Sercu bliski Beskid Niski

Forum portalu www.beskid-niski.pl
Dzisiaj jest 27-04-2024 16:36

Strefa czasowa UTC+01:00





Nowy temat  Odpowiedz w temacie  [ Posty: 187 ]  Przejdź na stronę Poprzednia 1 2 3 4 513 Następna
Autor Wiadomość
 Tytuł:
Post: 15-01-2009 21:30 
Offline

Rejestracja: 25-06-2007 07:08
Posty: 479
Lokalizacja: z Beskidu Niskiego
W porządku! A teraz przejdźmy do tych "nieświadomych" upowców... Jak zrozumiałem z treści Twojego postu, to w UPA w Bieszczadach byli tylko ludzie, którzy poszli do lasu bronić swoich bliskich przed wysiedleniem. Jako, że akcja "Wisła" (której efektem ubocznym było przymusowe wysiedlenie ludności bojkowskiej i łemkowskiej) zaczęła się w 1947 roku, rozumiem zatem, że trafili oni do UPA porozpoczęciu akcji "Wisła". Tylko wytłumacz mi w takim razie, z kogo składały się sotnie, które działały przed rozpoczęciem akcji "Wisła"? Rozumiem, że w ich skład wchodziły krasnale i inne trole...

edit. HM

_________________
Kto mówi prawdę, ten niepokój wszczyna.

Cyprian Kamil Norwid


Na górę
 Tytuł:
Post: 15-01-2009 21:38 
Offline
Administrator
Awatar użytkownika

Rejestracja: 18-09-2004 19:47
Posty: 2028
Lokalizacja: Rabka
Akcja wysiedleńcza prowadzona na mocy umowy pomiędy "rządem lubelskim" a Ukrauińską SRR, trwała od jesieni 1944. tworzenie sie sotni bieszczadzkich i pogórzańskich było bezpośrednim efektem jej nasilenia w lecie 1945.

_________________
"Nasze piwo jest zdrowe".
Browar Grybow.


Na górę
 Tytuł:
Post: 16-01-2009 10:01 
Offline

Rejestracja: 25-06-2007 07:08
Posty: 479
Lokalizacja: z Beskidu Niskiego
Uruloki! A jakie jest Twoje zdanie w kwesti tegoż pomnika upowców? :D
HM! Chcesz powiedzieć, że chłopcy szli do UPA, bo ich sąsiedzi dobrowolnie chcieli wyjechać do ZSRR? :D

edit. HM
Bez polityki prosze.

_________________
Kto mówi prawdę, ten niepokój wszczyna.



Cyprian Kamil Norwid


Na górę
 Tytuł:
Post: 16-01-2009 10:43 
Offline
Administrator
Awatar użytkownika

Rejestracja: 18-09-2004 19:47
Posty: 2028
Lokalizacja: Rabka
Cytuj:
dobrowolnie chcieli wyjechać do ZSRR?


"Wojsko Polskie próbowało wysiedlać wioski ukraińskie od początku września. Pisze próbowało, gdyż WP często zastawało wsie puste - ludność, nie chcąc wyjeżdzać, kryła się po lasach, a w Karpatach czasami nawet przeczekiwała akcję w Czechosłowacji. (...) W czasie akcji miały miejsce liczne rabunki inwentarza, odzieży i sprzętu domowego <<Grabiono przy tym i ludność polską, która przebywała w domach>>* Po pierwszych niepowodzeniach zmieniono nieco taktykę wysiedlania. Tak widział to jeden z jej uczestników <<Podjeżdżamy do wsi skoro świt, , wozy pozostawiamy w przyzwoitej odległości, zachowujemy cisze, szczelnie zamykamy wieś, na wzniesieniach wystawiamy posterunki z bronią maszynową i dopiero potem wkraczamy do wsi. Rezultaty są od razu widoczne: zastajemy rodziny w komplecie, a wszelkie próby ucieczki są udaremniane ogniem>>**""

Z książki GM "Tak było w Bieszczadach"
* AP Rzeszów UW w Rz. 36/387;
** Wojskowy Instytut Historyczny, Relacje i wspomnienia IV/44/220, relacja J. Dolińskiego.

BTW. obszerny artykuł o "dobrowolnej wymianie ludności 44-46" http://www.beskid-niski.pl/index.php?po ... ysiedlenia
Mniemam, że Twoje elementarne braki w wiedzy o zagadnieniach, o których próbujesz dyskutować nie wynikają ze złej woli, ani zaślepienia jakąś ideą, ale z trudem wykreowanych przez władze PRL stereotypów i ze słabego dostępu do żródeł.
Jeżeli faktycznie tak jest, i masz chęć poznania historii, a nie tylko dopasowywania faktów do konkretnej idei zacznij od w/w artykułu.

_________________
"Nasze piwo jest zdrowe".
Browar Grybow.


Na górę
 Tytuł:
Post: 16-01-2009 11:20 
Offline

Rejestracja: 25-06-2007 07:08
Posty: 479
Lokalizacja: z Beskidu Niskiego
Dyskusja w której będziesz wywalał część moich postów, według swoich - mnie osobiście nieznanych kryteriów - nie ma sensu. Nie chce mi się brać udziału w takiej wymianie poglądów.

_________________
Kto mówi prawdę, ten niepokój wszczyna.



Cyprian Kamil Norwid


Na górę
 Tytuł:
Post: 16-01-2009 11:52 
Offline

Rejestracja: 18-01-2006 14:49
Posty: 241
Lokalizacja: z Polskiego BN
jeżeli to jest nagrobek to niech sobie stoi - wydaje mi się jednak że napis powinien być zmienion i wypisane nazwiska obrońców i pacjentów tego szpitala którzy tam są pochowani . Ludzie którzy to wybudowali mienili się towarzyszami broni więc podejrzewam ze wiedzieli by komu stawiają nagrobek jeśli to było ich celem .

Według mnie jest to pomnik i pomijając nawet prawo budowlane w tej postaci w jakiej aktualnie można Go oglądać ze względu na skomplikowaną i trudną historie UPA i Polaków powinien być rozebrany.

Pewnie niektórzy znawcy tematu nie będą zgłaszać sprzeciwu bo według nich nic w tym złego i stawiają na równi winy UPA z winami Polaków z różnych organizacji i nie mnie oceniać czy mają racje, ale wiem ze nie wszysycy są historykami i wiem jakie zdanie na temat UPA ma społeczeństwo Polskie ( w tym ja ) i wiem że takie pomniki nie pomogą nam patrzeć we wspólna partnerską Polsko Ukraińską przyszłośc ze spokojem i bez ciągłego wypominania wzajemnie trudnej przeszłości .

Wydaje mi się że jest to może i nie świadoma ale jednak lekka i nie potrzebna prowokacja .


Na górę
 Tytuł:
Post: 16-01-2009 21:36 
Offline

Rejestracja: 02-12-2005 15:10
Posty: 325
Lokalizacja: Krosno
Nadleśniczy Budzyn przeszedł na emeryturę, więc problem rozbiórki ma z głowy.


Na górę
Post: 17-01-2009 00:06 
Offline
Awatar użytkownika

Rejestracja: 18-06-2008 18:32
Posty: 279
Lokalizacja: z niebieskiej polany
Jeśli w historii ludzkości koń mógł zostać konsulem, to taki pomnik na Chryszczatej - to tylko mała czkawka. W przyszłości ktoś będzie musiał sobie z tą przypadłością poradzić.

A w Bieszczadach i Beskidzie spoglądam z upodobaniem raczej na pomniki przyrody i kapliczki, a różnego rodzaju obeliski raczej mijam z daleka w myśl mojego własnego spostrzeżenia ...przyroda jest piękna, a z człowiekiem różnie bywa.

Jeśli HM usunie tę skromną refleksję, to będzie znaczyło, że ja też niekoniecznie jestem tu i ówdzie mile widziana . Nie wiem jak w Beskidzie :) ale na forum na pewno.

_________________
"Jesteśmy ulepieni z gliny
ale także z gwiazd i mitów"


Na górę
 Tytuł:
Post: 17-01-2009 11:42 
Offline
Awatar użytkownika

Rejestracja: 31-05-2007 16:55
Posty: 642
Lokalizacja: Gdańsk
Jak dla mnie - mile widziana refleksja :)


Na górę
 Tytuł:
Post: 19-01-2009 14:04 
Offline
Moderator
Awatar użytkownika

Rejestracja: 14-10-2005 15:43
Posty: 1693
Lokalizacja: Biecz
skarżypyta :wink: :lol:

autor: beskidek

zgadzam sie w sprawie pomnika z Ludwikiem i jestem zdecydowanym zwolennikiem jego usunięcia . UPA w Polsce kojarzy się dość jednoznacznie i tego typu prowokacje nikomu do niczego nie są potrzebne i nic dobrego nie niosą ze sobą .

Muszę się jednocześnie zgodzić z Szymonem z Magurycza że odbywa się tutaj bardzo ciekawa i rzeczowa dyskusja na ten temat i to bardzo dobrze bo np. na forum beskid-niski.pl każda wypoweidź nie przychylna w stosunku do OUN UPA, Ukrainy , Ukraińców , Łemków czy Rusinów jest od razu kasowana przez moderatora bez względu na to ile ma wspólnego z prawdą i historią , na temat złego postępowania Polaków w naszej wspólnej historii można natomiast się rozpisywać do woli więc niestety nie wiele to ma wspólnego z wymianą poglądów ani dyskusją bo dopuszczane są poglądy tylko jednej ze stron .

Tak więc tak trzymać Panie moderatorze . Poza wędkarstwem nie wiele mam wspólnego z bieszczadami wiec nie będę się tu za bardzo udzielał , ale chętnie poczytam.

PS. Wybaczcie błędy ortograficzne.


http://forum.bieszczady.info.pl/showthr ... 33&page=22


ktoś usunął posty Twe odnośnie pomnika:?:

_________________
Na cmentarzu czujesz, że żyjesz
http://www.youtube.com/watch?v=dbP1e4Sw ... re=related


Na górę
 Tytuł:
Post: 19-01-2009 14:15 
Offline
Administrator
Awatar użytkownika

Rejestracja: 18-09-2004 19:47
Posty: 2028
Lokalizacja: Rabka
Tak z ciekawości policzyłem. Ośmiu userów zabrało jednoznacznie głos w dyskusji i opowiedziało się za, albo przciw. Pięciu było przeciw pomnikowi, trzech było za. Posty tych pięciu - łącznie z postem Beskidka, dalej można przeczytać, nikt ich nie wykasował.

Może poprostu Beskidek nas nie lubi, że pisze takie rzeczy?
No, ale skoro tak nas nie lubi, to czemu ciągle nas odwiedza?

_________________
"Nasze piwo jest zdrowe".
Browar Grybow.


Na górę
 Tytuł:
Post: 19-01-2009 14:26 
Offline
Administrator
Awatar użytkownika

Rejestracja: 16-09-2004 17:52
Posty: 873
Lokalizacja: Gliwice
Uuuuuu Panie Beskidek, Panie Beskidek. Nieładnie pisać takie bzdury. Rozumiem mieć inne poglądy ale żeby od razu takie oszczerstwa pod naszym adresem?

każda wypoweidź nie przychylna w stosunku do OUN UPA, Ukrainy , Ukraińców , Łemków czy Rusinów jest od razu kasowana przez moderatora bez względu na to ile ma wspólnego z prawdą i historią

Kłamstewka Panie Beskidek a tego NIE LUBIĘ !!

BW

_________________
"Sercu bliski Beskid Niski"


Na górę
 Tytuł:
Post: 19-01-2009 15:08 
Offline

Rejestracja: 18-01-2006 14:49
Posty: 241
Lokalizacja: z Polskiego BN
Jareczku - przeczytałeś na pewno ten wątek na forum bieszczadów więc sam sobie odpowiedz czy część tamtejszych postów , poglądów , argumentów przetrwało by tutaj dłużej niż 5 min ?? Jestem pewien że nie i wiem ze to nie Ty byś je kasował .

Odwiedzam to forum i stronke bo mam taką ochote i poza drażliwymi tematami można tu wyczytać wiele ciekawych rzeczy , ale śmiało możemy przyjąć HM że Ciebie napewno nie odwiedzam ani tu ani nigdzie indziej i niech tak zostanie . Jesteś tu moderatorem i według mnie trochę Cię ponosi bo nie za fajnie to wszystko momentami prowadzisz , ale najważniejsze ze Bartek i kilka innych osób jest zadowolonych z Twojej roboty więc nie rozumiem po co sobie zaprzątasz głowe tym co ja gdzieś tam sobie pisze i kogo lubie. Zeby była jasność to użycie w Twoim i tak już dziwnym pytaniu liczby mnogiej było zupełnie nie trafione.


Na górę
Post: 19-01-2009 16:41 
Offline
Awatar użytkownika

Rejestracja: 18-06-2008 18:32
Posty: 279
Lokalizacja: z niebieskiej polany
Ale sie narobiło.....

Beskidek , przez chwilę w temacie "Chryszczata w Beskidzie Niskim?" pojawił się mój dosyć długi i negatywny w treści post na temat omawianego pomnika....i znikł. Myślę - co jest grane :shock: Okazało się, że wrzucałam go na forum w tym czasie, kiedy HM segregował wątki tematyczne. Gdybym zajrzała w odpowiednim czasie na pw - zobaczyłabym wiadomość następującej treści .....

Słowianko, kilka słów wyjaśnienia... Ja na prawdę nie stopniuje postów według ich merytorycznej, czy poglądowej wartości (choć jestem o to notorycznie posądzany) nawet cieszy mnie dyskusja taka jak nt. Chryszczatej. Dbam tylko o odrobinę porządku. Twój post usunąłem bo napisałaś go w temacie, który wcześniej podzieliłem. Nie mam możliwości przenoszenia pojedynczych postów, dlatego poprosiłem Cie, żebyś go wkleiła w odpowiednie miejsce.

Cieszę się, że to wyjaśniliśmy.

Pozdrawiam.

_________________
Wojtek Stec
.............................

Tak więc wkleiłam inny post z delikatnym kopem / jak widzisz niesłusznym / przeznaczonym dla HM . Wojtek - przepraszam.

Beskidek - wnioski zostawiam dla Ciebie.
Pozdrawiam.

_________________
"Jesteśmy ulepieni z gliny

ale także z gwiazd i mitów"


Na górę
 Tytuł:
Post: 20-01-2009 09:12 
Offline
Awatar użytkownika

Rejestracja: 24-01-2005 17:11
Posty: 1070
Lokalizacja: Nowica
Ponieważ nie tylko tu zdarza mi się napisać to i owo, to przeklejam post, który umieściłem na stronie bieszczady.info.pl, a który wyraża moje zdanie, a jest też próbą zwrócenia uwagi na pewne nieznośne postawy:


Witam wszystkich!
Dawno nie przeczytałem tak "grzecznej" i w sumie rzeczowej dyskusji w sprawie szacunku dla przeszłości, współistnienia i w końcu UPA.
Podziwiam!
Rzecz jasna jest parę wypowiedzi, które mrożą moją krew nie tylko w żyłach, ale i sercu. Ale, ale... krótki appendix do waszej dysputy i spraw polsko-ukraińskich:

Stowarzyszenie Magurycz po raz kolejny wybrało się na Ukrainę. Nagrobki remontować rzecz jasna. Wybrałem dwa cmentarze bardzo różne, żeby pokazać, że są tak samo ważne. Ukraiński z krzyżami podolskimi z przełomu XVII/XVIII w Podkamieniu i... polski, parafialny, założony pod koniec lat 20-tych XX wieku, w Hucie Pienackiej. W Podkamieniu wszystko poszło wzorowo. W Hucie nie powinniśmy się znaleźć... Dlaczego? Wiecie, naprawionych nagrobków nie żałujemy, kolejne kamienie zyskały lepszą kondycję, ale spotkania z potomkami mieszkańców Huty tak. Mam nadzieję, że już nigdy z nimi, ani im podobnymi nie spotkamy się! Oni, 5 mężczyzn w wieku od 16 do 50 lat, przyjechali nam pomóc rzekomo. Nie pomogli, nie chciało im się za bardzo, za trudna praca od rana do wieczora, deszcz padał a poza tym stwierdzili, że jescze coś spieprzą mimo, że tłumaczyliśmy, że większość ludzi Magurycza nie jest fachowcami tylko starannie wykonuje polecone im czynności.
ZA TO DOWIEDZIELIŚMY SIĘ OD 20-LETNIEGO MŁODZIEŃCA, POLAKA Z POLSKI, ŻE...
TU BYŁA POLSKA! JEST POLSKA! I BĘDZIE POLSKA!
Te słowa młodzieniec wycedził kiedy dowiedział się, że odpowiadając na jego pytanie podaliśmy mu godzinę czasu ukraińskiego a nie polskiego...
I rozmawiać z takim matołem? Nie ma o czym...
WSPOMNIENI PANOWIE NIE CHCIELI NAM POMÓC, ALE ZA TO USTAWILI PAROMETROWY KRZYŻ NA CMENTARZU (JAKBY NAGROBKÓW Z KRZYŻAMI BYŁO TAM MAŁO...), OZDOBILI GO FLAGĄ, TUDZIEŻ WSZYSTKIE INNE NAGROBKI, A PO NOCY POTRAFILI WEJŚĆ NA CMENTARZ I WYŚPIEWYWAĆ PIOSNKI POLSKIE W TYPOWO POLSKIM NASTROJU.
Nie chcemy mieć nic wspólnego z takimi ludźmi, a ja wstydzę się takich Polaków...

TO TAK PODAJĘ, W NADZIEI, ŻE WIĘCEJ LUDZI ZROZUMIE, ŻE WŚRÓD POLAKÓW I UKRAIŃCÓW SĄ ŚWIRY, KTÓRYCH NALEŻY SIĘ WYSTRZEGAĆ...
(choć znam też na szczęście swoje i nie tylko swoje i Polaków i Ukraińców o wielkim sercu i rozumie)

Pomnik, o którym dyskutujecie, a który znaczy pochówek (o ile to jest to miejsce bez pudła?), wedle mnie, może istnieć, choć przyznam, że sama forma mnie razi (może właśnie przez tę formę sugeruje gloryfikację, na niemieckich cmentarzach żołnierskich z II W.Ś. powstałych w Polsce nie pojawia się swastyka..), ale miejsce spoczynku, to miejsce spoczynku. Nie chcę się wdawać w dyskusję specjalnie. Inskrypcja oszczędna acz sugestywna, choć dla mnie starczyłoby, że żołnierze UPA zginęli (nie wszyscy w UPA byli mordercami). To historia jest i tyle, nie zmienimy jej, a możemy postarać się - mimo, że historia uczy, że nigdy, nikogo, niczego nie nauczyła - żeby po nas została inna historia, lepsza zwyczajnie, co nie?
Wiele tu takich głosów pojawiło się rozsądnych.
Nie chodzi o to żeby zapominać o mordercach po obu stronach czy nie mieć szacunku dla ofiar (o bez kitu, nie przekładajcie tego na liczby! toż to ludzkie życia były, zwykłe i bezcenne). Chodzi o to żeby nie żyć historią, a nauczyć się współistnieć. To nie jest niemożliwe.
Każdy naród ma swoich bohaterów. Mniej alergicznie reagujemy na bohaterów w odległych państwach, bo często nie znamy całej historii, a tu jest - owszem - trudność, bo historia Ukrainy i Polski jest jak naczynia połączone... nierozerwalna.
Polacy (głównie lwowiacy) wściekają się na pomnik Bandery we Lwowie. Hm, to bohater i tyle, ukraiński.
A ja wściekam się na pomnik Dmowskiego w stolicy, znam jego zasługi, ale to co robił w wolnej Polsce przekreśla dla mnie jego zasługi, bo przez takich jak on właśnie ludzie mordują się później...

A piszę to ja, Szymon Modrzejewski, kamieniarz, od 22 lat naprawiacz nagrobków na cmentarzach wyznaniowych, głównie greckokatolickich; Polak z dziada pradziada; rodem z Kielecczyzny; którego dziadek walczył w roku 1920, 1939, w czasie całej wojny; którego dwaj wujowie zginęli w Katyniu; którego... etc. etc.

P.s.: Lucyna napisała:
"Poruszyłeś w swojej poprzedniej wypowiedzi problem zniszczeń nazwijmy to substancji kulturowej. Moim zdaniem to był haniebny proceder. Pozostało jednak wiele pamiątek świadczących o wielikulturowości, wieloreligijności, wielonarodowości regionu. Nie zauwazyłam aby nazwijmy to druga strona konfliktu była zainteresowana ich ratowaniem."


Lucyno, zatem pora abyś uważniej zaczęła przyglądać się rzeczywistości, jeżeli ta jej sfera intryguje Cię, a dopiero później wygłaszała osądy wyż przytoczone. Otóż w Maguryczu są także Ukraińcy. Magurycz jest kontynuacją Nadsania, a to - jak nazwa wskazuje - pracowało na wielu cmentarzach greckoatolickich w Bieszczadach. Dalej pracujemy przede wszystkim na cmentarzach greckokatolickich, a liczba wyremontowanych przekroczyła 100. Tyle o nas. Teraz o innych bytach. Jakkolwiek starania na rzecz zachowania dziedzictwa kulturowego "drugiej strony konfliktu" (osobiście wystrzegałbym się takich sformułowań, bo wrzucasz wszystkich do jednego worka) są rzadkością, przez co są dalece niewystarczające (i w ogóle niewystarczające), to jednak wśród tych starających się, są także Ukraińcy, Rusini, Bojkowie, Łemkowie. Tym samym parę przykładów:
- działalność Stowarzyszenia Dziedzictwo Mniejszości Karpackich (członkami są głównie, o ile nie wyłącznie Ukraińcy) na cmentarzach gminy Tyrawa Wołoska (społeczne remonty nagrobków wspomagane przez Magurycz) w latach 2007 - 2008; takoż ostatnio zainicjowanie remontu cerkwi w Olchowej,
- działalność Ukraińców, potomków Żukowian (okolice Lubaczowa) na rzecz remontu nagrobków na cmentarzu greckokatolickim tamże, a ściśle - dzięki prywatnej zbiórce pieniędzy, prawie 10 tyś, -sfinansowanie obozu Magurycza tamże,
- działalność Ośrodka Kultury Prawosławnej "Elpis" w Gorlicach, prace porządkowe na wybranych łemkowskich cmentarzach greckokatolickich i prawosławnych w okolicach Gorlic,
- przewodniczącym, nieistniejącej już niestety, Społecznej Komisji nad Zabytkami Sztuki Cerkiewnej przy TOnZ był od początku do końca dr Bogdan Martyniuk, Ukrainiec, pod skrzydłami i przy pomocy tej komisji działało Nadsanie, pod skrzydłami i przy pomocy tej komisji, choć poza tym głównie dzięki swojemu uporowi przez lata działał Zbyszek Kaszuba "od Łopienki".


A w ogóle to nie zakładaj, że potomkowie "drugiej strony konfliktu" powinni jakoś szczególnie dbać o swoje dziedzictwo. Wiesz, do ochrony dziedzictwa, czyjegokolwiek, trzeba specyficznych osób, zbiegów okoliczności. Życie się toczy normalne, ludzie myślą o plaźmie większej czy aucie, a nie cmentarzu czy cerkwi, od której dzieli ich kilkaset kilometrów. Ty myślisz, że Polacy kupą walą na kresy remontować cmentarze czy kościoły??? Błąd, nic podobnego!!! A mogliby, nieprawdaż??? Oczywiście coś tu i tam się dzieje, ale to wyjątki potwierdzające regułę...Wedle środowiska kresowiaków, z którym nota bene nie chcemy mieć więcej nic wpólnego (bo my remontujemy cmentarze nie według klucza narodowego, wyznaniowego czy nacjonalistycznego, tylko LUDZKIEGO!!!), wiejski, parafialny cmentarz w Hucie Pieniackiej jest pierwszym kompleksowo wyremontowanym na kresach (a te remont to akurat Magurycz wykonał za zdobyte w większości samodzielnie pieniądze)... bez komentarza...



AHA, ZAPRASZAM PRZY OKAZJI NA KIRKUT W BALIGRODZIE. MAMY NADZIEJĘ ZAKOŃCZYĆ PRACE TAM W DNIACH 28 VI - 12 VII 2009. ZNACZY ZAPRASZAM DO PRACY!


Serdeczności kamienne, cmentarne i ludzkie też
szyma
szymon@magurycz.org
www.magurycz.org
Nowica 13, 38-315 Uście Gorlickie
0-18-351-63-45 albo poza domem 0-600-688-811
CMENTARZE CUM TACENT CLAMANT! PUNKS NOT DEAD!
NIE ZAJMUJ SIĘ TYM, CO MYŚLĄ GŁUPCY, BO NIE STARCZY CI CZASU NA TO, O CZYM MYŚLĄ LUDZIE MĄDRZY...
szymon magurycz jest offline Odpowiedź z Cytatem

_________________
Magurycz jest światem, credo quia absurdum.


Na górę
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Nowy temat  Odpowiedz w temacie  [ Posty: 187 ]  Przejdź na stronę Poprzednia 1 2 3 4 513 Następna

Strefa czasowa UTC+01:00


Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 169 gości


Nie możesz tworzyć nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów

Szukaj:
Przejdź do:  
Technologię dostarcza phpBB® Forum Software © phpBB Limited
Polski pakiet językowy dostarcza Zespół Olympus.pl