Sercu bliski Beskid Niski

Forum portalu www.beskid-niski.pl
Dzisiaj jest 27-04-2024 17:47

Strefa czasowa UTC+01:00





Nowy temat  Odpowiedz w temacie  [ Posty: 52 ]  Przejdź na stronę Poprzednia 1 2 3 4 Następna
Autor Wiadomość
Post: 16-01-2011 12:33 
Offline

Rejestracja: 08-05-2008 11:00
Posty: 850
Lokalizacja: Biała Chorwacja
Nie zaśmiecaj wątku. Ja też po pierwszej Twojej wypowiedzi sądziłem, że coś wiesz. Niestety .....


Na górę
Post: 16-01-2011 12:37 
Offline
Administrator
Awatar użytkownika

Rejestracja: 18-09-2004 19:47
Posty: 2028
Lokalizacja: Rabka
jeszcze raz - nie interesuje mnie kto kogo zabił i w jakiej ilości *(przynajmniej nie w tym wątku)
zadałem pytanie o próby osadnictwa repatriantów z ZSSR na terenach BN i Łemkowszczyźnie.
Repatriacja do Beskidu 44-46?
i to mnie w tym wątku interesuje. I na informacje na ten temat liczyłem.

A "forumowym zwyczajem..." - Forumowym zwyczajem dbamy o prawidłową pisownie nazwisk, pseudonimów i nazw własnych - tylko to miałem na myśli.
W tym przypadku o pseudonim sotennego - dowódca sotni U-5 to "Хрін"

_________________
"Nasze piwo jest zdrowe".
Browar Grybow.


Na górę
Post: 16-01-2011 14:27 
Offline

Rejestracja: 14-01-2011 17:43
Posty: 282
Hejze HM! W kontekscie tego co napisales , a szczegolnie dbalosci o prawidlowa pisownie powinienies napisac "CCCP"zamiast "ZSRR".Chyba to sa nazwy wlasne?.A w ogole to chyba wszystko powinienes pisac cyrylica?.W dodatku w terminologii uzywanej w "Latopisie UPA".Wtedy nie byloby Ci brak czegos takiego jak "-"pomiedzy"U" a "1".Ja w kazdym razie nie bede trzymal sie terminologii uzywanej przez wiadoma organizacje.Dla mnie tak jak i dla wielu mieszkancow Beskidu Niskiego sotnia Chrynia pozostanie sotnia Chrynia, ktora spalila Woltuszowe,Deszno,Krolik Woloski,Szklary,Wisloczek,Tarnawke,Rudawke,Pulawy i Zawoje tylko w gminie Rymanow(ponad 650 zabudowan).A dlatego tylko nie spalila Sieniawy,Balucianki,Wroblika Szlacheckiego i Wroblika Krolewskiego w tejze samej gminie, poniewaz zostaly zasiedlone przez repatriantow i mieszkancow okolicznych miejscowosci,ktorzy potrafili obronic sie przed spaleniem organizujac samorzutnie obrone,pelniac dyzury i nocne warty.

_________________
"Jeden tam tylko jest porządny człowiek: prokurator, ale i on,
prawdę mówiąc, świnia." Gogol M.W.


Na górę
Post: 16-01-2011 14:53 
Offline
Moderator
Awatar użytkownika

Rejestracja: 14-10-2005 15:43
Posty: 1693
Lokalizacja: Biecz
janrajchel pisze:
W mniejszym stopniu z Beskiem i Odrzechowa.gdzie juz przed 1939 rokiem mieszkala rowniez ludnosc polska.


W Odrzechowej nikt nie słyszał o repatriantach, natomiast co ludności polskiej (rzymskokatolickiej) - to przed 1939 rokiem, jej odsetek (łącznie z Pastwiskami) nie przekraczał 3%

_________________
Na cmentarzu czujesz, że żyjesz
http://www.youtube.com/watch?v=dbP1e4Sw ... re=related


Na górę
Post: 16-01-2011 15:10 
Offline
Administrator
Awatar użytkownika

Rejestracja: 18-09-2004 19:47
Posty: 2028
Lokalizacja: Rabka
janrajchel pisze:
.Ja w kazdym razie nie bede trzymal sie terminologii uzywanej przez wiadoma organizacje.
A co masz do IPN-u?
Zresztą, pisz sobie jak chcesz - to co i jak piszesz świadczy tylko o Tobie.

Z mojej strony koniec dyskusji na temat "Chrynia".

_________________
"Nasze piwo jest zdrowe".
Browar Grybow.


Na górę
Post: 16-01-2011 15:11 
Offline

Rejestracja: 08-05-2008 11:00
Posty: 850
Lokalizacja: Biała Chorwacja
Hejże janrajchel! To przynajmniej trzymaj się terminologii używanej w polskiej literaturze naukowej! Widać, żeś wychowany na "Szlakach walk z bandami UPA" czy na innych takich. Skup się, nie klucz i nie konfabuluj! Pewno jesteś już stary, a mimo to bardzo pewny siebie i to jest Twoją słabością :lol: Co z tą Sieniawą :?: :!:


Na górę
Post: 16-01-2011 16:30 
Offline

Rejestracja: 14-01-2011 17:43
Posty: 282
To tak po kolei wszystkim rozsierdzonym Panom "moderatorom":
-jarek surowiczny :przed 1939 rokiem ludnosc polska rzymskokatolicka liczyla w Besku ponad 1500 osob.W Odrzechowej ponad 70 osob.Czy to duzo - czy malo sam osadz.Ja uzylem stwierdzenia , ze w mniejszym stopniu dotyczylo tych miejscowosci zasiedlanie repatriantami.A co ty slyszales na ten temat - jest dla mnie nieistotne.Byc moze sluchales ludzi w swoim wieku.Ja juz w latach piecdziesiatych ubieglego stulecia sluchalem co mieli na ten temat do powiedzenia mieszkancy tych miejscowosci.Wiec nie musze zdawac sie na stwierdzenia goloslowne typu"nikt o tym nie slyszal w Odrzechowej".
-do Kabir:nie sadze aby polska literatura naukowa byla pisana cyrylica.Wiec, o co Ci chlopie chodzi?Razi Cie okreslenie "sotnia Chrynia"?.Albo ze spalila jakies hyze w kilku wsiach?.To moze sam napisz jakbys to trzymajac sie terminologii uzywanej w polskiej literaturze naukowej ujal, i po sprawie.Widzis Kabir, na temat tego co ja pisze potwierdzenie znajdziesz w dokumentach zrodlowych.Ale Tobie chyba nie o to chodzi.Wiec zapytam wprost:gdzie konfabuluje?Jezeli czegos takiego nie znajdziesz - to stwierdze, ze lzesz jak pies.
-do HM: rozumiem , iz nie bedziesz konfrontowal tych dwu zrodel(meldunki i ksiega zmarlych).Wiec sprawa skonczona.
Co sie tyczy Sieniawy - to ktos pisal na tym watku o mordzie w Sieniawie -ale to nie ja pisalem.Wiec nie do mnie pytanie. :D

_________________
"Jeden tam tylko jest porządny człowiek: prokurator, ale i on,
prawdę mówiąc, świnia." Gogol M.W.


Na górę
Post: 16-01-2011 16:56 
Offline

Rejestracja: 08-05-2008 11:00
Posty: 850
Lokalizacja: Biała Chorwacja
janrajchel pisze:
Wiec zapytam wprost:gdzie konfabuluje?Jezeli czegos takiego nie znajdziesz - to stwierdze, ze lzesz jak pies.

Z kulturą to trochę na bakier jesteśmy, nieprawdaż? Ale mniejsza z tym, przywykłem. Jeśli piszesz że "według moich ustaleń sotnia Chrynia zastrzeliła co najmniej kilku mieszkańców"(przy okazji - nie chodzi o cyrylicę, ale o poprawne używanie polskiego nazewnictwa, w alfabecie łacińskim, nie "Chrynia" tylko "Chrina"), to poproszony o te ustalenia nie wymiguj się, nie odsyłaj do ksiąg zmarłych, tylko rzuć konkretami. W przeciwnym wypadku mam pełne prawo sądzić, że konfabulujesz (nie bój się, nie użyję Twoich zwrotów typu "łżesz jak pies"). Poza tym dlaczego jak ognia unikasz tematu Sieniawy? Jak się mówi A to ....


Na górę
Post: 16-01-2011 17:03 
Offline

Rejestracja: 08-05-2008 11:00
Posty: 850
Lokalizacja: Biała Chorwacja
PS. No i nie jestem moderatorem (tym bardziej rozsierdzonym), ale dziękuję za wyróżnienie :smile:


Na górę
Post: 16-01-2011 17:05 
Offline
Moderator
Awatar użytkownika

Rejestracja: 14-10-2005 15:43
Posty: 1693
Lokalizacja: Biecz
janrajchel pisze:
To tak po kolei wszystkim rozsierdzonym Panom "moderatorom":
-jarek surowiczny :przed 1939 rokiem ludnosc polska rzymskokatolicka liczyla w Besku ponad 1500 osob.W Odrzechowej ponad 70 osob.Czy to duzo - czy malo sam osadz.Ja uzylem stwierdzenia , ze w mniejszym stopniu dotyczylo tych miejscowosci zasiedlanie repatriantami.A co ty slyszales na ten temat - jest dla mnie nieistotne.Byc moze sluchales ludzi w swoim wieku.Ja juz w latach piecdziesiatych ubieglego stulecia sluchalem co mieli na ten temat do powiedzenia mieszkancy tych miejscowosci.Wiec nie musze zdawac sie na stwierdzenia goloslowne typu"nikt o tym nie slyszal w Odrzechowej".


Nie mam pojęcia, czy to zajmowane stanowiska, czy też objawy związane z andropauzą zmuszają Pana do używania w każdym poście - w sumie jedynego argumentu, mianowicie: co ty wiesz gówniarzu... (?)

Jakoś sobie nie przypominam, abym gdziekolwiek pisał w tym wątku o Besku, natomiast przypominam sobie, abym pisał o Odrzechowej. Zdecydowana większość z tych 70 osób mieszkała w przydworskim przysiółku Pastwiska, w samej zaś Odrzechowej rzymokokatolików - Polaków było kilku - polecam rzymskokatolickie księgi parafialne Odrzechowej i Pastwisk (USC w Zarszynie) szematyzmy łacińskie i unickie oraz spis z 31 roku. W zestawieniu z przeszło 2500 grekokatolikami daje to faktycznie imponujący wynik :lol:
A powracając do moich "rówieśników" - mam nagrane rozmowy z większością mieszkańców O. i P. urodzonych przed 1935 r. i nikt nic nie mówił o repatriantach, chociaż pytanie i o nich było zadane.

_________________
Na cmentarzu czujesz, że żyjesz
http://www.youtube.com/watch?v=dbP1e4Sw ... re=related


Na górę
Post: 16-01-2011 18:54 
Offline

Rejestracja: 14-01-2011 17:43
Posty: 282
No widze ze Panowie nie maja dosyc.Wiec jak to jest?:jezeli ja odsylam Pana kabira do ksiag metrykalnych parafii Rymanow - to jest to "be".A z kolei Pan jarek surowiczny odsyla mnie do ksiag metrykalnych Odrzechowej - to jest to "cacy"?Pan jarek surowiczny nie musi mnie odsylac do ksiag parafialnych,poniewaz w swoim zyciu zawodowym 17 lat przepracowalem w Urzedzie Stanu Cywilnego i mialem okazje dokladnie zaznajomic sie z tym tematem.Wertujac ksiegi parafialne , najstarsze nawet z konca XIX wieku ,zarowno te rzymsko jak i grekokatolickie.Takze mojzeszowe.Wydajac z nich odpisy , oraz sporzadzajac akty zgonu wiele sie dowiedzialem na temat historii poszczegolnych miejscowosci i ich mieszkancow.Kiedy zalatwial sprawe jakis ciekawy petent - wiele musial sie naopowiadac zanim wyszedl z mojego biura.W latach 90-tych ubieglego stulecia Urzedy tlumnie oblegali byli mieszkancy wysiedleni w 1945 roku na Ukraine, wybierajac swoje akty urodzen(przewaznie).Ilu ich bylo?.Co opowiadali?.Ilu goscilem u siebie w domu! U ilu bylem w goscinie w Tarnopolu, Teofipilce,Kozowej Lwowie,Czortkowie,Brzezanach a nawet w Krzywym Rogu i Zaporozu? To moja tajemnica!Tak ze takie rzeczy Panowie - to nie ze mna.A moze Panowie chca wiedziec jaki byl temat mojej pracy magisterskiej?.Moze nie powinienem -ale powiem :Rymanow Zdroj -siedziba Administratorstwa Apostolskiego Lemkowszczyzny w swietle faktow i dokumentow.
Tak wiec Panie jarek surowiczny - mozesz to sobie Pan uwazac za objawy andropauzy.Ale uwazam to za argument hybiony.I nie odwdziecze sie Panu podobnym komplementem.
Do Pana kabir i HM jeszcze tylko jedno zdanie:zdecydujcie sie Panowie jak chcecie poprawnie pisac:Pan HM chce pisac slowo "Chrin" cyrylica.Pan kabir znowuz alfabetem lacinskim tak samo "Chrin".A ja panowie pisalem i bede pisal tak jak mowia i pisza zwykli ludzie,polacy, ktorzy z tym czlowiekiem mieli do czynienia."Çhryn".I niech juz tak pozostanie.

_________________
"Jeden tam tylko jest porządny człowiek: prokurator, ale i on,
prawdę mówiąc, świnia." Gogol M.W.


Na górę
Post: 16-01-2011 19:14 
Offline
Administrator
Awatar użytkownika

Rejestracja: 18-09-2004 19:47
Posty: 2028
Lokalizacja: Rabka
janrajchel pisze:
Do Pana kabir i HM jeszcze tylko jedno zdanie:zdecydujcie sie Panowie jak chcecie poprawnie pisac:Pan HM chce pisac slowo "Chrin" cyrylica.Pan kabir znowuz alfabetem lacinskim tak samo "Chrin"

Udajesz, czy naprawdę nie rozumiesz o co nam chodzi?

Szkoda.

_________________
"Nasze piwo jest zdrowe".
Browar Grybow.


Na górę
Post: 16-01-2011 19:27 
Offline

Rejestracja: 08-05-2008 11:00
Posty: 850
Lokalizacja: Biała Chorwacja
janrajchel pisze:
A moze Panowie chca wiedziec jaki byl temat mojej pracy magisterskiej?.Moze nie powinienem -ale powiem :Rymanow Zdroj -siedziba Administratorstwa Apostolskiego Lemkowszczyzny w swietle faktow i dokumentow.

Noo, nie pozostaje nic innego, jak uchylić kapelusza, schylić czoło .... Ba, chłopacy, na kolana, ja sam pierwszy! Szczególnie, że chyba ciężko było pisać nie znając cyrylicy i zasad transkrypcji .... To się liczy podwójnie!
Ale, ale, ad meritum - ja Pana, Panie Magistrze, nie odsyłałem do ksiąg parafialnych. Ja chcę konkretów - nazwisk, dat, okoliczności. Ponieważ również posiadam informacje (nawet od Doktorów i Profesorów, jak już tytułami rzucamy), że to co Pan napisał, nie miało miejsca. Chcę porównać, zweryfikować. Wracając do sprawy Sieniawy - nie wykręcaj się Pan - to ja zapytałem, chciałbym, żeby właśnie Pan o tym opowiedział na forum. Bez obaw, Pańska odpowiedź nie poszerzy mojej wiedzy, ale chciałbym, żeby wszyscy usłyszeli (przeczytali) od Pana właśnie. Będę bardzo wzdięczny, aczkolwiek nie obiecuję, że się nie wtrącę.


Na górę
Post: 16-01-2011 20:06 
Offline

Rejestracja: 14-01-2011 17:43
Posty: 282
Oczywiscie - ze udaje !.Dokladnie wiem o co Panom chodzi.Nie od dzisiaj sledze to forum i wypowiedzi na nim.I powiem Wam to zaraz.Po co owijac w bawelne.Ten portal i to forum powinno sie nazywac "Lemkowyna" lub cos w tym rodzaju.Interesuja Was tylko tematy ograniczone etnicznie i wyznaniowo.Wrecz niechetnie odnosicie sie do kulturowo i historycznie innych punktow widzenia, uznajac swoj za jedynie sluszny.Natomiast Beskid Niski jest znacznie szerszym pojeciem niz jedna nacja , jeden jezyk i jedno wyznanie.Swoje ujemne oceny emocjonalne przenosicie na w Waszej ocenie obce elementy zamieszkujace tereny BN dzisiaj.Otoz Panowie BN jest takze ojczyzna wielu tysiecy ludzi zamieszkujacych od wiekow czy to Bukowsko, czy Rymanow,czy Iwonicz ,Dukle , Nowy Zmigrod,Gorlice,Biecz i dziesiatki innych miejscowosci.Ci ludzie mieszkaja tutaj od wiekow.Popatrzcie na Wasza galerie.Skad sa tam zdjecia?Z jakich miejscowosci?Oczywiscie nie jest to zadna pretensja czy wyrzut.Umieszczajcie sobie co chcecie.Tylko nie reagujcie chorobliwie.To o czyms swiadczy.Moze gdyby portal byl prowadzony w cyrylicy -nie zagladaliby tutaj tacy ludzie jak ja.Moze czas sie zastanowic- skoro to takie niewygodne , Panowie?

_________________
"Jeden tam tylko jest porządny człowiek: prokurator, ale i on,
prawdę mówiąc, świnia." Gogol M.W.


Na górę
Post: 16-01-2011 20:12 
Offline

Rejestracja: 08-05-2008 11:00
Posty: 850
Lokalizacja: Biała Chorwacja
Tak myślałem, że do tego rozmowa się sprowadzi .... A jakże chciałem się mylić ....


Na górę
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Nowy temat  Odpowiedz w temacie  [ Posty: 52 ]  Przejdź na stronę Poprzednia 1 2 3 4 Następna

Strefa czasowa UTC+01:00


Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 157 gości


Nie możesz tworzyć nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów

Szukaj:
Przejdź do:  
Technologię dostarcza phpBB® Forum Software © phpBB Limited
Polski pakiet językowy dostarcza Zespół Olympus.pl