Sercu bliski Beskid Niski

Forum portalu www.beskid-niski.pl
Dzisiaj jest 28-03-2024 13:26

Strefa czasowa UTC+01:00





Nowy temat  Odpowiedz w temacie  [ Posty: 15 ] 
Autor Wiadomość
Post: 14-01-2013 16:12 
Offline

Rejestracja: 25-04-2009 07:26
Posty: 1249
Będzie krótko, bo i sam spacer był krótki :-)
W sobotę mimo dość niesprzyjających prognoz (zapowiadały temp. odczuwalną poniżej 10st i opady śniegu) ruszyłem na zaplanowaną krótką trasę. Krótką, gdyż towarzyszyła mi tym razem małżonka a nie chciałem jej zniechęcić od razu do Beskidu. Trasa miała prowadzić przez Ożenną niebieskim w stronę Ciechani i po dotarciu do szlaku czerwonego przez przeł. Beskid nad Ożenną wrócić do skrzyżowania po drodze zahaczając o wszystkie cmentarze. Już na wstępie, z obawy o warunki śniegowe na podejściu niebieskim szlakiem odwróciłem trasę i spod byłej strażnicy WOP ruszyliśmy na cm. nr 4, z niego zeszliśmy do drogi, gdzie mogliśmy podziwiać zmyślną numerację cmentarzy pierwszowojennych (pewnie to też zasługa grantów unijnych, widziałem takie tablice również przy innych cmentarzach, jednak wolałbym, aby trzymali się oryginalnej numeracji a nie wymyślali swoją). Po drodze trochę zaczynał sypać śnieg i już obawiałem się, że ze zdjęć nic nie będzie jednak jeszcze przed dojściem do granicy wypogodziło się i zaczęło świecić piękie słońce. Co do temp. prognoza również sie myliła :-) Granicznym szlakiem szliśmy w kierunku cm. 1 i 2, było dość ciężko ale nie ze względu na pokrywę śnieżną lecz z powodu, że szlak już nieźle zarósł głównie leszczyną a leżący na gałązkach śnieg dodatkowo je poprzyginał i nieraz wytrzepywało się śnieg zza kołnierza. W końcu odbijamy w kierunku cmentarzy, po drodze przecinamy jakąś nową drogę leśną.
Przy cmentarzach odpoczynek i posiłek, którego oczywiście najbardziej domaga się pies. Zapada też decyzja, że szkoda włóczyć się po lesie skoro tak pięknie świeci słońce - bedziemy schodzić przez pola do Ożennej. Z pól piękne widoki, schodzimy w dolinę i po udanej przeprawie przez Ryjak lądujemy koło następnego cmentarza - nr 3. Trochę błądzę jeszcze po cmentarzu łemkowskim, jednak trzeba się zbierać, bo zaczynają zlatywać się psy - trzeba było na nie uważać aż do skrzyżowania, jednego wilczura dopiero kijek usadził w miejscu :-( Na skrzyżowaniu widzę ciągnące się starą drogą w stronę Żydowskiego ślady traktora - wpada mi do głowy myśl, by spróbować dojechać do miejsca, skąd było zrobione zimowe zdjęcie do kalendarza MPN-u. Niestety po wyjechaniu na górkę jeszcze przed osiągnięciem linii lasu drogę zagradza zaspa, której nie pokonał też traktor. On zjechał na pola, ja musze odpuścić. Jeszcze tylko podziwianie zimowych widoków i jedziemy na Grzywacką.
Parkujemy za mostem i powolutku wspinamy się czerwonym szlakiem. Po drodze mijamy wiatę - bardzo dobre miejsce na odpoczynek z widokiem na dolinę Wisłoki, lecz nie korzystamy bo ławeczki przysypane topniejącym śniegiem. Wyżej przechodzimy koło wykonanych ciekawie oznaczeń szlaku - tam, gdzie brakowało drzew do namalowania znakarze szlak oznaczyli na pionowo ustawionych kawałkach kamieni, dodatkowo ustalonych przez obłożenie mniejszymi - mi to się spodobało :-)
Liczyłem po cichu że żona będzie mieć okazję zobaczyć Tatry z Grzywackiej ale to byłaby zbyt wielka łaska Beskidu aby tak za pierwszym razem jej się udało. Mimo wszystko widoki piękne, wiatru prawie nie ma a wrażenia wyskrobania się na kołysającą się mimo to wieżę też zapadające w pamięć.
Później już tylko zejście do samochodu i powrót do domu.
P.S. Zapomniałem dodać - moderatorska kapliczka w Grabiu ma się dobrze, ogrodzenie naprawione, natomiast sąsiednia - tak jak pisał Szymon - nadaje się do roboty :-( (fajna ta edycja 120min ;) )

Zdjęcia


Na górę
Post: 14-01-2013 18:23 
Offline

Rejestracja: 27-11-2011 10:54
Posty: 102
Lokalizacja: Rzeszów
Świetna traska i zdjęcia zarazem. Wnioskuję, że śniegi duże, ciekaw jestem czy w okolicy Mag. Wątkowskiej i Kornutów jest tak samo? Wybieram się tam rakietami połazić i mam nadzieję, że również śniegi dopiszą. Pozdrawiam


Na górę
Post: 14-01-2013 19:08 
Offline

Rejestracja: 10-07-2010 12:50
Posty: 280
Lokalizacja: Kraków
Ech, tęskno się zrobiło patrząc na Twoje zdjęcia.
Czy zdjęcie 38, "ciekawe ukształtowanie terenu" to nie przypadkiem grodzisko koło Żmigrodu?


Na górę
Post: 14-01-2013 19:15 
Offline
Administrator
Awatar użytkownika

Rejestracja: 18-09-2004 19:47
Posty: 2026
Lokalizacja: Rabka
Coś kombinowałeś z Balasem bieli?

_________________
"Nasze piwo jest zdrowe".
Browar Grybow.


Na górę
Post: 14-01-2013 20:32 
Offline

Rejestracja: 25-04-2009 07:26
Posty: 1249
Yakari pisze:
Świetna traska i zdjęcia zarazem. Wnioskuję, że śniegi duże, ciekaw jestem czy w okolicy Mag. Wątkowskiej i Kornutów jest tak samo?

Śniegu świeżego tak ok. 15cm, pod nim zmrożony starszy, w lesie jak obchodziliśmy większe zagęszczenia krzaków ja się zapadałem.
prosty pisze:
Czy zdjęcie 38, "ciekawe ukształtowanie terenu" to nie przypadkiem grodzisko koło Żmigrodu?

Nie wiem :-( Ale wydaje mi się, że grodzisko trochę dalej powinno być.
HM pisze:
Coś kombinowałeś z Balasem bieli?

Weź mi nawet nie mów, chyba będę musiał szarą kartę zrobić/kupić, bo mnie już diabli brali na fioletowy śnieg. Szczególnie rano nierówno AWB łapie. Do tego jeszcze nie umiem obrabiać zdjęć :-( Na których zdjęciach zauważyłeś? Choć równie dobrze możesz powiedzieć - wszystkich ;) I strasznie pomiar światła mnie w konia robił.


Na górę
Post: 14-01-2013 20:46 
Offline

Rejestracja: 04-04-2010 18:50
Posty: 115
Lokalizacja: Wielkopolska
"wpada mi do głowy myśl, by spróbować dojechać do miejsca, skąd było zrobione zimowe zdjęcie do kalendarza MPN-u"

ale to chyba nie na 2013 kalendarz ???


Na górę
Post: 14-01-2013 20:52 
Offline

Rejestracja: 27-11-2011 10:54
Posty: 102
Lokalizacja: Rzeszów
Dzięki Długi, myślę że do soboty trochę napada świeżego.


Na górę
Post: 14-01-2013 21:09 
Offline
Administrator
Awatar użytkownika

Rejestracja: 18-09-2004 19:47
Posty: 2026
Lokalizacja: Rabka
Żadne zdjęcie nie jest przez WB popsute.
Odbiór WB w galerii jest względny - uproszczając - śnieg wcale nie musi być biały, a balans bieli ustawiony wg kartonika.
Podejrzewam, że próbowałeś ustawiać na śnieg, a potem wg pogody z ustawień predefiniowanych. Dlatego zdjęcia w galerii są wg różnych konwencji - i to mi się rzuciło w oczy. Tzn. różnią się kierunkiem i stopniem odchyłu od ideału szarej kartki.
Gdyby np. wszystkie zdjęcia były kopnięte w określonym kierunku o podobne wartości, śnieg mógłby być nawet fioletowy, albo zielony - nikt by na to nie zwrócił uwagi. Dlatego jednak auto jest o tyle OK, że kopnięcie WB zmienia się wraz ze zmianą pory dnia. Wtedy galeria tworzy całość.

Obróbka nie na wiele się zda jak nie chcesz robić RAWów. W RAWie WB możesz dowolnie krygować, w JPGu możesz jedynie nadać galerii określoną konwencję, np. w kierunku złota/brązu, sepii, zieleni/brązu - chodzi o nadanie galerii jednolitej kolorystyki.

_________________
"Nasze piwo jest zdrowe".
Browar Grybow.


Na górę
Post: 15-01-2013 08:38 
Offline

Rejestracja: 25-04-2009 07:26
Posty: 1249
futerski pisze:
ale to chyba nie na 2013 kalendarz ???

Dokładnie to zdjęcie - kalendarz wisi u mnie w biurze ;)
Yakari pisze:
Dzięki Długi, myślę że do soboty trochę napada świeżego.

Jak na razie odwilż -u mnie sporo śniegu przez noc pojechało.

HM - Wszystkie zdjęcia były robione na AWB ale już w terenie widziałem na histogramie, że pomiar światła mnie robi w konia i często posiłkowałem się korekcją EV ale nic więcej na ekraniku LCD nie byłem w stanie zobaczyć ze względu na panującą dookoła jasność. Dopiero w domu "przesiałem" zdjęcia, a te, które uznałem, że nadają się do pokazania coś dłubałem. Przede wszystkim sprawdzałem poprzez nawet całkowite przyciemnianie zdjęcia i jeśli najjaśniejsze fragmenty miały jakikolwiek zafarb (a przeważnie miały zielonkawy) to korygowałem do białego (o ile wskazywały śnieg).
Wiele zależy też od ustawień danego monitora, ale to i tak nie tłumaczy zaobserwowanej przez Ciebie zmiany odcienia kolorów.
Do RAW-ów kiedyś podchodziłem, przy tym aparacie po raz drugi, ale mnie to przerasta :-)
Widzę, że jeszcze długa droga przede mną do opanowania aparatu...


Na górę
Post: 15-01-2013 08:52 
Offline

Rejestracja: 04-04-2010 18:50
Posty: 115
Lokalizacja: Wielkopolska
Dlugi pisze:
Dokładnie to zdjęcie - kalendarz wisi u mnie w biurze


No to mam pytanko: gdzie ten kalendarz można nabyć?

I niezależnie od..., mam nadzieję, że po tej wyprawie Twoja małżonka się nie zniechęciła, a wręcz przeciwnie - czeka na kolejną :)


Na górę
Post: 15-01-2013 10:14 
Offline

Rejestracja: 25-04-2009 07:26
Posty: 1249
futerski pisze:
No to mam pytanko: gdzie ten kalendarz można nabyć?
I niezależnie od..., mam nadzieję, że po tej wyprawie Twoja małżonka się nie zniechęciła, a wręcz przeciwnie - czeka na kolejną :)

Myślę że na pewno w siedzibie MPN-u w Krempnej, nie wiem czy wysyłkowo da się załatwić. Małżonka owszem, wykazuje ochotę na następne wędrówki ale chce by były bardziej widokowe niż wędrówka granicznym. Raczej nie poruszały jej odwiedzone cmentarze wojenne ani łemkowski :-( Następna z konieczności będzie Popowa Polana nad Kamionką choć błąka mi się po głowie znów Polańska - zobaczymy w zależności od pogody.
Swoją drogą - proponowałem kiedyś u mnie w firmie aby zrobili wycieczkę górską w BN trasą z Koniecznej na Jaworzynę Koniczniańską, Regietów ewentualnie Rotunda i zejście do Ługu a jak nie to zakończenie ogniskiem w Regietowie. Pytanie było - "czy są jakieś widoki?" Ręce mi opadły a wycieczka została zorganizowana na Poł. Wetlińską...


Na górę
Post: 15-01-2013 10:19 
Offline
Administrator
Awatar użytkownika

Rejestracja: 18-09-2004 19:47
Posty: 2026
Lokalizacja: Rabka
Mi AWB nigdy tak w żadnym z trzech Pentaxów nie robił. Nawet nie zawracałem sobie głowy balansem.
Co do pomiaru światła - popatrz, czy nie masz pokrętła ustawionego na centralnie ważony, albo punktowy.

Btw. O co chodzi z tą unijną numeracją cmentarzy?

_________________
"Nasze piwo jest zdrowe".
Browar Grybow.


Na górę
Post: 15-01-2013 11:29 
Offline

Rejestracja: 25-04-2009 07:26
Posty: 1249
Pomiar światła mam matrycowy ale sporo musiałem korygować na + jeśli zaśnieżony krajobraz robiłem. Początkowo myślałem, że to wina polara - mam CP-L ale ostatnio wogóle polara nie używałem (wprowadza mi jakiś żółty zafarb).
Z tą "unijną" (bo nie wiem czy to zasługa grantów unijnych) numeracją chodzi o to, że widziałem przy paru cmentarzach tablice kierujące do nich, na których nie ma powszechnie przyjętej numeracji. Nie przeszkadza to jeśli w danej miejscowości jest jeden cmentarz (Krempna, Łysa Góra) ale w Grabiu popisali się nazywając "Grab I" i "Grab II".
Kojarzy ktoś logo widoczne na tablicy?


Na górę
Post: 15-01-2013 12:38 
Offline

Rejestracja: 14-03-2011 19:34
Posty: 15
Jeśli można się wtrącic to z mojego doświadczenia najlepsze ustawienia na śnieg to + 1 EV i do tego balans bieli lampy błyskowej , wychodzą wspaniałe naturalne kolory bez przekłamań a śnieg jest bieluśki :) Auto balance źle się sprawdza u mnie na śniegu , trąci niebieskim i jest za ciemno


Na górę
Post: 16-01-2013 02:10 
Offline

Rejestracja: 10-07-2010 12:50
Posty: 280
Lokalizacja: Kraków
Dlugi pisze:
prosty pisze:
Czy zdjęcie 38, "ciekawe ukształtowanie terenu" to nie przypadkiem grodzisko koło Żmigrodu?

Nie wiem :-( Ale wydaje mi się, że grodzisko trochę dalej powinno być.


Trudno oczywiście ocenić bez odpowiedniej perspektywy, ale ja bym stawiał że to jednak to :)


Na górę
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Nowy temat  Odpowiedz w temacie  [ Posty: 15 ] 

Strefa czasowa UTC+01:00


Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 26 gości


Nie możesz tworzyć nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów

Szukaj:
Przejdź do:  
cron
Technologię dostarcza phpBB® Forum Software © phpBB Limited
Polski pakiet językowy dostarcza Zespół Olympus.pl