Sercu bliski Beskid Niski

Forum portalu www.beskid-niski.pl
Dzisiaj jest 27-04-2024 18:11

Strefa czasowa UTC+01:00





Nowy temat  Odpowiedz w temacie  [ Posty: 187 ]  Przejdź na stronę Poprzednia 1 2 3 4 5 613 Następna
Autor Wiadomość
 Tytuł:
Post: 02-02-2009 09:29 
Offline
Moderator
Awatar użytkownika

Rejestracja: 14-10-2005 15:43
Posty: 1693
Lokalizacja: Biecz
beskidek pisze:
Porównanie nielegalnego pomnika UPA w lesie z (rzekomo) nielegalnym pomnikiem JPII na Wawelu - mówi wszystko o autorze, przykre to....


alcek pisze:
To nie jest kwestia sympatii czu antypatii do UPA tylko przestrzegania prawa. Pomnik został postawiony sprzecznie z obowiązującym prawem, więc powinien zostać rozebrany. Wtedy można będzie go postawić już zgodnie z obowiązującym prawem w formie uzgodnionej z odpowiednimi władzami.


nie widzisz powiązania :?: :lol:

_________________
Na cmentarzu czujesz, że żyjesz
http://www.youtube.com/watch?v=dbP1e4Sw ... re=related


Na górę
 Tytuł:
Post: 02-02-2009 09:44 
Offline

Rejestracja: 18-01-2006 14:49
Posty: 241
Lokalizacja: z Polskiego BN
nawet nie zamierzam się nad tego typu powiązaniami zastanawiać


Na górę
 Tytuł:
Post: 02-02-2009 09:53 
Offline

Rejestracja: 18-01-2006 14:49
Posty: 241
Lokalizacja: z Polskiego BN
W miejscu, gdzie przez ponad pięć i pół wieku była siedziba polskich władców, staje pomnik niewątpliwie największego Polaka w historii - powiedział prezydent Lech Kaczyński podczas niedzielnej uroczystości poświęcenia monumentu Jana Pawła II na placu przed Katedrą Wawelską.
interia.pl/pap

jeśli ten pomnik odsłonięty przez Kaczora jest według Ciebie tak samo nielegalny i o podobnym znaczeniu co ten na Chryszczatej to naprawde dyskusja z Tobą na ten( i wiele innych) temat nie ma zadnego sensu.


Na górę
 Tytuł:
Post: 02-02-2009 10:01 
Offline
Moderator
Awatar użytkownika

Rejestracja: 14-10-2005 15:43
Posty: 1693
Lokalizacja: Biecz
Czy ja napisałem coś o znaczeniu :?: :shock:
Napisałem,że postawiony został nielegalnie - i tyle :D

a polskie prawo tak samo obowiązuje Chryszczatą jak i wzgórze wawelskie

odnośnie dyskusji - przecież nikt Cię nie zmusza

_________________
Na cmentarzu czujesz, że żyjesz
http://www.youtube.com/watch?v=dbP1e4Sw ... re=related


Na górę
 Tytuł:
Post: 02-02-2009 10:29 
Offline

Rejestracja: 25-06-2007 07:08
Posty: 479
Lokalizacja: z Beskidu Niskiego
Jarek surowiczny napisał:
Cytuj:
Według relacji ppłk Gerharda z przebiegu walk 10 października 1946:(...)Znaleźliśmy szpital, wysadziliśmy młyn w powietrze. Zniszczyliśmy zapasy mąki i 4 bunkry ze zbożem. Spaliliśmy 24 domki kryte blachą, wysadziliśmy w powietrze warsztat szewski i krawiecki, wozownie i wszystkie stanowiska ogniowe. Zniszczyliśmy leśną cerkiew bandytów i zdobyliśmy dzwon polski z 1637 r. wagi ok 120 kg. (...)

Według G. Motyki wydarzenie miało miejsce 23 stycznia 1947 roku, a szpital atakowała Grupa Operacyjna WOP z Cisnej pod dowództwem kpt. Antoszlaka. A swoją drogą to nawet na zdjęciach widoczna jest data 23 stycznia 1947 roku więc po co ta sugestia, że w szpitalu nie było amunicji? Moim zdaniem, Jan Gerhard nie mógł 10 października 1946 roku złożyć meldunku o wydarzeniach z 23 stycznia 1947 roku...

_________________
Kto mówi prawdę, ten niepokój wszczyna.

Cyprian Kamil Norwid


Na górę
 Tytuł:
Post: 02-02-2009 10:44 
Offline
Administrator
Awatar użytkownika

Rejestracja: 18-09-2004 19:47
Posty: 2028
Lokalizacja: Rabka
Cytuj:
HM - czy Ty masz może problem z rozumieniem swoich własnych

Dwie strony wcześniej pisałem o anonimowych partyzantach - definicja słowa anonimowy jest dostępna w internecie.

"Mobilizację, przynajmniej w Bieszczadach, przeprowadzano nie pod hasłem walki o niepodległość Ukrainy, ale obrony przed wywózką.W krótkim czasie siły UPA wzrosły czterokrotnie. Liczba sotni z czterech, jakie istniały w WO 6 w sierpniu 1945 r. wzrosła w maju 1946 r. do szesnastu."

"Jesienią 1945 r. przeprowadzono na szeroką skalę mobilizację młodego rocznika do UPA. Właśnie w tym okresie powstała złożona głównie z Łemków mieszkających na wschód od Wisłoka Wielkiego słynna sotnia chorążego St Stebelskiego "Chrina".

(...)
Formując swą sotnie Stebelski , jak już wspomniałem odwoływał się do niechęci Łemków do opuszczania swych siedzib. "

Grzegorz Motyka

_________________
"Nasze piwo jest zdrowe".
Browar Grybow.


Ostatnio zmieniony 02-02-2009 11:49 przez HM, łącznie zmieniany 1 raz.

Na górę
 Tytuł:
Post: 02-02-2009 10:54 
Offline
Administrator
Awatar użytkownika

Rejestracja: 18-09-2004 19:47
Posty: 2028
Lokalizacja: Rabka
a co do dat... rozmawiacie o różnych akcjach.

Pazdziermikowa akcja, o której pisze Gerhard była pod Chryszczatą, styczniowa pod Krąglicą.

_________________
"Nasze piwo jest zdrowe".
Browar Grybow.


Na górę
 Tytuł:
Post: 02-02-2009 11:37 
Offline
Administrator
Awatar użytkownika

Rejestracja: 18-09-2004 19:47
Posty: 2028
Lokalizacja: Rabka
BTW. W szpitalu leżeli partyzanci, więc dlaczego miało by tam nie być amunicji?
Według H. Dominiczaka:
("...)Żołnierze (...) wrzucili do otworów bunkra kilka granatów. Jednocześnie przez wszystkie otwory zaczęto wrzucać palącą się słome i gałęzie. Rzucony do środka ogień dotarł do stojącej w jednym z pomieszczeń bańki z naftą, powodując pożar wnętrza. Dotarł on też do składu z amunicją, w wyniku wybuch zgineła cała 15-osobowa załoga."

Jest to tylko jedna z kilku wersji tych wydarzeń. różnią się one szczegółami akcji, jak też formą jej zakończenia ( od wybuchu amunicji i materiałów wybuchowych, do wersji, że to WOPiści wrzucili do bunkra materiały wybuchowe.) nie jesteśmy w stanie stwierdzić, która wersja jest prawdziwa. Kilka rzeczy nie ulega wątpliwości, i wszyscy autorzy od uczestników akcjji po historyków PRL i wszystkich RP są co do nich zgodni:
1. To był Szpital kurenia "Rena".
2. W wyniku akcji WOP, okrążenia i wybuchu został zniszczony.
3. Zgineła 15-osobowa załoga oraz 10 leżących chorych.

_________________
"Nasze piwo jest zdrowe".
Browar Grybow.


Na górę
Post: 02-02-2009 12:22 
Offline
Awatar użytkownika

Rejestracja: 18-06-2008 18:32
Posty: 279
Lokalizacja: z niebieskiej polany
Jarek zapytał .."czy nie przeszkadza Ci pomnik na sanockiej ulicy Mickiewicza poświęcony bohaterom LWP,UBP, MO,ORMO.."

odpowiadam : nazwa ulicy mi nie przeszkadza. Mickiewicz jest mi raczej bliski. A w PRL nie mogło być innego wojska jak tylko LWP, więc nie ma o czym dyskutować.
Odnośnie upamiętnienia UBP,MO, ORMO -
na ten temat proponuję założyć inny wątek.

Co do ppłk Jana Gerharda - jeśli miałeś na uwadze jego zeznania w formie aprobowanej przez gen SB Zbigniewa Pudysza ....to faktycznie.
Punkt dla Ciebie. Pan pułkownik nie tylko się nie mylił, ale mówił wszystko, co może mówić pozbwiony przez kilkadziesiąt godzin snu człowiek.... (jeśli myślimy o tej samej osobie)

A odnośnie pomników honorujących wybitnych ludzi. Myślę, że tak naprawdę oni by sobie tego nie życzyli. Lepiej zaistnieć w ludzkich sercach niż w marmurze , czy betonie. Dlatego nie przystaję pod pomnikami.

Co do OUN-UPA zdania nie zmienię. Nie kojarzą mi sie z mężnymi sokołami typu polsko-słowacki Janosik. Tak być nie może panowie.

Chcecie wykreślić tamte ponure wydarzenia z ludzkiej świadomości. Czym !
prześlicznie odśpiewaną dumką ? przesłaniem ekumenicznym?
rozmową przy ognisku? To nic nie da.! Bo znajdą się tacy, którzy na tlącym się jeszcze przyjaznym ognisku postawią pomnik gloryfikujący symbole śmierci i zniszczenia.

_________________
"Jesteśmy ulepieni z gliny
ale także z gwiazd i mitów"


Na górę
 Tytuł:
Post: 02-02-2009 13:44 
Offline

Rejestracja: 25-06-2007 07:08
Posty: 479
Lokalizacja: z Beskidu Niskiego
Jestem strasznie uparty więc jeszcze raz napiszę:

Grigorij napisał:
Cytuj:
Pomnik powinien zniknąć

Grigorij napisał:
Cytuj:
Markos36 bierz pod uwagę,że w tymże szpitalu hospitalizowano zwyrodnialców spod znaku tryzuba i podobni zwyrodnialcy go bronili. Czy im należą się pomniki?

HM odpisał Grigorijowi:
Cytuj:
To był szpital kurenia "Rena", tam leżeli i bronili go ludzie, którzy poszli do lasu, żeby bronić swoich bliskich i współziomków przed wysiedleniami. Głownie Łemkowie i Bojkowie. Nie dość, że w zdecydowanej większości nieświadomi ideologii OUN, to jak wynika z raportów z pracy wychowawców politycznych - nieświadomi nawet ukraińskiej tożsamości narodowej.

Skoro zatem wprost dajesz do zrozumienia, iż w walce o szpital zginęli ludzie, którzy do UPA poszli w szlachetnym celu obrony swoich i nie tylko swoich domostw przed wysiedleniem, co oczywiście powoduje od razu znacznie lepszy odbiór ich działań (bo zdaje się odbiór zdania typu: "poszedł do UPA, bo chciał wyrżnąć Polaków" jest bardziej negatywny od zdania: "poszedł do UPA, bo chciał bronić swego domostwa przed wrogiem") to proszę po raz 3: podaj jakiekolwiek przesłanki, że w obronie szpitala zginęli szlachetni Bojkowie i Łemkowie a nie jakaś swołocz, np. ukraińscy esesmani, "bohaterowie" spod Huty Pieniackiej i paru innych miejsc. Jeżeli brak jest danych historycznych to napisz to! I tylko tyle od Ciebie oczekuję. Nic więcej.

P.S. A to, że kolega jarek surowiczny miesza daty i wydarzenia jest tzw. oczywistą oczywistością :lol:

_________________
Kto mówi prawdę, ten niepokój wszczyna.



Cyprian Kamil Norwid


Na górę
 Tytuł:
Post: 02-02-2009 14:27 
Offline
Administrator
Awatar użytkownika

Rejestracja: 18-09-2004 19:47
Posty: 2028
Lokalizacja: Rabka
Beskidnik - skoru kureń "Rena" składał się w większości z ludności miejscowej, to twierdzenie, że najprawdopodobnej to właśnie Łemkowie i Bojkowie, pogórzanie i "Dolinianie" byli w szpitalu wydaje mi sie uprawnione.

Co mam Ci udowodnić? że w szpitalu nie było nikogo spoza Łemkowszczyzny i Bieszczadów? że nie było tam nikogo, kto mordował Polaków na Wołyniu czy w Galicji? że nie było tam faszyzującego ideowca?
może byli, nie jestem w stanie tego stwierdzić.
Nie jestem w stanie stwierdzić, że ktoś taki tam był - dlatego unikam nazywania bandytami, zwyrodnialcami i mordercami ludzi, o których nie wiem praktycznie nic. Nie moge im nic zarzucić po za tym, że z różnych - bardzo często nieideowych i nie mających nic wspólnego z OUN i nawet Samostijną powodów znależli się w UPA i tym szpitalu.
A to według mnie za mało, żeby rzucać oskarżenia i wyzwiska.

_________________
"Nasze piwo jest zdrowe".
Browar Grybow.


Na górę
 Tytuł:
Post: 02-02-2009 17:46 
Offline

Rejestracja: 10-04-2006 23:15
Posty: 90
Lokalizacja: z łąk malowanych zbożem rozmaitem
Ale się podziało, jeden dzień a taka dyskusja...... Wiecie co, trzy lata temu rozmawiałem osobiście z człowiekiem, który wrzucał granaty do otworów wentylacyjnych szpitala na Chryszczatej. Zmarł 2 lata temu w Gryficach, Stanisław K. dziadek mojej żony. Przesiedzieliśmy całą noc przy karkówce i wódce ( 82 lata a takie zdrowie, a jaki umysł ) Potrafił mi powiedzieć adres pod którym mieszkał w Sanoku i nazwisko najlepszego kolegi pochodzącego z Nowotańca ( Ignacy Kostecki ). Nawet obiecałem mu go odnaleźć ale nie zdążyłem. I wiecie co całą walkę z UPA opowiadał jakby mówił o wojnie. To był zwykły żołnierz, karabin, rozkazy i wróg, którego trzeba pokonać. Gdy okrążyli szpital, to nikt nie pytał kto, gdzie i kogo. Wezwali ich aby wyszli, nikt nie wyszedł i jak mówił wrzucili do środka wszystko co mieli. I tyle. Nikt nie myślał o humanitaryzmie. Tam byli ONI a tu MY. Przeżyć mogli tylko jedni. To był epizod, jakich wiele na wojnie. Zawsze każdy walczy w swojej sprawie. Ale dyskusja tutaj jest o pomniku, pomniku, który po cichu ktoś postawił. I ten pomnik nie jest symbolem obrońców szpitala, tylko całej UPA i wszyscy doskonale o tym wiecie. I dlatego nie ma tu w Polsce dla niego miejsca. A zwłaszcza w takiej formie. Pomniki w każdym kraju stawia ktoś, kto w takiej czy innej formie sprawuje rządy, lub byle kto, ale za pozwoleniem tychże rządzących. A miejsce wybrano dlatego, że jest powszechnie znane, znane z tej właśnie akcji likwidacji szpitala. Każdy pretekst jest dobry, ale prawdziwy motyw znamy wszyscy. Kilku pobratymców chciało postawić pomnik towarzyszom broni ? Czemu nie, tylko miejsce nie to, bo już od lat istnieje ta wymarzona samoistna..... a miejsc odpowiednich też by się tam znalazło tam od liku.

_________________
Co dajesz to wraca, wielokroć większe.....


Na górę
 Tytuł:
Post: 02-02-2009 19:26 
Offline

Rejestracja: 17-09-2004 09:49
Posty: 723
Nie zabieram głosu, bo za mało wiem o tych czasach.

Mam swoje przemyślenia oparte raczej na emocjach niż na faktach, więc je zachowuję dla siebie...

Mam za to pytania do znawców tematu, którzy w tym wątku obrodzili w dużej ilości.

Pytanie do HM:
Skoro, jak twierdzisz, Łemkowie i Bojkowie nie mieli wykształconej świadomości ukraińskiej, dlaczego swój ruch oporu ulokowali w Ukraińskiej Powstańczej Armii?

Do Surowicznego:

Jakim cudem pomnik odsłonięty przez Prezydenta RP jest nielegalny?
Skąd ta informacja?

Do Beskidnika:

Czy nie przesadzasz z uogólnianiem i wkładaniem do jednego worka wszystkich członków UPA?
Przecież z pewnością było wśród nich bardzo wielu porządnych ludzi uwikłanych historię, zagubionych i zwyczajnie szukających schronienia przed czystkami etnicznymi?
Walczących o swoje domy i broniących swoje rodziny?


I dwie uwagi dotyczące dyskusji.

Do Słowianki:

Dobrze, że jesteś na tym forum

Do moderatorów:
Cieszę się, że w końcu stanęliście na wysokości zadania i nie tniecie, tak jak tego domaga się Kabir.

Do Tomka:
Napisz więcej o wspomnieniach dziadka żony. To bardzo ciekawe i jak najbardziej w temacie "Beskid Niski".

_________________
Znajdź dom w Beskidzie: http://beskid-niski24.pl
Pomóżmy Pawłowi - rzeźbiarzowi z Beskidu Niskiego: http://draganowa.info/Galerie%20zdjec/g ... magamy.htm


Na górę
 Tytuł:
Post: 02-02-2009 19:38 
Offline

Rejestracja: 03-10-2008 19:27
Posty: 58
Pomnik JP2 nie jest przytwierdzony do podłoża, więc formalnie go tam nie ma, choć praktycznie jest jako "ekspozycja czasowa". Foirmalnie nie powinien tam być na stałe, bo powstał bez opinii konserwatora zabytków.


Na górę
 Tytuł:
Post: 02-02-2009 22:48 
Offline

Rejestracja: 25-06-2007 07:08
Posty: 479
Lokalizacja: z Beskidu Niskiego
Marek - na ludzi małej wiary, takich jak ja najlepiej działają przykłady... Dlatego abym nie musiał wszystkich upowców wrzucać do jednego worka, czy mógłbyś mi podać jakiś przypadek, gdy członek UPA odmówił wykonania rozkazu zabicia jakiegoś Polaka? Myślę, że w takiej szlachetnej organizacji jaką była UPA takich przypadków było całe mnóstwo...

_________________
Kto mówi prawdę, ten niepokój wszczyna.



Cyprian Kamil Norwid


Na górę
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Nowy temat  Odpowiedz w temacie  [ Posty: 187 ]  Przejdź na stronę Poprzednia 1 2 3 4 5 613 Następna

Strefa czasowa UTC+01:00


Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 190 gości


Nie możesz tworzyć nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów

Szukaj:
Przejdź do:  
Technologię dostarcza phpBB® Forum Software © phpBB Limited
Polski pakiet językowy dostarcza Zespół Olympus.pl