Sercu bliski Beskid Niski

Forum portalu www.beskid-niski.pl
Dzisiaj jest 28-03-2024 19:51

Strefa czasowa UTC+01:00





Nowy temat  Odpowiedz w temacie  [ Posty: 4 ] 
Autor Wiadomość
 Tytuł: Czertyżne 1947
Post: 17-05-2011 06:57 
Offline

Rejestracja: 17-05-2011 06:39
Posty: 2
Witajcie
Chcialam Was ogromnie prosic o pomoc. Chodzi o soltysa pelniacego te funkcje w Czertyznem w 1947 r. Znalazlam informacje, ze wczesniej oficjalnie urzad obejmowal Stefan Krynicki z siedziba w Banicy, a na miejscu urzedowal Jacek Dalak jako zastepca. Od 1946 stanowisko przejal Aleksander Sycz, ktorego wzieli w 1947 do Jaworzna. Czy Szymon Sycz, ktory wrocil i zamieszkal w pobliskich Ropkach, albo Katarzyna Sycz, ktora zamieszkala w Losiach, to jego potomkowie lub bliscy krewni?

Szukam czlowieka, ktory moglby znac dokladna lokalizacje chaty soltysa w 1947 r. Czy na dzisiaj jest to w ogole mozliwe w takim stanie, w jakim jest teraz w Czertyzne?

Bede wdzieczna za kazda informacje.


Na górę
Post: 17-05-2011 16:54 
Offline

Rejestracja: 14-12-2010 19:44
Posty: 287
Lokalizacja: Jasło
Katriu! (chyba dobrze?)
Parę lat temu natrafiłem na pracę (chyba dyplomową) w tyczyńskiej wyższej szkole czegoś tam (przepraszam! - niepamięć).
Przedruk tejże znajduje się na http://www.lemko.org/selo/czertyzne/index.html
Być może znasz tę pracę, może nie - a jeśli, to zajrzyj. Może kontakt z autorką tej pracy mógłby Ci pomóc?
Pozdrawiam - mar-k


Na górę
Post: 18-05-2011 05:59 
Offline

Rejestracja: 17-05-2011 06:39
Posty: 2
Dzieki mar-k, chociaz tak, znam ten tekst. Z autorka dotychczas nie kontaktowalam sie, bo w stopce pracy jest rok 2001/2002 a to juz jakis czas temu. Mialam nadzieje, ze na forum uda mi sie odnalezc osoby, ktore tu i teraz sa tam blizej i cos wiedza blizej.
Pozdr:)


Na górę
Post: 28-06-2011 22:48 
Offline

Rejestracja: 14-12-2010 19:44
Posty: 287
Lokalizacja: Jasło
Do Katrii - witam!
Jak widzisz, brak rezonansu, i nie dziwi mnie to!
Pozwólmy matematyce zabrać głoś: Dziś mamy 2011 rok, to już 64 lata od wysiedlenia Czertyżnego. Niewielka zatem nadzieja, że znajdziesz uczestnika tamtych wydarzeń. Dorośli mieszkańcy mieliby po 100 i więcej lat, a ówczesne dziecko miałoby dzisiaj 70-80 lat – i czy zachowałoby w pamięci dom sołtysa, jego lokalizację? Chyba nie!
Pewną pomocą byłaby jednak praca Grażyny Maskiewicz o Czertyżnem. Kontakt z autorką (adres ukryty pod nazwiskiem na początku tekstu amaskiewicz@wp.pl ) chyba konieczny. Bo w przedruku tej pracy [ http://www.lemko.org/selo/czertyzne/index.html ] widnieje tylko podpis do mapy Czertyżnego wykonanej przez nieżyjącego już Sylwestra Madzelana, a zachowanej w prywatnym archiwum córki, Anny Madzelan. Nie wiem – może uda Ci się dotrzeć do autorki opracowania lub nawet Anny Madzelan.
Natomiast pod tym adresem [http://tygodnik.onet.pl/1,12428,druk.html ] znajdziesz trochę informacji o samej Annie Madzelan. Z treści artykułu wynika, że po śmierci ojca przybyła z matką do Wysowej-Zdroju.
W maju 2001 r. w Krakowie, odbyła się międzynarodowa konferencja: Łemkowszczyzna w latach 1939-1947. Wojna, okupacja i wysiedlenia. Jednym z uczestników był Roman Drozd [ drozdroman@poczta.onet.pl ]. Zaprezentował pracę: Łemkowie w Polsce wobec akcji wysiedleńczej na Ukrainę radziecką w latach 1944-1946[Roman Drozd - polski historyk ukraińskiego pochodzenia, dr hab. prof. nadzw., prorektor Akademii Pomorskiej w Słupsku, profesor Wyższej Szkoły Pedagogicznej w Słupsku, wiceprezes Związku Ukraińców w Polsce, od czerwca 2004 wiceprzewodniczący Ukraińskiego Towarzystwa Historycznego w Polsce]
Wydaje mi się, że dotarcie do materiałów z tej konferencji i jej autorów, mogłoby być Ci pomocne w poszukiwaniach.
Sprawa następna. Pod tym adresem znajdziesz rejestr (uzupełniany do dziś) osób wtedy wysiedlonych.
http://www.cerkiew.net.pl/index.php?glo ... kcja_wisla
Ja wynotowałem kilka nazwisk:
• Grzegorz i Anna, Szymon, Grzegorz, Aleksander, Olga, Rozalia, Jarosław Madzelan
Wysiedleni z: Czertyżne
• Olga Czyrnianska zd.Potocka, Maria i Michał Gurka, Teodozja, Michał, Szymon, Petronela, Jan, Stefania Gurka
Wysiedleni z: Czertyżne, przesiedleni do: Zielomyśl kolo Pszczewa
• Sylwester Madzelan – Wysiedleni z: Czertyżne, przesiedleni do: (Stary Folwark) Wojciechówek k. Międzyrzecza
• Petro, Iwan, Olena Sycz - Wysiedleni z: Czertyżne, przesiedleni do: Zielomyśl
•Helena Czyrnianska zd.Potocka – Wysiedleni z: Czertyzne, przesiedleni do: Zielomyśl kolo Pszczewa.
I na koniec – niedługo wybieram się w rejon: Hańczowa – Wysowa – Huta W. – Ropki – Czertyżne. Może się zdarzyć, że uda mi się popytać. A jeśli się uda, to napiszę. Pozdrawiam – mar-k


Na górę
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Nowy temat  Odpowiedz w temacie  [ Posty: 4 ] 

Strefa czasowa UTC+01:00


Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 23 gości


Nie możesz tworzyć nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów

Szukaj:
Przejdź do:  
Technologię dostarcza phpBB® Forum Software © phpBB Limited
Polski pakiet językowy dostarcza Zespół Olympus.pl