Sercu bliski Beskid Niski

Forum portalu www.beskid-niski.pl
Dzisiaj jest 27-04-2024 07:22

Strefa czasowa UTC+01:00





Nowy temat  Odpowiedz w temacie  [ Posty: 306 ]  Przejdź na stronę Poprzednia 114 15 16 17 1821 Następna
Autor Wiadomość
Post: 17-04-2012 22:17 
Offline

Rejestracja: 19-07-2010 12:16
Posty: 378
janrajchel pisze:
Ty naprawde myslisz ze te sentencje wymyslono w PRL-u?
Za to mialbys pale jako zywo u prof.Kolanczyka.


Cóż, tak twierdził ktoś mądrzejszy ode mnie, więc mu wierzę. Zaś po Sondel-Aktion, wspartej Litewskim, prof. Kolańczyka pewnie bym przeżył :lol:


janrajchel pisze:
Interpretatio cessant in claris


No, to przynajmniej wygląda na coś porządnie rzymskiego :lol:

_________________
Prihovárajte sa medveďovi pokojným hlasom - toto môže upokojiť medveďa aj vás


Na górę
Post: 18-04-2012 07:25 
Offline

Rejestracja: 14-01-2011 17:43
Posty: 282
tom1915 pisze:
Zaś po Sondel-Aktion, wspartej Litewskim, prof. Kolańczyka pewnie bym przeżył


Chetnie poznam rozwiniecie Twojego hasla:"Sondel-Aktion"- jezeli naturalnie bedziesz laskaw objasnic mi co ono oznacza , lub skad pochodzi.
No chyba ze dotyczy to Twoich przezyc prywatnych - to inna sprawa.

No ale zeby trzymac sie watku:Z publikacji w POLITYCE:

{ W 1946 r. pojechał do USA, byli ochotnicy z Brygady im. Abrahama Lincolna zgotowali mu wspaniałe przyjęcie, choć nie był to czas sprzyjający wymianie serdeczności z komunistycznym generałem}

_________________
"Jeden tam tylko jest porządny człowiek: prokurator, ale i on,
prawdę mówiąc, świnia." Gogol M.W.


Na górę
Post: 18-04-2012 08:38 
Offline

Rejestracja: 19-07-2010 12:16
Posty: 378
janrajchel pisze:
Chetnie poznam rozwiniecie Twojego hasla:"Sondel-Aktion"- jezeli naturalnie bedziesz laskaw objasnic mi co ono oznacza , lub skad pochodzi.


Autorstwo nie jest moje. Jakiś czas temu, kiedy prawo rzymskie było obowiązkowym przedmiotem na studiach prawniczych UJ, w taki właśnie sposób określano dość powszechnie egzamin z tego przedmiotu u prof. Sondla. Swoją drogą - może nieco na wyrost, trudny był sam przedmiot, fatalny był obowiązujący podręcznik (wspomnianego prof. Litewskiego), więc dokonujące się pogromy nie były do końca zasługą samego prof. Sondla.

_________________
Prihovárajte sa medveďovi pokojným hlasom - toto môže upokojiť medveďa aj vás


Na górę
Post: 18-04-2012 09:13 
Offline
Awatar użytkownika

Rejestracja: 10-11-2010 09:26
Posty: 1007
Lokalizacja: Bieszczady
janrajchel pisze:

Natomiast calkowicie jest na miejscu pytanie o srodki finansowe publiczne .
Przydzielanie srodkow publicznych jest domena urzedow i instytucji ktore takie srodki z budzetu otrzymuja.Powinny one w ramach swoich uprawnien przyznawac je zgodnie z przepisami prawa .

Moim zdaniem w tym wszystkim najwazniejsze jest aby postacia Swierczewskiego zajeli sie historycy, co pozwoli z pewnoscia oddzielic legendy i mity od czlowieka, bo jak na razie to mity przewazaja - co na tym watku widac wyraznie.


Ja nie widzę łamania prawa jeżeli chodzi o projekt Przemka Ołdakowskiego. Ta piątkowa konferencja moim zdaniem służy przede wszystkim odkłamaniu historii. Jestem wychowana na rajdach im. Waltera, wielokroć wędrowałam szlakiem wolnościowym, obecnie jest to szlak czarny. Jeden z jego odcinków należy do moich ulubionych. Polecam http://www.....pl/index.php ... &Itemid=67 To kawał bieszczadzkiej historii, kawał dziejów naszej turystyki. Na tych imprezach wychowywaliśmy się. Na pewno dla bardzo wielu Polaków Baligród kojarzy się z 34 Pułkiem, z walkami z UPA, a Jabłonki ze Świerczewskim. Gmina to chce wykorzystać , moim zdaniem ma do tego prawo.


Na górę
Post: 18-04-2012 12:21 
Offline

Rejestracja: 14-01-2011 17:43
Posty: 282
Piszac o srodkach publicznych Lucyno nie mialem na mysli zadnych konkretnych przedsiewziec, jedynie tylko przejrzystosc w przyznawaniu dotacji i jej zgodnosc z prawem.

Co zas do projektu konferencji piatkowej - jestem jak najbardziej za.Zreszta wspominalem juz o tym.
Projekt wart jest tego .Moze tylko powiekszyc stan naszej wiedzy o tamtym okresie naszej historii ,w czasie kiedy obserwujemy usuwanie ze szkol nauki historii jako takiej.
.

_________________
"Jeden tam tylko jest porządny człowiek: prokurator, ale i on,
prawdę mówiąc, świnia." Gogol M.W.


Na górę
Post: 18-04-2012 12:44 
Offline

Rejestracja: 14-01-2011 17:43
Posty: 282
tom1915 pisze:
Autorstwo nie jest moje. Jakiś czas temu, kiedy prawo rzymskie było obowiązkowym przedmiotem na studiach prawniczych UJ, w taki właśnie sposób określano dość powszechnie egzamin z tego przedmiotu u prof. Sondla. Swoją drogą - może nieco na wyrost, trudny był sam przedmiot, fatalny był obowiązujący podręcznik (wspomnianego prof. Litewskiego), więc dokonujące się pogromy nie były do końca zasługą samego prof. Sondla


Dziekuje za rozwiniecie.Bardzo ciekawe.
W przypadku moich doswiadczen role prawa rzymskiego wypelniala logika praktyczna.Z nia wielu mialo klopoty.Ale ja nie mialem powodow do narzekania.

Faktycznie - kiedys od kogos slyszalem ze najbardziej "rzymski z profesorow prawa rzymskiego " jest Sondel. Na pewno wiesz dlaczego - mam nadzieje?

_________________
"Jeden tam tylko jest porządny człowiek: prokurator, ale i on,
prawdę mówiąc, świnia." Gogol M.W.


Na górę
Post: 18-04-2012 12:48 
Offline
Awatar użytkownika

Rejestracja: 24-01-2005 17:11
Posty: 1070
Lokalizacja: Nowica
Nie twierdzę, że konferencja nie ma sensu. Tyle tylko, że nieporównanie lepiej zorientowani ode mnie twierdzą, że nic nowego w sprawach dotyczących Świerczewskiego nie ustalono (dla tego powodu jeden z nich zrezygnował z udziału), a zatem powstaje pytanie czemu owa "konferencja" ma służyć? Intryguje mnie też czy coś jest w stanie zmienić nastawienie do człowieka walczącego przeciwko Polsce, o ile coś nowego się pojawi? Takoż zadaję sobie pytanie czy nie chodzi bardziej o promocję gminy niż ustalanie prawd, a jeśli tak to przyznam, że wedle mnie to mało zręczny sposób promocji, zupełnie jakby nie było na terenie gminy nic innego godnego promowania, a jednocześnie promującego gminę.
Na marginesie: ciekawe czy ktokolwiek skontaktował się z synem K.Ś.? Moja mama uczyła go przez pewien czas. Mogę ułatwić kontakt, choć nie należy on do łatwych, bo człowiek ten jest muzykiem grającym na statkach i często przez długie miesiące jest poza domem w Warszawie.

_________________
Magurycz jest światem, credo quia absurdum.


Na górę
Post: 18-04-2012 13:48 
Offline
Awatar użytkownika

Rejestracja: 10-11-2010 09:26
Posty: 1007
Lokalizacja: Bieszczady
Ta konferencja z tego co wiem jest przeznaczona dla nauczycieli i przewodników. Tu nie ma zaproszeń więc jedziemy w kilkoro przewodników. Kolega nas namówił. Traktuję ją jako szkolenie, a tych nigdy dość. Rola przewodników na terenie Bieszczadów jest coraz bardziej doceniana. Mamy bardzo duże możliwości wpływania na opinię społeczną m.in. oprowadzając grupy. Dobrze wyszkolony przewodnik jest w stanie promować region, w tym gminę Baligród. Wśród organizatorów jeszcze funkcjonuje program, który nazywają wielka obwodnicą. Realizując go przewodnik ma duże pole do popisu, może zatrzymać się w tych miejscach, które normalnie mijamy, czyli np. w Baligrodzie czy w Jabłonkach. Wiem po sobie jakim dobrem są dla przewodnika szkolenia. Od 10 lat w nich uczestniczę, nie tylko rozwijają ale także pozwalają nam funkcjonować na rynku. W dniu dzisiejszym rynek wymaga regionalistów, musimy mieć wiedzę. Wszystko zazębia się, dla tak specyficznej gminy przelotowej, jaką jest Baligród, moim zdaniem najlepszą metodą promocji jest podjęcie "współpracy" z przewodnikami. Wiem, że grupy niewiele pieniędzy zostawią ale tu kłania się szeptana reklama. Zadowolony klient jest w stanie zachęcić do odwiedzenia regionu 3 osoby (niezadowolony zniechęcić 9 osób). To oczywiście, statystyka ale daje pewne pojęcie o problemie. Przez długie lata Baligród w świadomości społecznej zaistniał jako miejsce śmierci Świerczewskiego dzięki cmentarzowi wojskowemu. Można o tym zapomnieć, lub można na tym zbudować nową "markę". Moim daniem to drugie jest bardziej korzystne. Nie przez przypadek wrzuciłam link do opisu fr. szlaku wolnościowego. Można było szlak skasować, to było najłatwiejsze rozwiązanie. Można tez było go przemalować. Wybrano to drugie rozwiązanie. W chwili obecnej niewiele osób już wie, że wędruje szlakiem im. Świerczewskiego. Tak też można uczynić z głównymi atrakcjami Baligrodu czyli cmentarzem i pomnikiem Świerczewskiego. Zadać im nową jakość, to można zrobić tylko w porozumieniu z przewodnikami.


Na górę
Post: 18-04-2012 15:13 
Offline

Rejestracja: 08-05-2008 11:00
Posty: 850
Lokalizacja: Biała Chorwacja
janrajchel pisze:
W 1946 r. pojechał do USA, byli ochotnicy z Brygady im. Abrahama Lincolna zgotowali mu wspaniałe przyjęcie, choć nie był to czas sprzyjający wymianie serdeczności z komunistycznym generałem}
Tym razem do czego zmierzasz, janrajchel? Bo trochę się pogubiłem, nie wiem, czy tym cytatem chcesz podbudować wizerunek "Waltera", czy go kompletnie pogrążyć? Cóż bowiem dziwnego, że amerykańskie komuchy obcmokiwały sovieta? A Eugene Dennis pewnie realnie, fizycznie obśliniał łapska Świerczewskiego?
Hę?


Na górę
Post: 18-04-2012 15:45 
Offline

Rejestracja: 14-01-2011 17:43
Posty: 282
A Ty Kabir co?. Pleszczaty na oba oczy?
Wyraznie stoi jak byk:
janrajchel pisze:
No ale zeby trzymac sie watku

Wiesz - boje sie baardzo zeby nie zamkneli jak ostatnio.

Ale "Ty sie nie boj" - nic ci nie grozi.Boh trojcu lubit.
:P :P

_________________
"Jeden tam tylko jest porządny człowiek: prokurator, ale i on,
prawdę mówiąc, świnia." Gogol M.W.


Na górę
Post: 18-04-2012 19:13 
Offline

Rejestracja: 03-11-2005 00:59
Posty: 548
Lokalizacja: STOLICA małopolski ;-)
janrajchel pisze:
Rysiek pisze:
Świerczewski niczym Che Guevara. Może zrobimy sobie koszulki forumowe z innym wydrukiem niż cerkiew W końcu okolice Jabłonek to już prawie BN

janrajchel, nie będę się wdawał w dysputę co do stopnia zbrodniczości Waltera na podstawie kryterium - ile osób wymordował własnoręcznie, ile skrycie, ile przypadkiem. Rozśmieszyło mnie Twoje podejście do sprawy: megazbrodniarz - zabił przynajmniej okrągłą bańkę luda. To jakaś definicja? Podaj źródło.


Nie ciekawi mnie Rysiek twoje kluczenie w temacie Swierczewskiego.Nie dbam o to ile razy obracasz kota do gory ogonem.
Kazdy czlowiek powinien znac znaczenie slow ktore uzywa.Jezeli Kabir,Rysiek,Bartek W. powiedzial "megazbrodniarz" - to ja sie pytam na jakiej podstawie.
A ile morderstw musi popelnic czlowiek aby byc okreslonym mianem megazbrodniarza miales okazje odpowiedziec sobie sam na przykladzie wlasnie Swierczewskiego i jak widac to cie przeroslo.
Co zas do definicji - to zajrzyj do encyklopedii.Rzeczy oczywistych nawet w sadzie nie trzeba dowodzic.

A propos koszulek: moze i dobrze byloby sprawdzic czy te forumowe " z innym wydrukiem niz cerkiew" czasami lepiej by sie nie sprzedawaly?.Przemysl to!


Żadnego kota nie obracam w żaden sposób. Oprócz megazbrodniarz, napisałem też lżejsze kategorie zbrodniczości gen. Waltera, zastanawiając się, która do niego pasuje. Sądzę, że rezerwowanie słowa "megazbrodniarz" dla pana Hitlera, Stalina, nie wiem.. Pol Pota i wykazywanie niestosowności używania tego słowa przez poniektórych forumowiczów w stosunku do Bogu ducha winnego Świerczewskiego, ma na celu nic innego, jak tylko "wybielanie" tego ostatniego z "wielkich postaci historycznych". Twoje czepianie się tego jednego słówka jest, moim zdaniem, takim właśnie odwracaniem kota ogonem. Dla jednych anty-polska, anty-ukraińska, anty-niepodległościowa, komunistyczna, wojenna, rewolucyjna działalność gen. Waltera waz z dowodami podpisanych wyroków śmierci wystarczy aby ochrzczcić go mianem "megazbrodniarza", w momencie gdy np. dla Ciebie będzie on "tylko" zbrodniarzem, a może na odwrót: patriotą, bohaterem itp.
Co do definicji, to ja znam taką: http://sjp.pwn.pl/lista.php?co=zbrodniarz

No i jeśli chodzi o koszulki, to chyba nie za bardzo rozumiesz ideę koszulek beskid-niski.pl. Tak przemyśliwuję. Z zasady nie jest to akcja komercyjna i nie ma się "lepiej sprzedawać". Patrz odpowiedni wątek na forum.


Na górę
Post: 18-04-2012 19:51 
Offline

Rejestracja: 14-01-2011 17:43
Posty: 282
Rysiek pisze:
Żadnego kota nie obracam w żaden sposób. Oprócz megazbrodniarz, napisałem też lżejsze kategorie zbrodniczości gen. Waltera, zastanawiając się, która do niego pasuje. Sądzę, że rezerwowanie słowa "megazbrodniarz" dla pana Hitlera, Stalina, nie wiem.. Pol Pota i wykazywanie niestosowności używania tego słowa przez poniektórych forumowiczów w stosunku do Bogu ducha winnego Świerczewskiego, ma na celu nic innego, jak tylko "wybielanie" tego ostatniego z "wielkich postaci historycznych". Twoje czepianie się tego jednego słówka jest, moim zdaniem, takim właśnie odwracaniem kota ogonem. Dla jednych anty-polska, anty-ukraińska, anty-niepodległościowa, komunistyczna, wojenna, rewolucyjna działalność gen. Waltera waz z dowodami podpisanych wyroków śmierci wystarczy aby ochrzczcić go mianem "megazbrodniarza", w momencie gdy np. dla Ciebie będzie on "tylko" zbrodniarzem, a może na odwrót: patriotą, bohaterem itp.
Co do definicji, to ja znam taką: http://sjp.pwn.pl/lista.php?co=zbrodniarz



No i jeśli chodzi o koszulki, to chyba nie za bardzo rozumiesz ideę koszulek beskid-niski.pl. Tak przemyśliwuję. Z zasady nie jest to akcja komercyjna i nie ma się "lepiej sprzedawać". Patrz odpowiedni wątek na forum


Slowa , slowa. Sama propaganda.Zadnych konkretow nie liczac "koronnej" definicji zbrodniarza.
Sprawdzilem ten link i wpisalem slowo "megazbrodniarz". Strona sie zatkala i nie wyplula nic.
Wiec musisz Rysku znalezc sobie jakas inna strone - bo i ona i Ty nie wiecie co to jest megazbrodniarz.

A ustalenie kto jest megazbrodniarzem przez "chrzczenie" :
Rysiek pisze:
ochrzcić go mianem "megazbrodniarza
wywoluje tylko smiech.
Gratulacje Rysiek! W jakim obrzadku to chrzczenie nastepuje ?- rad bym wiedziec.

O tempora! O mores!

_________________
"Jeden tam tylko jest porządny człowiek: prokurator, ale i on,
prawdę mówiąc, świnia." Gogol M.W.


Na górę
Post: 18-04-2012 20:01 
Offline

Rejestracja: 03-11-2005 00:59
Posty: 548
Lokalizacja: STOLICA małopolski ;-)
Rozgryzłeś mnie. Czysta anty-walterowska, chorobliwa propaganda. Masońsko-narodowo-anarchistyczny chrzest mianem zamiast wodą święconą.

Dyskusja odbiega nam od głównego bohatera (i bohaterów - czcicieli K.Ś.), więc ja, z obnażonymi intencjami uciekam do jakiegoś innego wątku, gdzie jeszcze znajdzie się trochę słownego materiału do ukrycia moich nikczemnych myśli i zamierzeń.


Na górę
Post: 18-04-2012 20:19 
Offline

Rejestracja: 08-05-2008 11:00
Posty: 850
Lokalizacja: Biała Chorwacja
janrajchel pisze:
Sprawdzilem ten link i wpisalem slowo "megazbrodniarz". Strona sie zatkala i nie wyplula nic.
Wiec musisz Rysku znalezc sobie jakas inna strone - bo i ona i Ty nie wiecie co to jest megazbrodniarz.

Boś słabo i nieumiejętnie szukał:
Cytuj:
MEGA- w złożeniach: duży, wielki; wyższego rzędu; (nienormalnie) powiększony; mający określoną część wielkich rozmiarów; dający się rozróżnić a. zidentyfikować bez użycia mikroskopu; (M) milion jednostek podstawowych.

Słownik wyrazów obcych i zwrotów obcojęzycznych Władysława Kopalińskiego
http://www.slownik-online.pl/kopalinski ... 56C1CF.php
Zatem, jak janrajchel widzisz, nie dość, że szukać nie umiesz, to jeszcze wątpliwości nasuwasz, czy aby na pewno z tą "logiką praktyczną" kłopotów nie miałeś :lol:


Na górę
Post: 18-04-2012 21:56 
Offline

Rejestracja: 14-01-2011 17:43
Posty: 282
No kabir z tymi pleszczatymi oczami to jednak prawda!
Zacytowales z Kopalinskiego" mega" ale najbardziej mi sie podoba milion jednostek podstawowych.
[MEGA- w złożeniach: duży, wielki; wyższego rzędu; (nienormalnie) powiększony; mający określoną część wielkich rozmiarów; dający się rozróżnić a. zidentyfikować bez użycia mikroskopu; (M) milion jednostek podstawowych]

Natomiast chodzi o haslo MEGAZBRODNIARZ. Nie mega-choc i to ladnie brzmi.

kabir pisze:
janrajchel pisze:
Sprawdzilem ten link i wpisalem slowo "megazbrodniarz". Strona sie zatkala i nie wyplula nic.


I podana przez ciebie strona i podana przez Ryska przy hasle megazbrodniarz wymieka i nie pokazuje nic.
Tak ze nastepna kula w plot.Z twoja logika jest cos nie tak szara eminencjo kabirze.

Wiec teraz ten milionik mozesz dokumentowac i szukac.A jak znajdziesz -oglaszaj wszem i wobec.Czekam na to z nieciepliwoscia. :lol: :lol:

_________________
"Jeden tam tylko jest porządny człowiek: prokurator, ale i on,
prawdę mówiąc, świnia." Gogol M.W.


Na górę
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Nowy temat  Odpowiedz w temacie  [ Posty: 306 ]  Przejdź na stronę Poprzednia 114 15 16 17 1821 Następna

Strefa czasowa UTC+01:00


Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 164 gości


Nie możesz tworzyć nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów

Szukaj:
Przejdź do:  
Technologię dostarcza phpBB® Forum Software © phpBB Limited
Polski pakiet językowy dostarcza Zespół Olympus.pl