Sercu bliski Beskid Niski

Forum portalu www.beskid-niski.pl
Dzisiaj jest 28-03-2024 12:16

Strefa czasowa UTC+01:00




Nowy temat  Odpowiedz w temacie  [ Posty: 129 ]  Przejdź na stronę Poprzednia 1 2 3 4 5 69 Następna
Autor Wiadomość
Post: 12-05-2012 18:38 
Offline

Rejestracja: 07-12-2006 11:02
Posty: 117
Lucynko droga, szkoda, że nie podałaś jeszcze skąd zaczerpnęłaś ów cytat. Byłoby zupełnie profesionalnie. Zdaje się, że co niektórzy nie potrafią czytać ze zrozumieniem. Zwróciłem uwagę Zakapiorowi, aby tak bezkrytycznie nie ufał przewodnikom. A tak na początku postąpił cytując, uznając za pewnik, niektóre informacje (które okazały się nie prawdziwe) z przewodników. Obruszył się na uwagi i pytania. A teraz pisze to o czym wspominali poprzednicy, w tym i ja: "Ostrożnie z przewodnikami" i dotyczy to tych pisanych jak i tych live (vide: Lucyna)", bo czasem głupoty przekazują innym.

_________________
romaszka


Na górę
Post: 12-05-2012 21:36 
Offline
Awatar użytkownika

Rejestracja: 10-11-2010 09:26
Posty: 1007
Lokalizacja: Bieszczady
Bądź poważny. :)
Rozpoczęliście kolejne polowanie z nagonką. Tym razem zwierzyną jest stary zakapior. :mrgreen:

PS.
Janie, proszę podaj mi numerki na najbliższe losowanie dużego lotka. Trafność Twoich przewidywań jest rewelacyjna. :lol:


Na górę
Post: 13-05-2012 12:55 
Offline

Rejestracja: 14-01-2011 17:43
Posty: 282
Lucyno , z duzym lotkiem jest o wiele ciezsza sprawa.Chociaz podobno wszystkie numery wygrywaja (takze i te moje) - tylko , ze nie wiadomo kiedy nalezy skreslic.
O wiele latwiej przewidziec "tego totka". Mniej numerow ktore biora udzial w grze, no i dokladnie wiadomo kto jest lowczym a kto robi za nagonke.A zwierzyna zawsze jakas sie znajdzie.

Ale zeby o krajobrazie nieistniejacych cerkwii tez bylo ,to zalaczam fotke takowego krajobrazu:
https://picasaweb.google.com/lh/photo/Y ... directlink

_________________
"Jeden tam tylko jest porządny człowiek: prokurator, ale i on,
prawdę mówiąc, świnia." Gogol M.W.


Na górę
Post: 13-05-2012 16:34 
Offline

Rejestracja: 07-11-2009 18:57
Posty: 2277
Hej, hej, "zwierzyna" trzyma się mocno i ujadania się nie lęka. Zasięgnąłem opinii pewnej młodocianej osóbki. Powiedz mi co było pierwsze cytat, czy "cóś" innego. Odrzekła: oczywiście, że cytat. I dodała: co oni nie widzą? A może nie wiedzą co to cytat.
Mądra osóbka - pomyślałem i postanowiłem na wszelki wypadek zacytować co to cytat:
cytat(a) - wyjątek z obcego tekstu albo czyjejś wypowiedzi, przytoczony dosłownie, zwykle w cudzysłowie.
A może słownikowi Władysława Kopaliński też nie warto ufać?
P.S. Na wszelki wypadek robię na półce miejsce na te przewodniki, które obalą wszelkie mity.
Janrajchel (pozdrawiam), tylko nie podawaj szczegółów dotyczących miejsca na Twojej fotografii. Popsujesz mi zabawę.


Na górę
Post: 13-05-2012 17:49 
Offline

Rejestracja: 25-04-2009 07:26
Posty: 1249
Dajcież spokój z tym ujadaniem bo rzeczywiście burze wywołacie ;)
A co do zdjęcia janrajchel-a - czy cerkiew była w tym miejscu czy trochę dalej bo mi się ze zdjęciem cerkwi teren nie zgadzał :-(


Na górę
Post: 14-05-2012 01:18 
Offline
Moderator
Awatar użytkownika

Rejestracja: 14-10-2005 15:43
Posty: 1693
Lokalizacja: Biecz
A czy to Darów?

_________________
Na cmentarzu czujesz, że żyjesz
http://www.youtube.com/watch?v=dbP1e4Sw ... re=related


Na górę
Post: 14-05-2012 07:31 
Offline
Awatar użytkownika

Rejestracja: 23-02-2009 15:52
Posty: 389
mobbowanie i dyskryminowanie!
wciąż trwa...

_________________
Góry, strumienie, sioła,
chciały iść z Fewroniom, Klementijom.
Zostały.
Słońce poszło.


Na górę
Post: 16-05-2012 20:02 
Offline

Rejestracja: 07-11-2009 18:57
Posty: 2277
Mam wreszcie dostęp do mojego zbioru beskidianów, więc mogę uzupełnić to co dotyczy cerkwi greckokatolickiej w Lipnej p.w. Narodzenia Bogurodzicy; tak podaje przewodnik "Cerkwie drewniane Karpat. Polska i Słowacja" wyd. Rewasz. W przewodniku "Beskid Niski. Od Komańczy do Bartnego" cerkiew p.w. Narodzenia Najświętszej Marii Panny. Zbudowana w 1885 r., zniszczona po 1955 r. (tu oba przewodniki są zgodne).
I jeszcze o cmentarzu w drugim z wymienionych wyżej przewodników jest takie zdanie: "Obecnie widoczne są ślady łemkowskiego cmentarza, który znajdował się obok cerkwi".
Tyle tytułem uzupełnienia.


Na górę
Post: 23-05-2012 17:15 
Offline

Rejestracja: 07-11-2009 18:57
Posty: 2277
Fragmenty cerkwiska w Nieznajowej
Obrazek

Obrazek

Obrazek
Była to cerkiew greckokatolicka pw. św.św. Kosmy i Damiana zbudowana w 1780 r. (tę datę podają wszystkie dostępne mi przewodniki, jeśli zawierają tę informację).
Inne informacje, często różniące się bądź nieprecyzyjne, w następnym poście.


Na górę
Post: 30-05-2012 18:13 
Offline

Rejestracja: 07-11-2009 18:57
Posty: 2277
Zrobiłem kwerendę w swoich zasobach bibliofilskich i znalazłem w 5 spośród większej liczby książek następujące informacje o cerkwi greckokatolickiej w Nieznajowej:
1) Uległa zniszczeniu po 1965 r., resztki wieży stały jeszcze 6 lat później,
2) Sanktuarium zawaliło się w latach 1963-64. Resztki wieży stały jeszcze w lipcu 1974 r.,
3) Zawaliła się w 1964 r., a wieża w 1973 r.,
4) Świątynia zawaliła się w latach 60, drewniana wieża stała jeszcze do 1974 r. kiedy to również runęła,
5) Od 1930 r. nieużytkowana. Po 1947 r. opuszczona zawaliła się w 1963-64. Wieża rozebrana w 1973 r.
A o cerkwi prawosławnej, iż zbudowana została w 1929 r., rozebrana przed 1956 r.. A w innej książce "w latach pięćdziesiątych prawosławna czasownia stanowiła ruinę".


Na górę
Post: 30-05-2012 19:00 
Offline
Moderator
Awatar użytkownika

Rejestracja: 14-10-2005 15:43
Posty: 1693
Lokalizacja: Biecz
Zimą 1964 roku zawaliło się prezbiterium cerkwi w Nieznajowej, stanowiącej jeden z najcenniejszych architektury cerkiewnej na Łemkowszczyźnie. Cerkiew ta, nieczynna kultowo od początku trzydziestych, już przed II wojną światową znajdowała się w złym stanie technicznym, jednak pomimo tego przetrwała najtragiczniejszy okres i na początku lat sześćdziesiątych była ostatnim istniejącym obiektem dawnej zabudowy wsi. Jesienią tego samego roku zawaliła się nawa i część babińca, co stwierdzone zostało przez pracowników Ośrodka Dokumentacji Zabytków, którzy przybyli w listopadzie do Nieznajowej wykonać dokumentację architektoniczną niszczejącego obiektu. R. Brykowski postulował w tym czasie, aby zabezpieczyć in situ – o ile przetrwa zimę – przynajmniej pozostałą wieżę, lub przenieść ją w okresie zimowym do sanockiego skansenu . Niestety losy cerkwi nadal ignorowano – wieża przetrwała do 1974 roku kiedy ostatecznie się zawaliła .


Lit:
W. H o m a, Sprawozdanie z pracy Powiatowego Konserwatora Zabytków w Gorlicach w okresie 1965 – 1975 [w:] Teka konserwatorska. Polska południowo – wschodnia. Rzeszów 1982, s. 76
R. B r y k o w s k i, Drewniana cerkiew łemkowska w Nieznajowej [w:] Ochrona Zabytków, nr 1 (19) 1966 , s. 85

_________________
Na cmentarzu czujesz, że żyjesz
http://www.youtube.com/watch?v=dbP1e4Sw ... re=related


Na górę
Post: 14-06-2012 15:49 
Offline

Rejestracja: 07-11-2009 18:57
Posty: 2277
Jerzy Harasymowicz "Przewrócona cerkiew Nieznajowa" (fragmenty)

Jakie to mosty runęły i jakie przepadły rzeki
I jak w dymach zniknął cerkwi bas
Tylną bramą nieba wypadły Archangela wstęgi
Rzucił się Archangel z rybami wpław
(3 strofa-fragment)
Przewrócona wieża w ramionach gór
pełna małych twarzy wojowników
(4 strofa)
I Pantokrator przewrócony i w kurzu
Skrzydlaty Michał przewrócony z koniem
Zarastają kaliną i gąszczem łopuchów
Wielkie usta cerkwi w Nieznajowej
Obrazek
I to samo, a właściwie PRAWIE to samo

Jakie to mosty minęły i jakie przepadły rzeki
I jaki w dymach zniknął cerkwi las
Tylną bramą wypadły archanioła wstęgi
Rzucił się archanioł wpław

Przewrócona wieża w ramionach gór
Pełna małych twarzy wojowników
I Pankrator przewrócony w kuszu
I skrzydlaty Michał przewrócony z koniem
Zarastają kaliną i Łopuchem
Wielkie usta cerkwi
w Nieznajowej
Obrazek
Powyższy fragment z "W dorzeczu Górnej Wisłoki. Krempna, Nowy Żmigród i okolice".
P.S. Pantokrator-Pankrator, nie mówiąc o innych lapsusach. A może Pankracy?


Na górę
Post: 15-06-2012 12:25 
Offline

Rejestracja: 07-02-2007 18:51
Posty: 677
Tak to już jest przy przepisywaniu.
Stary Zakapiorze, nie wiem skąd wziąłeś wersję wiersza zamieszczną jako pierwsza.
Ale jest w niej aż cztery błędy, w tym jeden w tytule.


Na górę
Post: 17-06-2012 20:59 
Offline

Rejestracja: 07-11-2009 18:57
Posty: 2277
Tytuł oraz drugą wersję wiersza zaczerpnąłem z przewodnika "W dorzeczu Górnej Wisłoki. Krempna. Nowy Żmigród i okolice". A pierwszą wersję wiersza przepisałem jakiś czas temu (sądzę, że bez błędów-nie mogę go odnaleźć) z postu zamieszczonego w jednym z wątków.
Wiersza Harasymowicza znam słabo i raczej z wersji, które posłużyły jako teksty uroczych piosenek.
Zastanawia mnie tylko, skoro nie zgłaszałeś zastrzeżeń do drugiej wersji, czyżby Harasymowicz Pantokratora zamienił na Pankratora. Licentia poetica?
P.S. W w/w przewodniku jest również informacja, że Barbara Tondos, konserwator zabytków i poetka jest autorką utworu poetyckiego "W obronie dzwonnicy w Nieznajowej".


Na górę
Post: 18-06-2012 20:38 
Offline

Rejestracja: 07-02-2007 18:51
Posty: 677
Do drugiej wersji nie zgłaszałem zastrzeżeń bo i po co? Pięknie wypunktowałeś Pankratora i inne lapsusy :) Zresztą do pierwszej też nie zgłaszam zastrzeżeń. Stwierdziłem tylko, że różni się od wersji autorskiej. Jeśli przepisałeś z postu DarkaZ, to niestety nie przepisałeś dokładnie. Ale błędy nieznaczne (w porównaniu z "wersją drugą"), nie zmieniają odbioru wiersza (chyba, nie znam się :lol: ).
Na marginesie: przewodnik autorstwa Michalaka nosi tytuł "W dorzeczu górnej Wisłoki (Nowy ›Żmigród, Krempna i okolice)".


Na górę
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Nowy temat  Odpowiedz w temacie  [ Posty: 129 ]  Przejdź na stronę Poprzednia 1 2 3 4 5 69 Następna

Strefa czasowa UTC+01:00


Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 28 gości


Nie możesz tworzyć nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów

Szukaj:
Przejdź do:  
Technologię dostarcza phpBB® Forum Software © phpBB Limited
Polski pakiet językowy dostarcza Zespół Olympus.pl