Sercu bliski Beskid Niski

Forum portalu www.beskid-niski.pl
Dzisiaj jest 28-03-2024 14:23

Strefa czasowa UTC+01:00




Nowy temat  Odpowiedz w temacie  [ Posty: 6 ] 
Autor Wiadomość
Post: 25-11-2004 22:57 
Z uwagi, że coś ostatnio cicho na forum, pozwoliłem sobie zapytać znawców tematyki BN o następującą kwestię.
Idąc swego czasu ze znajomymi z Chyrowej przez Górę Chyrowa (694 m) doszliśmy do żółtego szlaku biegnącego z Dukli do głównego szlaku beskidzkiego (czerwonego). Schodząc tym szlakiem w kierunku Dukli napotkaliśmy po drodze bardzo tajemnicze miejsce (przynajmniej dla nas).
Tuż przy szlaku, po prawej stronie rośnie sobie drzewo (dość ciekawe), obok niego schodki ułożone z kamieni prowadzą w dół, kończąc się także kamienną "posadzką". Na tym podłożu ułożone jest pięć warstw kamieni, a na tym wszystkim stoi sobie jeszcze jeden kamień z takim oto napisem:

KOCHAJ DOPÓKI MOŻESZ
PÓKI CI DANE MIŁOWANIE
NIM PRZYJDZIE DZIEŃ
NIM PRZYJDZIE DZIEŃ
CO NAD GROBAMI STANIE


Czy ktoś mógłby uchylić rąbka tajemnicy i napisać, w jakiej intencji zostało to postawione właśnie w tym miejscu. Mam zdjęcie tego miejsca, ale nie mam Wam jak pokazać.

Pozdr Darek


Na górę
   
Post: 25-11-2004 23:06 
Offline
Administrator
Awatar użytkownika

Rejestracja: 16-09-2004 17:52
Posty: 873
Lokalizacja: Gliwice
Darek Z. pisze:
Mam zdjęcie tego miejsca, ale nie mam Wam jak pokazać.

Pozdr Darek


Hm....nigdy tamtędy nie szedłem... podeślij mi zdjęcie to wrzucę je na serwer

Bartek


Na górę
 Tytuł:
Post: 26-11-2004 09:10 
Offline
Awatar użytkownika

Rejestracja: 17-09-2004 10:18
Posty: 288
Lokalizacja: Sanok
najprawdopodobniej jest to pomniczek wystawiony w 2003r. przez jednego z mieszkańców Dukli po śmierci osoby najbliższej.


Na górę
 Tytuł:
Post: 29-11-2004 20:23 
Offline
Administrator
Awatar użytkownika

Rejestracja: 16-09-2004 17:52
Posty: 873
Lokalizacja: Gliwice
Może to zdjęcie komuś pomoże...

http://www.beskid-niski.pl/index.php?po ... ia&ID=1273

Bartek


Na górę
Post: 30-11-2004 13:55 
według moich wiadomości ten kamień - kapliczkę, czy jak kto woli pomnik postawił ostatni mieszkaniec Łazów Pan Darek - nazywany Dareczkiem kiedy odeszła od niego dziewczyna z którą mieszkał przez jakiś czas w pierwszej od strony Dukli chałupie. Tej z fajną studnią.


Na górę
   
 Tytuł:
Post: 22-04-2005 13:11 
Witam miłośników BN i gór innych

Ostatnio coś cicho na forum, więc może coś napiszę. Choć od czasu kiedy miało to miejsce już trochę czasu i wody w Iwielce upłynęło, niemniej jednak, jak to mówią, lepiej późno niż wcale.

Tak się jakoś złożyło, że w niedziele palmową, po odwiedzeniu wodospadu na rzeczce Iwielce, poświęceniu palmy z cerkwi w Chyrowej, wraz z grupą znajomych udaliśmy się podobną trasą, o której pisałem w pierwszym poście tego tematu. Tak jak wcześniej, również w tym dniu dotarliśmy do miejsca, w którym znajduje się znany nam już pomnik. Wtedy mogliśmy się tylko domyślać, w jakiej intencji został postawiony. Tym razem mieliśmy dużo więcej szczęścia (może to przeznaczenie :wink: ), bowiem przez przypadek spotkaliśmy się tam z osobą, która ów pomnik postawiła.
Więc krótko postaram się napisać, dlaczego i w czyjej intencji został postawiony. Nazwisk żadnych nie będzie, bowiem nie pytaliśmy tej osoby o zgodę na upublicznienie ich ogółowi, więc sam bez zgody zainteresowanego nie będę tego robił.
A więc tak, pomnik ten został postawiony przez Pana Marka, któremu trzy lata temu zmarła żona. Faktycznie, mieszkał On wraz z żoną w domu w przysiółku Teodorówki, czyli Łazach Teodorowskich, niedaleko miejsca w którym stoi teraz pomnik. Wcześniej mieszkał także w innych miejscach w BN, choć nie jest autochtonem z tych terenów. W planach mieli zamiar zbudować dom tuż nieopodal miejsca, gdzie znajduje się teraz ów pomnik. Niestety plany te pokrzyżowała śmierć żony. Po tym wydarzeniu Pan Marek jako wotum dla niej, wystawił ten właśnie pomnik. Sam wykuł w kamieniu całą inskrypcję i sam ułożył cały postument pod tablicę. Nota bene z tego miejsca pięknie widać Cergową.
Obecnie Pan Marek mieszka niedaleko Beskidu Niskiego w pewnej miejscowości na Pogórzu Dynowskim.

Pozdrawiam wszystkich czekających na prawdziwą wiosnę


Na górę
   
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Nowy temat  Odpowiedz w temacie  [ Posty: 6 ] 

Strefa czasowa UTC+01:00


Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 25 gości


Nie możesz tworzyć nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów

Szukaj:
Przejdź do:  
cron
Technologię dostarcza phpBB® Forum Software © phpBB Limited
Polski pakiet językowy dostarcza Zespół Olympus.pl