Sercu bliski Beskid Niski

Forum portalu www.beskid-niski.pl
Dzisiaj jest 29-03-2024 00:24

Strefa czasowa UTC+01:00




Nowy temat  Odpowiedz w temacie  [ Posty: 9 ] 
Autor Wiadomość
 Tytuł: JP II w Rudawce
Post: 19-04-2014 11:11 
Offline

Rejestracja: 11-02-2005 18:31
Posty: 213
Lokalizacja: Rzeszów
Jest rzeczą dość powszechnie znaną , że ks. Karol Wojtyła zanim został papieżem przebywał wielokrotnie w Rudawce Rymanowskiej. Z tego co kojarzę, to biwakował ze znajomymi nad rzeką.
Czy ktoś zna może dokładne miejsce tego biwakowania ?
Znalazłem tylko taki cytat Wandy Półtawskiej
Cytuj:
Biwakując pod tą górą w nocy z 5 na 6 sierpnia 1978 roku, Wojtyła miał proroczy sen

O jaką górę chodzi ?

_________________
heyu, heyu !! Nie masz kleju ?


Na górę
Post: 19-04-2014 12:40 
Offline

Rejestracja: 07-11-2009 18:57
Posty: 2277
Zacytuję dwa fragmenty z książki Andrzeja Potockiego "Bieszczadzkimi i beskidzkimi szlakami Karola Wojtyły".
Pierwszy fragment:
"W latach 1973-1978 corocznie odpoczywał incognito w Bieszczadach, ale tak naprawdę w dolinie Wisłoka, w Rudawce Rymanowskiej. Tę część Beskidu Niskiego od Rymanowa na wschód Jan Paweł II, jak już wcześniej wspominałem, nazywał już Bieszczadami.
(poniżej fragment wspomnień Wandy Połtawskiej' przyp. sz)
"Jest taki zakątek polskiej ziemi - Beskidu. który tak nam się spodobał, że po pewnym czasie zrezygnowaliśmy z wakacyjnych wędrówek i rozbijaliśmy stały biwak w lesie, a wędrówki urządzaliśmy dookoła tego miejsca. Stamtąd odjechał w dniu 7 sierpnia 1978 r. żeby już nie wrócić (raz podczas podróży do Polski, udało mu się pokołować nad tym miejscem w helikopterze). Odjeżdżał z żalem - wiedział, że nie wróci, my wiedzieliśmy też (...) szczególnie wspominał górę, którą nazwaliśmy Górą św. Anny, ponieważ właśnie w dniu 26 lipca znaleźliśmy ją i na jej zboczu postawiliśmy biwak.
I drugi fragment (tekst autora książki):
"Któregoś wiosennego dnia poszedłem po rudawskich śladach kardynała Karola Wojtyły. Od strony Pastwisk weszliśmy na Spalony Horbek, który dla Niego był górą św, Anny. Stamtąd szliśmy w dół ku skałom Olzy. Ten las był starszy o trzydzieści lat. I tylko najstarsze buki i dęby wyglądały podobnie jak wtedy. Przez ten czas młodniki urosły, a te najmłodsze nie pamiętały już Jego. W przesiece młodych drzew widzieliśmy Czub, czyli puławską Kiczerkę. Wtedy zapewne lepiej widoczną ze stoku Spalonego Horbka. Majowe słońce grzało jak w lipcu. Ptaki przekrzykiwały się w trelach godowych zawołań. A my szliśmy ze świadomością, że idziemy przez Jego las. Przez "okno" dwuramiennego tego samego buka patrzyliśmy w dolinę Wisłoka. Dotykaliśmy jego lekko chropowatej kory ze świadomością, że przywołujemy świętobliwy dotyk. Potem było "drzewo pięcioramienne" jakby lichtarz uczyniony przez naturę. To przy nim odmawiał swój ostatni brewiarz. Ten las, te drzewa to znaki pamięci. Niósł je ze sobą przez wszystkie lata rzymskiego pontyfikatu".
P.S. Gorąco polecam w/w książkę, z której fragment zacytowałem. Opis trudów i wyczynów przyszłego Papieża i Jego Przyjaciół - fascynujący, a zważywszy na czasy, w których przyszło im wędrować należy podziwiać Ich osiągnięcia.
A wspomnienia o biwakowaniu w Rudawce Rymanowskiej i związanych z tym okoliczności czyta się - jak i całą resztę - z ogromnym zainteresowaniem.


Na górę
Post: 19-04-2014 13:38 
Offline
Awatar użytkownika

Rejestracja: 16-05-2011 15:05
Posty: 315
Jeden z widocznych do dziś śladów (poza milijonem szlaków papieskich, etc.) - nieodległe okolice - Jaśliska przy wojewódzkiej szosie: Obrazek


Na górę
Post: 19-04-2014 17:18 
Offline

Rejestracja: 11-02-2005 18:31
Posty: 213
Lokalizacja: Rzeszów
Dzięki Zakapiorze za wskazany trop. Przewertowałem mapy które posiadam, ale nie znalazłem na nich miejsca nazywanego Spalony Horbek (czyli Górę św. Anny). Domniemywam , że na jej zboczu było to miejsce biwakowe.
Nie rozumiem co miał na myśli Baker zamieszczając pomnik z Jaślisk, czy to była odpowiedź na pytanie w tym wątku ?
Może sprecyzuję je jeszcze raz : chodzi mi o dokładne wskazanie miejsca biwakowania.

_________________
heyu, heyu !! Nie masz kleju ?


Na górę
Post: 19-04-2014 17:55 
Offline
Awatar użytkownika

Rejestracja: 16-05-2011 15:05
Posty: 315
Wrzuciłem tylko dla nazwiska Bogaczów, u których mieszkał. Może to jakiś trop.
Co do zaś samych jego wędrówek - nie jest to mój specjalnie ulubiony temat i nic więcej poza w.w. zdjęciem w dyskusję nie wniosę.


Na górę
Post: 19-04-2014 18:54 
Offline

Rejestracja: 07-11-2009 18:57
Posty: 2277
Na mapie Compasu znajdziesz Spalony Horbek. Jest to szczyt 546 m n.p.m., ok. 350 m na wschód od koryta Wisłoka w Rudawce Rymanowskiej, które w tym miejscu zwanym Olza jest najbardziej na wschód wysunięte. Prowadzi do niego zielony szlak, który w Pastwiskach odbiega od szosy na południowy wschód i przechodzi przez Spalony Horbek lub tuż koło szczytu i dalej na południe.
P.S. Polecam raz jeszcze książkę Andrzeja Potockiego. Dowiesz się wielu ciekawych rzeczy o pobytach w tym miejscu przyszłego Ojca św. i małżeństwa Półtawskich.
A do Bakera nie miej pretensji za zamieszczone zdjęcie. Może to co da, kto wie?


Na górę
Post: 19-04-2014 21:00 
Offline

Rejestracja: 19-12-2007 23:47
Posty: 1371
Lokalizacja: Jasło
Ósmy pisze:
Jest rzeczą dość powszechnie znaną , że ks. Karol Wojtyła zanim został papieżem przebywał wielokrotnie w Rudawce Rymanowskiej. Z tego co kojarzę, to biwakował ze znajomymi nad rzeką.
Czy ktoś zna może dokładne miejsce tego biwakowania ?

Pewnie chodzi tu o miejsce, gdzie stoi obecnie obelisk papieski w Rudawce Rymanowskiej. A niewątpliwie jest ono nad rzeką i nad nim jest szczyt o nazwie Spalony Horbek.
Żeby nie szukać swoich zdjęć, to zapodam cudze :) http://esanok.pl/2013/oficjalne-otwarci ... ij009.html

_________________
Szlaki Beskidu Niskiego i nie tylko...: http://www.beskid-niski-pogorze.pl
Konfederacja barska w regionie: http://www.beskid-niski-pogorze.pl/konf ... barska.php


Na górę
Post: 22-04-2014 07:46 
Offline

Rejestracja: 11-02-2005 18:31
Posty: 213
Lokalizacja: Rzeszów
Dzięki wszystkim za nawigację. Byłem w Rudawce rok temu i nie znalazłem żadnego akcentu informującego. Dziwne ?
Po sugestii Zakapiora muszę kupić jakąś aktualną mapę , może będzie zaznaczony też wodospad ?, abym nie dziwił się tak jak w 2006 roku
viewtopic.php?f=2&t=472&hilit=wodospady

_________________
heyu, heyu !! Nie masz kleju ?


Na górę
Post: 22-04-2014 09:21 
Offline

Rejestracja: 19-12-2007 23:47
Posty: 1371
Lokalizacja: Jasło
Ósmy pisze:
Dzięki wszystkim za nawigację. Byłem w Rudawce rok temu i nie znalazłem żadnego akcentu informującego. Dziwne ?

Na pewno w 2013 roku obelisk już stał przy wodospadzie, ale fakt, żadnych drogowskazów kierujących do niego nie zauważyłem.

Ósmy pisze:
Po sugestii Zakapiora muszę kupić jakąś aktualną mapę , może będzie zaznaczony też wodospad ?,

Poczekaj chwilę, bo niedługo Compass ma wydać kolejne wydanie (XI) mapy BN i może będzie zaznaczony wodospad przy ścianie Olzy i obelisk :wink: .

_________________
Szlaki Beskidu Niskiego i nie tylko...: http://www.beskid-niski-pogorze.pl
Konfederacja barska w regionie: http://www.beskid-niski-pogorze.pl/konf ... barska.php


Na górę
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Nowy temat  Odpowiedz w temacie  [ Posty: 9 ] 

Strefa czasowa UTC+01:00


Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 41 gości


Nie możesz tworzyć nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów

Szukaj:
Przejdź do:  
cron
Technologię dostarcza phpBB® Forum Software © phpBB Limited
Polski pakiet językowy dostarcza Zespół Olympus.pl