Sercu bliski Beskid Niski

Forum portalu www.beskid-niski.pl
Dzisiaj jest 28-03-2024 23:50

Strefa czasowa UTC+01:00




Nowy temat  Odpowiedz w temacie  [ Posty: 7 ] 
Autor Wiadomość
Post: 15-02-2013 13:03 
Offline

Rejestracja: 10-07-2010 12:50
Posty: 280
Lokalizacja: Kraków
Wpadło mi założenie takiego wątku do głowy już jakiś czas temu,no ale jak to bywa, życie podkręciło tępo i sprawa mi umknęła. Teraz przypomniałem to sobie przeglądając zdjęcia (z września 2012) do umieszczenia w innym wątku.

Szczyt Wysokiego zaczyna zarastać. Nie widać tego od razu na pierwszy rzut oka, ale na drugi... szczyt upstrzony jest samosiejkami brzozy, klonu i innego tałatajstwa. Na razie nizuteńkie - choć dużo już całkiem sporych. Za 5-7 lat będą to gęste krzaczory na poziomie oczu, za 10 - gęsty brzozowy zagajnik. "Widokowość" tego miejsca - a przecież dobrze wiemy jak rzadkie są "widokowe" szczyty w BN - mocno ucierpi.

Tu pytanie: czy MPN czyści czasem takie miejsca z samosiejek, czy zostawia wszystko na żywioł? Jak to miejsce zarośnie (mówimy tu oczywiście o perspektywie kilku-kilkunastu lat, ale jak się nie pomyśli teraz, to potem będzie "po ptokach") strata IMHO będzie nie tylko "widokowa" ale też przyrodnicza - teraz tam rosną wrzosy, dziewięćsił...

A może społeczna akcja - wiem, wiem, kontrowersyjna zapewne - "Będąc na Wysokiem - zakatrup samosiejkę? :wink:


Na górę
Post: 15-02-2013 15:20 
Offline

Rejestracja: 10-07-2010 12:50
Posty: 280
Lokalizacja: Kraków
"Tempo" miało być.. :oops: Ciężkie jest życie dyslektyka.


Na górę
Post: 15-02-2013 19:37 
Offline

Rejestracja: 07-11-2009 18:57
Posty: 2277
Nie wiem czy nie "wywołujesz wilka z lasu". Przed kilkoma dniami przeczytałem w Dzienniku Gazeta Prawna z 24 października (tak to jest jak stara gazeta wpadnie w ręce), że cyt.: Choć trudno to sobie wyobrazić, leśnicy sadzą dziś średnio 57 tys nowych drzew na godzinę, czyli pół miliarda w ciągu roku. Od lat 40 ubiegłego wieku powierzchnia lasów w Polsce powiększyła się o jedną czwartą, według standardów międzynarodowych - do 9,3 mln ha."
Więc może lepiej nie ruszać tego co już wyrosło, bo a nuż "w odwecie" leśnicy popracują chwilkę i będzie tych "zarośli" kilka razy więcej.


Na górę
Post: 15-02-2013 23:12 
Offline

Rejestracja: 19-12-2007 23:47
Posty: 1371
Lokalizacja: Jasło
prosty pisze:
Tu pytanie: czy MPN czyści czasem takie miejsca z samosiejek, czy zostawia wszystko na żywioł?

Z tego co widziałem, to polanka na Wysokim jest koszona, i robi to zapewne MPN. Tyle że, koszona jest chyba ta część bardziej południowa, czyli ta, gdzie ze szczytu stok opada w stronę, na którą schodzi szlak do Ożennej. Ta druga strona, z tego co pamiętam, faktycznie porośnięta jest częściowo różnymi krzaczkami, podrastającymi drzewkami i ona może zarastać, a po jakimś czasie zasłonić widok...

stary zakapior pisze:
cyt.: Choć trudno to sobie wyobrazić, leśnicy sadzą dziś średnio 57 tys nowych drzew na godzinę, czyli pół miliarda w ciągu roku. Od lat 40 ubiegłego wieku powierzchnia lasów w Polsce powiększyła się o jedną czwartą, według standardów międzynarodowych - do 9,3 mln ha."

Cóż, nie od dziś wiadomo, przynajmniej takie chodziły słuchy, że ten region o którym rozmawiamy (od Rzeszowa na południe), to ma być zalesiony, bo i tak tu nic innego się nie opłaca robić :D . To pewnie w ramach historycznie przywracanej karpackiej puszczy :wink: . Więc znaczna część tych zalesień pewnie jest w tym regionie :wink: .

_________________
Szlaki Beskidu Niskiego i nie tylko...: http://www.beskid-niski-pogorze.pl
Konfederacja barska w regionie: http://www.beskid-niski-pogorze.pl/konf ... barska.php


Na górę
Post: 17-02-2013 14:48 
Offline

Rejestracja: 10-07-2010 12:50
Posty: 280
Lokalizacja: Kraków
Darek Z. pisze:
Z tego co widziałem, to polanka na Wysokim jest koszona, i robi to zapewne MPN. Tyle że, koszona jest chyba ta część bardziej południowa, czyli ta, gdzie ze szczytu stok opada w stronę, na którą schodzi szlak do Ożennej. Ta druga strona, z tego co pamiętam, faktycznie porośnięta jest częściowo różnymi krzaczkami, podrastającymi drzewkami i ona może zarastać, a po jakimś czasie zasłonić widok...


Południowa strona polany faktycznie wygląda nieźle, ale szczyt ... Jak się nic z tym nie zrobi,to zarośnie z kretesem. Wyjae na Wysokie na wiosnę, zobaczę jak się sytuacja rozwija.

stary zakapior pisze:
Więc może lepiej nie ruszać tego co już wyrosło, bo a nuż "w odwecie" leśnicy popracują chwilkę i będzie tych "zarośli" kilka razy więcej.

Nie zamierzam wycinać - ani też namawiać do tego innych - dorosłych, dużych drzew. "Zneutralizowanie" natomiast samosiejek brzozy sięgających do łydki czy kolan, które, pozostawione, za parę lat zasłonią widok i stłumią łąkową roślinnośc - IMHO warte rozważenia. Nawet przez leśników, a szczególnie przez parkowców.


Na górę
Post: 17-02-2013 19:09 
Offline

Rejestracja: 07-02-2007 18:51
Posty: 677
MPN chroni aktywnie siedliska, które powstały poprzez ekstensywną gospodarkę rolną (znaczy kosi łąki).
Nie zostawia niczego "na żywioł" (a w rzeczy samej nie zostawia dopóki wystarcza kasy na założone prace).
A czy szczyt leży w zakresie ich zainteresowań? Nie wiem, można by sprawdzić.


Na górę
Post: 17-02-2013 19:34 
Offline
Awatar użytkownika

Rejestracja: 18-10-2009 22:51
Posty: 182
Lokalizacja: Krosno
Wszystko zarasta... Łysa Góra, szlak graniczny przy Kanasiówce, Pohary, już nie wspomnę o Prządkach...

_________________
http://www.przewodnik-beskidzki.eu


Na górę
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Nowy temat  Odpowiedz w temacie  [ Posty: 7 ] 

Strefa czasowa UTC+01:00


Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 48 gości


Nie możesz tworzyć nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów

Szukaj:
Przejdź do:  
Technologię dostarcza phpBB® Forum Software © phpBB Limited
Polski pakiet językowy dostarcza Zespół Olympus.pl