Sercu bliski Beskid Niski

Forum portalu www.beskid-niski.pl
Dzisiaj jest 28-03-2024 13:30

Strefa czasowa UTC+01:00




Nowy temat  Odpowiedz w temacie  [ Posty: 6 ] 
Autor Wiadomość
Post: 01-02-2015 00:25 
Offline
Awatar użytkownika

Rejestracja: 16-05-2011 15:05
Posty: 315
Czy ktoś coś więcej wie na temat ikony zasłoniętej mandylionem w Brunarach?
Fragment, który da się zobaczyć przez szpary za mandylionem mi osobiście przypomina fragmenty płaszczenicy.
Niestety w źródłach nic na temat ten nie znalazłem. Pani dysponująca kluczami też niestety tematu nie zgłębiła podczas ostatniej mej tam wizyty.


Na górę
Post: 04-02-2015 22:26 
Offline

Rejestracja: 10-05-2011 15:36
Posty: 737
Lokalizacja: słupsk
Nie pomogę w rozwiązaniu. Żeby jednak wątek nie został bez odpowiedzi coś napiszę.
Czy to jest na pewno płaszczenica? Jeżeli jest, to dlaczego jest schowana za mandylionem? Z płaszczenicami różnie bywa. W cerkwiach, które obecnie są kościołami rzymskokatolickimi płaszczenice nie służą wiernym, jak w obrządku wschodnim. Bywają często umieszczane na bocznych ścianach nawy lub w prezbiterium. W Powroźniku np. płaszczenicę umieszczono w zakrystii, a w Czarnej nad wejściem do zakrystii. W obrządku wschodnim płaszczenica jest liturgicznym symbolem wielkiego piątku, jest odpowiednikiem Grobu Pańskiego. I tam jest częściej eksponowana. Może w Brunarach została odstawiona, bo nie pasuje, jest mniej wartościową ikoną, może... Ale to takie luźne domniemania. Może czeka na swój czas?
O takiej chowanej płaszczenicy, ale w cerkwi w Owczarach, usłyszałem od przypadkowej osoby. Miała być schowana w prezbiterium i czymś jeszcze zakryta. Nie miała to być, takie miałem zapewnienie, ta umieszczona w ikonostasie, o którą pytałem w konkursie. Będąc w ub. roku w Owczarach uruchomiłem swoją dociekliwość. Dostałam pozwolenie na wejście za ikonostas. Tam ujrzałem centralnie stojący prestoł, a na nim drewniany syjon będący odpowiednikiem tabernakulum. Przed nim płótno. Pani udostępniająca cerkiew wynagradzając moją dociekliwość uniosła je i:
widzę obraz na płótnie z wizerunkiem Chrystusa w grobie. Jest płaszczenica!!? Nie! To jest antymins!
To też chusta z obrazem podobnym obrazom na płaszczenicy, ale z wszytymi relikwiami i pełniąca inną rolę. Na niej, nawet poza ołtarzem, sprawuje się liturgię. Bez niej nie można liturgii odprawić. Wyjaśniła się więc moja zagadka, niedokładna informacja od przypadkowej osoby.
https://picasaweb.google.com/1052597427 ... directlink


Na górę
Post: 17-02-2015 19:49 
Offline

Rejestracja: 07-11-2009 18:57
Posty: 2277
To zdjęcie już było wątku o mandylionach. Zamieszczam je ponownie na potrzeby tego wątku. Za mandylionem w cerkwi (kościele) widać fragment malowidła (?). Być może to zasłonięta płaszczenica, lecz by się o tym przekonać niezbędna jest wizyta w świątyni w Brunarach.
Obrazek


Na górę
Post: 18-02-2015 10:07 
Offline

Rejestracja: 08-07-2014 13:32
Posty: 143
To nie jest antymins, a własnie płaszczenica, o czym świadczy hymn napisany cyrylicą na obwódce ("Błahoobraznyj Josyf...").
Żeby nie być gołosłownym: http://www.cyrylimetody.marianie.pl/infoakatyst.htm


Na górę
Post: 18-02-2015 23:21 
Offline

Rejestracja: 10-05-2011 15:36
Posty: 737
Lokalizacja: słupsk
igi pisze:
To nie jest antymins, a własnie płaszczenica, o czym świadczy hymn napisany cyrylicą na obwódce ("Błahoobraznyj Josyf...").

Na potwierdzenie tego kopiuję z psd.edu.pl/Płaszczenica w Liturgi Świętej:
Bardzo często na takich płaszczanicach umieszczane były tekst troparionu mającego bezpośredni
związek z umieszczonym przedstawieniem „W grobie ciałem, w otchłani duszą jako Bóg, w
raju zaś z łotrem, na tronie z Ojcem i Duchem byłeś Chryste, wszystko napełniający, Ty,
którego żadne słowo opisać nie może”. To samo można powiedzieć o rzadkim napisie
doksologii (wieliczanija) i najczęściej występującym troparionie „Dostojny Józef zdjąwszy z
drzewa przeczyste Ciało Twoje, całunem czystym owinął i wonnościami namaściwszy, w
nowym złożył grobie” (Błagoobraznyj Iosif...)

Też wstępnie myślałem, że to płaszczenica. Jednak po wczytaniu się w różne źródła zmieniłem zdanie. Zmyliły mnie opisy, w których anymins, wizerunek na nim Chrystusa złożonego w grobie, umiejscowienie (prestoł), porównanie do korporału, pasowały mi do tego, co zobaczyłem za ikonostasem w Owczarach.
A w słowniku ikonograficznym umieszczonym w http://www.cerkiew-hanczowa.pl wyczytałem:
Wykonany na płótnie wizerunek Chrystusa w Grobie, służy obrzędom Wielkiego Tygodnia. Wystawiany jest w
cerkwi do adoracji, obnoszony procesyjnie wokół świątyni przed Liturgią w dzień Zmartwychwstania Pańskiego, a na
jej czas ułożony na ołtarzu za ikonostasem.- to o płaszczenicy.
A także:
Obrazy Mistycznego Ciała Pańskiego należą do podstawowej ikonografii antyminsów (tkanina zawierająca relikwię,
ułożona na prestole).

Antymins w opisie, na który wyżej namiary podałeś, też pasuje do tego płótna w Owczarach.
Nie jestem specjalistą w tym temacie. Interesuje mnie wszystko, co związane jest z Beskidem Niskim i o wszystkim co można w BN zobaczyć dużo czytam, oglądam, chcę coś wiedzieć. Tak też "wczytałem się " w płaszczenicę, w antymins, a wcześniej m.in. w mandylion.
Tym razem wczytałem się nieprecyzyjnie.


Na górę
Post: 19-02-2015 09:21 
Offline

Rejestracja: 08-07-2014 13:32
Posty: 143
Płaszczenica też trafia na ołtarz - na Wielkanoc.
Z tego, co czytam w necie, antymins jest kwadratowy i powinien mieć wizerunki ewangelistów, czego na płaszczenicy nie ma.


Na górę
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Nowy temat  Odpowiedz w temacie  [ Posty: 6 ] 

Strefa czasowa UTC+01:00


Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 30 gości


Nie możesz tworzyć nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów

Szukaj:
Przejdź do:  
cron
Technologię dostarcza phpBB® Forum Software © phpBB Limited
Polski pakiet językowy dostarcza Zespół Olympus.pl