Sercu bliski Beskid Niski

Forum portalu www.beskid-niski.pl
Dzisiaj jest 20-04-2024 00:27

Strefa czasowa UTC+01:00




Nowy temat  Odpowiedz w temacie  [ Posty: 8 ] 
Autor Wiadomość
Post: 25-05-2005 12:13 
W materialnym interesie mieszkańców, w tym przypadku Beskidu Niskiego, jest zadbanie o atrakcyjność tych pięknych dolin i szczytów.
A to oznacza ich zagospodarowanie turystyczne, czyli szlaki turystyczne, ścieżki edukacyjne, trasy rowerowe oraz niezbędną infrastrukturę czyli miejsca odpoczynku, tablice informacyjne, kładki, wieże i platformy widokowe.
To truizm, to tak oczywista prawda, że nie wymaga dowodu.

Wspomnę raz jeszcze, że walory widokowe oferowane przez góry mieszkańcy Sudetów doceniali już w XIX wieku. A o to aby piękno tych gór warto było eksponować, a nawet eksploatować - nie tylko w przyziemnie, merkantylnie rozumianym interesie mieszkańców, dbały organizacje turystyczne. Do dziś znajdujemy liczne pozostałości istniejącego do 1945 r zagospodarowania turystycznego, którego głównym elementem są platformy i wieże widokowe.
Wznoszone jednak dla ... turystów.

A pogawędki PT turystów na Forum, obojętnie w internecie czy przy ognisku, z natury są akademickie.
To też truizm.


Na górę
   
 Tytuł:
Post: 25-05-2005 20:17 
Offline
Administrator
Awatar użytkownika

Rejestracja: 18-09-2004 19:47
Posty: 2028
Lokalizacja: Rabka
Cytuj:
W materialnym interesie mieszkańców, w tym przypadku Beskidu Niskiego, jest zadbanie

interes mieszkańców, pozostaw mieszkańcom.

Cytuj:
zagospodarowania turystycznego, którego głównym elementem są platformy i wieże widokowe.

Sudety to na tyle iine góry, że porównanie kompletnie nie na miejscu.
zresztą, jeśli lubisz widoki - jedz tam, a nie w BN.
ja np. lubie las... czy to powód zebym sie domagał zalesienia połonin?

Cytuj:
Wznoszone jednak dla ... turystów.

dla części turystów... a wbrew innej ich części.[/quote]

Cytuj:
A pogawędki PT turystów na Forum, obojętnie w internecie czy przy ognisku, z natury są akademickie.
To też truizm.

no właśnie...

Cytuj:
merkantylnie rozumianym interesie mieszkańców, dbały organizacje turystyczne.

czyli partia lepiej wie co jest lepsze dla ludu?

i taka mnie jeszcze nęka myśl:
czy turyści, którzy teraz jeżdrza w góry dla pięknych widoków - i z tego powodu nie jezdrza w Beskid. pojadą tam choćby dla Bóg wie ilu i jakich Wież? skoro z jednej strony są hale B Sądeckiego, a z drugiej połoniny Bieszczad? BN uzbrojony, choćby w najwyzsze wieze i platformy, nie bedzie dla nich pod tym względem konkurencyjny...
za to ma TO czego tam nie ma... i chyba o to chodzi...

pozdrawiam.

_________________
"Nasze piwo jest zdrowe".
Browar Grybow.


Na górę
 Tytuł:
Post: 25-05-2005 22:37 
dla HM:
Cytuj:
za to ma TO czego tam nie ma...


Czyli CO drogi kolego ?
Strasznieś mnie tym mistycyzmem zaciekawił !

Ma CO ?
Historię która w zasadzie nie obchodzi 99,999 % społeczeństwa polskiego ?
Tybylców (Łemków) będących mitem dla "warszawki" traktujących w wiekszości swoje dziedzictwo kulturowe z równym mniej więcej zainteresowaniem jak Polacy swoje (wolących obejrzeć big brothera w TV czy pojechać na dyskotekę niż np. pomóc w remoncie nagrobków na cmentarzu) ?
Krajobraz zmieniający się z dziesięciolecia na dziesięciolecie na gorszy (zalesianie - jak rozumiem bardzo ci odpowiada) ?

Ogólnie rzecz biorąc wydaje mi się że reprezentujesz tą część turystów dla których najbardziej liczy się "dzikość" terenu. Bez względu na mieszkańców czy ich potrzeby. Im bardziej BN "dziki" tym lepiej - tak ?!

dla JM:

Cytuj:
A to oznacza ich zagospodarowanie turystyczne, czyli szlaki turystyczne, ścieżki edukacyjne, trasy rowerowe oraz niezbędną infrastrukturę czyli miejsca odpoczynku, tablice informacyjne, kładki, wieże i platformy widokowe.


Najpierw drogi "infrastrukturalny turysto" należy mieć przy czym zrobić to zagospodarowanie terenu. Czyli najpierw trzeba zadbać o "substancję" Beskidu Niskiego a potem o promocję. Tablice jest komu stawiać, ale jak na ironię stawia się je przy obiektach które obracają się w ruinę. Za to jak trzeba wydać kasę na remont czegokolwiek z zakresu dziedzictwa kulturowego wtedy już jakby szeregi "miłośników" Beskidu Niskiego rzedną...


Na górę
   
 Tytuł:
Post: 26-05-2005 08:35 
Offline
Administrator
Awatar użytkownika

Rejestracja: 18-09-2004 19:47
Posty: 2028
Lokalizacja: Rabka
Cytuj:
Ogólnie rzecz biorąc wydaje mi się że reprezentujesz tą część turystów dla których najbardziej liczy się "dzikość" terenu. Bez względu na mieszkańców czy ich potrzeby. Im bardziej BN "dziki" tym lepiej - tak ?!

A ilu mieszkańców bierze udział w naszej dyskusji??
Jestem zwolennikiem jak najmniejszej ingerencji w środowisko gór. każde pasmo górskie ma coś, albo COŚ, {bez zadnego mistycyzmu) i ta różnorodność mi pasuje. jak chce widoków jade w góry widokowe, jak chce lasu w lesiste.
BN nie bedzie Sudetami... (na szczeście ;))

a już nie popadająć w skrajności: nie jestem przeciwnikiem wierzy na Baranim, czy wycinki kawałka pozaklasowego lasu na Jaworzynie, lub Rotundzie; ale uwazam, ze to wystarczy.

Aha, no i Beskid już dawno nie jest dziki...

_________________
"Nasze piwo jest zdrowe".
Browar Grybow.


Na górę
Post: 27-05-2005 08:48 
[quote="HM A ilu mieszkańców bierze udział w naszej dyskusji??
[/quote]


Na górę
   
 Tytuł: Dziki beskid.
Post: 10-08-2005 18:26 
Jeśli o mnie chodzi to jestem zwolennikiem dzikości(choć jest to pewna utopia patrząc na to że człowiek wdziera się wszędzie i właściwie trudno znależć w polsce miejsce w którym nie byloby śladu jego działalności)i jest spora grupa ludzi myślących podobnie.Gór nie można zmieniać pod jakąś swoją wizję one poprostu są jakie są i tyle. jeżeli miłośnikom widoków nie pasują drzewa to prosze sie przenieść w inne rejony.Jedno jest pewne las rośnie tam gdzie powinien rosnąć i nic tego nie zmieni a wy wspinajcie sie na wieżowce ,kominy,bloki,fabryki a od beskidu "ŁAPY PRECZ"


Na górę
   
Post: 11-08-2005 11:21 
Czy w górach budować platformy widokowe?


Na górę
   
 Tytuł:
Post: 12-08-2005 06:01 
Cytuj:
Jedno jest pewne las rośnie tam gdzie powinien rosnąć i nic tego nie zmieni


Chyba ci oczy mchem zarosły :lol: Albo nie wiesz jak Beskid Niski wyglądał jeszcze 30 - 40 lat temu :x Las rośnie tam gdzie posadzą go leśnicy i tam gdzie nikt nie usuwa samosiejek. O "dzikości" też już na tym forum było - jak jej pragniesz jedź na Borneo a nie próbuj lansować tezy że Borneo można mieć w Beskidzie Niskim, gdyż przez to mieszkańców pragnących żyć normalnie, jak w całej reszcie Europy sprowadzasz do poziomu jakichś Papuasów :evil:
Skoro jesteś przeciwny wycinaniu ukochanego lasu (też lubię lasy, ale bez przesady...) to powinieneś być ZA budową wież widokowych.


Na górę
   
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Nowy temat  Odpowiedz w temacie  [ Posty: 8 ] 

Strefa czasowa UTC+01:00


Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 49 gości


Nie możesz tworzyć nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów

Szukaj:
Przejdź do:  
cron
Technologię dostarcza phpBB® Forum Software © phpBB Limited
Polski pakiet językowy dostarcza Zespół Olympus.pl