Sercu bliski Beskid Niski

Forum portalu www.beskid-niski.pl
Dzisiaj jest 28-03-2024 17:30

Strefa czasowa UTC+01:00





Nowy temat  Odpowiedz w temacie  [ Posty: 4 ] 
Autor Wiadomość
 Tytuł: Rymanów 1916
Post: 26-02-2013 22:42 
Offline

Rejestracja: 26-02-2013 21:24
Posty: 4
Witam,
Taki tekst jest zamieszczony w Historii Rymanowa na Wikipedii:
"Od 15 maja 1915 – Rymanów wolny od wojsk zaborczych: rosyjskich i austriackich. Jednak 17 maja 1916 toczą się pod Rymanowem jeszcze walki"

Czy ktoś mi rozjaśni jak to wyglądało? Czy były to jakieś incydenty?

Pozdrawiam. B.


Na górę
Post: 27-02-2013 06:55 
Offline

Rejestracja: 19-07-2010 12:16
Posty: 378
Beskidniczek pisze:
"Od 15 maja 1915 – Rymanów wolny od wojsk zaborczych: rosyjskich i austriackich. Jednak 17 maja 1916 toczą się pod Rymanowem jeszcze walki"


W dwóch zdaniach całkiem sporo bzdur :D

Można mówić o zakończeniu w maju 1915r. okupacji rosyjskiej. Okupacji, ponieważ Rymanów w świetle prawa należał do Galicji, czyli do monarchii austro-węgierskiej. Rosjanie zaś, przebywając na nie swoim terytorium, byli jego okupantami.
Trudno, żeby w tym czasie Rymanów był wolny również od wojsk austriackich (dokł. austro-węgierskich). W końcu były one przeciwnikiem Rosjan; Polski, jak chyba nie trzeba przypominać, nie było. Więc albo, albo.

Data też jakaś szemrana. Wg tego, co wiem i widzę na mapach, Rymanów został zajęty przez wojska niemieckie (119, 20 dp) już około 6 maja 1915r. Dwa dni później front był już na wschodnim brzegu Wisłoka i nie powrócił już pod Rymanów. Data 15 maja jako data wygonienia Rosjan jest nie wiem skąd wzięta, podobnie jak data 17 maja o walkach pod Rymanowem. No i oczywiście rok 1915. Wpisanie "1916" to oczywista omyłka.

Ciężko mi powiedzieć, czy pod Rymanowem toczyły się jakieś solidne walki, czy były one jedynie incydentalne. Na pewno nie była incydentalna cała majowa ofensywa sił niemieckich i austro-węgierskich, bo doszła z Karpat aż po Lwów...

_________________
Prihovárajte sa medveďovi pokojným hlasom - toto môže upokojiť medveďa aj vás


Na górę
Post: 27-02-2013 10:15 
Offline

Rejestracja: 26-02-2013 21:24
Posty: 4
Jak pisałem wcześniej, przytoczyłem cytat z Wikipedii. Ale pytanie zadane było także z powodu poczynionych w terenie obserwacji. Otóż w Mymoniu koło Beska, pod lasem jest malutki cmentarzyk z I wojny - właściwie to ślad po nim. Na tym zarośnętym zielskiem cmentarzu, oprócz ogólnego, dużego, stalowego krzyża (postawiony w 2002r.) jest niewiele mogił pojedyńczych, ale z nich jedna tylko z betonowym krzyżem i tabliczką z nazwiskiem żołnierza i datą śmierci: 1916. Na tabliczce jest też dodane, że żołnierz pochodził z Suchodołu (koło Krosna). Z tego terenu zaciąg prowadzono głównie do sanockiego 45 CK Regimentu.
Chcę jeszcze dodać, że pułk ten prawie w połowie stanowili Rusini, dlatego jego "skuteczność" w walkach z Rosjanami nie była zadowalająca. W późniejszych latach wojny IR 45 chyba przerzucono na front włoski.

Słyszałem o takiej tezie, że na tych terenach, rzeczywiście walki trwały nawet do 1916, bo (tak jak później - po II wojnie, w 1946 r w Bieszczadach) działało mocno "podziemie" rusińskie (niektóre wioski prawie całe zaludnione Rusinami). Wrogiem była oczywiście Austria - stąd może (nawet teraz w Wikipedii) określanie żołnierzy CK Austrii jako okupantów?

Powracając do sanockiego IR 45 i sanockiej Landwehry - czy można się z ust (z klawiatury raczej) kogoś biegłego w tym temacie - dowiedzieć jaki był szlak bojowy tych oddziałów? Bardzo proszę, bo do literatury się nie "dokopałem".
Dziękuję i pozdrawiam.
B.


Na górę
Post: 27-02-2013 10:57 
Offline

Rejestracja: 19-07-2010 12:16
Posty: 378
Beskidniczek pisze:
Jak pisałem wcześniej, przytoczyłem cytat z Wikipedii. Ale pytanie zadane było także z powodu poczynionych w terenie obserwacji. Otóż w Mymoniu koło Beska, pod lasem jest malutki cmentarzyk z I wojny - właściwie to ślad po nim. Na tym zarośnętym zielskiem cmentarzu, oprócz ogólnego, dużego, stalowego krzyża (postawiony w 2002r.) jest niewiele mogił pojedyńczych, ale z nich jedna tylko z betonowym krzyżem i tabliczką z nazwiskiem żołnierza i datą śmierci: 1916. Na tabliczce jest też dodane, że żołnierz pochodził z Suchodołu (koło Krosna). Z tego terenu zaciąg prowadzono głównie do sanockiego 45 CK Regimentu.


To wcale nie musi potwierdzać prowadzenia jakichkolwiek walk. W Galicji Zachodniej (mam na myśli obszar działalności KGA Krakau, czyli mniej więcej do linii Wisłoki i nieco na wschód od niej) zdarzało się chowanie na cmentarzach wojennych osób zmarłych później - charakterystyczne, że byli to żołnierze jednostek, które w tych miejscach rekrutowały żołnierzy. Zobacz np. na stronie http://www.cmentarze.gorlice.net.pl/ cmentarz nr 231 w Jodłowej. Zapewne tak samo było w przypadku, o którym piszesz - ten człowiek nie poległ w walce, a zmarł w rodzinnych stronach. Może odesłano go do domu jako rannego, może był na przepustce.

Beskidniczek pisze:
Chcę jeszcze dodać, że pułk ten prawie w połowie stanowili Rusini, dlatego jego "skuteczność" w walkach z Rosjanami nie była zadowalająca. W późniejszych latach wojny IR 45 chyba przerzucono na front włoski.


A to by trzeba sprawdzić. Pułk nie posiada (jak przytłaczająca większość pułków c.k. armii z tamtej wojny) swojej monografii. Rusini, zwłaszcza z tej części Galicji, raczej nie byli jednoznacznie promoskiewscy.

Beskidniczek pisze:
Słyszałem o takiej tezie, że na tych terenach, rzeczywiście walki trwały nawet do 1916, bo (tak jak później - po II wojnie, w 1946 r w Bieszczadach) działało mocno "podziemie" rusińskie (niektóre wioski prawie całe zaludnione Rusinami). Wrogiem była oczywiście Austria - stąd może (nawet teraz w Wikipedii) określanie żołnierzy CK Austrii jako okupantów?


Nigdy nie słyszałem. Owszem, były represje skierowane wobec Rusinów za rzeczywistą albo domniemaną współpracę z Rosjanami. Z relacjami o jakiejś zbrojnej formie oporu nigdy się nie spotkałem.
Nazywanie żołnierzy austriackich okupantami na terenie Galicji nie jest poprawne, niezależnie od tego czy ich lubimy, czy nie. To pojęcie z dziedziny prawa wojennego. Do c.k. armii może się odnosić na tych terenach, które w świetle prawa międzynarodowego do Austro-Węgier nie należały i póki wojna trwała, należeć nie mogły (takie rzeczy - w traktatach kończących konflikty). Zatem c.k. armia była armią okupacyjną np. w Królestwie Polskim (Kongresowym). Paradoksalnie, Legiony Polskie chyba też :lol:

Beskidniczek pisze:
Powracając do sanockiego IR 45 i sanockiej Landwehry - czy można się z ust (z klawiatury raczej) kogoś biegłego w tym temacie - dowiedzieć jaki był szlak bojowy tych oddziałów? Bardzo proszę, bo do literatury się nie "dokopałem".
Dziękuję i pozdrawiam.
B.


Pomogę, częściowo. Potem działaj już samodzielnie;)

45.IR z Sanoka należał na początku wojny do 47.IBrig (brygady piechoty), ta zaś - do 24.ITD (dywizji piechoty). 24. dywizja należała do X.korpusu, ten zaś - do 3.Armii. Jeśli masz jakieś mapy, to z taką pomocą wyśledzisz szlak bojowy. Przynależność pułku tak wyglądała co najmniej do maja 1915r. Dalej - nie wiem, bo to już trochę poza zakresem moich najpilniejszych zainteresowań.
Dwie rzeczy, jakie mogę napisać z pamięci. 24.dywizja w czasie bitwy wielkanocnej 1915r. walczyła w rejonie Virawy (niedaleko słynnych wzg. Kobyła i Jawirska). Natomiast w maju 1915r. znajdowała się na południowym, prawym skrzydle ofensywy gorlickiej, przy czym zdaje się że w pierwszych jej dniach nie podejmowała zbyt intensywnych akcji.

Sanoczanie służyli ponadto w 18.LIR Przemyśl (od 1917r. - 18.SchR). Początek wojny - 89.IBrig, 45.ITD, korpus i armia te same. Maj 1915r. - również.

A teraz robota już dla Ciebie: z użyciem stron:
http://www.austro-hungarian-army.co.uk/
http://www.austrianphilately.com/dixnut/index.htm
możesz ustalić dalsze losy tych jednostek. Zwłaszcza polecam drugi z linków, w nim zaś "Chapter 6: The Disposition of the Austro-Hungarian Army 1914-18". Zaczynasz od pułku, sprawdzasz która brygada od kiedy do kiedy. Po ustaleniu nrów brygad, sprawdzasz dywizje. Analogicznie z korpusami i armiami. Potem pozostaje "tylko" dorwać się do map np z OULK i ustalać, gdzie poszczególne armie, korpusy i dywizje walczyły.

_________________
Prihovárajte sa medveďovi pokojným hlasom - toto môže upokojiť medveďa aj vás


Na górę
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Nowy temat  Odpowiedz w temacie  [ Posty: 4 ] 

Strefa czasowa UTC+01:00


Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 36 gości


Nie możesz tworzyć nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów

Szukaj:
Przejdź do:  
Technologię dostarcza phpBB® Forum Software © phpBB Limited
Polski pakiet językowy dostarcza Zespół Olympus.pl