Sercu bliski Beskid Niski

Forum portalu www.beskid-niski.pl
Dzisiaj jest 19-03-2024 04:40

Strefa czasowa UTC+01:00





Nowy temat  Odpowiedz w temacie  [ Posty: 818 ]  Przejdź na stronę Poprzednia 150 51 52 53 54 55 Następna
Autor Wiadomość
Post: 28-01-2013 18:13 
Offline
Awatar użytkownika

Rejestracja: 18-06-2008 18:32
Posty: 279
Lokalizacja: z niebieskiej polany
Czy Łemkowie chcieli uczestniczyć w tej wojnie, która wokół nich się toczyła (?) ... nie sądzę . Nikt nie chciał !
Ludzie chcieli normalności , chcieli jakoś posklejać swoje życie. Ale Łemkom nie pozwolono żyć własnym życiem...
Kto nie pozwolił... (?)
Dlaczego na tym forum nie padło takie pytanie !
a teraz współcześnie ...czy Łemko jest Łemkiem (?)
Czy nadal musi spełniać czyjeś warunki ...

_________________
"Jesteśmy ulepieni z gliny
ale także z gwiazd i mitów"


Na górę
Post: 29-01-2013 08:45 
Offline
Awatar użytkownika

Rejestracja: 05-11-2009 09:22
Posty: 262
Lokalizacja: Uście Gorlickie
-beskidek- pisze:
Dramat Wołyński?
Jeśli to był dramat to AW napewno nie była zbrodnią jak w tytule wątku.


Słowianka pisze:
Dramat wołyński .... ciekawe, co się pod tym kryje ... (?)

Chodzi mi o wydarzenia na Wołyniu w latach 1943-44 , zwane także masową zbrodnią dokonaną przez nacjonalistów z OUN-UPA na Polakach, eksterminacją wołyńską lub jak chcą inni konfliktem polsko-ukraińskim. Jakolwiek wydarzenia te nazwiemy to były one dramatem i tragedią.

AW wg mnie była jednak zbrodnią komunistyczną, a o zbrodni trudno dyskutować czy jest konieczna lub nie.

_________________
Drzewo jest mocą, która powoli wznosi się ku niebu- Antoine de Saint-Exupéry Dębowy Jar


Na górę
Post: 29-01-2013 13:17 
Offline
Awatar użytkownika

Rejestracja: 14-04-2012 22:44
Posty: 316
Lokalizacja: Ostrów Wielkopolski
Łukasz_konrad - powiedz mi tylko - jak można porównac zamordowanie 60 tyś.Polaków na Wołyniu (i to często w sposób okrutny ) z przesiedleniem 140 tyś. Ukraińców [ALE ŻYWYCH] (nie licząc ofiar obozu w Jaworznie), no jak ???

_________________
"... Jeszcze nie czas swe marzenia do walizek kłaść,
jeszcze nie czas, by piosenki nasze śpiewał tylko wiatr..."


Na górę
Post: 29-01-2013 14:12 
Offline
Awatar użytkownika

Rejestracja: 05-11-2009 09:22
Posty: 262
Lokalizacja: Uście Gorlickie
Andy500 pisze:
Łukasz_konrad - powiedz mi tylko - jak można porównac zamordowanie 60 tyś.Polaków na Wołyniu (i to często w sposób okrutny ) z przesiedleniem 140 tyś. Ukraińców [ALE ŻYWYCH] (nie licząc ofiar obozu w Jaworznie), no jak ???

Nie porównuje tego zupełnie. Zastanawiam się jak to precyzyjniej wyrazić i posłużę się słowami cytowanego w tym wątku Motyki:
Cytuj:
„Dla mnie nazwanie rzezi wołyńskiej ludobójczą czystką etniczną, a akcji „Wisła” co najmniej nieuprawnionym zastosowaniem zbiorowej odpowiedzialności i jednocześnie zbrodnią komunistyczną w rozumieniu ustawy o IPN nie jest postawieniem znaku równości pomiędzy tymi wydarzeniami. Te wydarzenia mają – co wynika nawet z tego krótkiego opisu, który przedstawiłem państwu – inną klasyfikację prawną. Dla mnie nazwanie akcji „Wisła” właśnie zbrodnią jest po prostu nazwaniem innego zła złem”.

_________________
Drzewo jest mocą, która powoli wznosi się ku niebu- Antoine de Saint-Exupéry Dębowy Jar


Na górę
Post: 04-04-2013 12:30 
Offline
Awatar użytkownika

Rejestracja: 14-04-2012 22:44
Posty: 316
Lokalizacja: Ostrów Wielkopolski
Witam - proponuję wszystkim tym, którzy uważają "Akcję Wisła" za zbrodnię, do przeczytania art. Piotra Skwiecinskiego "Wołyń - dlaczego nie pamiętamy ?" w tygodniku "Sieci" nr 13 (2-7 IV 2013) .
Dla zachęty, zacytuję może końcowy fragment tegoż artykułu - " Także i dlatego, że normalny, zdrowy naród nie może bez końca wypierać ze swej świadomości faktu, że kilkadziesiąt lat temu ktoś wymordował ok. 100 tyś. przedstawicieli tego narodu. A mam nadzieję, że jesteśmy narodem normalnym i zdrowym".


Na górę
Post: 04-04-2013 13:05 
Offline

Rejestracja: 08-05-2008 11:00
Posty: 850
Lokalizacja: Biała Chorwacja
O, znowu wołyńskie klimaciki :mrgreen: Niektórzy - jak widać - żyć bez tego nie potrafią.
A zdrowym i normalnym narodem jest taki, który nie tylko ma świadomość, że był mordowany, ale także (a może przede wszystkim) - że sam okupował i mordował.


Na górę
Post: 04-04-2013 13:19 
Offline

Rejestracja: 19-07-2010 12:16
Posty: 378
Nie umiem pojąć, że tylu ludzi znajduje przyjemność w aptekarskim wymierzaniu wagi dwóch różnych zbrodni. Moja zbrodnia jest mojsza od twojszej, bo moja w ogóle nie jest zbrodnią... :shock:
Nie wystarczy, że mówimy o dwóch różnych przejawach bestialstwa, których ofiarami w jednym i drugim wypadku padli bezbronni ludzie? Że jedno i drugie zdarzenie po prostu nie mieści się w ramach czegoś, co nazywamy (nazywaliśmy) cywilizacją?

_________________
Prihovárajte sa medveďovi pokojným hlasom - toto môže upokojiť medveďa aj vás


Na górę
Post: 04-04-2013 13:35 
Offline

Rejestracja: 08-05-2008 11:00
Posty: 850
Lokalizacja: Biała Chorwacja
Powinno wystarczyć, ale - jak widać :mrgreen: - nie wszystkim wystarcza. Nie wiem, czy dla autora cytowanych słów (no i pewnie dla Andy'ego) zadowalającą sytuacją byłoby, żeby Polacy wymordowali dokładnie taką samą ilość Ukraińców, jak Ukraińcy Polaków? I było by cacy - rachunki wyrównane? Rodziny ofiar z jednej i drugiej strony pokochały by morderców (z jednej i z drugiej strony)?
Dla ukazania różnic w ocenie wołyńskich wydarzeń w obu krajach pozwolę sobie zalinkować, jak wyglądają przygotowania i jak będzie wyglądał program obchodów 70-tej rocznicy wołyńskiej tragedii na Ukrainie
(w tłumaczeniu W. Tokarczuka, rzadko mu się zdarza dokładnie przetłumaczyć, akurat tutaj nie najgorzej):
http://www.kresy.pl/wydarzenia,ukraina? ... rocznicowe


Na górę
Post: 04-04-2013 17:27 
Offline
Awatar użytkownika

Rejestracja: 14-04-2012 22:44
Posty: 316
Lokalizacja: Ostrów Wielkopolski
tom1915 pisze:
Moja zbrodnia jest mojsza od twojszej, bo moja w ogóle nie jest zbrodnią... :shock:

Nie rozumiem, @tom1915, co chciałeś przez to powiedzieć ?

kabir pisze:
O, znowu wołyńskie klimaciki :mrgreen: Niektórzy - jak widać - żyć bez tego nie potrafią.

No cóż, @kabir - Ty zjadłeś zęby w tym temacie, ja - tylko te cztery posty a ten - będzie ostatnim.
Urodziłem się w parę lat po rzezi wołyńskiej, poza tym miałem znajomego lwowiaka (członka AK), który dużo mi opowiadał o tych strasznych dniach.

Chciałem tylko zasygnalizować ukazanie tego artykułu (nie jestem zwolennikiem pisma) - no cóż, Panowie - jeśli uważacie, że nie warto ? Mam nadzieję, że odpowiecie również na taki cytat :

Słowianka pisze:
hmm...

Dramat wołyński .... ciekawe, co się pod tym kryje ... (?)


Na górę
Post: 07-04-2013 21:34 
Offline
Awatar użytkownika

Rejestracja: 05-11-2009 09:22
Posty: 262
Lokalizacja: Uście Gorlickie
kabir pisze:
Dla ukazania różnic w ocenie wołyńskich wydarzeń w obu krajach pozwolę sobie zalinkować, jak wyglądają przygotowania i jak będzie wyglądał program obchodów 70-tej rocznicy wołyńskiej tragedii na Ukrainie
(w tłumaczeniu W. Tokarczuka, rzadko mu się zdarza dokładnie przetłumaczyć, akurat tutaj nie najgorzej):
http://www.kresy.pl/wydarzenia,ukraina? ... rocznicowe


Szkoda, że organizatorzy ukraińscy podchodzą tak jednostronnie do tematu rocznicy. Widć, że np. poglądy Ihora Iljuszyna nie są ardzo rozpowszechnione na Ukrainie.

_________________
Drzewo jest mocą, która powoli wznosi się ku niebu- Antoine de Saint-Exupéry Dębowy Jar


Na górę
Post: 08-04-2013 08:16 
Offline

Rejestracja: 08-05-2008 11:00
Posty: 850
Lokalizacja: Biała Chorwacja
Istotnie szkoda. Żadna ze stron nie chce uznać własnych win, nie dostrzega cierpień i ofiar strony przeciwnej. Z polskiej strony najbardziej jaskrawe w ostatnim czasie przykłady to stanowisko środowisk kresowych w sprawie wniosku sejmowej komisji mniejszości narodowych w/s akcji "Wisła", odrzucenie przez abpa Mokrzyckiego propozycji ze strony hierarchów UGKC wydania wspólnego oświadczenia w/s "Wołynia", a z mniejszych - np. planowana rocznicowa rzeź w Radymnie. Nie będzie wspólnej pamięci tamtych tragicznych wydarzeń.


Na górę
Post: 08-04-2013 09:47 
Offline

Rejestracja: 25-06-2007 07:08
Posty: 479
Lokalizacja: z Beskidu Niskiego
W 1990 roku akcję "Wisła" potępił Senat RP. Czy mógłbyś może podać treść jakiejś rezolucji podjętej przez Parlament Ukrainy potępiającej akcję UPA na Wołyniu?

_________________
Kto mówi prawdę, ten niepokój wszczyna.

Cyprian Kamil Norwid


Na górę
Post: 08-04-2013 10:48 
Offline
Awatar użytkownika

Rejestracja: 05-11-2009 09:22
Posty: 262
Lokalizacja: Uście Gorlickie
Nie znalazłem nic o potępieniu rzezi wołyńskiej przez Parlament Ukrainy (szukałem tylko w internecie przez google). Niedawno wypowiedziała się Cerkiew ukraińska http://wpolityce.pl/wydarzenia/50203-w- ... zebaczenie

_________________
Drzewo jest mocą, która powoli wznosi się ku niebu- Antoine de Saint-Exupéry Dębowy Jar


Na górę
Post: 08-04-2013 11:17 
Offline

Rejestracja: 08-05-2008 11:00
Posty: 850
Lokalizacja: Biała Chorwacja
No cóż, polski parlament też nie potępił, jedna izba tylko. I to w czasach, gdy o partnerze ze strony ukraińskiej nie było w ogóle mowy. Natomiast prezydenci Ukrainy - Kuczma i Juszczenko przeprosili (ten drugi dwa razy), a przewodniczący Werchownej Rady wystąpił do marszałków Sejmu i Senatu z taką inicjatywą:
http://www.istpravda.com.ua/short/2013/03/26/117989/
Prezydent Komorowski też w tamtym roku mówił o czymś podobnym, ale inicjatywy ze strony polskiego parlamentu jak dotąd brak. Na razie nie objął patronatem rocznicy, chyba ze względu na komitet organizacyjny pod przewodnictwem Hermaszewskiego.
Jestem jednak pesymistą, obie strony zbyt mocno okopały się na swoich pozycjach.


Na górę
Post: 08-04-2013 13:07 
Offline
Awatar użytkownika

Rejestracja: 14-04-2012 22:44
Posty: 316
Lokalizacja: Ostrów Wielkopolski
Miałem się już nie odzywać w tym temacie ale - powiedz mi @kabir - kogo ty reprezentujesz ? ? ? z twoich wypowiedzi wygląda na to, że reprezentujesz stronę ukraińską ! ! !
i choć podajesz "Biała Chorwacja", ja tak sądzę, że są to "okolice Kyjewa"
okej - nie kryjemy się pod pseudonimami - nazywam się Andrzej Stanisław Tabor z Ostrowa Wielkopolskiego, a ty ?


Na górę
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Nowy temat  Odpowiedz w temacie  [ Posty: 818 ]  Przejdź na stronę Poprzednia 150 51 52 53 54 55 Następna

Strefa czasowa UTC+01:00


Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 3 gości


Nie możesz tworzyć nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów

Szukaj:
Przejdź do:  
cron
Technologię dostarcza phpBB® Forum Software © phpBB Limited
Polski pakiet językowy dostarcza Zespół Olympus.pl