Sercu bliski Beskid Niski

Forum portalu www.beskid-niski.pl
Dzisiaj jest 27-04-2024 18:20

Strefa czasowa UTC+01:00





Nowy temat  Odpowiedz w temacie  [ Posty: 173 ]  Przejdź na stronę Poprzednia 15 6 7 8 912 Następna
Autor Wiadomość
 Tytuł: Re: Żubryd
Post: 10-06-2011 08:59 
Offline
Administrator
Awatar użytkownika

Rejestracja: 18-09-2004 19:47
Posty: 2028
Lokalizacja: Rabka
A ja przyznam szczerze, że jestem bardzo zawiedziony i rozczarowany. Zaczynając drążyć na forum wątek Żubryda liczyłem Lucyno, że jako osoba wielokrotnie chwaląca się swoją wiedzą w temacie i znajomościami pociągniesz ten wątek i coś konkretnego do niego wniesiesz.
Przeliczyłem się, bo rozumiem, że link do księdza Gurgacza - nie mającego żadnego związku z tematem wątku - to koniec Twojej wiedzy w temacie Żubryda?
Czy też nie chcesz o tymże Żubrydzie rozmawiać?

_________________
"Nasze piwo jest zdrowe".
Browar Grybow.


Na górę
 Tytuł: Re: Żubryd
Post: 10-06-2011 10:31 
Offline
Awatar użytkownika

Rejestracja: 10-11-2010 09:26
Posty: 1007
Lokalizacja: Bieszczady
Jakąś tam wiedzę mam, staram się prowadzić merytoryczną dyskusję.
Nie jestem w stanie non stop siedzieć na forum i odpowiadać na zarzuty, hipotezy itd. Nie mam na to po prostu czasu, z komórki nie będę pisać, nie przesadzajmy proszę z tym brakiem mego zaangażowania.
Poprosiłam pana Romaniaka o pomoc.
Czy Żubryd działał z inspiracji NKWD? Taką hipotezę wysnuł dr. Krzysztof Kaczmarski, obalił ja pan Romaniak. Pan Romaniak otrzymał dokumenty z archiwów niemieckich, Żubryd wzbraniał się przed współpracą, uciekł z więzienia.
Kto wydał wyrok na Sieradzkiego? Władysław Dąbek ps. "Wanda" wykonał Żubryd.
Pan Romaniak polecił artykuł Krzysztofa Kaczmarskiego opublikowany w "Zeszytach WiN" 24 2 2005 r.
Czy Żubryd był majorem? Nie, miał tylko stopień kapitana. Polecam artykuł pana Romaniaka.
Surowiak odpowiedziałam, chyba odpowiedziałam na to pytanie na tym Forum cytując fr. artykułu pana Romaniaka zawartego w "Powiecie sanockim w latach 1944-1956". Surowiak nie miał nic wspólnego z NSZ.
Żubryd i NSZ, teraz ja idę czytać artykuł pana Romaniaka, konkretnie jego fragment. Informacje o spotkaniu z "Konradem" (najprawdopodobniej to był kapitan Mięso) na polanie, odprawie. O tym spotkaniu opowiada Kocyłowski, są jego relacje. Mówi też o tym w czasie przesłuchania, w jego pierwszej fazie (najbardziej wiarygodna część przesłuchania), wtedy jeszcze śledczy nie wpływali na zeznania.


Na górę
 Tytuł: Re: Żubryd
Post: 10-06-2011 10:52 
Offline
Awatar użytkownika

Rejestracja: 10-11-2010 09:26
Posty: 1007
Lokalizacja: Bieszczady
"Przez cały listopad to głównie grupa Kossakowskiego była aktywna, dokonując rekwizycji żywności, przeważnie u gospodarzy pochodzenia ukraińskiego, m.in. w Dudyńcach, Nadolanach, Tarnawie Dolne i Pobiednie. Zarekwirowała też duże ilości mąki w młynie w Wielopolu. Wg Mieczysława Kocyłowskiego oddział Żubryda występował w tym czasie pod nazwą Organizacja Dywersji Bojowej i liczył od 120150 partyzantów.
W połowie listopada 1945 r. na leśnej polanie między miejscowościami Raczkowa i Końskie odbyła się odprawa wszystkich dowódców grup partyzanckich i ich zastępców podległych Żubrydowi. Odprawę prowadził N.N. w stopniu kapitana, który przyjechał z Krakowa. W odprawie oprócz Żubryda brali udział: Mieczysław Kocyłowski "Czarny", Kazimierz Kocyłowski, "Wichura", Marian Skiba, Edmund Sawczyn "Mundek", "Puma", Władysław Stefkowski "Rura", N.N. "Marynarz", N.N. "Józek", Stanisław Kossakowski "Ułan", N.N. "Dąb".
Na tej odprawie oddział przyjął nazwę Samodzielny Batalion Operacyjny Narodowych Sił Zbrojnych."
Andrzej Romaniak "Powstanie, działalność i likwidacja antykomunistycznego oddziału partyzanckiego NSZ pod dowództwem Antoniego Żubryda"


Na górę
 Tytuł: Re: Żubryd
Post: 10-06-2011 12:09 
Offline

Rejestracja: 25-06-2007 07:08
Posty: 479
Lokalizacja: z Beskidu Niskiego
Cytuj:
Czy Żubryd działał z inspiracji NKWD? Taką hipotezę wysnuł dr. Krzysztof Kaczmarski, obalił ja pan Romaniak. Pan Romaniak otrzymał dokumenty z archiwów niemieckich, Żubryd wzbraniał się przed współpracą, uciekł z więzienia.


Lucyna - gdy będziesz mieć chwilę wolnego czasu spróbuj to rozwinąć, bo - dla mnie przynajmniej - jest to trochę niezrozumiałe...

_________________
Kto mówi prawdę, ten niepokój wszczyna.

Cyprian Kamil Norwid


Na górę
 Tytuł: Re: Żubryd
Post: 10-06-2011 14:04 
Offline
Awatar użytkownika

Rejestracja: 10-11-2010 09:26
Posty: 1007
Lokalizacja: Bieszczady
Najpierw muszę sobie kupić "Zeszyty WiN" z artykułem dr Krzysztofa Kaczmarskiego "Zamach na Tadeusza Sieradzkiego szefa...". Autor sugeruje, że Sieradzki zginął w wyniku rozgrywek wewnątrz UB. W tym wypadku Żubryd, który był wykonawcą wyroku musiałby być siłą rzeczy na usługach NKWD, dopiero później mógł się zerwać z łańcucha. Tę tezę obalił pan Romaniak.

Dokumenty dotyczą Żubryda i jego działalności na rzecz Sowietów. Został on przecież skazany na karę śmierci przez Niemców. Dotarł do nich pan Romaniak.

Kwestia kontaktów Żubryda z Podziemiem.
W 1939 r. Żubryd pomaga przedostać się polskim oficerom zagranicę, kontaktem była Maria Wołoszyn.
W UB Żubryd pozorował przesłuchania wobec żołnierzy konspiracji, dostarczał grypsy rodzinom, ostrzegł w czasie przesłuchania Kazimierza Wojtanowicza i jego kolegów przed ucieczką (doszło do denuncjacji),. bił pejczem w krzesło, a przesłuchiwanemu kazał krzyczeć. Zajmował się przeważnie konfidentami gestapo i członkami UPA. W tym czasie utrzymywał kontakty z z członkami AK z okolic Jaćmierza i Bażanówki m.in. z Walerianem Ciupką - zresztą zwolnił jego aresztowane dwie siostry. Tak o tym mówił Ciupka " zwolniłem je z więzienia przy pomocy naszych ludzi. Być może to Żubryd zapobiegł aresztowaniu 5 czerwca 1945 r. żołnierzy AK - wśród nich był Ciupka i Surowiak. To mogło być jedną z przyczyn dlaczego funkcjonariusze przestali ufać Żubrydowi.


Na górę
 Tytuł: Re: Żubryd
Post: 10-06-2011 14:10 
Offline
Awatar użytkownika

Rejestracja: 10-11-2010 09:26
Posty: 1007
Lokalizacja: Bieszczady
Ad1. mojej wypowiedzi. Spór wewnątrz UB z kujbyszewiakami.


Na górę
 Tytuł: Re: Żubryd
Post: 10-06-2011 14:13 
Offline

Rejestracja: 08-05-2008 11:00
Posty: 850
Lokalizacja: Biała Chorwacja
Lucyna pisze:
Surowiak nie miał nic wspólnego z NSZ.

Nie no, ja chyba śnię :shock:
Cytuj:
Surowiak Stanisław "Ursus" ur. 18.09.1901 Bażanówka, komendant NSZ w pow. Sanok

Basak, Rzecz ...str. 137
Nie no, wcześniej ks. Gurgacz i Żubryd, Surowiak nie miał nic wspólnego z NSZ, Niemcy zmuszają Żubryda do współpracy z NKWD, nie no, to już za dużo jak na moją biedną głowę :shock:

Myślę, pewien jestem, że od dawna nikt tak nie kompromitował postaci Żubryda, jak to czyni Lucyna.


Na górę
 Tytuł: Re: Żubryd
Post: 10-06-2011 14:31 
Offline
Awatar użytkownika

Rejestracja: 10-11-2010 09:26
Posty: 1007
Lokalizacja: Bieszczady
kabir pisze:
Lucyna pisze:
Surowiak nie miał nic wspólnego z NSZ.

Nie no, ja chyba śnię :shock:
Cytuj:
Surowiak Stanisław "Ursus" ur. 18.09.1901 Bażanówka, komendant NSZ w pow. Sanok

Basak, Rzecz ...str. 137
Nie no, wcześniej ks. Gurgacz i Żubryd, Surowiak nie miał nic wspólnego z NSZ, Niemcy zmuszają Żubryda do współpracy z NKWD, nie no, to już za dużo jak na moją biedną głowę :shock:

Myślę, pewien jestem, że od dawna nikt tak nie kompromitował postaci Żubryda, jak to czyni Lucyna.

Kabir wiem, że masz problemy z czytaniem ze zrozumieniem ale nie spodziewałam się, że do tego stopnia.


Na górę
 Tytuł: Re: Żubryd
Post: 10-06-2011 14:35 
Offline

Rejestracja: 08-05-2008 11:00
Posty: 850
Lokalizacja: Biała Chorwacja
Masz cytat, masz źródło! Czy Ty naprawdę nie rozumiesz, jakie horrendalne głupoty wypisujesz?! Przecież Ty mylisz wszystko, niczego nie potrafisz poskładać, przecież to jest bełkot!


Na górę
 Tytuł: Re: Żubryd
Post: 10-06-2011 15:11 
Offline

Rejestracja: 08-05-2008 11:00
Posty: 850
Lokalizacja: Biała Chorwacja
Lucyna pisze:
Ludzie Żubryda jako jedyni w Polsce byli karani śmiercią - wyrok wykonywano publicznie. Proszę pokaż mi inne egzekucje tego typu w kraju wykonane na żołnierzach Podziemia.

Bardzo łatwo, bo całkiem niedaleko i na dokładkę Romaniak o tym pisał:
Cytuj:
Identyczna egzekucja odbyła się miesiąc później na rynku w Dębicy. 10 VII 1946 r., w dzień targowy, powieszono tam trzech partyzantów z oddziału Józefa Stefko, ps. ”Mściciel”: Józefa Grębosza, Józefa Kozłowskiego i Franciszka Nostera. Takie były początki wprowadzania na Podkarpaciu „demokracji ludowej” i o tym zawsze musimy pamiętać.

Trzeba rozumieć to, co się czyta i na co się powołuje.


Na górę
 Tytuł: Re: Żubryd
Post: 10-06-2011 21:58 
Offline

Rejestracja: 14-01-2011 17:43
Posty: 282
Lucynie chodzilo pewnie o egzekucje Ksiazka w Sanoku.W tym wypadku rzeczywiscie byla to sprawa bez precedensu , poniewaz Ksiazek byl ciezko ranny i w takim stanie nie powinien byc prowadzony na smierc.W tym przypadku Sad wojskowy postapil podobnie jak praktykowala to UPA - zamordowal rannego.

_________________
"Jeden tam tylko jest porządny człowiek: prokurator, ale i on,
prawdę mówiąc, świnia." Gogol M.W.


Na górę
 Tytuł: Re: Żubryd
Post: 10-06-2011 22:13 
Offline

Rejestracja: 08-05-2008 11:00
Posty: 850
Lokalizacja: Biała Chorwacja
Chyba się janurajchlu coś na mózg rzuciło. O co Lucynie chodziło, to pewnie sama Lucyna nie wie. A poza tym mordowanie rannych upowców to raczej praktyka innych formacji. Nie raczej, a na pewno.


Na górę
 Tytuł: Re: Żubryd
Post: 11-06-2011 00:25 
Offline

Rejestracja: 14-01-2011 17:43
Posty: 282
Nic mi sie Kabiru na mozg nie rzucilo.Porownalem tylko mord sadowy na rannym Ksiazku z mordem bez sadu na takze rannych jencach WOP-u dokonanych przez banderowcow w lesie na stokach Jeleniowatego 22 marca 1946 roku.
I tylko tyle w tym temacie.

_________________
"Jeden tam tylko jest porządny człowiek: prokurator, ale i on,
prawdę mówiąc, świnia." Gogol M.W.


Na górę
 Tytuł: Re: Żubryd
Post: 11-06-2011 07:46 
Offline

Rejestracja: 08-05-2008 11:00
Posty: 850
Lokalizacja: Biała Chorwacja
To se lepiej porównaj z mordem dokonanym przez milicjantów (i cywili) 7 stycznia 1946 r. w Birczy na rannych jeńcach. Siekierami, łomami i młotami. Tyle w tym temacie.


Na górę
 Tytuł: Re: Żubryd
Post: 11-06-2011 08:23 
Offline
Awatar użytkownika

Rejestracja: 18-06-2008 18:32
Posty: 279
Lokalizacja: z niebieskiej polany
w necie krążą różne opowiastki, najczęściej nasycone emocjami , hasłami propagandowymi i mitami .

Dosyć popularny jest ten tekst dotyczący wydarzeń w Birczy z 1946 r

http://forum.gazeta.pl/forum/w,49301,12 ... rcza_.html


Ponieważ mam zbyt małą wiedzę na ten temat a sądzę, że część osób odwiedzających to forum również- mam w związku z tym prośbę
do dwóch osób ( kabira i Beskidnika) o ustosunkowanie się do tego wydarzenia.

_________________
"Jesteśmy ulepieni z gliny
ale także z gwiazd i mitów"


Na górę
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Nowy temat  Odpowiedz w temacie  [ Posty: 173 ]  Przejdź na stronę Poprzednia 15 6 7 8 912 Następna

Strefa czasowa UTC+01:00


Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 185 gości


Nie możesz tworzyć nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów

Szukaj:
Przejdź do:  
Technologię dostarcza phpBB® Forum Software © phpBB Limited
Polski pakiet językowy dostarcza Zespół Olympus.pl