Sercu bliski Beskid Niski

Forum portalu www.beskid-niski.pl
Dzisiaj jest 27-04-2024 07:29

Strefa czasowa UTC+01:00





Nowy temat  Odpowiedz w temacie  [ Posty: 103 ]  Przejdź na stronę 1 2 3 4 57 Następna
Autor Wiadomość
Post: 10-12-2010 21:04 
Offline

Rejestracja: 12-05-2009 21:13
Posty: 138
Lokalizacja: Beskid Niski
Zainspirował mnie post kabira w sąsiednim wątku:
kabir pisze:
Co tacy ludzie, jak grandprotestant czy Stary Zakapior widzą w Beskidzie Niskim? Co ich tu przyciąga? Przecież nieuniknione jest, że tutaj zetkną się z obcą (i chyba niemiłą) dla nich kulturą, z odmiennymi opiniami na różne historyczne tematy. Gorzej - wzrok ich może oślepiająco podrażnić cyryliczny napis z nazwą miejscowości, bębenki w uszach mogą popękać, gdy niemile zazgrzyta w nich obca mowa. To musi być jakiś masochizm umysłowy, jakaś dwoistość przyciąganie-odpychanie. Sam nie wiem, czy na takich ludzi się gniewać, czy im współczuć.


Nie ulega wątpliwości, że Beskid Niski, w przeważającej większości był od wieków średnich do 1947 roku zamieszkały przez Wołochów, Rusnaków, Rusinów, Łemków czy Ukraińców (pewnie znacie więcej mniej lub bardziej trafnych określeń...).

Nie mieszkają tu od 60 lat. W kilku miejscowościach BN mieszkają ich potomkowie lub Ci, którzy wrócili z wygnania.

Według ostatniego spisu powszechnego z 2002 w Polsce żyje ok. 6 tysięcy Łemków. Sami Łemkowie szacują swoją liczbę na dziesięciokrotnie większą niż w spisie, czyli około 60 tys.
Przyjmijmy za wiarygodną liczbę drugą. Oczywiście dotyczy to wszystkich Łemków a więc tych zamieszkałych w Beskidzie Niskim, Bieszczadach, Sądecczyźnie oraz tych na ziemiach zachodnich i północnych. Jeśli przyjąć granice polskiego Beskidu Niskiego od Osławicy na wschodzie po Przełęcz Tylicką na zachodzie i granicę państwowa na południu a drogę Grybów - Gorlice - Nowy Żmigród - Dukla - Iwonicz - Rymanów to zgodnie ze słownikiem Demograficznym GUS z 2010 roku rejon ten zamieszkiwało w 2008 roku ok. 95000 tys. mieszkańców (z pewnością dużo więcej ale szacowałam mocno w dół). Oznacza to, że Łemkowie w dzisiejszym Beskidzie Niskim nie stanowią jakiejś dominującej grupy etnicznej.

Trzeba również zauważyć, że olbrzymia powierzchnia BN jest zajęta przez Magurski Park Narodowy i że wielki połacie BN są niezamieszkałe. Że większość starych wsi Łemkowskich nie istnieje lub składa się z kilku domów. Dzisiaj to region słabo zaludniony, słabo rozwinięty gospodarczo, ze słabą infrastrukturą turystyczną.

Poza cmentarzami i cerkwiami (w dużej części zamienionymi na kościoły katolickie), chyżami i kilkoma ośrodkami kultywującymi tradycje i kulturę łemkowską, dominuje na tym terenie żywioł polski, kultura i tradycje polskie.

Pytam zatem jak w tytule.
Czy potomkowie byłych mieszkańców tych ziem mają prawo do zawłaszczania dnia dzisiejszego BN?
Czy tylko oni mogą dokonywać (jedynie słusznych zresztą) ocen historycznych?

A czy Niemcy mają takie prawo w stosunku do dzisiejszych ziem zachodnich i północnych Polski?
Czy Polacy mają takie samo prawo w stosunku do dzisiejszych ziem Ukrainy zachodniej czy zachodniej Białorusi?
A co z Litwą?

Czy nie nadszedł czas by dzisiejsi mieszkańcy tych terenów poczuli się u siebie i stworzyli swoją współczesną tożsamość?

_________________
Znajdź dom w Beskidzie
http://www.beskid-niski24.pl
Pomóżmy Pawłowi - rzeźbiarzowi z Beskidu Niskiego:
http://draganowa.info/Galerie%20zdjec/g ... magamy.htm


Na górę
Post: 10-12-2010 21:18 
Offline
Awatar użytkownika

Rejestracja: 31-05-2007 16:55
Posty: 642
Lokalizacja: Gdańsk
Pirx, Łemkowie mają pełne prawo nazywać swoją ojczyznę Łemkowyną i basta! Tak jak Polacy mieliby prawo do nazywania swojej ojczyzny Polską, nawet gdyby ich zgermanizowano, zruszczono czy nawet zkitaizowano, i wysiedlono w ramach akcji "Wisłoka" w Kosmos. Mają prawo i basta!

_________________
"Swięty Mikołaju, opowiedz jak to było, jakie pieśni śpiewano, gdzie się pasły konie"


Na górę
Post: 10-12-2010 21:20 
Offline

Rejestracja: 08-05-2008 11:00
Posty: 850
Lokalizacja: Biała Chorwacja
Nie próbuj naciągać. Marna prowokacja. Skąd Ci wiadomo, że Stary Zakapior i grandprotestant są mieszkańcami Beskidu Niskiego, a konkretnie Łemkowszczyzny? Bo mi się wydaje, że są z zewnątrz.


Na górę
Post: 10-12-2010 21:24 
Offline

Rejestracja: 12-05-2009 21:13
Posty: 138
Lokalizacja: Beskid Niski
Ale ja pytałam o Beskid Niski, nie o Łemkowynę.
I nie o historię, lecz o dzień dzisiejszy!

Nikt przy zdrowych zmysłach nie zabroni Łemkowi nazywać swoja ojczyznę Łemkowyną.
Ani Polakowi Polska.
Nawet jeśli obydwaj urodzili się w Toronto.

_________________
Znajdź dom w Beskidzie
http://www.beskid-niski24.pl
Pomóżmy Pawłowi - rzeźbiarzowi z Beskidu Niskiego:
http://draganowa.info/Galerie%20zdjec/g ... magamy.htm


Na górę
Post: 10-12-2010 21:27 
Offline

Rejestracja: 08-05-2008 11:00
Posty: 850
Lokalizacja: Biała Chorwacja
Mam powtórzyć pytanie?


Na górę
Post: 10-12-2010 21:27 
Offline
Awatar użytkownika

Rejestracja: 10-11-2010 09:26
Posty: 1007
Lokalizacja: Bieszczady
Ciekawe pytanie. Prawdę powiedziawszy nie potrafię na nie odpowiedzieć. Dla mnie Beskid Niski to nie ojczyzna Łemków, ale była ojczyzna Łemków ze swoim niepowtarzalnym klimatem. To wspomnienie jakże piękne po ludziach, których skrył mrok dziejów. Czy ktoś może sobie rościć do niej pretensję? Tego nie wiem. Nie chciałabym aby zmieniła się i poszła w stronę Bieszczadów. Komercyjnych Bieszczadów zasiedlonych przez nowych, którzy przybyli tu aby wzbogacić się.


Na górę
Post: 10-12-2010 21:31 
Offline

Rejestracja: 12-05-2009 21:13
Posty: 138
Lokalizacja: Beskid Niski
kabir pisze:
Mam powtórzyć pytanie?


Chodzi Ci o tych dwóch?
A co oni mają do tego (poza pretekstem do dyskusji) ?
Czytaj ze zrozumieniem...
Czy z mojego pytania wynika iż oni są dzisiejszymi mieszkańcami BN?

_________________
Znajdź dom w Beskidzie
http://www.beskid-niski24.pl
Pomóżmy Pawłowi - rzeźbiarzowi z Beskidu Niskiego:
http://draganowa.info/Galerie%20zdjec/g ... magamy.htm


Na górę
Post: 10-12-2010 21:31 
Offline

Rejestracja: 08-05-2008 11:00
Posty: 850
Lokalizacja: Biała Chorwacja
Lucyna pisze:
Dla mnie Beskid Niski to nie ojczyzna Łemków, ale była ojczyzna Łemków


Ciekawe. Bardzo ciekawe.


Na górę
Post: 10-12-2010 21:34 
Offline

Rejestracja: 08-05-2008 11:00
Posty: 850
Lokalizacja: Biała Chorwacja
Pirx pisze:
Chodzi Ci o tych dwóch?
A co oni mają do tego (poza pretekstem do dyskusji) ?
Czytaj ze zrozumieniem...
Czy z mojego pytania wynika iż oni są dzisiejszymi mieszkańcami BN?


Chodzi mi o tych dwóch. Wszak niniejszy wątek rozpoczynasz cytatem z mojej skromnej osoby, w którym odnoszę się do tych dwóch (i im podobnych). Czytaj ze zrozumieniem, zastanów się, co cytujesz.


Na górę
Post: 10-12-2010 21:37 
Offline
Awatar użytkownika

Rejestracja: 10-11-2010 09:26
Posty: 1007
Lokalizacja: Bieszczady
kabir pisze:
Lucyna pisze:
Dla mnie Beskid Niski to nie ojczyzna Łemków, ale była ojczyzna Łemków


Ciekawe. Bardzo ciekawe.

Hmm ciekawe.


Na górę
Post: 10-12-2010 21:38 
Offline

Rejestracja: 12-05-2009 21:13
Posty: 138
Lokalizacja: Beskid Niski
A Stasiuk w TVN24 ciekawe rzeczy opowiada.
Właśnie w tej chwili...

_________________
Znajdź dom w Beskidzie
http://www.beskid-niski24.pl
Pomóżmy Pawłowi - rzeźbiarzowi z Beskidu Niskiego:
http://draganowa.info/Galerie%20zdjec/g ... magamy.htm


Na górę
Post: 10-12-2010 23:48 
Offline
Administrator
Awatar użytkownika

Rejestracja: 16-09-2004 17:52
Posty: 873
Lokalizacja: Gliwice
Lucyna pisze:
Dla mnie Beskid Niski to nie ojczyzna Łemków, ale była ojczyzna Łemków ze swoim niepowtarzalnym klimatem. To wspomnienie jakże piękne po ludziach, których skrył mrok dziejów. .


Chciałbym to skomentować ale niestety nie mogę dobrać odpowiednich słów, czytając to nie mogę zebrać myśli. Staram sie to zrozumieć... i też mi się nie udaje.
Tu są zawarte cztery tezy i każda z nich... no właśnie... chyba lepiej tego nie skomentuję

Chyba to roześlę do znajomych mi Łemków... chociaż nie... nie chcę by uznali mnie za osobę niepoczytalną.

BW

_________________
"Sercu bliski Beskid Niski"


Na górę
Post: 11-12-2010 00:36 
Offline

Rejestracja: 12-05-2009 21:13
Posty: 138
Lokalizacja: Beskid Niski
Może dobrze byłoby dla naszych narodów, byśmy starali się zrozumieć tę druga stronę a zarazem wyjaśniać swój punkt widzenia.
Zamiast zaperzać się, wyjaśnij Lucynie i nam wszystkim "inaczej myślącym o BN", dlaczego oburza Cię Jej refleksja.
Ja i Lucyna przedstawiłyśmy nasze zdania - Wy, dotychczas tylko emocje.

_________________
Znajdź dom w Beskidzie
http://www.beskid-niski24.pl
Pomóżmy Pawłowi - rzeźbiarzowi z Beskidu Niskiego:
http://draganowa.info/Galerie%20zdjec/g ... magamy.htm


Na górę
Post: 11-12-2010 01:15 
Offline
Awatar użytkownika

Rejestracja: 25-03-2009 09:14
Posty: 277
Lokalizacja: Gdańsk
Podejrzewam że to słowo 'była' budzi tu zmieszanie.

Jaka 'była' ojczyzna, skoro obecna?

* * *

A co my widzimy w Niskim? Smutek dawnych wydarzeń,
wspomnienie, nostalgię, melancholię. W Niskim nie ma nic
wesołego. Nie ma ani Grunwaldu, ani zdobyczy cywilizacji.

Są cmentarze, cmentarze, cmentarze, cerkwie, cerkwie
i resztki sadów. I drzwi donikąd są.

I to jest takie właśnie smutnopiękne. To ludzi jak my tu
urzeka.

... oczywiście podane przez Świętego Mikołaja w kruchej,
delikatnej przyrodzie.

Ale to tak tytułem retorycznego wtrącenia, wielu tutaj
wie i czuje lepiej Niski. Żadnej ironii!

Szy.

_________________
Obrazek
Najlepsze szlaki rowerowe w Polsce, w Niemczech i w Europie
www.znajkraj.pl


Na górę
Post: 11-12-2010 01:38 
Offline
Awatar użytkownika

Rejestracja: 11-05-2009 15:36
Posty: 79
Lokalizacja: Gorlice
Masz rację Bartku, lepiej nie rozsyłaj tego wśród swoich znajomych Łemków... wstyd...

Chciałabym bardzo wrócić na święta do domu - do mojej "BYŁEJ" ojczyzny, ale mnie chyba szybciej krew zaleje, jak tak dalej co poniektórzy będą wypisywać tu takie perełki, bo chociaż BN to takie magiczne miejsce ze swoim niepowtarzalnym klimatem i ludziach, których skrył mrok dziejów, to tam jednak CIĄGLE jest życie (sic!), no może nie aż na taką skalę jak na Marsie - tam ponoć bakterie żyją!!!!!!! , ale jednak.

A na dobranoc dodam tylko, że od dziś w Beskidzie Niskim, MOJEJ Łemkowynie, którą sobie zawłaszczyłam, bo jestem żyjącym potomkiem żyjących ofiar Akcji Wisła, wprowadzone zostaną wizy dla Polaków! a % odrzuconych wniosków będzie jeszcze większy niż ten w przypadku chęci dostania się do USA. A co! jak szaleć, to szaleć, już bardziej przecież sobie nie możemy przechlapać, po tym wszystkim, co już wyrządziliśmy swoim sąsiadom.
Eh ten żywioł łemkowski! chyba pójdę po meliskę

_________________
Tutaj wszystko się zmieniło. Przyszła po nich cisza na ludzi.


Na górę
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Nowy temat  Odpowiedz w temacie  [ Posty: 103 ]  Przejdź na stronę 1 2 3 4 57 Następna

Strefa czasowa UTC+01:00


Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 162 gości


Nie możesz tworzyć nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów

Szukaj:
Przejdź do:  
Technologię dostarcza phpBB® Forum Software © phpBB Limited
Polski pakiet językowy dostarcza Zespół Olympus.pl