Sercu bliski Beskid Niski

Forum portalu www.beskid-niski.pl
Dzisiaj jest 28-03-2024 17:06

Strefa czasowa UTC+01:00




Nowy temat  Odpowiedz w temacie  [ Posty: 41 ]  Przejdź na stronę Poprzednia 1 2 3 Następna
Autor Wiadomość
Post: 23-03-2013 22:44 
Offline

Rejestracja: 10-07-2010 12:50
Posty: 280
Lokalizacja: Kraków
Dlugi, te screeny to wszystkie z elektronicznych wersji? Bo wszystkie papierowe jakie mam (VII, VIII, i IX) są cieniowane, a elektroniczne chyba nie były...
Na papierowych, tych z wyraźnymi poziomicami, cieniowanie ma sens i fajnie pozwala czytać teren nawet przy "ogólnym" rzucie oka. Na papierowej IXce poziomice i cienie są już bledsze i mapa się robi beznadziejnie "płaska" a ostatni screen który dałeś to już w ogóle porażka :(

Siatka GPS ma sens dla tych co chodzą z mapą papierową i gps-em bez podkładów, tylko z takim co pokazuje jedynie współrzędne. Skądinąd wydanie VII ma siatkę kilometrową a też jest na okładce nazwana GPS :)


humanitas pisze:
A kwatera cmentarza nr 14 (na zboczu górki nazywanej potocznie Pruskowa, koło krzyża) zniknęła już w 2011. Tuż po odnowieniu/remoncie kwatery :-)

Nawet wcześniej :wink: Wydanie IX kupiłem 2 dni po tym jak odwiedziłem rzeczoną "znikającą" kwaterę; remont był w najlepszym razie na półmetku...


Na górę
Post: 24-03-2013 21:52 
Offline

Rejestracja: 25-04-2009 07:26
Posty: 1249
Tak, dwa pierwsze fragmenty map z wersji elektronicznych, trzeci przycięty z fragmentu najnowszej mapy ze strony Compass-u. Nic - trzeba będzie kupić i się przekonać. Z tym, że tym razem wpierw kupię papierową, aby się nie okazało, że prawie trzykrotną jej wartość ładuję w mapę mniej aktualną niż z 2011r. Mimo starań...
Cieniowanie efekciarskie jest, przecież nachylenie widać po poziomicach - wystarczająco. Przejście na siatkę GPS zaobserwowałem parę lat temu - nagle wszyscy wydawcy ją zaczęli wprowadzać. Moda jakaś? Ciekaw jestem ilu jest użytkowników GPS- ów bezmapowych, nie posiadających żadnych innych urządzeń z GPS (no, pewnie da się znaleźć telefony bez GPS-u ale to trzeba się starać). Prawda, znam takich 2 :-). Z Trekiem (jak i pewnie z innymi aplikacjami) w tel nawet nie trzeba łapać fixa aby uzyskać wsp. i je wklepać w bezmapowca.
Siatka GPS nawet nie bardzo nadaje się do spisywania wsp. - za duża rozpiętość w stosunku do odległości w terenie. I nie nadaje się aby używać ją do aproksymowania odledłości - jest prostokątna.


Na górę
Post: 24-03-2013 23:29 
Offline

Rejestracja: 10-07-2010 12:50
Posty: 280
Lokalizacja: Kraków
He he, poznaj tradycjonalistę, co telefonu używa do dzwonienia, gps-a ma tylko w samochodzie, a jak gdzieś lezie akurat a nie jedzie (bo ja zdecydowanie dwukołowy jestem bardziej niż dwunożny :wink: ) to mu wystarcza papierówka, kompas, a do aproksymowania kroczek zrobiony ze słomki czy patyczka, jak Ojciec uczyli... :)
Choć jak chaszczowałem zeszłej jesieni po stokach Halki i Polany, z dobrą wydawałoby się mapą Ruthenusa (Gmina Dukla, 1:25000) to mnie nie raz naszła mnie myśl, że czas zainwestować w choćby bezmapowy lokalizator.


Na górę
Post: 25-03-2013 08:39 
Offline

Rejestracja: 25-04-2009 07:26
Posty: 1249
To nie tradycja - to nieufność nowoczesności co może nieraz skutkować uratowaniem czterech liter w razie "W" - bo elektrowni raczej jeszcze się ze sobą nie nosi ;) Akurat dla mnie papierówka jest niewygodna - zawsze przed wędrówką drukuję fragment mapy gdzie będę się poruszał (i dlatego wolę wersje elektroniczne map), "laminuję" ją wkładając do koszulki i w ten sposób zabezpieczona może służyć długo. Mam już parę pudełek takich map.
Mimo niesamowitej wygody w użyciu jest jeden minus - brak skali odniesienia, bardzo dotkliwa jeśli używa się wydrukowanych fragmentów właśnie z mapy z siatką GPS. Dlatego przed wędrówkami mapy przygotowuję w oparciu o mapy Compass-u z 2008r z siatką kilometrową. Obiekty, które chcę po drodze odwiedzić wcześniej wklepuję do GPS-a korzystając bądź to z Trekbuddy bądź (a przede wszystkim) z geoportalu.
GPS później służy tylko do podpowiedzenia - daleko jeszcze? W tym mapa z siatką GPS jest zupełnie nieprzydatna :-(


Na górę
Post: 25-03-2013 13:16 
Offline

Rejestracja: 07-11-2008 19:15
Posty: 114
Lokalizacja: Dukla
Dlugi pisze:
Ciekaw jestem ilu jest użytkowników GPS- ów bezmapowych, nie posiadających żadnych innych urządzeń z GPS (no, pewnie da się znaleźć telefony bez GPS-u ale to trzeba się starać). Prawda, znam takich 2 :-).


A mnie policzyłeś :D


Na górę
Post: 25-03-2013 13:28 
Offline

Rejestracja: 25-04-2009 07:26
Posty: 1249
Tak, o Tobie pamiętałem ;)


Na górę
Post: 25-03-2013 19:31 
Offline
Awatar użytkownika

Rejestracja: 21-09-2004 09:16
Posty: 211
Lokalizacja: Chorzów
edit: cofam post, w ogóle nie posiadam GPS, nawet w telefonie.


Na górę
Post: 25-03-2013 20:28 
Offline

Rejestracja: 25-04-2009 07:26
Posty: 1249
Czyżby? A kiedy wydłubałaś z B2710? ;)


Na górę
Post: 25-03-2013 22:51 
Offline
Awatar użytkownika

Rejestracja: 16-05-2011 15:05
Posty: 315
Też nie miałem. Ale od 3 tygodni S. Solid. Tyle dobrze, że bez mapy:P


Na górę
Post: 26-03-2013 07:08 
Offline

Rejestracja: 25-04-2009 07:26
Posty: 1249
Mapa nie problem - instalujesz Trekbuddy i do niego wrzucasz wersję elektroniczną mapy choćby z Compass-u (oczywiście wcześniej przerobioną, kalibracje zawsze mi przy zakupie wysyłali) i już można odczytywać wsp. I po co siatka GPS na mapie?


Na górę
Post: 26-03-2013 09:44 
Offline

Rejestracja: 19-12-2007 23:47
Posty: 1371
Lokalizacja: Jasło
Ja też nie mam ani GPS-a, ani telefonu z GPS-em, ale zapewniam Was, że da się z tym (a w zasadzie bez tego) żyć :D .

_________________
Szlaki Beskidu Niskiego i nie tylko...: http://www.beskid-niski-pogorze.pl
Konfederacja barska w regionie: http://www.beskid-niski-pogorze.pl/konf ... barska.php


Na górę
Post: 27-03-2013 07:27 
Offline

Rejestracja: 25-04-2009 07:26
Posty: 1249
Tak, GPS nie jest niezbędny do życia, tak jak i wiele innych przedmiotów :-) Ale odeszliśmy trochę od głównego powodu dyskusji - a mianowicie siatki kilometrowej. Może to tylko dla mnie jest wygodniejsza?


Na górę
Post: 02-04-2013 13:19 
Offline

Rejestracja: 25-04-2009 07:26
Posty: 1249
Mam już nową mapę, różni się od tej, do której link wcześniej dawałem. Wersja elektroniczna nie ma cieniowania, poziomice wystarczająco czytelne, trochę razi zmiana koloru obszarów zalesionych na zieleń wchodzącą w seledyn (choć chłopy podobno i tak 4 kolory na krzyż rozpoznają). Nie ma kwatery 14A w Cieklinie, jest oznaczony krzyż. Kapliczka Paryszowskie wróciła na mapę, choć jako ruina. Nadal oznaczone 2 cmentarze w Moszczańcu, może ja nie znalazłem tego drugiego - wie ktoś coś o nim? Cieszy oznaczenie kapliczki w Kamiennem jak i cmentarza z cerkwiskiem w Bełchówce - z tym, że przydało by się dać nazwę wsi.
Wiele innych rzeczy poprawiono, ale dla mnie najważniejsze - mam wersję z siatką kilometrową :-) :-) :-)


Na górę
Post: 02-04-2013 15:03 
Offline

Rejestracja: 07-11-2008 19:15
Posty: 114
Lokalizacja: Dukla
A ja jeśli będę miał wybór, to wybiorę tą z siatką GPS. Do mojego "bezmapowca" tylko na jej podstawie mogę wprowadzić współżędne dowolnego punktu, nawet w terenie mając przy sobie tylko mape i kawałek linijki (10cm). Nie doprowadzi mnie może dokładnie w punkt, ale naprowadzi gdzie szukać.


Na górę
Post: 02-04-2013 16:51 
Offline

Rejestracja: 25-04-2009 07:26
Posty: 1249
Mając nawet fragment mapy bez żadnej legendy, z niewiadomą skalą ale z siatką kilometrową jesteś w stanie również przenieść pozycję do bezmapowca - http://www.zadorski.loonar.pl/gps/strona_3.htm.
Choć i tak przyzwyczajenia są mocniejsze :-) - wcale nie namawiam Cię do tej metody.


Na górę
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Nowy temat  Odpowiedz w temacie  [ Posty: 41 ]  Przejdź na stronę Poprzednia 1 2 3 Następna

Strefa czasowa UTC+01:00


Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 37 gości


Nie możesz tworzyć nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów

Szukaj:
Przejdź do:  
Technologię dostarcza phpBB® Forum Software © phpBB Limited
Polski pakiet językowy dostarcza Zespół Olympus.pl