Sercu bliski Beskid Niski

Forum portalu www.beskid-niski.pl
Dzisiaj jest 28-03-2024 20:40

Strefa czasowa UTC+01:00





Nowy temat  Odpowiedz w temacie  [ Posty: 27 ]  Przejdź na stronę 1 2 Następna
Autor Wiadomość
Post: 31-07-2008 21:53 
Offline

Rejestracja: 31-08-2005 20:34
Posty: 277
Czytam sobie teksty Beskidnika ciągle wracajace do martylogii na Kresach Wschodnich.
Jasne pamięć o tych okrucieństwach jest ważna, ale to permamentne rozdrabywanie ran nie ma sensu.
Cieszy fakt, że my Polacy tak wiele robimy dla realizacji aspiracji postępowych sił tego kraju.
To w naszym interesie jest , aby integracja tego kraju ze strukturami Unii Europejskiej miała kiedys w przyszłości miejsce.
Ważne jest by poznać historię,kulturę, sztukę swojego sąsiada.

Piszę o tym ponieważ nadarza się ku temu okazja, a poza tym na tym forum jest grono osób które fascynuje się Ukrainą.
Sam po raz wtóry chętnie posłucham Haydamaków :D

Więcej:

http://swiatdlamlodych.org/-module=Arti ... podstawowe


Na górę
Post: 31-07-2008 22:03 
Offline
Administrator
Awatar użytkownika

Rejestracja: 16-09-2004 17:52
Posty: 873
Lokalizacja: Gliwice
Zaraz się zacznie....moderatorzy postawieni w stan pogotowia :idea: :idea:

_________________
"Sercu bliski Beskid Niski"


Na górę
 Tytuł:
Post: 31-07-2008 22:30 
Offline

Rejestracja: 23-10-2004 17:49
Posty: 705
Lokalizacja: D29 - 110
eee tam. ja sie pod tym co napisal Karol podpisuje obiema rękami :wink:

_________________
Kłótnia z idiotą jest jak gra w szachy z gołębiem - nieważne, jak dobrze grasz, gołąb i tak przewróci wszystkie figury, narobi na szachownicę i będzie dumny z wygranej


Na górę
Post: 31-07-2008 22:44 
Offline
Awatar użytkownika

Rejestracja: 18-06-2008 18:32
Posty: 279
Lokalizacja: z niebieskiej polany
Ubiegłam tematykę podjętą przez Karola
...jestem po ekspresowym kursie języka łemkowskiego...
Wynik .... niezły (?)
Osoba prowadząca .... kabir
miejsce ... forum www. beskid -niski.pl
czas .... a, chyba tydzień (?) temu
Polecam , wszystkim zainteresowanym :roll:
Efekt .... baaaardzo murowany. :)

_________________
"Jesteśmy ulepieni z gliny
ale także z gwiazd i mitów"


Na górę
 Tytuł:
Post: 01-08-2008 00:07 
Offline

Rejestracja: 08-05-2008 11:00
Posty: 850
Lokalizacja: Biała Chorwacja
Miło mi bardzo, ale muszę Cię, Słowianko, nieco rozczarować. Mianowicie mój mówiony łemkowski różni się nieco od w pewnym stopniu już zestandaryzowanego. Zarówno w sferze słownictwa, jak i gramatyki. Radzę jednak korzystać ze słownika (Horoszczak) i gramatyki (Chomiak, Fontański), czy (jakbyś miała taką możliwość) z nauki, prowadzonej przez fachowców-filologów. To dobra droga do uniknięcia polonizmów, ukrainizmów (i innych -izmów) oraz zwykłych lokalnych naleciałości.


Na górę
 Tytuł:
Post: 01-08-2008 08:27 
Offline

Rejestracja: 18-01-2006 14:49
Posty: 241
Lokalizacja: z Polskiego BN
oby tylko nam bardziej na wejściu do unii Ukrainy nie zalezało niż samym Ukraińcom - bo co wybory w tym kraju to Ukraina ma problem czy isć na wschód czy na zachód. Jeszcze trochę wody w Sanie upłynie zanim wejdą do unii , ale jest to możliwe i potrzebne Europie.

co do rozdrapywania ran to myślę ze nie ma co dystkutować bo nie dojdziemy do żadnego kompromisu w temacie która strona jest rozdrapującą . Dla mnie sprawa jest oczywista i jednocześnie całkowicie się zgadzam że zupełnie nikomu do niczego nie potrzebna .

_________________
uhhh same Lwy i Tygrysy


Na górę
 Tytuł:
Post: 01-08-2008 10:07 
Offline

Rejestracja: 25-06-2007 07:08
Posty: 479
Lokalizacja: z Beskidu Niskiego
Karol napisał:
Cytuj:
Cieszy fakt, że my Polacy tak wiele robimy dla realizacji aspiracji postępowych sił tego kraju.
Jako, że ostatnio jestem trochę nie na bieżąco z "postępem" dlatego za bardzo nie wiem, jak mam rozumieć zdanie, które przytoczyłem. Czy obecnie postępowe siły na Ukrainie to zwolennicy Juszczenki, Julii Tymoszenko czy może Janukowycza? A jako istota ze swej natury wredna i czepliwa chciałbym sie dowiedzieć w jaki sposób "postępowość" jest mierzona - mogą być podane jednostki lub określenia, np. postępowy jest ten kto na zachodniej Ukrainie stawia pomniki bandytom z UPA albo np. postępowy jest ten, kto w swoich postach wkleja linki do stron w których umieszczone są artykuły o tym, jak Polacy prześladowali Łemków (Ukraińców, jak powiedział ówczesny Stefan a obecny Sztefan Hładyk przed paru laty) w czasie akcji "Wisła" a ksenofobem, nacjonalistą, szowinistą jest ten, kto wkleja linki do stron na których zamieszczone są artykuły jak Ukraińcy mordowali Polaków. Będę wielce zobowiązany za wytłumaczenie mi tych paru, drobnych kwestii.

_________________
Kto mówi prawdę, ten niepokój wszczyna.

Cyprian Kamil Norwid


Na górę
 Tytuł: .............
Post: 01-08-2008 10:12 
Offline
Awatar użytkownika

Rejestracja: 18-06-2008 18:32
Posty: 279
Lokalizacja: z niebieskiej polany
beskidek...

...... a ja myślę, że my wszyscy, tak jak tutaj jesteśmy / na tym forum/ w jakiś sposób się uzupełniamy.... i pewnie o to chodzi......

Co Ty tam poprzednio nawijałeś, że o. Dyrektorowi się coś nie spodoba. Powiedz ... :)...... nie bądź taki tajemniczy :roll:

_________________
"Jesteśmy ulepieni z gliny

ale także z gwiazd i mitów"


Na górę
 Tytuł:
Post: 01-08-2008 10:31 
Offline

Rejestracja: 18-01-2006 14:49
Posty: 241
Lokalizacja: z Polskiego BN
generalnie nie słucham ojca dyktatora bo jest to ponad moje siły psychiczne , ale wszędzie słyszę że raczej przejawia delikatnie mówiąc niechęć do Żydów więc pewnie gdyby się głośniej w Polsce zrobiło o Łemkach i ich pomysłach np z tablicami to pewnie nie pochwalił by tego poprzez swoje toruńskie radio i tv . Cholera jednak wie co mu tam w głowie się ubzdura bo jak czasem gdzies coś usłysze z jego lub "prof." Nowaka wywodów to .... nie wiem czy to jest jakaś ułomność psychiczna czy działanie czysto biznesowe przynoszące duze zyski.

_________________
uhhh same Lwy i Tygrysy


Na górę
 Tytuł: .....
Post: 01-08-2008 10:41 
Offline
Awatar użytkownika

Rejestracja: 18-06-2008 18:32
Posty: 279
Lokalizacja: z niebieskiej polany
:) :roll:

_________________
"Jesteśmy ulepieni z gliny

ale także z gwiazd i mitów"


Na górę
 Tytuł:
Post: 01-08-2008 13:11 
Offline

Rejestracja: 06-12-2004 19:03
Posty: 31
a tak odnośnie Haydamaków to :
niedziela 10 sierpnia rynek w Krakowie
więcej :
http://ww6.tvp.pl/6245,20080501707248.strona

pozdr.

_________________
Sławek


Na górę
 Tytuł:
Post: 03-08-2008 10:19 
Offline

Rejestracja: 31-08-2005 20:34
Posty: 277
Beskidnik pisze:
Karol napisał:
Cytuj:
Cieszy fakt, że my Polacy tak wiele robimy dla realizacji aspiracji postępowych sił tego kraju.
Jako, że ostatnio jestem trochę nie na bieżąco z "postępem" dlatego za bardzo nie wiem, jak mam rozumieć zdanie, które przytoczyłem. Czy obecnie postępowe siły na Ukrainie to zwolennicy Juszczenki, Julii Tymoszenko czy może Janukowycza? A jako istota ze swej natury wredna i czepliwa chciałbym sie dowiedzieć w jaki sposób "postępowość" jest mierzona - mogą być podane jednostki lub określenia, np. postępowy jest ten kto na zachodniej Ukrainie stawia pomniki bandytom z UPA albo np. postępowy jest ten, kto w swoich postach wkleja linki do stron w których umieszczone są artykuły o tym, jak Polacy prześladowali Łemków (Ukraińców, jak powiedział ówczesny Stefan a obecny Sztefan Hładyk przed paru laty) w czasie akcji "Wisła" a ksenofobem, nacjonalistą, szowinistą jest ten, kto wkleja linki do stron na których zamieszczone są artykuły jak Ukraińcy mordowali Polaków. Będę wielce zobowiązany za wytłumaczenie mi tych paru, drobnych kwestii.


Trzeba się więc zastanowić co jest lepsze dla państa - wasalna polityka wobec wielkiego sąsiada dopuszczająca "cud nad urną" czy wybór ugruntowanych wzorców demokracji zachodniej powodujących, że się jest gospodarzem we własnym kraju.

A którz jest winny temu określeniu (nacjonalista) - trzeba napisać, że jest sie nacjonalistą "inaczej" to może nie byłoby na forum aż takiej krytyki.
Poprzez powtarzanie w kółko Macieju tych samych kwestii na własne życzenie stajesz się ofiarą swoich przemysleń.
Uruloki kiedyś wyciągnął ręke tłumacząc Ci czym jest nacjonalizm a czym patriotyzm. Powiem, że nie jest to subtelna różnica :wink:

pozdrawiam


Na górę
 Tytuł:
Post: 03-08-2008 18:56 
Offline

Rejestracja: 25-06-2007 07:08
Posty: 479
Lokalizacja: z Beskidu Niskiego
Osobiście uważam, że znacznie bardziej Polsce zależy na przyjaźni z Ukrainą, niż Ukrainie zależy na przyjaźni z Polską. A na politykę Ukrainy patrzę z polskiego punktu widzenia, a nie ukraińskiego i być może dlatego uważam, że należy przypominać o wydarzeniach o których w imię jakichś wydumanych celów chce się zapomnieć. Bo nie wolno w imię szczytnych haseł o dążeniu do "zachodniej demokracji" zgadzać się na zapomnienie. Tak apropos: jakoś w imię szczytnych haseł o zapomnieniu i wybaczaniu Łemkowie nie chcą wykreślić ze swej historii akcji "Wisła"...
P.S. Na tym forum od czasu do czasu trafiają się "apostołowie postępu", którzy uważają, że są nosicielami jedynie słusznych poglądów, bo czytają jakieś tygodniki, a to - ich zdaniem - daje im prawo do krytykowania poglądów innych ludzi. Być może powinni zacząć czytać gazety, które nie podają gotowych recept a zmusząją do samodzielnego myślenia? :D

_________________
Kto mówi prawdę, ten niepokój wszczyna.



Cyprian Kamil Norwid


Na górę
 Tytuł: finał
Post: 12-08-2008 08:07 
Offline

Rejestracja: 31-08-2005 20:34
Posty: 277
Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek

Kijowska grupa nie zawiodła - znaleźli czas dla promocji swej kultury mimo, że są w rozjazdach miedzy Holandią a Niemcami.
Zostali bardzo spontanicznie przyjęci przez mieszkańców i turystów.
Cieszy, że zespół pamiętał o ogarniętej wojną Gruzji.

Próbka twórczości:

http://pl.youtube.com/watch?v=UXWMFspdKZk



W portalu gazeta.pl ukazał się krytyczny komentarz odnośnie tej 10-cio dniowej imprezy. Niestety jest w nim zawarta trafność osądu.


Na górę
 Tytuł:
Post: 12-08-2008 19:53 
Offline

Rejestracja: 06-12-2004 19:03
Posty: 31
hehe ! jestem na trzeciej focie w czarnej ,,zakładowej" koszulce :lol:
było pycha !!!

Do następnego razu...

_________________
Sławek


Na górę
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Nowy temat  Odpowiedz w temacie  [ Posty: 27 ]  Przejdź na stronę 1 2 Następna

Strefa czasowa UTC+01:00


Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 31 gości


Nie możesz tworzyć nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów

Szukaj:
Przejdź do:  
Technologię dostarcza phpBB® Forum Software © phpBB Limited
Polski pakiet językowy dostarcza Zespół Olympus.pl