Sercu bliski Beskid Niski

Forum portalu www.beskid-niski.pl
Dzisiaj jest 28-03-2024 16:37

Strefa czasowa UTC+01:00





Nowy temat  Odpowiedz w temacie  [ Posty: 173 ]  Przejdź na stronę Poprzednia 17 8 9 10 11 12 Następna
Autor Wiadomość
 Tytuł: Re: Żubryd
Post: 12-06-2011 18:25 
Offline
Awatar użytkownika

Rejestracja: 18-06-2008 18:32
Posty: 279
Lokalizacja: z niebieskiej polany
Artykuł z tyg. sanockiego nieco wcześniej wrzuciła na forum Lucyna ... powierzchownie czytasz temat, który Cię interesuje - szkoda
.. a może chodzi o zareklamowanie tegoż właśnie artykułu (?) :wink:

Ja za znawcę się nie uważam, kiedyś trochę czytałam i robiłam notatki, które akurat teraz mi się przydały ..

z tych notatek wynika , że

- lata 1925- 1932 to okres szkoły powszechnej,
- 19332 - 1933 - Publiczna Średnia Szkoła Dokształcająca ( nie ukończona),
- 1933 - 1935 - Szkoła Podoficerów Piechoty dla Małoletnich w Śremie
( tam właśnie uzyskał stopień kaprala)

i na tym się moja wiedza kończy ... chyba, ze jeszcze to- był w 40 Pułku Dzieci Lwowskich we Lwowie. W roku 1939 uzyskał stopień plutonowego..

_________________
"Jesteśmy ulepieni z gliny
ale także z gwiazd i mitów"


Na górę
 Tytuł: Re: Żubryd
Post: 12-06-2011 18:50 
Offline

Rejestracja: 12-04-2011 15:38
Posty: 11
nie szukaj drugiego dna. zapytałem dla swojej wiedzy i swojej prywatnej oceny sprawy. a widze ze mam do czynienia z kolejnym mędrcem. a co do reklamy- jestem ostatnim forumowiczem, który cokolwiek reklamuje. wiec daruj sobie takie bzdety. dzięki za szczegóły, które sa istotne. to by wystarczyło. masz racje - moja lektura wątku na tym forum nie była analiza naukową. Tyle też mi wystarczy. A dodatkowo, wyobraź sobie że możliwe w życiu człowieka sa przeoczenia. ja stykam sie w życiu z nieomylnymi i Ciebie koleżanko w takie grono wkleje. Otwiera je panteon papieży. 8)


Na górę
 Tytuł: Re: Żubryd
Post: 12-06-2011 21:33 
Offline
Awatar użytkownika

Rejestracja: 18-06-2008 18:32
Posty: 279
Lokalizacja: z niebieskiej polany
Wykształcony człowiek ( tak wynika z Pana wypowiedzi) powinien bardziej panować nad swoimi emocjami ...

i przepraszam - jeśli w czymkolwiek Pana obraziłam

_________________
"Jesteśmy ulepieni z gliny

ale także z gwiazd i mitów"


Na górę
 Tytuł: Re: Żubryd
Post: 12-06-2011 21:45 
Offline

Rejestracja: 12-04-2011 15:38
Posty: 11
nie pan a zwyczajny jerz. przez rz. spokojnie- moje emocje są ciągle na tym samym poziomie. Dziękuję za kolejne rady zyciowe. jak kazde wezme pod uwage. pokornie i skromnie. Wracajac do meritum- przeanalizowałem watek tutaj i na bieszczadzkim i faktycznie masz racje- lucyna podala ten link dwukrotnie. moje przeoczenie. najważniejsze ze efekt został osiągnięty. poczekam na dalsze info. jakos tak sobie to wszystko w glowie układam i szukam tego żubrydowego bohaterstwa.... ( za to jedno slowo w poprzednim poście z panteonu wyklejam :lol:


Na górę
 Tytuł: Re: Żubryd
Post: 12-06-2011 22:20 
Offline
Awatar użytkownika

Rejestracja: 18-06-2008 18:32
Posty: 279
Lokalizacja: z niebieskiej polany
Jerzy to ładne imię , od dzisiaj nie będzie mi się kojarzyć ze smokiem tylko z beskidzkim forum :)

Te tematy są bardzo ciężkie, powinniśmy chyba wszyscy podchodzić z większym dystansem i do wątkow tematycznych i do siebie samych, dla naszego wspólnego dobra. No to ... miłego wieczoru :)

_________________
"Jesteśmy ulepieni z gliny

ale także z gwiazd i mitów"


Na górę
 Tytuł: Re: Żubryd
Post: 13-06-2011 04:40 
Offline
Awatar użytkownika

Rejestracja: 10-11-2010 09:26
Posty: 1007
Lokalizacja: Bieszczady
Słowianka pisze:
Artykuł z tyg. sanockiego nieco wcześniej wrzuciła na forum Lucyna ... powierzchownie czytasz temat, który Cię interesuje - szkoda
.. a może chodzi o zareklamowanie tegoż właśnie artykułu (?) :wink:

Ja za znawcę się nie uważam, kiedyś trochę czytałam i robiłam notatki, które akurat teraz mi się przydały ..

z tych notatek wynika , że

- lata 1925- 1932 to okres szkoły powszechnej,
- 19332 - 1933 - Publiczna Średnia Szkoła Dokształcająca ( nie ukończona),
- 1933 - 1935 - Szkoła Podoficerów Piechoty dla Małoletnich w Śremie
( tam właśnie uzyskał stopień kaprala)

i na tym się moja wiedza kończy ... chyba, ze jeszcze to- był w 40 Pułku Dzieci Lwowskich we Lwowie. W roku 1939 uzyskał stopień plutonowego..

Tak to mniej więcej wyglądało.
@Jerzu
Argument ten pełen pogardy wysuwali już komuniści. Tak, Żubryd był synem woźnego szkolnego i przedwojennym podoficerem zawodowym - absolwentem Szkoły Podoficerskiej Piechoty dla Małoletnich nr 2 w Śremie. Tak, jego oddział nazywano oddziałem podoficerów.
Co najdziwniejsze w czasach PRL, gdzie ponoć nie liczyło się pochodzenie społeczne i status majątkowy rodziców z tego robiono mu zarzut.


Na górę
 Tytuł: Re: Żubryd
Post: 13-06-2011 18:13 
Offline
Administrator
Awatar użytkownika

Rejestracja: 18-09-2004 19:47
Posty: 2026
Lokalizacja: Rabka
Żołnierze Żubryda tak ochoczo walczyli o Polskę, że na kilku z nich Straż Rady WiN w Brzozowie musiała wykonać egzekucję (z grupy Skiby z kompani Sawczyszyna).
"Straż" musiała wielokrotnie dyscyplinować bojowników Żubryda i odbierać im zrabowane cywilom rzeczy. Dochodziło do otwartych konfliktów na linii SBO - brzozowski WiN.

Ta sama grupa Skiby (jeszcze przed zastrzeleniem Skiby przez Straż) specjalizowała się w grabieży pociągów z ukraińskimi i łemkowskimi repatriantami. Często te grabieże wiązały się ze śmiercią ograbianych. Kilku Ukraińców zostało zamordowanych przez w/w grupę nad Taborem w okolicy Rymanowa. Tam też 17 grudnia 1945 zostały zamordowane przez Skibę i jego ludzi dwie wracające z robót w Niemczech Ukrainki, wcześniej porwane ze stacji w Rymanowie.

_________________
"Nasze piwo jest zdrowe".
Browar Grybow.


Na górę
 Tytuł: Re: Żubryd
Post: 13-06-2011 19:12 
Offline

Rejestracja: 12-04-2011 15:38
Posty: 11
to nie mozliwe Adminie. Zubryd byl dobrym człowiekiem. :lol:
Lucyno, jako ten sam Jerzu co na zielonym, prosze nie oceniaj pogladu, który staram sie sobie wyrobić na SPRAWE. a poza tym, moja ocena postaw osób nieobecnych i nie mogacych sie obronić jest zwykle bardzo ostrożna. a to co napisałem, było wynikiem lektury dostępnych mi materialów.
Słowianko- Jerzu, nie jerzy. mam na imie troche inaczej a to tylko taka ksywa.


Na górę
 Tytuł: Re: Żubryd
Post: 15-06-2011 08:54 
Offline
Awatar użytkownika

Rejestracja: 10-11-2010 09:26
Posty: 1007
Lokalizacja: Bieszczady
HM pisze:
Żołnierze Żubryda tak ochoczo walczyli o Polskę, że na kilku z nich Straż Rady WiN w Brzozowie musiała wykonać egzekucję (z grupy Skiby z kompani Sawczyszyna).
"Straż" musiała wielokrotnie dyscyplinować bojowników Żubryda i odbierać im zrabowane cywilom rzeczy. Dochodziło do otwartych konfliktów na linii SBO - brzozowski WiN.

Ta sama grupa Skiby (jeszcze przed zastrzeleniem Skiby przez Straż) specjalizowała się w grabieży pociągów z ukraińskimi i łemkowskimi repatriantami. Często te grabieże wiązały się ze śmiercią ograbianych. Kilku Ukraińców zostało zamordowanych przez w/w grupę nad Taborem w okolicy Rymanowa. Tam też 17 grudnia 1945 zostały zamordowane przez Skibę i jego ludzi dwie wracające z robót w Niemczech Ukrainki, wcześniej porwane ze stacji w Rymanowie.

Fakt, Skiba został zastrzelony 22 lutego 1946 r. przez członków Straży WiN.
Nie zapominaj Adminie, że to była wojna domowa i że UPA stosowała jeszcze bardziej bezwzględne metody w walce z ludnością cywilną. Pierwsze kontakty Żubrydwców z UPA dotyczyły uwolnienia porwanych przez Ukraińców Polaków m.in. Iwaneczki i Paszkiewicza. W pierwszym przypadku listownie Żubryd zażądał uwolnienia grożąc w innym wypadku paleniem ukraińskich wsi. W drugim przypadku doszło do spotkania w Morochowie, tam też doszło do swoistego porozumienia: obie strony strony obiecały sobie nie wchodzić na tereny swojej działalności, jeżeli doszłoby do tego to miały się nawzajem o tym powiadamiać. Wszystkie pretensje i zastrzeżenia mieli wspólnie rozpatrywać. Był obopólny zakaz represji w stosunku do ludności cywilnej. Nigdy ie doszło do współpracy wojskowej pomiędzy Żubrydowcami, a UPA.


Na górę
 Tytuł: Re: Żubryd
Post: 15-06-2011 09:06 
Offline

Rejestracja: 08-05-2008 11:00
Posty: 850
Lokalizacja: Biała Chorwacja
Jaka UPA :shock: Jaka "wojna domowa" :shock: Żubryd nie walczył z UPA, ani nie uczestniczył w "wojnie domowej" :!: Żubrydowcy rabowali i mordowali :!: Nie umiesz czytać :?: Przecież wyraźnie HM napisał, że to WiN (tu Ci objaśnię - WiN to partyzantka poakowska, czyli "żołnierze wyklęci") musiał zaprowadzać porządek, likwidując bandytów.


Na górę
 Tytuł: Re: Żubryd
Post: 16-06-2011 10:25 
Offline
Administrator
Awatar użytkownika

Rejestracja: 18-09-2004 19:47
Posty: 2026
Lokalizacja: Rabka
Lucyna pisze:
W drugim przypadku doszło do spotkania w Morochowie, tam też doszło do swoistego porozumienia: obie strony strony obiecały sobie nie wchodzić na tereny swojej działalności, jeżeli doszłoby do tego to miały się nawzajem o tym powiadamiać. Wszystkie pretensje i zastrzeżenia mieli wspólnie rozpatrywać. Był obopólny zakaz represji w stosunku do ludności cywilnej. Nigdy ie doszło do współpracy wojskowej pomiędzy Żubrydowcami, a UPA.


Spotkanie w Morochowie to się raczej nie odbyło. Wg. Romaniaka na umówione spotkanie przybył Żubryd, Kossakowski, Sawczyn i Stefkowski - ale nie stawili się na nie Ukraińcy.
Odbyło się natomiast spotkanie w Mokrem - po 21 Listopada - brał w nim udział Kossakowski z kompanią (raczej z jej częścią. Na pewno nie brał w nim udziału sotenny Stach, bo nie był wtedy sotennym). "W trakcie spotkania zostali rozbrojeni, po czym wszyscy udali się w niewiadomym kierunku. Co się dalej wydarzyło - nie wiadomo. Faktem jest, że Żołnierze kompani Kossakowskiego przeżyli (...)
Efektem tego spotkania jest to co napisałem wcześniej - rozłam w oddziale Kossakowskiego. 28 listopada, Kossakowski został zdegradowany przez Żubryda za usiłowanie nawiązania współpracy z UPA, a jego Żołnierze przeszli pod komendę Kocyłowskiego Kazimierza. Wcześniej Ta grupa z Kocyłowskim naczele odeszła od Kossakowskiego (po spotkaniu w Mokrem) W liście z 27 listopada do Żubryda prosząc o przejęcie ich pod jego dowództwo.
O ile na tym wszystkim zaważyły kontakty z UPA Kossakowskiego (wcześniej jego oddział był najaktywniejszy z grup Żubryda na "odcinku ukraińskim" - specjalizował się w grabieniu cywilnej ludności ukraińskiej). O ile zaważył konflikt między Ż. a Kossakowskim - trudno powiedzieć. Formalnie przyczyną degradacji stały się kontakty z UPA i samowola.

Nie wiem jak ta sprawa wygląda z perspektywy ukraińskiej, bo nic na ten temat w opracowaniach nie znalazłem.

Nawet jeżeli do jakichś porozumień wtedy doszło - to na pewno nie weszły one w życie. Należy przy tym pamiętać, że wtedy na porozumieniu bardziej zależało UPA.

edit. O kontaktach ze "strukturami podziemnymi" napisze później, jak będę miał trochę czasu...
A póki co nurtują mnie dwa pytania:
- Po co Kocyłowski - "Czarny" szukał kontaktu z "Ogniem" (Jak Żubryd był na wczasach)
- i jak to się stało, że odsiedział tylko trzy lata?

_________________
"Nasze piwo jest zdrowe".
Browar Grybow.


Na górę
 Tytuł: Re: Żubryd
Post: 16-06-2011 13:22 
Offline

Rejestracja: 12-06-2011 09:32
Posty: 5
Pewne światło na kontakty Kossakowskiego z UPA rzuca dokument opublikowany przez Andrzeja Potockiego w “Połoninach” z 2004 r. Jest to list pisany do UPA przez Kossakowskiego datowany na 6 III 1946 r. W liście tym Kossakowski żąda wypuszczenia porwanych Polaków z Poraża: Stanisława Osenkowskiego, Bronisława Grzyba, Tadeusza Kruczka i Edwarda Stojaka. W przeciwny razie grozi niesprecyzowanym odwetem oraz tym, że zacznie UPA traktować jak pospolitych bandytów. List ten został znaleziony, wg. Andrzeja Potockiego, w okolicach Baligrodu, gdzie miał być kiedyś bunkier UPA. Znajdował się on, wraz z innymi dokumentami, w metalowej puszce. Miało to być archiwum sotni “Chrynia”.


Na górę
 Tytuł: Re: Żubryd
Post: 16-06-2011 13:48 
Offline
Administrator
Awatar użytkownika

Rejestracja: 18-09-2004 19:47
Posty: 2026
Lokalizacja: Rabka
Według mojej wiedzy Kossakowski ukrywał się wtedy (W marcu 45) w Krakowie pod nazwiskiem "Stanisław Górski"

btw - Chrina..

_________________
"Nasze piwo jest zdrowe".
Browar Grybow.


Na górę
 Tytuł: Re: Żubryd
Post: 16-06-2011 13:54 
Offline

Rejestracja: 12-06-2011 09:32
Posty: 5
W "Połoninach" jest chyba reprodukcja tego listu z tą datą. Ale z drugiej strony nie wiadomo czy ten list to autentyk.


Na górę
 Tytuł: Re: Żubryd
Post: 16-06-2011 16:19 
Offline
Administrator
Awatar użytkownika

Rejestracja: 18-09-2004 19:47
Posty: 2026
Lokalizacja: Rabka
Cytuj:
Dnia 6.III.46 r.

Do UPA.

Podczas mej nieobecności w powiecie sanockim zaszedł incydent, który
wyświetlił całkowicie stosónki Polsko-Ukraińskie. W dniu 16 lutego
1946 r. godz. 16-ta zostali uprowadzeni Polacy przez UPA. Nazwiska
ich są:
Osękowski Stanisław, Grzyb Bronisław, Kruczek Tadeusz, Stojak Edward.
Powyżej wymienione osoby w nieludzki sposób pobici i skatowani za to
tylko, że nie udowodniono im żadnej winy, jak stwierdza zbieg
Osękowski Stanisław. Zatem żądamy powrót tych ludzi w terminie 4
dni, w przeciwnym bądź razie postępować będziemy jak z bandą
zwyczajnych bandytów, którzy mordują i katują zupełnie niewinnych
ludzi. Fakty dokonane potwierdzą Wam że to nie są pogróżki, lecz
prawda na którą stać AK.

Podpis stwierdzającego faktu Osękowski Stan.
Z-ca rejonu – Kossakowski ppłk.
Szef wywd – Iwaneczko.


:mrgreen:
Ja ***! Podpułkownik! AK!

Tu to znalazłem... http://forum.gazeta.pl/forum/w,49301,98 ... cz_II.html
nie mam pojęcia, czy to jest dobrze przepisane...

Może to pisała teściowa któregoś z porwanych?

Reszty tekstu nie cytuje, bo *** niemiłosierne. Kossakowski nie był wtedy dowódcą żadnej grupy, nie miał do dyspozycji 30 osób... i najprawdopodobniej w ogóle go tam wtedy nie było.

Czy list jest fake? A po co ktoś miał by coś takiego preparować... Oryginału nie widziałem więc dalej mi ciężko to drążyć - ale kupy się to nie trzyma nijak.

Wesołego popołudnia ;)

_________________
"Nasze piwo jest zdrowe".
Browar Grybow.


Na górę
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Nowy temat  Odpowiedz w temacie  [ Posty: 173 ]  Przejdź na stronę Poprzednia 17 8 9 10 11 12 Następna

Strefa czasowa UTC+01:00


Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 27 gości


Nie możesz tworzyć nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów

Szukaj:
Przejdź do:  
cron
Technologię dostarcza phpBB® Forum Software © phpBB Limited
Polski pakiet językowy dostarcza Zespół Olympus.pl