Sercu bliski Beskid Niski

Forum portalu www.beskid-niski.pl
Dzisiaj jest 27-04-2024 17:47

Strefa czasowa UTC+01:00





Nowy temat  Odpowiedz w temacie  [ Posty: 103 ]  Przejdź na stronę Poprzednia 1 2 3 4 57 Następna
Autor Wiadomość
Post: 11-12-2010 12:20 
Offline
Awatar użytkownika

Rejestracja: 10-11-2010 09:26
Posty: 1007
Lokalizacja: Bieszczady
szy pisze:
Lucyna pisze:
Pięknie to powiedziałeś, oddałeś klimat Beskidu Niskiego.


Hejże. Niby cytujesz całego mojego posta i podpisujesz się
pod nim, ustawiając mnie po Twojej stronie, ale jednak to co
istotne wycięłaś. Ja nie podzielam Twojego zdania.

Niby dyskutujesz z innymi, z niezachwianym przekonaniem
o swojej słuszności, ale Twoje faux pas które jest powodem
zamieszania wciąż kłuje w oczy.

Moje z daleka Niskiego widzenie nakazuje wytknąć Tobie Twoje
nieszczęsne słowa raz jeszcze, dla szacunku do tego narodu:

Dla mnie Oni nie są 'byli'. Oni żyją, oddychają niskim powietrzem
i piszą na tym forum. Przewodnikowi turystycznemu nie przystoi
tego nie zauważać.

Szy.


Nikt nikomu nie zabiera jego ojczyzny. Każdy ma prawo czuć się tym kim chce i uważać się za tego kim chce być, każdy ma wewnętrzną swoją ojczyznę. Moją są Bieszczady. Niewątpliwie Beskid Niski niegdyś z zdecydowanej większości był zamieszkały przez Łemków. w większośći, bo oprócz nich mieszkali tam Żydzi, Cyganie Bergidka, Polacy i kilka innych nacji. Ten świat przestał istnieć, zmieniły się stosunki narodowościowe najpierw poprzez wymordowanie Żydów i Cyganów przez hitlerowców, a potem przez czystkę, bo tak można określić wysiedlenia.
Teraz w Beskidzie Niskim mieszkają przeważnie Polacy, to już nie jest Łemkowszczyzna. Ona nie istnieje, została przerwana m.in. ciągłość kulturowa. Oczywiście, są enklawy ale to nie zmienia postaci rzeczy.

Podobały mi się Twoje słowa charakteryzujące Beskid Niski. nic ponad to.


Na górę
Post: 11-12-2010 15:16 
Offline
Moderator
Awatar użytkownika

Rejestracja: 14-10-2005 15:43
Posty: 1693
Lokalizacja: Biecz
Lucyna pisze:
Na pewno nie wolno mi obrażać userów, na pewno nie wolno mi zwalczać inaczej myślących, mam obowiązek rozkręcać dyskusję, rozmawiać merytorycznie, pomagać kolegom poszukując informacji i w pomagać w prowadzeniu badań naukowych, mam jeszcze kilka innych obowiązków do spełnienia. Tego rodzaju reakcja świadczy tylko o bezsilności i braku argumentów.


jakiego to narzędzia moderacji używam do zwalczania oponentów :?: A Tymon Ci się nie spodobał :?: :lol:

Lucyna - za dużo kursów i szkoleń :!: :!: :!:

_________________
Na cmentarzu czujesz, że żyjesz
http://www.youtube.com/watch?v=dbP1e4Sw ... re=related


Na górę
Post: 11-12-2010 16:45 
Offline
Administrator
Awatar użytkownika

Rejestracja: 16-09-2004 17:52
Posty: 873
Lokalizacja: Gliwice
Lucyna pisze:
Teraz w Beskidzie Niskim mieszkają przeważnie Polacy, to już nie jest Łemkowszczyzna. Ona nie istnieje, została przerwana m.in. ciągłość kulturowa. Oczywiście, są enklawy ale to nie zmienia postaci rzeczy.


To był żart?? ?? Prawda????

No tak... to już teraz rozumiem skąd się biorą takie okazy, które wszędzie widzą połemkowskie cerkwie, wsie, cmentarze.


BW

_________________
"Sercu bliski Beskid Niski"


Na górę
Post: 11-12-2010 17:40 
Offline
Awatar użytkownika

Rejestracja: 10-11-2010 09:26
Posty: 1007
Lokalizacja: Bieszczady
Bartek Wadas pisze:
Lucyna pisze:
Teraz w Beskidzie Niskim mieszkają przeważnie Polacy, to już nie jest Łemkowszczyzna. Ona nie istnieje, została przerwana m.in. ciągłość kulturowa. Oczywiście, są enklawy ale to nie zmienia postaci rzeczy.


To był żart?? ?? Prawda????

No tak... to już teraz rozumiem skąd się biorą takie okazy, które wszędzie widzą połemkowskie cerkwie, wsie, cmentarze.


BW


Proszę pokaż mi Łemkowynę. Nie tę w skansenach, w czasie spotkać ale tę która przetrwała zawieruchy dziejowe. Pokaż mi proszę ciągłość kulturową, tę spoza Mokrego, Morochowa, Komańczy.


Na górę
Post: 11-12-2010 17:47 
Offline
Moderator
Awatar użytkownika

Rejestracja: 14-10-2005 15:43
Posty: 1693
Lokalizacja: Biecz
Lucyna pisze:
Proszę pokaż mi Łemkowynę. Nie tę w skansenach, w czasie spotkać ale tę która przetrwała zawieruchy dziejowe. Pokaż mi proszę ciągłość kulturową, tę spoza Mokrego, Morochowa, Komańczy.



Bielanka, Nowica, Przysłup, Pętna, Wołowiec, Bartne, Przegonina, Gładyszów, Wirchnia, Żydnia, Konieczna, Regetów, Smerekowiec, Kwiatoń, Hańczowa, Uście, Śnietnica, Krynica, Kunkowa, Leszczyny, Polany, Świątkowa, Zyndranowa, Małastów, Ropica, Gorlice, Pielgrzymka, Olchowiec, Łosie, Hyrowa itd

nie było tego na szkoleniach czy jak :?: :lol:

_________________
Na cmentarzu czujesz, że żyjesz
http://www.youtube.com/watch?v=dbP1e4Sw ... re=related


Na górę
Post: 11-12-2010 17:55 
Offline
Awatar użytkownika

Rejestracja: 10-11-2010 09:26
Posty: 1007
Lokalizacja: Bieszczady
jarek surowiczny pisze:
Lucyna pisze:
Proszę pokaż mi Łemkowynę. Nie tę w skansenach, w czasie spotkać ale tę która przetrwała zawieruchy dziejowe. Pokaż mi proszę ciągłość kulturową, tę spoza Mokrego, Morochowa, Komańczy.



Bielanka, Nowica, Przysłup, Pętna, Wołowiec, Bartne, Przegonina, Gładyszów, Wirchnia, Żydnia, Konieczna, Regetów, Smerekowiec, Kwiatoń, Hańczowa, Uście, Śnietnica, Krynica, Kunkowa, Leszczyny, Polany, Świątkowa, Zyndranowa, Małastów, Ropica, Gorlice, Pielgrzymka, Olchowiec, Łosie, Hyrowa itd

nie było tego na szkoleniach czy jak :?: :lol:

Hmm byłam w tym roku w Kwiatoniu i to niedawno, Krynicy, Gorlicach i to kilkakrotnie, Regetowie i prawdę powiedziawszy nie mogłam zobaczyć tam Łemkowyny. Polany tak, bardzo sympatyczny pan Łemko podobny trochę do Nikifora Krynickiego, bardzo fajne owce, mądre, umieją gadać z ludźmi pod sklepikiem - na pewno łemkowskie, Zyndranowa tak, w Olchowcu gadałam z miejscowymi, z pewnym dystansem mówili o spotkaniach. W pozostałych miejscowościach w ostatnich latach nie bywałam więc nie wiem jak ta sprawa wygląda.


Na górę
Post: 11-12-2010 17:56 
Offline
Moderator
Awatar użytkownika

Rejestracja: 14-10-2005 15:43
Posty: 1693
Lokalizacja: Biecz
Lucyna pisze:
Hmm byłam w tym roku w Kwiatoniu i to niedawno, Krynicy, Gorlicach i to kilkakrotnie, Regetowie i prawdę powiedziawszy nie mogłam zobaczyć tam Łemkowyny. Polany tak, bardzo sympatyczny pan Łemko podobny trochę do Nikifora Krynickiego, bardzo fajne owce, mądre, umieją gadać z ludźmi pod sklepikiem - na pewno łemkowskie, Zyndranowa tak, w Olchowcu gadałam z miejscowymi, z pewnym dystansem mówili o spotkaniach. W pozostałych miejscowościach w ostatnich latach nie bywałam więc nie wiem jak ta sprawa wygląda.


może jakieś wnioski?

_________________
Na cmentarzu czujesz, że żyjesz
http://www.youtube.com/watch?v=dbP1e4Sw ... re=related


Na górę
Post: 11-12-2010 18:11 
Offline

Rejestracja: 25-04-2009 07:26
Posty: 1249
Bartek Wadas pisze:

... to już teraz rozumiem skąd się biorą takie okazy, które wszędzie widzą połemkowskie cerkwie, wsie, cmentarze.

Thx


Na górę
Post: 11-12-2010 18:32 
Offline
Awatar użytkownika

Rejestracja: 10-11-2010 09:26
Posty: 1007
Lokalizacja: Bieszczady
jarek surowiczny pisze:
Lucyna pisze:
Hmm byłam w tym roku w Kwiatoniu i to niedawno, Krynicy, Gorlicach i to kilkakrotnie, Regetowie i prawdę powiedziawszy nie mogłam zobaczyć tam Łemkowyny. Polany tak, bardzo sympatyczny pan Łemko podobny trochę do Nikifora Krynickiego, bardzo fajne owce, mądre, umieją gadać z ludźmi pod sklepikiem - na pewno łemkowskie, Zyndranowa tak, w Olchowcu gadałam z miejscowymi, z pewnym dystansem mówili o spotkaniach. W pozostałych miejscowościach w ostatnich latach nie bywałam więc nie wiem jak ta sprawa wygląda.


może jakieś wnioski?

Enklawy.


Na górę
Post: 11-12-2010 18:38 
Offline
Moderator
Awatar użytkownika

Rejestracja: 14-10-2005 15:43
Posty: 1693
Lokalizacja: Biecz
Lucyna pisze:
Enklawy.


No cóż, widzę, że głębszej analizy tematu nie ma co się spodziewać po Tobie; byłaś trzy razy na szkoleniu przewodnickim w BN, widziałaś owce pod sklepem i wiesz najlepiej - dzięki swoim obserwacją, że ciągłości kulturowej, bo takiego stwierdzenia nie użyłaś - nie ma. Proszę w takim razie o sprecyzowanie pojęcia ciągłość kulturowa :D

_________________
Na cmentarzu czujesz, że żyjesz
http://www.youtube.com/watch?v=dbP1e4Sw ... re=related


Na górę
Post: 11-12-2010 18:55 
Offline

Rejestracja: 23-11-2010 20:26
Posty: 75
w Gorlicach Łemkowyna ?? :)


Na górę
Post: 11-12-2010 18:58 
Offline

Rejestracja: 22-09-2004 11:50
Posty: 21
Cześć,
widzę, że temat główny swobodnie pofalował w stronę wycieczek personalnych - tak bywa, może nawet nader często.
Mnie jednak interesuje myśl główna autora tego wątku:

Czy dzisiejsi Łemkowie mają monopol na Beskid Niski?
Czy tylko oni mogą dokonywać (jedynie słusznych zresztą) ocen historycznych?

Prosiłbym o rozwinięcie tego tematu. Nie bardzo rozumiem wykładnię a nie chciałbym źle zrozumieć autora.
Czy mogę prosić o konkretne przykłady ? Nie mam na myśli jednostkowych wydarzeń na przestrzeni wielu lat typu: protest w sprawie budowy pomnika Pułaskiego czy argumenty, ktore pojawiały się przy sprawie dwujęzycznych tablic - bo to nie stanowi nawet promila łącznych wydarzeń z Beskidu Niskiego. Chodzi mi o konkretny wymiar postawionej tezy poparty tą mnogością przykładów, która to przekłada się na określenie "zawłaszczyć".

Bardzo będę wdzięczny za odpowiedź.


Na górę
Post: 11-12-2010 19:04 
Offline
Awatar użytkownika

Rejestracja: 11-05-2009 15:36
Posty: 79
Lokalizacja: Gorlice
Już kiedyś w innym poście pisałam, że choć nie mam jeszcze dużo lat i pewnie mało wiem o świecie, ale ja już jestem zmęczona tym wiecznym udowadnianiem swojej łemkowskości.
Bo to nie można po prostu być sobie Łemkiem - mówić z rodziną, znajomymi po łemkowsku w domu, szkole, w cerkwi, na ulicy, w sklepie nawet!, chodzić do cerkwi, a i jeździć na odpusty do innych, czynnych - nie połemkowskich, a łemkowskich - cerkwi, bo takich sporo, kultywować wszelejakie tradycje łemkowskie, no choćby obejść z wielkanocnym koszyczkiem 3 razy wokół domu (ale to się robi w środku nocy, bo po przyjściu z jutrzni paschalnej, więc nikt ze zwiedzających BN tego nie widzi), spotykać się z Łemkami - młodymi, starszymi, jeszcze bardziej starszymi i tymi jeszcze bardziej młodszymi, i nie tylko, na licznych wydarzeniach i imprezach mających miejsce nie tylko na Watrze w Zdyni, ale i w ośrodkach kultury łemkowskiej, np. w samych Gorlicach są dwa takie: Ruska Bursa oraz Centrum Kultury Bohdana Antonycza, na które przychodzą nie tylko Łemkowie, ale wszyscy ci, którzy wykażą się odrobiną dobrej woli i przeczytają ogłoszenie o nadchodzącym wydarzeniu, zamieszczone ot choćby na tej stornie, i zasilą uczestników swoją obecnością.

Mogę wymieniać tak jeszcze baaardzo długo, ale to i tak nic nie da, bo to chyba trzeba by było trąbić, wieszać transparenty, robić protesty, skandale, no nie wiem co jeszcze, żeby wszyscy widzieli i słyszeli o tych Łemkach, co to nic nie robią tylko biadolą na swój okrutny los, ale obawiam się, że i tak ci, co nie chcą widzieć i słyszą, dalej nie będą widzieć i słyszeć.

_________________
Tutaj wszystko się zmieniło. Przyszła po nich cisza na ludzi.


Na górę
Post: 11-12-2010 19:10 
Offline
Awatar użytkownika

Rejestracja: 10-11-2010 09:26
Posty: 1007
Lokalizacja: Bieszczady
jarek surowiczny pisze:
Lucyna pisze:
Enklawy.


No cóż, widzę, że głębszej analizy tematu nie ma co się spodziewać po Tobie; byłaś trzy razy na szkoleniu przewodnickim w BN, widziałaś owce pod sklepem i wiesz najlepiej - dzięki swoim obserwacją, że ciągłości kulturowej, bo takiego stwierdzenia nie użyłaś - nie ma. Proszę w takim razie o sprecyzowanie pojęcia ciągłość kulturowa :D


Szkolę się od 10 lat, Beskid Niski to teren moich uprawnień.
Byłam, widziałam, rozmawiałam z ludźmi, jestem szkolona po obu stronach granicy przeważnie przez naukowców lub osoby znakomicie znające dany teren.
Ciągłość kulturowa - nieprzerwany, międzypokoleniowy przekaz dziedzictwa kulturowego przy zachowaniu pewnych kryteriów m.in. terytorialnych.


Na górę
Post: 11-12-2010 19:47 
Offline

Rejestracja: 25-06-2007 07:08
Posty: 479
Lokalizacja: z Beskidu Niskiego
Diwcza - czy ktoś Ci zabiera prawo do bycia Łemkinią? :shock:

_________________
Kto mówi prawdę, ten niepokój wszczyna.

Cyprian Kamil Norwid


Na górę
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Nowy temat  Odpowiedz w temacie  [ Posty: 103 ]  Przejdź na stronę Poprzednia 1 2 3 4 57 Następna

Strefa czasowa UTC+01:00


Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 164 gości


Nie możesz tworzyć nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów

Szukaj:
Przejdź do:  
Technologię dostarcza phpBB® Forum Software © phpBB Limited
Polski pakiet językowy dostarcza Zespół Olympus.pl