Sercu bliski Beskid Niski

Forum portalu www.beskid-niski.pl
Dzisiaj jest 28-03-2024 16:59

Strefa czasowa UTC+01:00





Nowy temat  Odpowiedz w temacie  [ Posty: 20 ]  Przejdź na stronę Poprzednia 1 2
Autor Wiadomość
Post: 04-09-2012 02:02 
Offline
Awatar użytkownika

Rejestracja: 14-04-2012 22:44
Posty: 316
Lokalizacja: Ostrów Wielkopolski
Wracając jeszcze do Przeł.Legionów - na przełęczy jest na kopcu metalowy krzyż (będąc tam w r.1990 widzieliśmy, że jest trochę nadpiłowany) i jest tablica z napisem: "Młodzieży polska, patrz na ten krzyż !
Legjony polskie dźwignęły go wzwyż,
Przechodząc góry, lasy i wały,
Do Ciebie Polsko i dla twej chwały".
Oczyściliśmy z chwastów kopiec i trochę tablicę.

Obrazek

_________________
"... Jeszcze nie czas swe marzenia do walizek kłaść,
jeszcze nie czas, by piosenki nasze śpiewał tylko wiatr..."


Na górę
Post: 04-09-2012 06:34 
Offline
Awatar użytkownika

Rejestracja: 21-09-2004 09:16
Posty: 211
Lokalizacja: Chorzów
Andy500 pisze:
Tak, zgadza się tylko:
- przeł.Rogodze Wielkie czyli Przełęcz Legionów (1.100 m.npm) jest miejscem, gdzie legioniści 3.Pułku Legionów pod dowództwem podpułkownika Józefa Hallera jesienią 1914 roku przeszli i "drogą Legionów" zdobyli Rafajłową,
- w 1990 r. brałem udział w wyprawie zorganizowanej przez Pigmeja czyli Zygmunta Solarskigo właśnie w Gorgany; po zejściu z Pantyru spaliśmy na Przeł.Legionów, aby stamtąd iść na W.Sywulę a następnego dnia zejść do Rafajłowej - oglądaliśmy tablicę, poświęconą legionistom obok budynku, w którym mieścił się sklep a który okazał się...kościołem.


No to się wszystko zgadza, ale mi chodziło o rejon znacznie bardziej na zachód - a mianowicie to kto zbudował tak widoczne w terenie umocnienia pod samą Sywulą (tam legioniści zapewne nie dotarli) oraz szeroką drogę łączącą przełęcz Borewka z przełęczą Ruszczyna trawersującą Sywulę ponad granicą lasu.

Kończę, bo nas zaraz wyrzucą za OT.
Ale liczyłam na to, że od znawców historii I wojny światowej coś się na ten temat dowiem.

Krzyż na Przełęczy Legionów stoi cały czas, jest odnowiony.
Tablica ku czci Legionistów w Rafajłowej - również.


Na górę
Post: 04-09-2012 06:58 
Offline

Rejestracja: 19-07-2010 12:16
Posty: 378
Basia Z. pisze:
To ja się podczepię trochę OT.
Interesują mnie wyraźnie widoczne ślady wojny w Gorganach - transzeje, linie okopów, szeroka i wyraźnie widoczna w terenie droga pod Sywulą.

Nie wiem z jakiego okresu konkretnie pochodzą. Spotkałam się już z tak bzdurnym tłumaczeniem (głoszonym przez pewnego polskiego przewodnika, którego spotkałam w Osmołodzie !) że to są pozostałości po walkach Legionów.

Gdzie można na ten temat poczytać, chodzi mi o literaturę polskojęzyczną.


Jeżeli chodzi o te rejony - poza pozycjami nt Legionów ciężko cokolwiek konkretnego po polsku znaleźć. Obawiam się, że będą same pozycje ogólne albo bardzo ogólne, w których można jakieś wzmianki znaleźć (np. Olszański albo "Wielka Wojna" Dąbrowskiego). Pewności nie mam, bo się tamtym terenem nie zajmuję.

_________________
Prihovárajte sa medveďovi pokojným hlasom - toto môže upokojiť medveďa aj vás


Na górę
Post: 07-03-2019 08:23 
Offline

Rejestracja: 07-03-2019 08:04
Posty: 3
Z literaturą jest nadal spory problem, w zasadzie stacjonarnie znalazłam tylko Zapomnianą wojnę. Front Wschodni I wojny światowej. Ktoś jest w stanie powiedzieć coś więcej o tej pozycji? Warto się zabierać, czy lepiej od razu szukać czegoś mniej ogólnego?


Na górę
Post: 18-10-2023 05:10 
Offline
Awatar użytkownika

Rejestracja: 09-04-2007 15:28
Posty: 307
Lokalizacja: Wrocław
tom1915 pisze:
Basia Z. pisze:
To ja się podczepię trochę OT.
Interesują mnie wyraźnie widoczne ślady wojny w Gorganach - transzeje, linie okopów, szeroka i wyraźnie widoczna w terenie droga pod Sywulą.

Nie wiem z jakiego okresu konkretnie pochodzą. Spotkałam się już z tak bzdurnym tłumaczeniem (głoszonym przez pewnego polskiego przewodnika, którego spotkałam w Osmołodzie !) że to są pozostałości po walkach Legionów.

Gdzie można na ten temat poczytać, chodzi mi o literaturę polskojęzyczną.


Jeżeli chodzi o te rejony - poza pozycjami nt Legionów ciężko cokolwiek konkretnego po polsku znaleźć. Obawiam się, że będą same pozycje ogólne albo bardzo ogólne, w których można jakieś wzmianki znaleźć (np. Olszański albo "Wielka Wojna" Dąbrowskiego). Pewności nie mam, bo się tamtym terenem nie zajmuję.

W ciągu ostatnich 11 lat niewiele się zmieniło na lepsze w tej materii. O walkach w Karpatach Ukraińskich po polsku nie ma praktycznie nic (nie mówimy o LP :mrgreen: ), przynajmniej nie w takim stopniu szczegółowości, niż by się chciało.

Dwie ciekawostki:
1) Swego czasu zacząłem tłumaczyć na język polski powieść Seppa Dobiascha "Kaiserjäger im Osten. Karpathen - Tarnow - Gorlice". Do dziś fragment nigdy nie skończonego tłumaczenia leży u mnie w domu w którejś z teczek z papierami :wink: A autor walczył w Karpatach...
2) Na spółkę z jednym z forumowiczów opłaciliśmy kiedyś przekład (z serbskiego?) monografii jednego z CK-pułków walczących w Karpatach po obecnie ukraińskiej stronie tego pasma. Nawet całkiem szczegółowe to było.

_________________
"Historia to świadek czasów, światło prawdy, żywa pamięć, zwiastunka przyszłości" (Tytus Liwiusz)


Na górę
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Nowy temat  Odpowiedz w temacie  [ Posty: 20 ]  Przejdź na stronę Poprzednia 1 2

Strefa czasowa UTC+01:00


Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 32 gości


Nie możesz tworzyć nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów

Szukaj:
Przejdź do:  
Technologię dostarcza phpBB® Forum Software © phpBB Limited
Polski pakiet językowy dostarcza Zespół Olympus.pl