Sercu bliski Beskid Niski

Forum portalu www.beskid-niski.pl
Dzisiaj jest 23-04-2024 15:03

Strefa czasowa UTC+01:00





Nowy temat  Odpowiedz w temacie  [ Posty: 4 ] 
Autor Wiadomość
Post: 13-04-2008 13:33 
Offline

Rejestracja: 31-08-2005 20:34
Posty: 277
“Myślę, że nie gniewasz się za ten ton - wcale Was nie obwiniam.
Może jako rekompensatę zaproponuję wystawę ukazującą Monarchię Austro-Węgierską (ziemie polskie tak bliskie sercu) w schyłkowym jej okresie.
Materiał historyczny mnie urzekł to może i Ciebie też.” - ale się porobiło, że się cytuje samego siebie :D
12.03.08 miał miejsce wernisaż wystawy na którą bardzo długo czekałem.
Mam świadomość, że pisanie na forum BN nie jest odpowiednim miejscem, no ale kiedy się powiedziało a...o swojej fascynacji to powinienem być konsekwentny.

Wiedeńska oficyna wydawnicza Paulussen&Co Verlag wydała zbiór ponad stu wielkoformatowych plansz z fotografiami. Nosi on tytuł “Im Etapepenraum der 1 Armee”.
Fotografie te posłużyły jako “baza” dla wystawy którą można sobie zobaczyć w Krakowie na ulicy Lubicz 25.

Baza:

Zdjęcia są ponumerowane i jeśli dobrze pamiętam to jest ich ok. tysiąca (nr 1 (2) --- 982).
Dyrektor MHF twierdzi, że nie jest znany autor czy autorzy a fotografie na pewnym etapie swego istnienia były gdzieś głęboko “zaszyte”, aby nie dostały się w niepowołane ręce.
Opisy na fotografiach są w języku niemieckim.
Jeśli chodzi o czasookres który przedstawiają to myślę, że chodzi o rok 1913 aż po (umownie) żeby zamknąć sensowną klamrą exhumierungsarbeiten und Friedhofe.
I co widzimy? Spoglądamy sobie np. na wyciszoną perełkę polskich uzdrowisk Busko Zdrój.
Dalej spostrzegamy złowrogie chmury nadciągającego konfliktu wojennego poprzez zapis frontowego jak i poza frontowego życia 1. armii austro-węgierskiej na terenie Galicji oraz części Królestwa Polskiego.
Możemy zobaczyc takie miasta i miejscowości jak: Karlstadt, Wiślicę, Mogiłę, Niepołomice, Szczucin, Nowy Korczyn, Iżykowice, Krystynopol, Kopań, Kocmyrzów, Olkusz, Stojanow-Bilczę, Wiślicę, Nidę, Rzesną, Poryck, Kraków, Jędrzejów, Miechów, Buczków.
Dla mnie ciekawymi są również te w których bywałem a są położone poza granicami Polski, że wspomnę Fulnek, Opawę czy Lwów.

Prezes KTF podkreśla kapitalny walor wykonanych wówczas zdjęć, których jakość nawet obecnie zasługiwałaby na wyróżnienie.
Zdjęcia te stanowią źródło wiedzy dla badaczy historii wojskowości, kolejnictwa, uzbrojenia i umundurowania, fortyfikacji i wielu innych aspektów związanych z tamtym okresem.

Dostrzegamy funkcjonowanie przemysłu na rzecz wojny oraz usług na potrzeby armii ( magazyny wojskowe a w nich mundury, obuwie, broń, warsztaty służące naprawie pojazdów, broni, składy żywności, młyny, fabrykę konserw, wojskowe stadniny, składy materiałów strategicznych).
Można sobie zobaczyć wytwórczość zakładów zbrojeniowych Skody a to: pojazdy osobowe jak i ciężarowe, ciągniki altyleryjskie a także amunicję w tym moździerze.

Widzimy zniszczone miasta, kościoły, szpitale, wizyty notabi, scenki rodzajowe takie jak kąpiele, rozrywki, przygotowanie posiłków.
Zobaczyc możemy również zdobyte fortyfikacje, jeńców wojennych, odbudowe miast i wsi, budowę nowych dróg, mostów i wiaduktów.

To co mi utkwiło w pamięci to “oczyszczanie” przez grupę sanitarną pobojowiska.
Wojna oprócz tego, że pochłoneła tyle istnień to boleśnie okaleczyła takie rzesze ludzi (szeroko przedstawiono szpitale wojskowe oraz miejsca rekonwalescencji).

Żeby bardzo nie rozwlekać to wspomnę także o pokazanej procedurze ekshumacji poległych żołnierzy pochowanych doraźnie w prowizorycznych grobach, następnie proces projektowania cmentarza wojennego po budowę i wygląd ostateczny.
A cmentarze mamy różnych wyznań katolickie, prawosławne, żydowskie, a także muzułmańskie.

Przypominam sobie zdjęcie pokazujące port rzeczny u stóp Wawelu oraz flotyllę wojenną na Wiśle.( ot taka ciekawostka)

Ekspozycja fotografii stanowi jedynie “odprysk” tej bazy o której wyżej wspomniałem.
Liczy sobie jeśli dobrze pamietam 108 zdjęć.
Jeśli kogoś z Was to zainteresuje to zapraszamna wystawę.

pozdrawiam


Na górę
 Tytuł:
Post: 13-04-2008 19:54 
Offline

Rejestracja: 17-09-2004 09:49
Posty: 723
Do kiedy ta wystawa?
W Krakowie będę dopiero w maju...

_________________
Znajdź dom w Beskidzie: http://beskid-niski24.pl
Pomóżmy Pawłowi - rzeźbiarzowi z Beskidu Niskiego: http://draganowa.info/Galerie%20zdjec/g ... magamy.htm


Na górę
 Tytuł:
Post: 14-04-2008 22:25 
Offline

Rejestracja: 31-08-2005 20:34
Posty: 277
Panie Marku :D spokojnie - wystawa będzie czynna do końca maja.
Osobiscie zachęcam Pana do spotkania z Prezesem KTF Władysławem Klimczakiem. (Krakowskie Towarzystwo Fotograficzne powstało w 1895 roku)
Pan Klimczak należy do Pokolenia Kolumbów, jest synem Legionisty.
Zawsze warto rozmawiać nie ograniczając się li tylko do wystawy, no i ewentualnie poprosić o materiały które mogą Pana zainteresować.

pozdrawiam


Na górę
 Tytuł:
Post: 16-04-2008 11:13 
Offline

Rejestracja: 17-09-2004 09:49
Posty: 723
Dziękuję!
Jak będę wyjeżdżał to się skontaktuję z Tobą Karolu.
Pozdrowienia.

_________________
Znajdź dom w Beskidzie: http://beskid-niski24.pl
Pomóżmy Pawłowi - rzeźbiarzowi z Beskidu Niskiego: http://draganowa.info/Galerie%20zdjec/g ... magamy.htm


Na górę
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Nowy temat  Odpowiedz w temacie  [ Posty: 4 ] 

Strefa czasowa UTC+01:00


Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 25 gości


Nie możesz tworzyć nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów

Szukaj:
Przejdź do:  
cron
Technologię dostarcza phpBB® Forum Software © phpBB Limited
Polski pakiet językowy dostarcza Zespół Olympus.pl