Sercu bliski Beskid Niski

Forum portalu www.beskid-niski.pl
Dzisiaj jest 18-04-2024 06:58

Strefa czasowa UTC+01:00





Nowy temat  Odpowiedz w temacie  [ Posty: 5 ] 

Który z komentarzy jest ci bliższy ?
komentarz A 57%  57%  [ 4 ]
komentarz B 43%  43%  [ 3 ]
Liczba głosów: 7
Autor Wiadomość
Post: 08-03-2007 19:41 
Offline

Rejestracja: 16-09-2005 06:50
Posty: 1198
Lokalizacja: kolejno z: base.7g, 8g, 9g
Pytanie do współużytkowników Forum BN:

Jarek Surowiczny dał nam na forum linki do świetnego (moim zdaniem) artykułu "Sąd nad świętym Maksymem" Michała Bołtryka publikowanego w "Przeglądzie Prawosławnym" w okresie czerwiec 2004 - grudzień 2006.

Pod artykułem znalazłem 2 komentarze które zacytuję:

Komentarz A:
Cytuj:
2004-07-02 09:30) - Jacek Kołodziejczyk
Przed I Wojną Światową, w związku z postępujacym napięciem pomiędzy Rosją a Austro-Węgrami w Galicji szerzyła się "szpiegomania" wymierzona przeciwko domniemanym agentom rosyjskim. O jej przejawach odnoszących się do turystów możemy przeczytać w "Ilustrowanym przewodniku po Galicyi, Bukowinie, Spiżu, Orawie i Śląsku Cieszyńskim", opracowanym przez znanego turystę i krajoznawcę Mieczysława Orłowicza, przewidzianym do wydania we Lwowie w 1914 r.(faktycznie wybuch wojny spowodował, iż dzieło to ukazało się dopiero w 1919 r.), którego reprint wydano w 1998 r. I tak na stronie 46 ww. dzieła czytamy:
"Legitymacye potrzebne w czasie każdej wycieczki - a od kilku lat są tusyści na każdym kroku o nie nagabywani, tak przez żandarmeryę, jak przez wójtów, budników kolejowych a nawet karczmarzy. Szczególnie wtedy należy się zaopatrzyć we wszelkie potrzebne papiery, jeżeli się na wycieczkę zabiera aparat fotograficzny; żądają nawet pozwolenia na robienie fotografii u odnosnych starostw".
Ale jeszcze gorzej powodziło się turystom w węgierskiej części "Podwójnej Monarchii". I tak w przypisie do strony 188 ww. Przewodnika M. Orłowicz ostrzega, iż:
"Turystom,udającym się gdziekolwiek na Węgry, poleca się jak najwiekszą ostrozność, albowiem tamtejsza żandarmerya i straż pograniczna szykanuje turystów w sposób o wiele intenzywniejszy niż czyni to żandarmerya galicyjska. Obok podejrzeń o szpiegostwo, którego dowodem jest strój turystyczny i mapa wojskowa, przybywają podejrzenia o agitacyę panslawistyczną, której Węgrzy boją się jak ognia, a której dowodem jest znowu rozmawianie z węgierskim hucułem i bojkiem po rusku, a polskim i słowackim góralem po polsku".
Wydaje mi się iż powyższe nie wymaga komentarza i wskazuje kontekst, w jakim potoczyła się ta skandaliczna sprawa. Co gorsza, w trakcie I Wojny Światowej Rosja przejściowo opanowała niemal całą Galicję. Po wyparcie wojsk rosyjskich zwycięskie Austro-Węgry na ogromną skalę rozprawiały się ze "zdrajcami", "szpiegami" itp. Typową formą odwetu była kara śmierci przez powieszenie, do czego specjalne upodobanie przejawiały oddziały węgierskie. Szczególnie prześladowano prawosławnych, ale niewiele lepiej działo się podejrzanym grekokatolikom, czy nawet katolickim Polakom. Takie praktyki bardzo wrogo nastawiły społeczeństwo Galicji zarówno do Austro-Węgier, jak i ich sił zbrojnych.


Kometarz B:

Cytuj:
(2006-07-19 10:50) - Karol
Dobrze,że ujawniono akta procesu. Dla każdego rozumnego człowieka wynika z nich jasno, że Maksym Sandowycz był aktywnym propagatorem prawosławia, a jako uczony religii w Poczajowie , czyli w imperium rosyjskim przesiąkł w nim do szczętu ideą wszechruską, czyli stał się zwolennikiem zjednoczenia Galicji z Rosją.

Działalność jaką prowadził byla więc antypaństwowa, choć w jego przekonaniu zlewala sie w jedno z religijną. Nie ulega wątpliwości też iż łamał prawo monarchii habsburskiej. Uderza też bezczelny ton jego wypowiedzi na sali sądowej, który wynika z jego przekoania iż monarchia habsburska jest słaba i nic mu nie zrobi. Prawdopodobnie jak inni rusofile łudził sie że w razie wybuchu wojny wszystko rostrzygnie się w bardzo krótkim czasie i że będzie mogł w swoejej Łemkowszczyźnie powitać cara Mikołaja chlebem i solą... Na szczeście przeliczył się. Zarówno w stosunku do siebie jak i przecenianej przez niego mocy prawoslawnego cara.


Który komentarz tej sprawy jest wam blizszy ? A czy B ?

Bardzo proszę o głosowanie w ankiecie !

_________________
Hasło wikipedii "Oddział Grobów Wojennych C. i K. Komendantury Wojskowej w Krakowie" stanowi częsty dla tego źródła informacji przykład pilnie pielonego za pomocą cenzury prewencyjnej prywatnego folwarku mającego uchodzić za obiektywne informacje.


Na górę
 Tytuł:
Post: 09-03-2007 06:55 
Offline

Rejestracja: 16-09-2005 06:50
Posty: 1198
Lokalizacja: kolejno z: base.7g, 8g, 9g
Zapomniałem dopisać dlaczego zamieściłem tą ankietę i to pytanie. Chciałem sprawdzić jak wielu ludzi do dzisiaj daje się tumanić austro-węgierską propagandą.
Co do drugiego komentarza ("B") warto zwrócić uwagę, że jego autor nie wziął pod uwagę że mimo wielodniowego procesu i dwuletniego śledztwa, mimo usilnych starań władz wojskowych i policyjnych oskarżonym nie udało się dowieść winy szpiegostwa i zdrady. Czyżby byli aż tak przebiegli? A może po prostu niewinni zarzucanych im czynów... Proces ten doskonale wpisuje się w nasilającą się w Austro-Węgrzech od 1900 roku szpiegomanię - o tej tendencji negatywnie wypowiadał się już w okresie międzywojennym znany historyk prof. Jan Dąbrowski autor "Wielkiej Wojny" a współcześnie m.in. znawca zagadnień armii austro-węgierskiej dr. Michał Baczkowski w swojej pracy "Pod czarno - żółtymi sztandarami". W tym przypadku oskarżeni idealnie nadawali się na "pokazowych szpiegów" - prawosławni i byli w Rosji ! Podejrzewam że gdyby "sprawa" nie dotyczyła spaceru po moście a na przykład spaceru w pobliżu jakiego umocnienia wojskowego lub przyczółka mostowego nie wywinęli by się od stryczka tak czy owak.
Znamienny wydaje się także fakt że niedługo po rozpoczęciu wojny władze wojskowe już bez oglądania się na kwestie procesowo-dowodowe zgładziły Sandowicza.
Ogólnie rzecz biorąc wydaje mi się, że prawosławni w Galicji, mimo swoich przekonań - wiary prawosławnej, orientacji rusofilskiej i panslawistycznej realnie byli małym zagrożeniem dla monarchii habsburskiej i stali się kozłem ofiarnym na którym armia doznająca upokażających klęsk się mściła.

_________________
Hasło wikipedii "Oddział Grobów Wojennych C. i K. Komendantury Wojskowej w Krakowie" stanowi częsty dla tego źródła informacji przykład pilnie pielonego za pomocą cenzury prewencyjnej prywatnego folwarku mającego uchodzić za obiektywne informacje.


Na górę
 Tytuł:
Post: 09-03-2007 07:44 
Offline

Rejestracja: 02-12-2005 15:10
Posty: 325
Lokalizacja: Krosno
Pisząc drugi post ustosunkowujesz się negatywnie do propagandy, jednocześnie sugerując, że była "tumaniąca". A to może zakłamać wyniki ankiety :)


Na górę
 Tytuł:
Post: 09-03-2007 17:18 
Offline

Rejestracja: 16-09-2005 06:50
Posty: 1198
Lokalizacja: kolejno z: base.7g, 8g, 9g
Jeśli chodzi o to... Cóż, jest to moje zdanie, które jest raczej ugruntowane i które potrafię podeprzeć opracowaniami i materiałami historycznymi. Może to nawet i lepiej że mi się „wymsknęło”– może uwaga o „tumanieniu” wywoła jakąś ciekawą dyskusję i dowiem się wreszcie na podstawie jakich przepisów prawa austriackiego i węgierskiego osadzono w obozie koncentracyjnym Thalerhofie własną ludność cywilną ?

_________________
Hasło wikipedii "Oddział Grobów Wojennych C. i K. Komendantury Wojskowej w Krakowie" stanowi częsty dla tego źródła informacji przykład pilnie pielonego za pomocą cenzury prewencyjnej prywatnego folwarku mającego uchodzić za obiektywne informacje.


Na górę
 Tytuł:
Post: 09-03-2007 18:19 
Offline

Rejestracja: 02-12-2005 15:10
Posty: 325
Lokalizacja: Krosno
Maluczko, a będziemy mieli to samo u siebie - za rządów PiS-u :)


Na górę
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Nowy temat  Odpowiedz w temacie  [ Posty: 5 ] 

Strefa czasowa UTC+01:00


Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 17 gości


Nie możesz tworzyć nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów

Szukaj:
Przejdź do:  
cron
Technologię dostarcza phpBB® Forum Software © phpBB Limited
Polski pakiet językowy dostarcza Zespół Olympus.pl