem kładką przez potok Szczawa i wzdłuż drogi krzyżowej, bez szlaku turystycznego, doszedłem do kaplicy pod Trzema Krzyżami.
Kaplica ta jest zbudowana z kamienia ciosowego w 1906 r. przez braci Jakuba i Wojciecha Balów z wsi Samoklęski w stylu gotyckim. Wybudowano ją w miejscu poprzedniej, drewnianej, na której miała znajdować się data 1444 r.
Dalej pokręciłem się trochę po okolicy, by następnie zejść lewym orograficznie zboczem potoku Szczawa do miejsca, gdzie szlak zielony opuszcza wąwóz tego potoku w kierunku zachodnim.
I właśnie od tego miejsca, aż do drewnianej budowli z mapą Parku pod górą Smyczka szlak zielony jest miejscami niewidoczny. Szedłem tam pierwszy raz i miałem w dwóch, może w trzech miejscach dylemat rozwidleniowy. Było po świeżym opadzie śniegu, do 30 cm. i nie było widać znaków. Po czasie dopiero dostrzegłem, że niektóre znaki są zamalowane na szaro. Likwidacja, czy odnowa szlaku?
Nie wiem jak jest w tej okolicy ze szlakiem żółtym, którego widziałem i którym szedłem tylko króciutkie odcinki.


Na górę
Post: 23-12-2016 22:36 
Offline

Rejestracja: 19-12-2007 23:47
Posty: 1371
Lokalizacja: Jasło
task pisze:
Moje uwagi:
1. Nie znam uzasadnienia tych zmian. Powstały one z nakazu MPN, czy z inicjatywy PTTK Jasło z akceptacją Parku?

Ja w zasadzie też nie znam, ale o szlaku który miał prowadzić przez Świerzową Ruską mówiono już bardzo dawno temu, jeszcze za śp. dyrektora Szafrańskiego, i odbywało się to także na wyższych szczeblach niż regionalny oddział PTTK. Miałaby to być niejako rekompensata za likwidację szlaku niebieskiego przez Ciechanię. Jednak park przez wiele lat nie chciał się zgodzić na poprowadzenie tam szlaku, tłumacząc się że motki trzeba budować itp., a ponadto, że tam jest wyraźna droga, więc można tam iść bez żadnych konsekwencji. Co się stało później, że wyznakowano tam aż 3 szlaki, to nie wiem, to jakaś niepojęta dla mnie metamorfoza w myśleniu parku :).
A te ostatnie zmiany nastąpiły pewnie ze wspólnej jakiejś inicjatywy władz PTTK i MPN. Zwieńczeniem przyszłych zmian było zapewne to spotkanie: http://www.gorlice.pttk.pl/index.php?op ... iew&id=367

task pisze:
3. Darek Z. na swojej stronce wspomina "...pojawiły się jakieś dziwne zwroty typu: "dalej czerwonym", jak to ma miejsce np. w Świątkowej Wielkiej...". Zwrot taki umieszczony jest na tabliczce ze znakiem żółtym.
Mnie wydaje się, że tu chodzi o przyczynę, którą wspomina i w którą wątpi Darek Z.: dojście do właściwej Przełęczy Majdan. Starano się być bardzo precyzyjnym. Może to było podyktowane zastrzeżeniami, które gdzieś słyszałem/czytałem?, że miejsce, w którym obecnie krzyżują się GSB z żółtym, to nie jest Przełęcz Majdan, chociaż potocznie za takie jest uznawane. Z tej właściwej przełęczy też można zejść do Bartnego, nie trzeba dochodzić czerwonym do Bacówki.

To że faktyczna przełęcz jest nieco niżej na południe, to fakt niepodważalny. Nawet jeśli chciano być tak precyzyjnym, to po co o tym wspominać, skoro szlak żółty tam w ogóle nie prowadzi? :) Czyli co ma zrobić turysta? Podejść na krzyżówkę szlaków, przejść czerwonym na faktyczną przełęcz (bo tak napisano na drogowskazie), później wrócić z niej do żółtego i zejść nim do Bartnego? Czy ma dalej iść czerwonym do Bartnego? Jak dla mnie to klasyczny przerost formy nad treścią... Miejsce skrzyżowania szlaków od wieków funkcjonuje jako przełęcz Majdan, więc nie widzę problemu by tak pozostało. Bardziej dociekliwi turyści będą wiedzieć jednak, że faktyczna przełęcz jest nieco niżej...

task pisze:
Dalej pokręciłem się trochę po okolicy, by następnie zejść lewym orograficznie zboczem potoku Szczawa do miejsca, gdzie szlak zielony opuszcza wąwóz tego potoku w kierunku zachodnim.
I właśnie od tego miejsca, aż do drewnianej budowli z mapą Parku pod górą Smyczka szlak zielony jest miejscami niewidoczny. Szedłem tam pierwszy raz i miałem w dwóch, może w trzech miejscach dylemat rozwidleniowy. Było po świeżym opadzie śniegu, do 30 cm. i nie było widać znaków. Po czasie dopiero dostrzegłem, że niektóre znaki są zamalowane na szaro. Likwidacja, czy odnowa szlaku?

Nie słyszałem by na tym odcinku szlaku miała być jego likwidacja, ale słyszałem, że odcinek ten jest pozbawiony miejscami znaków szlaku. Zresztą sam gdy szedłem tam po odnowieniu szlaku zauważyłem, że do pewnego momentu znaki szlaku są normalnie malowane, a od pewnego jakby ktoś zapomniał je namalować. Spytałem się o to kolegów znakarzy wówczas i stwierdzili, że znaki tam powinny być, a jeśli ich nie ma to musiał je ktoś pozrywać lub zamalować. I może tak było, bo w okolicy góry Zamkowej lasy są prywatne...

task pisze:
Nie wiem jak jest w tej okolicy ze szlakiem żółtym, którego widziałem i którym szedłem tylko króciutkie odcinki.

Szlak żółty jest raczej normalny :), więc zgubić się nikt nie powinien.
A nawiązując do dziwnych napisów na drogowskazach szlaków, to na węźle szlaków pod Zamkową Górą, na drogowskazie pttk-owskim szlaku żółtego też jest napis: "dalej czerwonym" :). Przy czym chodzi tutaj o dojście na Świerzową (805 m), więc to jest OK. Choć dawniej wystarczyło dać obok nazwy Świerzowa mały znaczek czerwonego szlaku, który właśnie to oznaczał, że idziemy szlakiem żółtym, ale później będzie zmiana na inny szlak, w tym wypadku czerwony. Widać dziś mamy tendencję by zamiast symboli stosować napisy :). Może to jakieś unijne wymogi? A może mniej inteligentni turyści chodzą obecnie po górach ? ;)
Obrazek Obrazek

_________________
Szlaki Beskidu Niskiego i nie tylko...: http://www.beskid-niski-pogorze.pl
Konfederacja barska w regionie: http://www.beskid-niski-pogorze.pl/konf ... barska.php


Na górę
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Nowy temat  Odpowiedz w temacie  [ Posty: 39 ]  Przejdź na stronę Poprzednia 1 2 3

Strefa czasowa UTC+01:00


Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 45 gości


Nie możesz tworzyć nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów

Szukaj:
Przejdź do:  
cron
Technologię dostarcza phpBB® Forum Software © phpBB Limited
Polski pakiet językowy dostarcza Zespół Olympus.pl