Sercu bliski Beskid Niski

Forum portalu www.beskid-niski.pl
Dzisiaj jest 28-03-2024 14:22

Strefa czasowa UTC+01:00





Nowy temat  Odpowiedz w temacie  [ Posty: 1 ] 
Autor Wiadomość
Post: 07-12-2012 19:03 
Offline
Awatar użytkownika

Rejestracja: 09-04-2007 15:28
Posty: 307
Lokalizacja: Wrocław
Dziś, 7 grudnia 2012 r., na wrocławskim cmentarzu św. Rodziny na Sępolnie odbył się pogrzeb kapitana Jana Koprowskiego - prawdopodobnie ostatniego oficera września 1939 roku, który mieszkał we Wrocławiu. Kapitan Koprowski miał 97 lat.

Jan Koprowski urodził się w 1915 roku, w czasie I wojny światowej, jego ojciec był w tym czasie w wojsku. Kapitan z zawodu był lekarzem weterynarii. We wrześniu 1939 roku w stopniu podporucznika rezerwy był dowódcą II plutonu 1. kompanii batalionu Obrony Narodowej "Przemyśl". 6 IX 1939 r. poprowadził swój pluton do wypadu na Nowy Łupków, gdzie bił się ze Słowakami.

Po kampanii wrześniowej był internowany na Węgrzech. Uciekł z obozu i przedostał się do Francji, gdzie wstąpił do polskiej armii. Za udział w bojach 1 Dywizji Grenadierów Jan Koprowski został odznaczony Krzyżem Walecznych. Uhonorowano go także francuskim krzyżem wojennym Croix de Guerre. Po kampanii francuskiej w niewoli niemieckiej do końca wojny (Oflag IIc Woldenberg).

Po wojnie Jan Koprowski przyjechał do Wrocławia. Ukończył studia weterynaryjne. W PRL więziony. Komunistyczne władze pozbawiły go oficerskiego stopnia degradując do szeregowca (dopiero kilka lat temu przywrócono mu stopień oficerski z awansem do stopnia kapitana).

Miałem okazję słuchać opowieści ś.p. Jana Koprowskiego trzy lata temu, na konferencji o IX '39 w Instytucie Historycznym Uniwersytetu Wrocławskiego. Planowałem odwiedzić go kiedyś w domu (wiedziałem, gdzie mieszka - wynajmowała u niego pokój moja znajoma). Niestety...

"A jeśli komu droga otwarta do nieba
Tym co służą Ojczyźnie"
(Jan Kochanowski)

_________________
"Historia to świadek czasów, światło prawdy, żywa pamięć, zwiastunka przyszłości" (Tytus Liwiusz)


Na górę
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Nowy temat  Odpowiedz w temacie  [ Posty: 1 ] 

Strefa czasowa UTC+01:00


Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 33 gości


Nie możesz tworzyć nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów

Szukaj:
Przejdź do:  
cron
Technologię dostarcza phpBB® Forum Software © phpBB Limited
Polski pakiet językowy dostarcza Zespół Olympus.pl