Sercu bliski Beskid Niski

Forum portalu www.beskid-niski.pl
Dzisiaj jest 28-03-2024 22:21

Strefa czasowa UTC+01:00





Nowy temat  Odpowiedz w temacie  [ Posty: 5 ] 
Autor Wiadomość
Post: 16-03-2012 21:00 
Offline
Awatar użytkownika

Rejestracja: 16-05-2011 15:05
Posty: 315
Witajcie,
swego czasu zdarzyło mi się napisać artykuł o miejscach pamięci żołnierzy Armii Czerwonej na terenach górskich województwa śląskiego. Chciałbym teraz zająć się małopolskiem i podkarpaciem. Interesują mnie cmentarze i pomniki położone w górach oraz na terenie pogórzy. Czy macie może jakieś materiały związane z w/w ? Niestety jak dotąd nie udało mi się znaleźć kompletnego spisu takowych obiektów. W przypadku woj. śląskiego było o niebo łatwiej - inwentaryzacją miejsc pamięci zajął się urząd marszałkowski.

Byłbym wdzięczny za wszelkie materiały, spisy, etc. Najbardziej za te dotyczące pomników - mimo wszystko cmentarze łatwiejsze są do inwentaryzacji.

Oczywiście baza cmentarzy wojennych jest mi znana:) http://groby.radaopwim.gov.pl/


Na górę
Post: 16-03-2012 21:43 
Offline

Rejestracja: 23-10-2004 17:49
Posty: 705
Lokalizacja: D29 - 110
kwestie związane z cmentarnictwem wojennym we wszystkich województwach są w gestii wojewodów - sląskie nie jest tu jakimś wyjątkiem, bo ewidencje takowe są w każdym urzędzie wojewódzkim, tylko niekoniecznie wszystkie to wrzucają w net.

tutaj jest baza małopolska - czy jest w niej całość co mają w wersji papierowej - nie wiem http://www.malopolska.uw.gov.pl/grobywojenne/

_________________
Kłótnia z idiotą jest jak gra w szachy z gołębiem - nieważne, jak dobrze grasz, gołąb i tak przewróci wszystkie figury, narobi na szachownicę i będzie dumny z wygranej


Na górę
Post: 16-03-2012 21:48 
Offline
Awatar użytkownika

Rejestracja: 16-05-2011 15:05
Posty: 315
Tą bazę znam, niestety zawiera tylko cmentarze i mogiły - pomników już nie.

Natomiast w podkarpackiem - ewidencja nie jest udostępniona w sieci. Jest też dosyć nieliczna - tylko:

Bierówka, gm. Jasło
Mielec, ul. Wolności
Pustków, gm. Dębica
Brzozów, ul. Bohaterów II wojny światowej
Dębica, ul. Cmentarna
Dukla, ul. Pocztowa
Łańcut, ul. Mościckiego
Zagórz, ul. Wolności
Baligród, gm. Baligród
Rzeszów, ul. Lwowska


oraz kwatery, na cm. komunalnych na których pochowano żołnierzy Armii Radzieckiej:

Sanok, ul. Rymanowska
Rzeszów – Zwięczyca, ul. Podkarpacka.

Podobnie, brak wzmianki o pomnikach...


Na górę
Post: 16-03-2012 21:50 
Offline
Awatar użytkownika

Rejestracja: 16-05-2011 15:05
Posty: 315
Ha! Godzina 21:49 a ja dostaję maila od pani urzędniczki z urzędu w Rzeszowie z pięknym spisem pomników wszelakich! I obietnicą wrzucenia do sieci:) No, muszę przyznać, że jestem zaskoczony i to mocno...


Na górę
Post: 17-03-2012 06:31 
Offline

Rejestracja: 25-04-2009 07:26
Posty: 1249
No to czekamy na wrzut albo sam napisz jakie obiekty tam masz.
Nie wiem skąd dałeś ten fragment ewidencji dla podkarpackiego - brakuje cmentarza żołnierzy radzieckich w Krośnie koło kapucynów - na podawanej przez Ciebie stronie on jest.
Oprócz tego cmentarz jeńców radzieckich za Rymanowem przy drodze przez Bartoszów, cmentarz w Jasielu na cerkwisku, nad Duklą na wzgórzu Franków (sławne 534) pomnik. Pomnik jest też na granicznym pod Filipowskim wierchem a już po słowackiej stronie mogiły (w sumie mało informacji o nich).


Na górę
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Nowy temat  Odpowiedz w temacie  [ Posty: 5 ] 

Strefa czasowa UTC+01:00


Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 33 gości


Nie możesz tworzyć nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów

Szukaj:
Przejdź do:  
Technologię dostarcza phpBB® Forum Software © phpBB Limited
Polski pakiet językowy dostarcza Zespół Olympus.pl