Sercu bliski Beskid Niski

Forum portalu www.beskid-niski.pl
Dzisiaj jest 28-03-2024 09:47

Strefa czasowa UTC+01:00





Nowy temat  Odpowiedz w temacie  [ Posty: 173 ]  Przejdź na stronę Poprzednia 16 7 8 9 1012 Następna
Autor Wiadomość
 Tytuł: Re: Żubryd
Post: 11-06-2011 08:34 
Offline

Rejestracja: 08-05-2008 11:00
Posty: 850
Lokalizacja: Biała Chorwacja
No tak to mniej więcej wyglądało, jak opis tawnyrobertsa na tym forum. Te wydarzenia (ich przebieg i charakter) potwierdzone zostały w sprawozdaniu z prac archeologiczno-ekshumacyjnych prof. Andrzeja Koli z UMK, oraz protokołami ekshumacji zwłok (nr od PCK-1/99 do PCK-28/99). Kiedyś Beskidnik próbował coś insynuować, opierając się na artykule Damiana Markowskiego w "Mówią Wieki", ale to, co napisał Markowski jest nieprawdą, bez żadnego potwierdzenia.


Na górę
 Tytuł: Re: Żubryd
Post: 11-06-2011 08:48 
Offline
Awatar użytkownika

Rejestracja: 18-06-2008 18:32
Posty: 279
Lokalizacja: z niebieskiej polany
dorzucę tą wersję ...


Historia ze znakiem "poufne": Boże Narodzenie walce UPA. Birch, 07 stycznia 1946


http://tsn.ua/analitika/rizdvyaniy-biy- ... ml#comment

autorem jest chyba Wołodymir Wiatrowicz ...(?)

_________________
"Jesteśmy ulepieni z gliny
ale także z gwiazd i mitów"


Na górę
 Tytuł: Re: Żubryd
Post: 11-06-2011 08:54 
Offline

Rejestracja: 08-05-2008 11:00
Posty: 850
Lokalizacja: Biała Chorwacja
Dzięki wielkie! Tego artykułu Wjatrowycza jeszcze nie czytałem.


Na górę
 Tytuł: Re: Żubryd
Post: 11-06-2011 09:29 
Offline
Awatar użytkownika

Rejestracja: 18-06-2008 18:32
Posty: 279
Lokalizacja: z niebieskiej polany
ej kabir !

cyganisz ! :) Tę wersję zna większość z nas ... nawet Lucynka z bieszczadzkiego forum - więc (?)

_________________
"Jesteśmy ulepieni z gliny

ale także z gwiazd i mitów"


Na górę
 Tytuł: Re: Żubryd
Post: 11-06-2011 09:42 
Offline

Rejestracja: 08-05-2008 11:00
Posty: 850
Lokalizacja: Biała Chorwacja
No, popatrz, większość z nas zna, a ja nie :lol: Może i coś się mi o uszy (czy o oczy) obiło, ale zaiste, zapewniam Cię, że z oryginalnym artykułem Wjatrowycza miałem pierwszy raz do czynienia dzisiejszego ranka, dzięki Tobie :smile:


Na górę
 Tytuł: Re: Żubryd
Post: 11-06-2011 16:39 
Offline
Awatar użytkownika

Rejestracja: 18-06-2008 18:32
Posty: 279
Lokalizacja: z niebieskiej polany
kabir lubi Wiatrowycza ... no to dorzucę mu jeszcze to :)

http://wyborcza.pl/1,76842,6407468,Skon ... o_UPA.html

co o tym sądzisz kabir (?) odpowiedz ... taki bystry facet musi mieć swoje zdanie na ten temat :wink:

http://forum.gazeta.pl/forum/w,49301,12 ... _.html?v=2

powtórzyłam ten link z uwagi na komentarze

_________________
"Jesteśmy ulepieni z gliny

ale także z gwiazd i mitów"


Na górę
 Tytuł: Re: Żubryd
Post: 11-06-2011 17:15 
Offline
Awatar użytkownika

Rejestracja: 10-11-2010 09:26
Posty: 1007
Lokalizacja: Bieszczady
Każdy naród potrzebuje mitologii, szczególnie Ukraińcy.
Nie dziwcie się, że mieszkańcy Birczy są przeciwni jakiejkolwiek obecności grek. na terenie swojej gminy.


Na górę
 Tytuł: Re: Żubryd
Post: 11-06-2011 18:37 
Offline

Rejestracja: 08-05-2008 11:00
Posty: 850
Lokalizacja: Biała Chorwacja
Słowianka pisze:
kabir lubi Wiatrowycza ... no to dorzucę mu jeszcze to :)
http://wyborcza.pl/1,76842,6407468,Skon ... o_UPA.html
co o tym sądzisz kabir (?) odpowiedz ... taki bystry facet musi mieć swoje zdanie na ten temat :wink:
http://forum.gazeta.pl/forum/w,49301,12 ... _.html?v=2
powtórzyłam ten link z uwagi na komentarze

E tam, od razu "lubi" :smile: Jak to kobieta, - wplatasz do wszystkiego wątki "uczuciowe" :lol: Wjatrowycz jak Wjatrowycz, ma gość sporo do powiedzenia w sprawach stosunków polsko-ukraińskich, niekoniecznie w sposób podobający się wszystkim Polakom. Natomiast drugi Włodek, czyli Pawliw - stara się być oryginalny, wypłynąć w różnych kontrowersyjnych tematach. Co nie oznacza, że w kilku kwestiach nie ma racji - np. jeśli chodzi o nadmierne, bezkrytyczne heroizowanie UPA, zacieranie pamięci o tych mniej heroicznych stronach jej działalności.
A komentarze-komentarzami, cóż - wolność internetu.


Na górę
 Tytuł: Re: Żubryd
Post: 11-06-2011 19:51 
Offline
Awatar użytkownika

Rejestracja: 18-06-2008 18:32
Posty: 279
Lokalizacja: z niebieskiej polany
Володимир В'ятрович - ten to jest dopiero emocjonalny gość ... niczym reaktor atomowy w Czarnobylu
i konsekwencje mogą być podobne na skutek wycieku takiej literatury ...

Młode pokolenie chętnie zagłębia się w te lekcje historii (?)

Ja jestem bardziej urzeczona grupą inżynierów z Japonii o ktorych mówi się Samuraje XXI w. Odpowiedzialnośc za kraj i za społeczeństwo wymaga innych priorytetów dzisiaj, niż to preferuje Wiatrowicz i niektórzy polscy "literaci" wymieniani na tym forum ...

_________________
"Jesteśmy ulepieni z gliny

ale także z gwiazd i mitów"


Na górę
 Tytuł: Re: Żubryd
Post: 11-06-2011 22:04 
Offline

Rejestracja: 14-01-2011 17:43
Posty: 282
A powracajac do Zubryda:
Slowianko , czy znalazlas jakis przyklad akcji oddzialu "Zucha" na terenie powiatu krosnienskiego - czy tez do dzisiaj sie tego nie udalo odnalezc ?

_________________
"Jeden tam tylko jest porządny człowiek: prokurator, ale i on,
prawdę mówiąc, świnia." Gogol M.W.


Na górę
 Tytuł: Re: Żubryd
Post: 11-06-2011 23:18 
Offline
Awatar użytkownika

Rejestracja: 18-06-2008 18:32
Posty: 279
Lokalizacja: z niebieskiej polany
Przykłady akcji oddziału "Zucha" - wysyłam to, co znalazłam ...

Wykaz miejscowości i akcji grup Żubryda: Bukowsko - 5, Dąbrówka -2 , Dębna -1, Dobra Szlachecka-1, Dudyńce (dzisiaj to chyba Szybistów (?) )- 6 , Falejówka- 2, Górki- 1, Grabownica Starzeńska-1, Haczów- 1, Iwonicz- , Jędruszkowce- 1, Jurowce- 3, Końskie- , Korczyna-1 , Lalin- 1, Las Turski- 1, Łodzina- 1, Malinówka- 1, Markowce- 1, Międzybródź-3 , Mroczkówki- 1, Mrzygłód- 12, Nadolany-2, Nowotaniec- 1 , Niebieszczany- 9, Nowy Zagórz- 1, Olchowce- 2, Olszowa- 1, Pakoszówka- 2, Pilelnia-1 , Pisarowce- 2, Płowce- 2, Pobiedno- 2, Poraż- 1, Postołów-1, Prusiek-2, Ratnawica -1, Rymanów-3, Sanok-16 , Sanoczek- 3, Sobolów-1 , Srogów Górny- 4, Tarnawa Dolna- 1, Trepcza- 1, Tokarnia- 1, Trześniów-1, Tyrawa Solna- 1, Wielopole- 2, Wola Dydeńska- 1, Wola Sękowa-1, Wolica- 1, Zagórz-1, Zarszyn-2, Zboiska- 2.
Cyfra przy miejscowości oznacza liczbę akcji
Źródło : archiwum ( Akta UOP Rzeszów)

Mam pytanie do Pana janrajchel …
- czy to prawda, że odział Żubryda jest odpowiedzialny za śmierć nauczycielki z Mrzygłodu Marii Proter – 51 lat ( wiosna 1946 r),
- czy to prawda, że 10.04.1946 r zginą z rąk żubrydowców Stefan Gawroński s. Filipa urodzony
w 1901 r ( rolnik ) ,
- czy to prawda, że 17.04.1946 r oddział Żubryda zastrzelił dwóch Ukraińców , jadących wozami
w stronę wsi Mroczkówka, ( jednemu z chłopów udało się uciec) ,
- czy to prawda, że 3.11.1945 r w Rymanowie, zginął z rąk żubrydowców rolnik – Michał Pakosz
s Bronisława ur. 1923 r w Rymanowie …(?)

Pominęłam osoby zrzeszone w organizacjach partyjnych i mundurowych, pytam tylko o osoby cywilne.

Dlaczego te pytania (?) … bo trudno mi uznać za bohatera człowieka, który był przyczyną śmierci neutralnych ludzi . Pytam, ponieważ nie wiem, kto dał tym ludziom prawo do decydowania o tym, kto ma żyć, a kto musi umierać …

_________________
"Jesteśmy ulepieni z gliny

ale także z gwiazd i mitów"


Na górę
 Tytuł: Re: Żubryd
Post: 12-06-2011 04:30 
Offline
Awatar użytkownika

Rejestracja: 10-11-2010 09:26
Posty: 1007
Lokalizacja: Bieszczady
1. Nie
Nie ma o niej wzmianki w książce dr Basaka.
2. Nie
J.w.
3. Piotr Pakosz członek PPR

Pod Żubrydowców podszywały się zwykli rabusie, których było w owym okresie sporo. Polskie służby z tego co wiem także podszywały się pod partyzantów, zarówno polskich jak ukraińskich. To właśnie oni stworzyli mit Żubryda napadającego i grabiącego bezbronnych.


Na górę
 Tytuł: Re: Żubryd
Post: 12-06-2011 07:17 
Offline

Rejestracja: 08-05-2008 11:00
Posty: 850
Lokalizacja: Biała Chorwacja
Założycielka tego wątku odstawia dalej szopkę .....
Cytuj:
17 kwietnia 1946 r.
ok. godziny 14.00 w Zarszynie pluton A. Żubryda i III kompania zatrzymały 3-ch Ukraińców, repatriantów do USSR. Zarekwirowano 2 konie i wóz. Ukraińców pobito, a 2-ch z nich w trakcie ucieczki zastrzelił Henryk Książek.

Basak, s. 183
Tego samego dnia żubrydowcy ukradli w sklepie PSS "Społem" 0,5 kg cukierków (i kilka grzebyków). O asortyment tych cuksów pytałem wcześniej (i innych bohatersko zarekwirowanych cukierków także), ale odpowiedzi od znawczyni tematu nie uzyskałem.


Na górę
 Tytuł: Re: Żubryd
Post: 12-06-2011 10:20 
Offline

Rejestracja: 12-06-2011 09:32
Posty: 5
Znalezione w sieci:
http://tygodniksanocki.eu/archiwum/2010/nr46.pdf


Na górę
 Tytuł: Re: Żubryd
Post: 12-06-2011 17:31 
Offline

Rejestracja: 12-04-2011 15:38
Posty: 11
Obserwuję ten wątek od dłuższego czasu. Śledze podawane dane pod kątem ... krytycznym. i chyba dopiero ostatni post z artykułem wniósł sporo konkretów. Teraz zadam pare pytań do znawców tematu. Chcialbym uzyskać konkretne - jeśli to możliwe - dane.
Jakie wykształcenie miał AŻ.?
Czym konkretnie sie zajmował przed wojenka?
Jakie byly jego składniki majątkowe?
Interesuje mnie to, bo chciałbym spojrzeć na gościa przez pryzmat aspektów życia często pomijanych. Zresztą ocena postaw jest dość trudna. Przynajmniej piszę o swoim podejściu do sprawy. Podejściu człowieka, który nie stawał nigdy przed takimi wyborami jak ludzie w owych czasach. A to jakie to były czasy, też moge wiedzieć tylko z historii i opowiadań mojego 92 letniego dziadka, który przeżyl na własnej skórze szeroko pojętą 'OKUPACJĘ' (pochodzi z Bystrej k.Gorlic). no i porównanie warunkow życia. Dziś trudno sie wczuć w położenie ludzi wówczas żyjących, z uwagi na diametralne zmiany w stylu życia i szeroko pojętego rozwoju cywilizacyjnego. A jak wygladało zycie na tym terenie, jakie byly uwarunkowania społeczno-rozwojowe - dużo wiadomo. jako że na tym forum w kwestii AŻ wypowiadaja sie ludzie zainteresowani ta osobą, mam nadzieje uzyskać takie dane.
Zaznaczam nie jestem badaczem szczegółów historycznych. Ciekawią mnie bardziej relacje socjologiczne i obyczajowe. Stąd moje pytania. Pozdrawiam


Na górę
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Nowy temat  Odpowiedz w temacie  [ Posty: 173 ]  Przejdź na stronę Poprzednia 16 7 8 9 1012 Następna

Strefa czasowa UTC+01:00


Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 38 gości


Nie możesz tworzyć nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów

Szukaj:
Przejdź do:  
cron
Technologię dostarcza phpBB® Forum Software © phpBB Limited
Polski pakiet językowy dostarcza Zespół Olympus.pl