Sercu bliski Beskid Niski

Forum portalu www.beskid-niski.pl
Dzisiaj jest 28-03-2024 15:06

Strefa czasowa UTC+01:00




Nowy temat  Odpowiedz w temacie  [ Posty: 1 ] 
Autor Wiadomość
Post: 06-01-2014 21:36 
Offline
Awatar użytkownika

Rejestracja: 09-04-2007 15:28
Posty: 307
Lokalizacja: Wrocław
Dziś u Łemków prawosławna Wigilia. Wrzucam poniżej treść artykułu z "Dobrego Tygodnika Sądeckiego" sprzed tygodnia (30.XII).

"Wigilia kościołów wschodnich

Katolicy mają już je za sobą. Teraz do świąt Bożego Narodzenia przygotowują się prawosławni i grekokatolicy. Według kalendarza juliańskiego wypadają one trzynaście dni po świętach katolickich. Do kolacji wigilijnej 6 stycznia w Krynicy Zdroju do stołu zasiądzie około 150 rodzin łemkowskich.

Młodzież skupiona wokół parafii prawosławnej św. Włodzimierza w uzdrowisku przygotowuje teraz kolędy, które zagra i zaśpiewa podczas najbliższych świąt. Najczęściej śpiewane to „Boh predwycznyj” czy „Nowa radist stała”, „Nebo i zemla” oraz „Wo Wyslejemi”

- Teraz trwa ścisły post, a domach już rozbrzmiewają pastorałki mówi krynicki poeta łemkowski Piotr Trochanowski.- Aby zachować tę świeżość i wielkość, te najbardziej uroczyste kolędy zostawia się na okres świąt Bożego Narodzenia.

W domu pani Marty Tymoszewicz, która pochodzi z Podlasia choinkę ubiera się już na Nowy Rok. Podczas świąt kolędy śpiewa cała rodzina:

- Śpiewamy zazwyczaj na dwa lub trzy głosy zarówno kolędy białoruskie, ukraińskie i czasem polskie. Pierwszy głos to sopran, drugi to oczywiście alt a trzeci bas lub tenor. Jeśli w rodzinie są osoby muzykalne to bardzo fajnie brzmi. W cerkwiach śpiewa się natomiast w chórach.

Niejednokrotnie zdarza się podwójnie obchodzenie świąt Bożego Narodzenia głównie ze względu na wiele mieszanych rodzin tłumaczy proboszcz cerkwi prawosławnej św. Włodzimierza w Krynicy Piotr Pupczyk

- Do Wigilii nie wolno jeść mięsa, a sama świąteczna kolacja rozpoczyna się od dzielenia się prosforą – tłumaczy. – To przaśny chleb używany w Kościele wschodnim do konsekracji i komunii.

Na wigilijnym stole u Łemków nie brakuje również czosnku z solą, który ma chronić od różnych chorób. Dania wigilijne są bardzo podobne do tych, które są na stołach katolickich. Jest tradycyjne karp, pierogi czy kompot z suszonych śliwek. Nie ma natomiast barszczu z uszkami. Z każdej potrawy odkładane jest przynajmniej jedna łyżka dla zwierząt domowych i gospodarskich.

Według szacunków hierarchów Cerkwi w Polsce osób wyznania prawosławnego jest około 550-600 tysięcy. Najwięcej z nich mieszka w województwie podlaskim oraz w powiatach hajnowskim, bielskim i siemiatyckim."

http://www.dts24.pl/wigilia-kosciolow-w ... _3654.html

_________________
"Historia to świadek czasów, światło prawdy, żywa pamięć, zwiastunka przyszłości" (Tytus Liwiusz)


Na górę
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Nowy temat  Odpowiedz w temacie  [ Posty: 1 ] 

Strefa czasowa UTC+01:00


Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 26 gości


Nie możesz tworzyć nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów

Szukaj:
Przejdź do:  
cron
Technologię dostarcza phpBB® Forum Software © phpBB Limited
Polski pakiet językowy dostarcza Zespół Olympus.pl