Sercu bliski Beskid Niski

Forum portalu www.beskid-niski.pl
Dzisiaj jest 28-03-2024 15:17

Strefa czasowa UTC+01:00





Nowy temat  Odpowiedz w temacie  [ Posty: 3 ] 
Autor Wiadomość
Post: 22-05-2011 16:14 
Offline

Rejestracja: 25-04-2009 07:26
Posty: 1249
Po ponad 2 miesiącach przerwy wreszcie wyrwałem się w teren. Trasa wiodła pętla z Rozstajnego przez Nieznajową, Czarne, Jasionkę, Krzywą, Banicę, Wołowiec do Nieznajowej. Pierwotnie miała wieść odwrotnie, ale obawiałem się rosy na wysokich trawach w kierunku Wołowca (zresztą zupełnie niepotrzebnie). Pogoda zapowiadana była piękna, prawie się spełniła, choć to było dodatkową atrakcją :-) Pierwszy dłuższy postój był nad Jasionką jeszcze przed "aleją kapliczek", widoki tak piękne że ruszać się z tego miejsca nie chciało. Jednak jeszcze wiele rzeczy do zobaczenia i sprawdzenia było więc podreptałem dalej. Jasionka, Krzywa z remontowaną cerkwią i cmentarzem nr 54 (tylko kurhan, dobrze że ogrodzony, jednak na miejscu nic więcej o nim nie można się dowiedzieć), później skręt na Banicę i łąkami do cmentarza 62. Przed nim na łące rozwalony cokół krzyża, schodzę do strumienia i już widać resztki kopuły czasowni. Trochę chaszczowania, oglądam jedyny (?) ocalały nagrobek na cmentarzu powyżej i w tarninie resztki drugiego, dalej przez łąki do szlaku niebieskiego i za nim pod Magurycz, skąd ścieżka oznakowana różyczkami zaprowadził mnie do kamieniołomów i jeziorek. Wracając do szlaku słyszę głuche pomruki burzy, jednak las nie pozwala nic więcej zobaczyć. Schodzę do szlaku czerwonego i nim dość szybko do Wołowca, by wreszcie po wyjściu z lasu ogarnąć to co się dzieje na niebie. Po wyjściu z lasu widzę kartkę ostrzegającą o psie i rzeczywiście był - dość spasiony wilczur, który rzucił się w naszą stronę. Na jego ujadanie wybiegła z domu właścicielka i wspólnie udało się go złapać - nie będę pisał co sądzę o trzymaniu psów bez uwięzi koło szlaku, tym bardziej że to nie był koniec niespodzianek w Wołowcu :-(
Idąc dalej penetruję teren za wszystkimi krzyżami jakie miałem oznaczone, wiele więcej znajduję w terenie, szczególnie przed jednym domem zaciekawiają mnie 2 postumenty z krzyży. Przed cerkwią nie znajduję jednego z krzyży, później przy ostatnim gospodarstwie drugiego - ciekawe czy to czasem one nie dostały nóg i nie znalazły się upstrzone przed tamtym domem? W tym ostatnim gospodarstwie również miałem spotkanie z psami - wpierw wyleciał jeden wilczurowaty, widząc to zatrzymałem się i myślałem że właściciele go odwołają, tym bardziej że byli na polu i widzieli co się dzieje. Jak zobaczyłem że ich pies nie atakuje tylko zachowuje odległość to zacząłem iść dalej - wtedy dobiegły jeszcze 2 takie same. Razem już niestety zaatakowały i zaczęło być niebezpiecznie. Dopiero wtedy działania właścicieli przybrały skuteczniejszą formę i udało się ich odpędzić.
Chciałem trochę więcej czasu poświecić na Nieznajową, jednak coraz bliższe grzmoty dopingowały do wyciągania nóg. Mimo wszystko udało się pooglądać krzyże w dolinie choć na oglądnięcie cmentarza czasu zabrakło. Deszcz zaczął padać i zdążyłem tylko dojść pod chałupę w Nieznajowej i tam musiałem schronić się pod okapem, zabrakło 0.5h by dojść do samochodu. Błyskawice i następujące zaraz grzmoty świadczyły że uderzenia są w bliskiej okolicy a huk grzmotów był potęgowany echem odbitym od wzgórz otaczających dolinę - zastanawiałem się czy to nie jest ten zapowiadany koniec świata, choć czas się trochę nie zgadzał :-) . Po przeczekaniu trasę dokończyłem w lekkim deszczu i udałem się oglądnąć kapliczkę w Grabiu :-)
A tytuł? W trasie widziałem ponad 60 krzyży/kapliczek (nie licząc tych na cmentarzach) a koniec świata już wyjaśniałem :-)
Zdjęcia


Na górę
Post: 23-05-2011 18:37 
Offline

Rejestracja: 07-02-2007 18:51
Posty: 677
Super relacja. Zdjęcia cudne.
Dzieki Dlugi :)


Na górę
Post: 25-05-2011 20:44 
Offline

Rejestracja: 02-12-2009 21:42
Posty: 462
Lokalizacja: Gorlice
Obejrzałem fotki , prześledziłem mapę, dzięki wielkie :D

PS. A w sprawie Wołowca i tych psów to też miałem tam takie przygody... Brak słów

_________________
Jeśli czcić chcecie poległych bohaterów / Podarujcie swe serca ziemi, która ich kryje.
Inskrypcja cmentarza nr 59 Przysłup


Na górę
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Nowy temat  Odpowiedz w temacie  [ Posty: 3 ] 

Strefa czasowa UTC+01:00


Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 20 gości


Nie możesz tworzyć nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów

Szukaj:
Przejdź do:  
cron
Technologię dostarcza phpBB® Forum Software © phpBB Limited
Polski pakiet językowy dostarcza Zespół Olympus.pl