Sercu bliski Beskid Niski

Forum portalu www.beskid-niski.pl
Dzisiaj jest 18-04-2024 06:51

Strefa czasowa UTC+01:00





Nowy temat  Odpowiedz w temacie  [ Posty: 48 ]  Przejdź na stronę Poprzednia 1 2 3 4
Autor Wiadomość
Post: 07-10-2010 13:47 
Offline

Rejestracja: 19-07-2010 12:16
Posty: 378
Witam po przydługiej nieobecności :D

KG pisze:
Potem były jeszcze dwa krwawe forsowania Wisłoki ze Skurowej – w kierunku folwarku Klecie (7. maja, szturm odparty przez Rosjan, zginął dowódca Salzburczyków, por. Albin Pfoser ) i ponowny atak – na centrum Brzostka (8. maja, umocniony cmentarz za kościołem). Przeglądając I i II tom „Poległych...” Jerzego Drogomira można znaleźć liczne ślady tych akcji.


W zeszłą niedzielę sam osobiście oglądałem ślady tych akcji. Na brzosteckim cmentarzu stare nagrobki są pięknie postrzelane... Zainteresowały mnie te dwa ataki - czy 36 został odparty za rzekę? Da się gdzieś znaleźć dokładny opis tego starcia?

KG pisze:
Nie słyszałem o uzupełnianiu TKJ akurat z terenu Węgier. Raczej mało prawdopodobne.


Takie coś znalazłem chyba u Tomasika w "Magurach" (w tytule były walki Kaiserjagrów w górach hańczowskich).

_________________
Prihovárajte sa medveďovi pokojným hlasom - toto môže upokojiť medveďa aj vás


Na górę
Post: 13-11-2010 18:00 
Offline

Rejestracja: 15-03-2007 08:41
Posty: 225
Padło tu kiedyś takie sformułowanie:
tom1915 pisze:
Ponoć TKJR w czasie wojny był uzupełniany żołnierzami, pochodzącymi formalnie z terenu Węgier (Komitat Odenburg, dziś Sopron) - niemniej wielu z nich było pewnie niemieckojęzycznych. Nie mogę sobie przypomnieć, czy gdziekolwiek na odwiedzanych przeze mnie cmentarzach znalazłem madziarskobrzmiące nazwisko żołnierza TKJR.


I w odpowiedzi moje przypuszczenie:
KG pisze:
Nie słyszałem o uzupełnianiu TKJ akurat z terenu Węgier. Raczej mało prawdopodobne. Batalionów marszowych dotarło do TKJ ponad 40, w tym na front rosyjski – 10


No i bęc. Przeglądając Karl Raschin, „Die Einser-Kaiserjäger im Feldzug gegend Rußland 1914 -1915“, Bregenz 1935, czyli historię T.K.J.R. 1 na str. 144 znalazłem:
„Dołączył VIII batalion marszowy pod komendą kpt. Samen z 16 oficerami i 728 żołnierzami. Batalion marszowy składa się głównie z żołnierzy z Komitatu Ödenburg {Sopron}, a więc Węgrzy i Niemcy. Z powodu dotychczas poniesionych strat i małej gęstości zaludnienia Tyrolu nie ma już do dyspozycji wystarczającej liczby rezerwistów i otrzymujemy ich z gęściej zaludnionych obszarów. Czy to Węgrzy, Włosi czy tyrolscy Niemcy wszyscy są przeniknięci duchem strzelców cesarskich i tworzą jedną całość. Większość oficerów mówi kilkoma językami; przybyli nie czują się u nas obco i nie trwa to długo, by Węgrzy i Włosi wyuczyli się na tyle niemieckiego, żeby porozumieć się z towarzyszami.”
Działo się to 23 marca 1915, a więc już po najcięższych marcowych walkach o Postronie, a 1 T.K.J.R. zajmował pozycje pomiędzy Sękowa a Męciną.

Tom się nie mylił. Tylko czemu my to piszemy w tym wątku ?


Na górę
Post: 16-11-2010 19:52 
Offline

Rejestracja: 19-07-2010 12:16
Posty: 378
KG pisze:
Tom się nie mylił.


A przede wszystkim nie mylił się Tomasik. Interesuje mnie dodatkowo, że pisze on o wyznaczeniu dodatkowego rejonu uzupełnień w komitacie odenburskim, czyli -zakładam - ma na myśli stałe uzupełnianie TKJRów stamtąd. Ciekawe, czy z tego korzystano poza podanym wyżej przykładem, czy dotarł więcej niż ten jeden batalion marszowy?

KG pisze:
Tylko czemu my to piszemy w tym wątku ?


No wiem. Zaczęło się od węgierskiego nacjonalisty, potem częściowo z mej winy :oops: przemieniło się w pogawędkę ze starym druhem Leuthenem, on wyjechał bodaj z 59 IR, od niego już niedaleko do TKJR... Oczywiście należałoby z tego zrobić wątek osobny, tylko coś mi doświadczenie podpowiada, że po jego założeniu temat może szybko umrzeć, bo ktoś z dyskutantów nowego wątku nie dostrzeże...
Mamy zresztą problem identyczny na innym forum, gdzie też zaczęło się od czegoś innego, a doszło do Kaisejegrów :roll: Może pomyślmy co tam z fantem zrobić i tam też prowadźmy dalej rozmowę?

_________________
Prihovárajte sa medveďovi pokojným hlasom - toto môže upokojiť medveďa aj vás


Na górę
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Nowy temat  Odpowiedz w temacie  [ Posty: 48 ]  Przejdź na stronę Poprzednia 1 2 3 4

Strefa czasowa UTC+01:00


Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 10 gości


Nie możesz tworzyć nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów

Szukaj:
Przejdź do:  
cron
Technologię dostarcza phpBB® Forum Software © phpBB Limited
Polski pakiet językowy dostarcza Zespół Olympus.pl