Sercu bliski Beskid Niski

Forum portalu www.beskid-niski.pl
Dzisiaj jest 28-03-2024 13:54

Strefa czasowa UTC+01:00




Nowy temat  Odpowiedz w temacie  [ Posty: 11 ] 
Autor Wiadomość
Post: 27-09-2009 07:25 
Offline
Awatar użytkownika

Rejestracja: 24-01-2005 17:11
Posty: 1070
Lokalizacja: Nowica
Wczoraj, w samo południe przejeżdżałem z kumplami przez Czystohorb. Jak zawsze zerknąłem przez szybę auta na cerkwisko i... zaniepokoił mnie widok traktora na nim. Zatrzymaliśmy się. Doszliśmy na cerkwisko i cmentarz wokół niego, a tam 3 mężczyzn w wieku od mniej więcej 20 do 35 lat popija piwo i... rozbiera podmurówkę nie istniejącej cerkwi!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! Załadowana przyczepa zapięta do nie rejestrowanego traktora pełna jest już kamieni. Na początku w miarę spokojnie pytam co jest grane, a jeden z kolesi odpowiada, że co mi do tego? To tłumaczę, że to cmentarz jest, że miejsce po cerkwi, że tu moi pradziadkowie są pochowani (chodziło o to żeby uświadomić w czym rzecz, bo pradziadków tam pochowanych nie mam...) a on mi na to, że jemu to zwisa, że to nie jest cmentarz etc. etc. To ja, że mi nie zwisa i że popełniają przestępstwo i zaczynam robić zdjęcia. Panowie uciekają... Jeden z nich traktorem, aaa, jeszcze dorzuca, że tata mu kazał, a ziemia wokół jest ich i oni mogą robić tu co chcą, ale ucieka, szkoda tylko, że kamienie zabrał, a my w tych nerwach nie wpadliśmy na to, żeby kamienie z przyczepy zrzucić, ale... pojechaliśmy na milicję do Komańczy, zgłosiliśmy co trzeba (umyślne niszczenie mienia) i poruszę niebo i ziemię żeby ta sprawa nie przyschła ot tak... :evil: Mało tego, ktoś ściął dużą lipę na cerkwisku, bodaj ostatnie stare drzewo tam.
A żeby było jeszcze ciekawiej to napiszę, że do Komańczy jechaliśmy w sprawie remontu tamtejszych krzyży przydrożnych..., a tu taki klops po drodze!
We wtorek w Rzeszowie spotkanie w sprawie cmentarzy ukraińskich w podkarpackiem, z panią wicewojewodziną, panem Przewoźnikiem z ROPWiM i jakimiś innymi notablami, będzxie o czym pogadać poza tym co było w planie, szkoda tylko, że takie rzeczy się dzieją...

_________________
Magurycz jest światem, credo quia absurdum.


Na górę
Post: 28-09-2009 12:24 
Offline
Awatar użytkownika

Rejestracja: 24-01-2005 17:11
Posty: 1070
Lokalizacja: Nowica
Z ostatniej chwili ponura informacja:
Cmentarz wokół cerkwiska w Czystohorbie wraz z nim samym jest prywatną własnością!!!!!!!!!! :evil: :evil: :evil: ... znaczy wedle prawa nie jest to cmentarz :evil: czyli hulaj dusza, piekła nie ma!
Kiedy ta poświęcona ziemia zmieniła swój status (?) nie wiem, ale :evil: niestety jest to kolejny wypadek tego typu.
Cmentarz greckokatolicki w Nowym Łupkowie?... działka rekreacyjno-wypoczynkowa!!!!!!!!!!!!!!!!
Cmentarz greckokatolicki (dolny) w Surowicy?... prywatna działka!!! Nabywca zabiega o jego wydzielenie, póki co bezskutecznie, nie wiedział, że kupił cmentarz...
Cmentarz greckokatolicki (dolny) w Skwirtnem?... prywatna działka...
Cmentarz żydowski w Baligrodzie (wpiasny do rejestru zabytków)?... do niedawna działka rekreacyjno-wypoczynkowa...
Cmentarz żydowski w Jaśliskach?... prywatna działka...
Cmentarz żydowski w Woli Michowej?... prywatna działka...

i tak mogę mnożyć i mnożyć i mnożyć... :evil:
Mam nadzieję, że uda mi się zorganizować ludzi, którzy pomogą mi zająć się sprawą przekwalifikowywania cmentarzy hurtem, nie pojedynczymi wypadkami. Coś to nasze prawo kuleje strasznie, także w tej materii, czas najwyższy zająć się tym, wprzęgnąć w to także media i ukrócić ten proceder, a gdzie się tylko da przywrócić właściwy stan!
Kto ma ochotę pomóc w jakikolwiek sensowny sposób to zapraszam do współpracy.
Choćby w taki żeby w swojej gminie zorientować się jak sprawy cmentarne się mają.

_________________
Magurycz jest światem, credo quia absurdum.


Na górę
Post: 28-09-2009 13:12 
Offline
Moderator
Awatar użytkownika

Rejestracja: 14-10-2005 15:43
Posty: 1693
Lokalizacja: Biecz
zdjęcia z szabru cerkwiska w Czystohorbie

:evil: :evil: :evil:

Obrazek Obrazek Obrazek

_________________
Na cmentarzu czujesz, że żyjesz
http://www.youtube.com/watch?v=dbP1e4Sw ... re=related


Na górę
Post: 28-09-2009 13:54 
Offline
Awatar użytkownika

Rejestracja: 24-01-2005 17:11
Posty: 1070
Lokalizacja: Nowica
a to jarku zdaje się twój drugi obóz był :) , znaczy jak pracowaliśmy w 1999 roku w Czystohorbie

_________________
Magurycz jest światem, credo quia absurdum.


Na górę
Post: 28-09-2009 18:37 
Offline

Rejestracja: 16-09-2005 06:50
Posty: 1198
Lokalizacja: kolejno z: base.7g, 8g, 9g
Cytuj:
Mam nadzieję, że uda mi się zorganizować ludzi, którzy pomogą mi zająć się sprawą przekwalifikowywania cmentarzy hurtem, nie pojedynczymi wypadkami


Bo też z cmentarza który jest cmentarzem wedle prawa można takiego zbieracza kamieni pogonić łatwiej a z prywatnej działki już gorzej . Wręcz samemu można zostać pogonionym.

Rzeczywistość bowiem w dużo mniejszym stopniu kształtuje się młotkiem, kielnią, majzelkiem czy kosą niż słowem pisanym – prawem, wbrew pozorom.

_________________
Hasło wikipedii "Oddział Grobów Wojennych C. i K. Komendantury Wojskowej w Krakowie" stanowi częsty dla tego źródła informacji przykład pilnie pielonego za pomocą cenzury prewencyjnej prywatnego folwarku mającego uchodzić za obiektywne informacje.


Na górę
Post: 28-09-2009 19:05 
Offline
Awatar użytkownika

Rejestracja: 24-01-2005 17:11
Posty: 1070
Lokalizacja: Nowica
Mylisz znowu byty, prawo nie wyremontuje cmentarzy... :lol: , wypadków jak wyżej nie jest na szczęście zbyt wiele i rzeczą zupełnie osobną jest uregulowanie prawa (bo cmentarzy wyznaniowych nie będących cmentarzami w świetle prawa, owszem, wiele), a do tego właśnie będę szukał sprzymierzeńców (a ściśle już się pojawiają), a swoje dalej robił, bo zanim prawo powstanie sensowne to może niewiele zostać..., a ja kamieniarzem jestem, a nie prawnikiem :) . Niech każdy robi co umie najlepiej robić.
A i te starania pewnie lata będą trwały i są na pewno tacy, którzy szybciej ogarną sprawę zręcznie, a ja im pomogę w miarę sił i wiedzy. Tyle.

I JESZCZE INFORMACJA Z OSTATNIEJ CHWILI NIE DOŚĆ JASNA W PIERWSZEJ CZĘŚCI: DZIAŁKA OPISYWANA WYŻEJ JEST PRYWATNA, ALE RZEKOMO FIGURUJE NA NIEJ CERKWISKO Z OKALAJĄCYM JE CMENTARZEM, NA RAZIE NIE WIEM NA JAKICH PRAWACH I CZY TO ABY NIE TYLKO POZOSTAŁOŚĆ NA MAPIE; CMENTARZ POŁOŻONY OKOŁO 100 METRÓW NA ZACHÓD OD CERKWISKA JEST WŁASNOŚCIĄ KOŚCIOŁA RZYMSKOKATOLICKIEGO.

_________________
Magurycz jest światem, credo quia absurdum.


Na górę
Post: 28-09-2009 19:21 
Offline
Awatar użytkownika

Rejestracja: 24-01-2005 17:11
Posty: 1070
Lokalizacja: Nowica
Cenię bardziej pracę, moje prawo, ty pisanie (inny rodzaj pracy) i niech tak zostanie. Już kiedyś pisałem... różne światy i dobrze :D
Widzisz Jan Himilsbach zapytany, którą dziedzinę swojej twórczości ceni bardziej, literacką czy kamieniarską? odparł, że kamieniarską, bo tą nikt sobie dupy nie podetrze... zręcznie powiedziane, co nie? :)
Nie muszą wszyscy jak ty myśleć, że nie wspomnę, że na egzekwowanie prawa trzeba mieć jeszcze pieniądze, tych jakoś zawsze brakuje (to mam budżet państwa jeszcze napisać?), ustawa o zabytkach całkiem w dechę, a pieniędzy nadal mało, a ustawa wiadoma z 1933 roku? Mi zdaje się dobra, tylko czemu tyle cmentarzy wojennych zniszczało?
Przyznaję, warto ludzi uświadamiać w wielu sferach, ale też warto mieć pod ręką przykłady, które to uświadamianie umacniają.

Ajajaj, zmęczyłem się pisaniem :lol:

_________________
Magurycz jest światem, credo quia absurdum.


Na górę
Post: 28-09-2009 20:46 
Offline

Rejestracja: 16-09-2005 06:50
Posty: 1198
Lokalizacja: kolejno z: base.7g, 8g, 9g
Cytuj:
Mylisz znowu byty, prawo nie wyremontuje cmentarzy

Za to "bezprawie" zniszczy z uśmiechem na twarzy.
Już kiedyś powiedziałem że "pospolite ruszenie" w makroskali nie załatwia niczego. Może jeśli chodzi o łemkowskie nagrobki trochę bardziej to sensowne bo nie są niejednokrotnie zinwentaryzowane, opisane o projektach nie wspominając. Odwrotnie do wojennych cmentarzy z Galicji Zachodniej...
Z ustawą z 33 roku mieszasz straszliwie - toż właśnie na jej podstawie Państwo Polskie wysupłuje wcale nie male pieniądze na remonty cmentarzy. Jednakże nie ma przepisów które umożliwiały by gminom z własnych środków utrzymywanie tych nie małym kosztem odbudowanych obiektów w należytym stanie. W miastach jeszcze jakoś sie kombinuje - zielenie miejskie itp. W gminach wiejskich jak kto się tym nie przejmuje to już zupełna kaplica. Możesz tych przepisów nie ogarniać ale będąc praktykiem nie myl remontów z koszeniem chwastów...

No i zmieniaj ten status prawny, bo chyba jakoś nie zrozumiałeś do końca (albo udajesz) że jestem za tym.

_________________
Hasło wikipedii "Oddział Grobów Wojennych C. i K. Komendantury Wojskowej w Krakowie" stanowi częsty dla tego źródła informacji przykład pilnie pielonego za pomocą cenzury prewencyjnej prywatnego folwarku mającego uchodzić za obiektywne informacje.


Na górę
Post: 28-09-2009 22:08 
Offline
Awatar użytkownika

Rejestracja: 24-01-2005 17:11
Posty: 1070
Lokalizacja: Nowica
Żadnego pospolitego ruszenia nie widzę na cmentarzach wyznaniowych, w jakimś sensie na szczęście bo, owszem, bywa groźne, a - jak wiesz -przykłady można mnożyć, ale też warto ludzi zarażać ideami i przekazywać swoje doświadczenia i wiedzę, mam wrażenie, że częściej zrażasz niż zarażasz, ot co, a szkoda...
Co do wspomnianej ustawy (cmentarze wyznaniowe nie mają takiego luksusu, zwłaszcza te których opiekunów pogoniono albo wymordowano)... gdyby była taka super, to byłoby inaczej niż piszesz, co nie? :) To ją zmień albo koś i utrzymuj. Człowieku, ja tu piszę o niszczeniu cerkwiska, a ty dalej swoje o jakimś koszeniu, nie ten wątek!!!! na wszystkie cmentarze świata!! Gwoli ścisłości, wykopanie i wywiezienie kilkudziesięciu m3 ziemi, korzeni, ściółki to nie koszenie, które zajęło porządną dniówkę. Tak czy inaczej remont się od czegoś zaczyna, fajnie jest znać stan obiektu, teraz wszystko prawie jest jasne i git.
Zajmij się zmienianiem przepisów i pozyskiwaniem kasy i daj sobie na wstrzymanie, bo czego bym na tym forum nie napisał to zaczynasz syczeć, mnie to już nie rusza, ale jest nudne.

_________________
Magurycz jest światem, credo quia absurdum.


Na górę
Post: 29-09-2009 05:30 
Offline

Rejestracja: 16-09-2005 06:50
Posty: 1198
Lokalizacja: kolejno z: base.7g, 8g, 9g
Chyba jesteś przewrażliwiony Szymon. Napisałeś że, chcesz zainicjować coś w sprawie zmiany statusu prawnego tych cmentarzy zamienionych w prywatne działki, ja napisałem że prawem można uczynić więcej niż młoteczkiem, co było postem popierającym tą inicjatywę. Następnie zaś TY wyjechałeś z ustawą z 33 roku...
I jak widać totalnie nie zrozumiałeś późniejszej mojej uwagi o koszeniu/utrzymywaniu kontra remontach i różnej sytuacji prawno -finansowej tych działań...

_________________
Hasło wikipedii "Oddział Grobów Wojennych C. i K. Komendantury Wojskowej w Krakowie" stanowi częsty dla tego źródła informacji przykład pilnie pielonego za pomocą cenzury prewencyjnej prywatnego folwarku mającego uchodzić za obiektywne informacje.


Na górę
Post: 30-09-2009 12:01 
Offline
Awatar użytkownika

Rejestracja: 24-01-2005 17:11
Posty: 1070
Lokalizacja: Nowica
jasne, jasne, wszystko jasne, przepisy to dla mnie działanie poboczne, a działanie pucką, gradziną, szpadlem, trójnogiem etc. etc. i tak jest ważniejsza dla mnie, zwłaszcza, że odnosi też istotny skutek społeczny...

_________________
Magurycz jest światem, credo quia absurdum.


Na górę
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Nowy temat  Odpowiedz w temacie  [ Posty: 11 ] 

Strefa czasowa UTC+01:00


Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 32 gości


Nie możesz tworzyć nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów

Szukaj:
Przejdź do:  
Technologię dostarcza phpBB® Forum Software © phpBB Limited
Polski pakiet językowy dostarcza Zespół Olympus.pl