Sercu bliski Beskid Niski

Forum portalu www.beskid-niski.pl
Dzisiaj jest 28-03-2024 11:28

Strefa czasowa UTC+01:00




Nowy temat  Odpowiedz w temacie  [ Posty: 2920 ]  Przejdź na stronę Poprzednia 1155 156 157 158 159195 Następna
Autor Wiadomość
Post: 03-10-2016 16:38 
Offline

Rejestracja: 31-12-2015 14:46
Posty: 303
Task, nie ma złego co by na dobre nie wyszło. Poszukiwanie odpowiedzi przyczyniło się do tego, że odkryłeś "apokryf ruski". Znam te strony chyba od momentu powstania. Ciekawe, stanowią dla mnie niekiedy inspirację przy planowaniu wycieczek (ostatnio do Bonarówki). A napotykając podczas wędrówek kapliczki i tym podobne obiekty staram się sprawdzić, czy można zajrzeć do wnętrza. To niekiedy wspaniała estetyczna uczta gdy można odkryć co kryją. Ta gładyszowska wymaga pilnego "totalnego" remontu.


Na górę
Post: 03-10-2016 20:40 
Offline

Rejestracja: 10-05-2011 15:36
Posty: 737
Lokalizacja: słupsk
mazeno pisze:
zmiana kalendarza julianski/gregorianski => swieta cerkiewne

Oczywiście. Mazeno zadajesz następną zagadkę.

Uzupełnię tylko, że wprowadził to w roku 1582 papież Grzegorz XIII. Owym pierwszym posunięciem, o którym wspomniałem było, że po dniu 4 października 1582 roku nie nastał 5, a nastąpił od razu dzień 15 października.


Na górę
Post: 03-10-2016 22:15 
Offline

Rejestracja: 18-12-2014 20:50
Posty: 438
beskid niski to nie tylko chyze, ikony i cmentarze. na to trafilem w lipcu w okolicach przeleczy kuchtowskiej:

Obrazek

prosze podac pelna nazwe oraz sposob odpalania tego ustrojstwa.

_________________
pzdr
mazeno


Na górę
Post: 05-10-2016 14:20 
Offline

Rejestracja: 20-10-2010 14:46
Posty: 60
Lokalizacja: Pogórze Karpackie, sercem zawsze B i BN
Nigdy się nie bawiłem... Mogę spróbować? Tylko się nie śmiejcie jak wtopa...

трактору ТДТ—40
Traktor leśny/gąsienicowy ciągnik zrywkowy TDT 40

Procedura odpalania... wstępne rozgrzanie płynów, uruchomienie małego silnika pomocniczego za pomocą np. szarpaka, który po pewnym czasie (kilka minut) uruchamiał silnik główny. Podobnie jak w innych produktach radzieckich np koparkach czy spychaczach z tamtego okresu (Zazdroszczę prostoty tego rozwiązania :) ).


Na górę
Post: 05-10-2016 15:04 
Offline

Rejestracja: 18-12-2014 20:50
Posty: 438
dwusuw rozruchowy w lewej czesci zdjecia (na gazniku leza rekawiczki, z lewej strony kartera widac kolo zamachowe na sznurek - niektorzy z braku sznurka uzywali nogi, ponizej gaznika blyszczy sie podajace iskre magneto, miedzy nim a karterem malenka skrzynia przekladniowa zebatkami przekazujaca moment do duzej ponizej - po prawej stronie czerwonego bloku skrzyni wystaje wajcha do zalaczenia momentu na dizla):

Obrazek

dwa silniki w jednym pojezdzie - cos pieknego, nie?
dajesz nastepna.

_________________
pzdr
mazeno


Na górę
Post: 05-10-2016 19:45 
Offline

Rejestracja: 20-10-2010 14:46
Posty: 60
Lokalizacja: Pogórze Karpackie, sercem zawsze B i BN
Ale gratka, że zdjęcie jest. Szkoda że tylko jedno:) Zdecydowanie uważam to za coś pięknego.
Próbowałeś go odpalić? Parę lat temu maszerując z kolegą trafiliśmy na zrywkę i pozostawiony spychacz gąsienicowy. W ramach sesji foto weszliśmy do niego i bawiąc się w zgadywanie procedury odpalenia… odpaliliśmy :shock: .

No to pytanie… proste. I także w tematyce motoryzacyjnej.
Model tego pojazdu był bardzo popularny, poddawany wielu przeróbkom i modyfikacjom. Jedna z nich miała za zadanie stworzyć na tej bazie całkiem nowy, o znacznie większych możliwościach. Powstał w ten sposób prototyp. Jest to chyba jedyny samochód wyprodukowany w Beskidzie Niskim. Podejmującego się odpowiedzi proszę o krótkie przybliżenie o czym mowa (ze zdjęciem!).


Na górę
Post: 05-10-2016 22:38 
Offline

Rejestracja: 18-12-2014 20:50
Posty: 438
nie wiem czy mielec mozna jeszcze zaliczyc do beskidu niskiego - ale jesli tak, to pewnie idzie ci o mikrusa trzysete, ktory mial miec dodatkowo wersje pickup i cabrio (nie weszly do seryjnej).

hmmm, nazwijmy to - sedan:

Obrazek

pickup:

Obrazek

cabrio:

Obrazek

zreszta mikrus to nie jedyny z mielca, byla jeszcze meduza w tym samym mniej wiecej czasie co mikrus:

Obrazek

a w latach 90-ych 2-litrowy gepard (produkowany recznie):

Obrazek

oraz ostatnio 6-litrowy leopard (tez recznie):

Obrazek

plus do tego popularne melex-y i od cholery motocykli.

_________________
pzdr
mazeno


Na górę
Post: 06-10-2016 07:38 
Offline

Rejestracja: 20-10-2010 14:46
Posty: 60
Lokalizacja: Pogórze Karpackie, sercem zawsze B i BN
Dziękuję za kawał solidnej wiedzy, jednak nie mogę uznać :oops:
Pojazd "powstał" (na dostępnych podzespołach zbudowano oficjalnie jeden prototyp, choć do dziś prawdopodobnie dwa) w Beskidzie Niskim!
Będzie więc podpowiedź...
Powstał blisko wsi granicznej dla Beskidu Niskiego, która pada w tytule książki panów Grzesika, Traczyka i Wadasa.

edycja:
Oczywiście chodzi mi o oficjalnie zbudowany/przebudowany pojazd (przez jakiś podmiot, a nie pojedynczego właściciela), który doczekał się nawet zdjęć w ówczesnej prasie (m.in. czasopismo Motor).


Na górę
Post: 06-10-2016 09:03 
Offline

Rejestracja: 18-12-2014 20:50
Posty: 438
troche mnie zmylilo myslenie o produkcji seryjnej, wiec poszlo w mielec.
prototypowy zuk ae z spoldzielczego kola rolniczego w szczawnem.

Obrazek

Obrazek

zabojady ewidentnie zerznely z niego bryle szoferki do magnum - do francji poszlo podobno posrednio przez ruskich, ktorzy - jak to zwykle za komuny bywalo - przejeli projekt i sprzedali francuzom (ruscy wczesniej wspomagali np. berlieta, jako ze ten mial powiazania z francuska partia komunistyczna - stad wspolpraca na linii jelcz-berliet za gierka). sa tacy co twierdza, ze bylo odwrotnie - ze to zuk zerzniety z magnum. sek w tym, ze magnum powstalo w 1990, zas ten zuk o ponad 10 lat wczesniej (bodajze w 1978), na co wskazuje m.in. uzyty do zuka ae benzynowy silnik s-21; w latach 90-ych wsadzane byly dizle z andorii (nota bene ciekawostka "poboczem": bawiac onegdaj w wiosce aliczur w tadzyckim pamirze na jednym z "podworek" znalazlem wlasnie... 4c90 z andorii).

podobna historie miala jedyna bodajze syrena sport (samonosna buda z tworzyw sztucznych osadzona na plycie stalowej, a nie na ramie, silnik bokser), ktora wsciekly cyrankiewicz kazal zniszczyc (w koncu chyba jednak nie zniszczono), gdy ja zobaczyl na jakims pochodzie 1-majowym czy cos. jawila mu sie jako zbyt kapitalistyczna. na jej bazie powstaly podzespoly i sylwetka do... porsche 911.

ale moja odpowiedz sie nie liczy, bo nie mialem pojecia, ze to w szczawnem, wygrzebalem dopiero z czelusci sieci (ten zuk mignal mi gdzies w odmetach mlodzienczej fascynacji motoryzacja - no bo ktoz za komuny nie zbieral motor-ow czy mlodego technika - ale pamietalem glownie charakterystyczna sylwetke. jak juz znalazlem w sieci prototypowe auto z okolic komanczy, to mnie olsnilo, ale musialem pogrzebac. a z takich ciekawostek z mlodosci pamietam jeszcze projekt samochodu wyscigowego hector, bodajze ze swiata mlodych - cacuszko).

wiec daj cos jeszcze raz, ale moze juz nie motoryzacyjna, bo tylko my sie bawimy.

_________________
pzdr
mazeno


Na górę
Post: 06-10-2016 09:30 
Offline

Rejestracja: 20-10-2010 14:46
Posty: 60
Lokalizacja: Pogórze Karpackie, sercem zawsze B i BN
Od siebie jeszcze dodam, że prawdopodobnie 2. prototyp wciąż dzielnie stoi w swoim mateczniku, jednak już z tylko lekko przerobioną normalną kabiną Żuka, dzielnie podtrzymując ową naczepę. Łatwo go dostrzec z głównej drogi. Swoje zdjęcie zgubiłem, pożyczę więc ze strony wagaciezka.com
Obrazek

Dzięki za przypomnienie, że Beskid Niski to nie tylko cerkwie i cmentarze.
Gratuluję! Pełnoprawna wygrana. Zadawaj! :)


Na górę
Post: 06-10-2016 10:08 
Offline

Rejestracja: 18-12-2014 20:50
Posty: 438
niech ci bedzie, ze ja ;)
kto mi wyjasni co to i gdzie to mozna znalezc (o ile jeszcze mozna, bo zdjecie jest sprzed 8 lat, a nie sprawdzalem ostatnimi czasy, choc przechodzilem kilkakrotnie w najblizszej okolicy):

Obrazek

---

swoja droga - zagadka specjalna: co w mojej powyzszej odpowiedzi o mikrusie z mielca jest nie tak?

_________________
pzdr
mazeno


Na górę
Post: 22-10-2016 14:59 
Offline

Rejestracja: 12-08-2006 16:37
Posty: 347
Lokalizacja: Jasło
kamienie leżą obok drugiego cmentarza w Żydowskim. Teraz stoi tam tablica z informacją o historii wsi. Nie wiem dokładnie skąd pochodzą, ale może są pozostałością po ogrodzeniu cerkwi lub podmurówkach dawnych domów?

_________________
mój blog:
http://wrzosowiskomoje.blogspot.com/


Na górę
Post: 22-10-2016 19:17 
Offline

Rejestracja: 18-12-2014 20:50
Posty: 438
zadajesz.
a w mojej pierwszej zdjecie z cabrio jest odwrocone - kierownica po "angielskiej" stronie.

_________________
pzdr
mazeno


Na górę
Post: 18-02-2017 14:52 
Offline
Awatar użytkownika

Rejestracja: 16-02-2013 23:56
Posty: 561
Lokalizacja: Galicja
Bożeno,
zadasz kolejną zagadkę (po czterech miesiącach)?

_________________
Forum "Turystycznie"
http://www.turystycznie-forum.pl


Na górę
Post: 20-02-2018 15:10 
Offline

Rejestracja: 15-12-2010 11:00
Posty: 103
Lokalizacja: Rzeszów
Mamy już rocznicę pytania. Czy gra toczy się dalej? :)

_________________
Chodzę sobie to tu, to tam - częściej tam :)
http://www.swiadomyrodzic.pl/ - Integracja Sensoryczna, diagnoza i terapia SI


Na górę
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Nowy temat  Odpowiedz w temacie  [ Posty: 2920 ]  Przejdź na stronę Poprzednia 1155 156 157 158 159195 Następna

Strefa czasowa UTC+01:00


Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 14 gości


Nie możesz tworzyć nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów

Szukaj:
Przejdź do:  
cron
Technologię dostarcza phpBB® Forum Software © phpBB Limited
Polski pakiet językowy dostarcza Zespół Olympus.pl