Sercu bliski Beskid Niski

Forum portalu www.beskid-niski.pl
Dzisiaj jest 27-04-2024 07:11

Strefa czasowa UTC+01:00





Nowy temat  Odpowiedz w temacie  [ Posty: 306 ]  Przejdź na stronę Poprzednia 1 2 3 4 521 Następna
Autor Wiadomość
Post: 30-03-2012 14:17 
Offline
Awatar użytkownika

Rejestracja: 21-09-2004 09:16
Posty: 211
Lokalizacja: Chorzów
HM pisze:
Polityka... Stary Zakapiorze, nie potrafisz bez polityki?
stowarzyszenie pisze wniosek, znudzony urzędnik go opiniuje, myśląc o nadchodzącej przerwie śniadaniowej. Inny znudzony go klepnie rozpatrując wydarzenia ostatniej nocy i wspominając nowo zapoznaną koleżankę. Potem taki wniosek trafia na biurko innego urzędnika, któremu akurat chce sie kurzyć i ma potrzebę wyjść na balkon... Dostaje wniosek klepnięty i pozytywnie zaopiniowany, nazwa stow. mu się pozytywnie kojarzy, na pierwszej stronie jest coś o pojednaniu - żadnych kiboli, gejów, czy miłośników konopi. Nie ma żadnej miny, więc wniosek przechodzi.
Całkiem możliwe, że żaden z tych urzędników nie należy do żadnej partii politycznej, a poglądy mają diametralnie różne.
Wina leży w automatyzmie działania urzędników, źle skonstruowanej kontroli wniosków, może w jakimś zaniedbaniu - ale przede wszystkim wina leży po stronie stowarzyszenia "lepsze jutro" - Na ileś tam osób robiących to stow. powinno się trafić kilka na tyle historycznie i społecznie ogarniętych ludzi, żeby złapać kolege za rękę i powiedzieć -"stary co ty odwalasz, to się kupy nie trzyma", "nie róbmy tego, albo zróbmy to inaczej"
Chyba, że cała akcja jest pomyślana jako prowokacja i z założenia ma przynieść efekt zgoła odmienny niż tytułowe pojednanie...



No i jest właśnie dokładnie tak jak piszesz (wiem bo pracuję w urzędzie).
Natomiast niewątpliwie powinna być większa kontrola nad wydawaniem pieniędzy ze strony zwierzchników tych urzędników oraz radnych sejmiku (chociaż ci akurat nie mogą rozpatrywać osobno każdej dupereli). Natomiast to obecne tłumaczenie to dość nieudolna obrona własnej d...


Na górę
Post: 30-03-2012 14:36 
Offline

Rejestracja: 07-11-2009 18:57
Posty: 2277
HM, jeśli nie masz dostępu do tego - CYTOWANEGO, podkreślam raz jeszcze CYTOWANEGO artykułu z dzisiejszej Rzeczpospolitej (jedyny wtręt to mój przypisek w nawiasie) to, jak mi dasz namiary prześlę Ci jego ksero, choć być może jest dostęp do jego wersji elektronicznej.
Mnie ta sprawa o tyle nie interesuje, że kim był "Walter" wiem od zawsze. Natomiast podzielam oburzenie Szymona i wielu innych Forumowiczów na fakt organizowania takiej "uroczystości" za pieniądze podatników. A ponieważ o pieniądzach na to decydowali urzędnicy, a może i ktoś "z wyższej półki", pracujący pod wodzą "rządzącej Podkarpaciem koalicji PO-PSL" (to dosłowny cytat z artykułu, a przede wszystkim to prawda!!!) to trudno ten fakt przypisać innym ugrupowaniom; że przez grzeczność nie wymienię jakim.
I nie zamierzałem ani nie zamierzam uprawiać polityki na tych forach, jak zresztą i na innych też.
Zatem daruj sobie komentarze, jak ja daruję sobie to co myślę o w/w koalicji (vide: dzisiejsze odrzucenie wniosku w sprawie referendum emerytalnego podpisanego przez ponad 2 mln Rodaków; i dalej chcą podpisywać).
P.S. Ponieważ z przyczyn technicznych mam utrudniony dostęp do internetu (a w weekend prawie niemożliwy) więc na ewentualne komentarze nie będę odpowiadał. Mam zresztą nadzieję, że nie będę musiał tłumaczyć się z "oczywistych oczywistości".
P.S. A po weekendzie "zapodam cóś" w kanonie-kononie, ku satysfakcji Lucy a może i innych.


Na górę
Post: 30-03-2012 15:24 
Offline
Awatar użytkownika

Rejestracja: 10-11-2010 09:26
Posty: 1007
Lokalizacja: Bieszczady
szymon NGK Magurycz pisze:
art. 256 KK!

Prywatnie można sobie i Hitlera kochać, ale za publiczne pieniądze nie. I niech zwróci Pani uwagę, że mowa jest o dialogu polsko-ukraińskim. Wierzy Pani, że to ma w nim pomóc? Kiepski żart.

Proszę Pana w dialog polsko-ukraiński nie wierzę odkąd na ulicach Lwowa widziałam młodzież maszerującą pod flagami UPA przy aplauzie tamtejszych polityków. Kiedy prezydent tamtego kraju ogłosił Banderę bohaterem narodowym. Straciłam całą sympatię dla Ukrainy po tym jak w bestialski sposób wymordowali, palili żywe psy i koty w mobilnych krematoriach.


Na górę
Post: 30-03-2012 15:26 
Offline

Rejestracja: 17-11-2011 17:45
Posty: 107
http://www.rp.pl/artykul/153227,851804- ... tnika.html
http://rzeszow.gazeta.pl/rzeszow/1,3496 ... tera_.html


Na górę
Post: 30-03-2012 15:29 
Offline
Awatar użytkownika

Rejestracja: 10-11-2010 09:26
Posty: 1007
Lokalizacja: Bieszczady
prosty pisze:
Lucyna pisze:
Nikt nie wie jak będą wyglądały uroczystości,


Lucyna, plakat zapowiadający imprezę podaje szczegółowo plan. M.in. odegranie hymnu państwowego.
Jakby to była prywatna impreza, na której banda sierot po 'prylu' pomachałaby szturmówkami i odśpiewała Międzynarodówkę, to miałbym to w nosie (choć to podpada pod paragraf o propagowaniu totalitaryzmu). Ale Mazurek Dąbrowskiego dla kogoś kto z polskim patriotyzmem miał tyle wspólnego co on? Za moje podatki i pod patronatem oficjalnych władz? Nie miałbym problemu z tą imprezą gdyby to było tylko czczenie zwykłych żołnierzy którzy ginęli w walkach z UPA - i to mogłoby być kanwą do mówienia o pojednaniu polsko-ukraińskim, ale budowanie tego wokół postaci Świerczewskiego, któremu, co znamienne, stopień piszą tu z dużej litery?

Nie rozumiem logiki Twojej wypowiedzi: "Dla mnie to zbrodniarz, ale niech go sobie fetują za państwowe pieniądze, o co wam chodzi?" W tylu innych wątkach tego forum piszesz m.in. o Żołnierzach Wyklętych, chcesz czcić Ich pamięć, potępiasz tych którzy ich zwalczali, a tu "mnie to nie kręci"?

@Szymon: pełne poparcie, choć jedna uwaga: na zalinkowanej przez Ciebie stronie władz gminy Baligród znalazłem tylko to:

Gmina Baligród realizować będzie projekt pod roboczym tytułem „gen. K. Świerczewski – Walter – bohater czy bieszczadzka ikona komunistycznej propagandy”, którego pomysłodawcą jest Pani Agata Pomykała Wójt Gminy. Projekt będzie dofinansowany z Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich, Leader, działanie 413 Wdrażanie lokalnych strategii rozwoju dla małych projektów. Celem projektu jest zapewnienie mieszkańcom gminy i pracownikom branży turystycznej wsparcia szkoleniowego poprzez dostęp do wiedzy historycznej, rozwój poczucia tożsamości lokalnej i więzi społecznej w oparciu o akceptowaną wiedzę historyczną oraz wykorzystanie zasobów historycznych do promocji gminy. W ramach tego przedsięwzięcia planowane są trzy podstawowe zadania:
· historyczna konferencja popularno - naukowa
· seminarium dla nauczycieli historii i przewodników turystycznych – interpretacja miejsca i zdarzenia historycznego w miejscowości Jabłonki - zasadzka UPA, w której zginął gen. K. Świerczewski – Walter,
· plenerowa rekonstrukcja historyczna w/w zdarzenia.
Całe przedsięwzięcie będzie miało charakter edukacyjny, którego wyłącznym celem będzie przedstawienie prawdy historycznej opartej na wiedzy i faktach przedstawionych przez instytucje państwowe i historyków.


W tej formie dla mnie brzmi OK - Może oni nie do końca wiedzieli co "lepsze dziś" z tego robi?


Tylko to znalazłam na stronie gminy. Moim zdaniem dobry, sensowny projekt.
Tak działam na rzecz oczyszczenia Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Moim zdaniem nie ma nic gorszego, gdy ktoś usiłuje manipulować historią. Ja to na razie widzę w tego rodzaju protestach. To jest polityka historyczna.


Na górę
Post: 30-03-2012 15:50 
Offline

Rejestracja: 10-07-2010 12:50
Posty: 280
Lokalizacja: Kraków
Lucyna pisze:
Tak działam na rzecz oczyszczenia Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Moim zdaniem nie ma nic gorszego, gdy ktoś usiłuje manipulować historią. Ja to na razie widzę w tego rodzaju protestach. To jest polityka historyczna.


:?: :?: :?: Przepraszam Lucyna, ale oświeć mnie, w którym miejscu protest przeciwko fetowaniu komunistycznego zbrodniarza jest manipulowaniem historią? Nikt przecież nie neguje że zabili go pod Jabłonką (choć z tego co kiedyś czytałem istnieją wątpliwości od czyjej kuli padł), więc o co właściwie chodzi w Twoim stwierdzeniu?


Na górę
Post: 30-03-2012 15:51 
Offline

Rejestracja: 17-11-2011 17:45
Posty: 107
mamy przeprosiny:
http://rzeszow.gazeta.pl/rzeszow/1,3496 ... _blad.html


Na górę
Post: 30-03-2012 16:04 
Offline
Awatar użytkownika

Rejestracja: 10-11-2010 09:26
Posty: 1007
Lokalizacja: Bieszczady
prosty pisze:
Lucyna pisze:
Tak działam na rzecz oczyszczenia Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Moim zdaniem nie ma nic gorszego, gdy ktoś usiłuje manipulować historią. Ja to na razie widzę w tego rodzaju protestach. To jest polityka historyczna.


:?: :?: :?: Przepraszam Lucyna, ale oświeć mnie, w którym miejscu protest przeciwko fetowaniu komunistycznego zbrodniarza jest manipulowaniem historią? Nikt przecież nie neguje że zabili go pod Jabłonką (choć z tego co kiedyś czytałem istnieją wątpliwości od czyjej kuli padł), więc o co właściwie chodzi w Twoim stwierdzeniu?


Świerczewski jest częścią naszej historii. Dla części społeczeństwa jest bohaterem. Dla bardzo wielu mieszkańców gminy Baligród człowiekiem, który ochronił ich od najgorszego. Jak silna jest pamięć o nim przekonaliśmy się na szkoleniu przewodnickim w Birczy, gdy starsi panowie przez chwilę słuchali co mówi Kolega, a potem kazali nam: *** i to szybko. Projekt o którym piszą na stronie gminy po prostu podoba mi się. Jestem za tym aby przybliżyć nam sylwetkę generała, jeszcze bardziej podoba mi się konferencja naukowa. Polityką historyczną jest moim zdaniem to, że tego człowieka kim by nie był usiłuje się "wykorzenić" z tych stron, usiłuje się pozbawić ludzi, którzy go szanują ich praw. Znam to z drugiej strony barykady. Mówię o "rehabilitacji" Żubryda. Dla mnie jest bohaterem, dla innych jest zbrodniarzem.


Na górę
Post: 30-03-2012 16:15 
Offline
Awatar użytkownika

Rejestracja: 10-11-2010 09:26
Posty: 1007
Lokalizacja: Bieszczady
Ciekawy wykład Andrzeja Romaniaka
http://esanok.pl/2012/andrzej-romaniak- ... eo-hd.html


Na górę
Post: 30-03-2012 16:21 
Offline

Rejestracja: 14-01-2011 17:43
Posty: 282
Miejscowy pisze:
mamy przeprosiny:
http://rzeszow.gazeta.pl/rzeszow/1,3496 ... _blad.html


Miejscowy , co za link nam przytaczasz?.Ta gazeta sama nie wie co pisze.
Z Karola Swierczewskiego zrobila juz Wladyslawa Sikorskiego.

Po tym, jak opisaliśmy w piątkowej Gazecie sprawę przyznania 10 tys. zł. dotacji przez samorząd wojewódzki stowarzyszeniu, które urządza obchody rocznicy śmierci zbrodniarza komunistycznego gen. Wladysława Sikorskiego, marszałek przyznał, że to był błąd


Więcej... http://rzeszow.gazeta.pl/rzeszow/1,3496 ... z1qc6XyC8P

_________________
"Jeden tam tylko jest porządny człowiek: prokurator, ale i on,
prawdę mówiąc, świnia." Gogol M.W.


Na górę
Post: 30-03-2012 16:35 
Offline

Rejestracja: 10-07-2010 12:50
Posty: 280
Lokalizacja: Kraków
Lucyna pisze:


No ciekawy, nic dodać nic ująć. Ale zakładam, że linkując to z takim a nie innym komentarzem, zgadzasz się z tym co jest w nim powiedziane. Tym bardziej nie rozumiem co Ci przeszkadza w proteście i dlaczego nazywasz go manipulowaniem historią. Nikt nie "wykorzenia" Świerczewskiego z tej okolicy, tylko protestuje przeciwko składaniu wieńców pod jego pomnikiem za państwowe pieniądze, pod państwowym patronatem i przy dźwiękach polskiego hymnu.

Projekt o którym piszą na stronie gminy Baligród też mi się podoba, przecież to już napisałem. Tylko co on ma wspólnego z tymi wieńcami pod pomnikiem Świerczewskiego?

A jeśli opierać się na tym co mówi prof. Romaniak, to jak Świerczewski chronił mieszkańców gminy Baligród? Czcijmy żołnierzy poległych w walce, proszę, ale dlaczego jego?


Na górę
Post: 30-03-2012 16:40 
Offline

Rejestracja: 08-05-2008 11:00
Posty: 850
Lokalizacja: Biała Chorwacja
Lucyna pisze:
Jak silna jest pamięć o nim przekonaliśmy się na szkoleniu przewodnickim w Birczy, gdy starsi panowie przez chwilę słuchali co mówi Kolega, a potem kazali nam: *** i to szybko.
Ci "starsi panowie" to chyba nieciekawą przeszłość mają .....Lub jeśli są tylko trochę starsi - to nieciekawych rodziców.
Typowa prowokacja, Świerczewski patronem polsko-ukraińskiego pojednania - zgroza :shock: Choć prawdę powiedziawszy, jest on tylko symbolem akcji Wisła, ani o niej nie decydował, a jego wkład w walkę z UPA był żaden. Ale propaganda zrobiła swoje - dla niektórych Ukraińców pozostaje złym symbolem, dla niektórych Polaków - dobrym. A przecież on, biorąc fakty z jego życiorysu pod uwagę, więcej Polakom naszkodził. Najgorsza jest wcześniejsza postawa władz wojewódzkich, pełna nieświadomość, zupełny brak rozeznania. Co z tego, że dzisiaj Karapyta się wycofał i przeprosił, skoro jeszcze wczoraj ustami swojego rzecznika Beka wskazywał na "szlachetne" przesłanie tej hucpiarskiej imprezy. Dopiero jak szum w mediach się zrobił, to się marszałek ocknął.
Generalnie, o dziwo, mógłbym podpisać się pod postem Starego Zakapiora :P Ale uściślając - janrajchel miał słuszne wątpliwości. Owszem, Świerczewski tłumił antybolszewickie powstanie, ale nie na Ukrainie, tylko w guberni tambowskiej. Tam, gdzie głównodowodzący Tuchaczewski użył przeciwko zbuntowanym chłopom gazów bojowych. Tak, że w tym zakresie gazeta jedynie prawdziwa z prawdą się nieco rozmija, ale to naprawdę nieistotne :mrgreen:
Sikorski, Świerczewski, dla pismaków (bo chyba nie dla władz województwa :shock: ) wsio ryba, zbrodniarz komunistyczny i tyle :lol: :lol: :lol:


Na górę
Post: 30-03-2012 16:45 
Offline
Moderator
Awatar użytkownika

Rejestracja: 14-10-2005 15:43
Posty: 1693
Lokalizacja: Biecz
Miejscowy pisze:


Niestety przekazane przez kompletnych ignorantów: Po tym, jak opisaliśmy w piątkowej "Gazecie" sprawę przyznania 10 tys. zł. dotacji przez samorząd wojewódzki stowarzyszeniu, które urządza obchody rocznicy śmierci zbrodniarza komunistycznego gen. Władysława Sikorskiego, marszałek przyznał, że to był błąd.


http://rzeszow.gazeta.pl/rzeszow/1,3496 ... z1qcDFi4hM

_________________
Na cmentarzu czujesz, że żyjesz
http://www.youtube.com/watch?v=dbP1e4Sw ... re=related


Na górę
Post: 30-03-2012 16:47 
Offline
Awatar użytkownika

Rejestracja: 10-11-2010 09:26
Posty: 1007
Lokalizacja: Bieszczady
Odpowiadam Prostemu.
W sumie stara ze mnie baba mająca kilka etapów w swoim życiu. Kiedyś Świerczewski był kreowany na bohatera i to jakiego, potem wahadło przesunęło się. Jest uważany za zdrajcę. Czekam na ten okres kiedy historycy po zweryfikowaniu faktów ocenią go rzetelnie. Być może mogło to się stać na tej konferencji naukowej. Dla wielu mieszkańców jest on bohaterem, kimś ważnym, ucieleśnieniem obrońcy. To mogła być próba przybliżenia historii generała. Nie drażni mnie to, że chciano złożyć wieńce. Prawo do grobu ma każdy z nas, prawo do uczczenia pamięci po zmarłych ma prawo każdy z nas. To są podstawowe prawa człowieka. Dlaczego ich mamy odmawiać mieszkańcom gminy Baligród i kombatantom walczącym z UPA? A ten hymn to byłyby symbolem zwycięstwa nad działalnością Świerczewskiego. Wszystko i nim można powiedzieć z wyjątkiem jednego. Na pewno nie był polskim patriotą.


Na górę
Post: 30-03-2012 17:16 
Offline

Rejestracja: 10-07-2010 12:50
Posty: 280
Lokalizacja: Kraków
Lucyna, prosty wciąż nie pojmuje twojej logiki... Ja też znowu taki młody nie jestem, też mnie w szkole na historii uczyli o "polskich patriotach" rodzaju Świerczewski, Kon, Marchlewski, Dzierżyński itd, z tym że ja tego dzięki Bogu nigdy nie "łyknąłem". Skoro Świerczewski walczył z niepodległą Polską w wojnie 1920 to dlaczego nie można nazwać go zdrajcą, choć oczywiście dla innych, skoro nigdy Polsce nie służył to trudno powiedzieć że Polskę zdradził.
Mnie obecna ocena jego życia i działalności wydaje się jednoznaczna i rzetelna.

Co do "prawa do grobu" - jak ktoś chce mu złożyć kwiaty pod pomnikiem/na grobie to niech to robi za własne pieniądze, nie państwowe, bo to całkowicie zmienia kaliber i wydźwięk tego gestu.

Lucyna pisze:
A ten hymn to byłyby symbolem zwycięstwa nad działalnością Świerczewskiego.


:shock: Tutaj odpadłem. Naprawdę nie wiem co powiedzieć.


Na górę
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Nowy temat  Odpowiedz w temacie  [ Posty: 306 ]  Przejdź na stronę Poprzednia 1 2 3 4 521 Następna

Strefa czasowa UTC+01:00


Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 157 gości


Nie możesz tworzyć nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów

Szukaj:
Przejdź do:  
Technologię dostarcza phpBB® Forum Software © phpBB Limited
Polski pakiet językowy dostarcza Zespół Olympus.pl