Sercu bliski Beskid Niski

Forum portalu www.beskid-niski.pl
Dzisiaj jest 28-03-2024 22:53

Strefa czasowa UTC+01:00





Nowy temat  Odpowiedz w temacie  [ Posty: 306 ]  Przejdź na stronę Poprzednia 117 18 19 20 21
Autor Wiadomość
Post: 18-05-2012 19:07 
Offline
Moderator
Awatar użytkownika

Rejestracja: 14-10-2005 15:43
Posty: 1693
Lokalizacja: Biecz
szymon NGK Magurycz pisze:
Czy w takim razie brama z napisem "Arbeit macht frei" też nie powinna istnieć :?:


Miałem poruszyć ten temat, ale się wstrzymałem, bo za mocny mi się wydaje ale jak już zacząłeś... Napis z nad bramy "Arbeit macht frei" też będzie (może już jest) kopią. Po kradzieży dyrekcja na wespół z konserwatorem odzyskany napis chcą umieścić na jednej z muzealnych ekspozycji.

_________________
Na cmentarzu czujesz, że żyjesz
http://www.youtube.com/watch?v=dbP1e4Sw ... re=related


Na górę
Post: 18-05-2012 19:43 
Offline
Awatar użytkownika

Rejestracja: 24-01-2005 17:11
Posty: 1070
Lokalizacja: Nowica
Mi nie wydaje się za mocny. Idzie o kodeks karny także i... "to sprawa smaku" jak pisał Herbert. Nikt nie urządza pod "AMF" ani bramą stoczni imprez nawet w jednym calu tak idiotycznych i podłych jak w Jabłonkach... Mimo wszystko co innego zabytek też, a co innego hołdowanie i gloryfikacja. Rozumiem, że komuś może się brama stoczni obecnie nie podobać, tak jak niektórym nie podoba się Pałac Kultury, ale zależy czemu istnienie tych rzeczy ma służyć :?: Jeśli pomnik w Jabłonkach ma służyć temu czemu ostatnio - w niewielkim na szczęście stopniu - posłużył, to bym w jego miejscu zajazd postawił...

_________________
Magurycz jest światem, credo quia absurdum.


Na górę
Post: 19-05-2012 05:50 
Offline

Rejestracja: 07-11-2009 18:57
Posty: 2277
Jarku, usiłowałem Ci wczoraj odpowiedzieć, ale albo z przyczyn technicznych albo z innych...mój post się nie ukazał. W sprawie tablic - małe nieporozumienie, ale wyjaśniam. Oryginały powędrowały do Brukseli (miałem nawet zdjęcie przy nich, ale gdzieś się zawieruszyło), kopię widywałem bardzo często ale to pewnie ona "poszła za dekorację na bramę".
I jeszcze o przywróceniu "historycznej nazwy" na bramę stoczni. Paru Sędziwych Stoczniowców (nie mam na myśli Wałęsy) z bezsilnym smutkiem mówiło mi o tym. Walczyli o wolną Polskę bez Lenina i innych zbrodniarzy komunistycznych a "historia" (i o tym, kto się do tego przyczynił można by wiele pisać) zakpiła z nich po latach.


Na górę
Post: 19-05-2012 06:03 
Offline
Awatar użytkownika

Rejestracja: 24-01-2005 17:11
Posty: 1070
Lokalizacja: Nowica
I tych właśnie stoczniowców rozumiem stary zakapiorze jak najbardziej. Nie pozostaje im nic innego jak protestować, co różnic wskazanych przeze mnie nie niweluje. Może jarek surowiczny uzna, że to za mocne, ale znowu powstaje pytanie: ilu ludzi, którzy przeżyli koszmar obozu nie chcieliby, żeby cegła na cegle, drut na drucie o bramie nie wspominając, nie został :?: Kolejna różnica wygląda tak: stoczniowcy bez trudu mogą rozsądnie uzasadnić swój protest, hucpy za publiczne pieniądze w Jabłonkach nie da się równie rozsądnie uzasadnić...

_________________
Magurycz jest światem, credo quia absurdum.


Na górę
Post: 19-05-2012 08:46 
Offline

Rejestracja: 07-11-2009 18:57
Posty: 2277
Ależ Szymonie wydaje mi się, że w sprawie "hucpy" wyrażałem już swoją opinię w tym wątku. Zgadzam się z Tobą w 100% a może nawet w 101.
Jeszcze jedna refleksja. Trwają protesty głodowe w sprawie ograniczenia nauki historii w szkołach. I przypomina się jakże mądra maksyma: "Taka będzie Polska jakie jej młodzieży chowanie". Czytam w "Tygodniku autorów niepokornych" w artykule autorstwa Stanisława Żaryna "Podręcznik do fałszowania historii" o podręczniku do historii "Ku współczesności. Dzieje najnowsze 1918-2006" (autorzy: Andrzej Brzozowski i Grzegorz Szczepański). Włos się na głowie jeży na treści w nim zawarte.
I z drugiego artykułu "Nasza rejterada" w tymże Tygodniku, autorstwa Macieja Pawlickiego pozwolę sobie zacytować fragment końcowy:
"Nie opowiadając światu polskiej historii językiem nowoczesnych mediów, rejterujemy z miejsca w europejskiej cywilizacji. Naszą historię opowiedzą inni. Okaże się, że Grunwald to zwycięstwo wyłącznie litewsko-białoruskie, pod Wiedniem wygrali Austriacy, a wolność dla Europy Wschodniej narodziła się w NRD. To ostatnie zresztą już się okazało, świat zna tę historię. A Polacy? Przez wieki napadali na sąsiadów i gnębili mniejszości narodowe, a rozbiory były dla nich wybawieniem z sarmackiego obłędu. Wywołaliśmy obie wojny, winni jesteśmy Holocaustu i nadajemy się wyłącznie na hydraulików. Więc chyba lepiej dla wszystkich, także dla nas samych, żeby oddać nas pod kuratelę komuś dorosłemu?".
Pozdrawiam serdecznie.


Na górę
Post: 21-05-2012 21:23 
Offline

Rejestracja: 07-11-2009 18:57
Posty: 2277
Z dzisiejszej "Rzeczpospolitej" fragment artykułu Wojciecha Wybranowskiego "Idą na wojnę z Armią Ludową"
"Ośmiu parlamentarzystów: sześciu z PiS i po jednym z SP i PO pracują nad ustawą, któa ma zagwarantować, że nazwiska "bohaterów" z czasów obu okupacji: niemieckiej i sowieckiej, a także związane z nimi nazwy ugrupowań i formacji paramilitarnych przestaną straszyć na polskich ulicach. Zespół powstał na kanwie publicznej dyskusji na temat skandalicznych planów przywrócenia w Warszawie pomnika Polsko-Radzieckiego Braterstwa Broni i NIEDAWNEGO ZAWIESZENIA PRZEZ WŁADZE GDAŃSKA NAD BRAMĄ STOCZNI GDAŃSKIEJ NAPISU "IM. LENINA" (duże litery-sz).
Szymonie, szykuj dłuta. Może będziesz miał okazję popracować nad "Świerczewskim w Jabłonkach".
A tym, którzy sądzili, że Lenin na historycznej Bramie nr 2 Stoczni Gdańskiej, to scenografia do filmu, życzę dobrego samopoczucia.
Zdjęć ponownie nie będę próbował wklejać. Będą w innym forum.


Na górę
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Nowy temat  Odpowiedz w temacie  [ Posty: 306 ]  Przejdź na stronę Poprzednia 117 18 19 20 21

Strefa czasowa UTC+01:00


Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 23 gości


Nie możesz tworzyć nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów

Szukaj:
Przejdź do:  
cron
Technologię dostarcza phpBB® Forum Software © phpBB Limited
Polski pakiet językowy dostarcza Zespół Olympus.pl