Sercu bliski Beskid Niski

Forum portalu www.beskid-niski.pl
Dzisiaj jest 29-03-2024 14:23

Strefa czasowa UTC+01:00




Nowy temat  Odpowiedz w temacie  [ Posty: 18 ]  Przejdź na stronę 1 2 Następna
Autor Wiadomość
Post: 24-10-2005 11:43 
Offline
Awatar użytkownika

Rejestracja: 21-09-2004 09:16
Posty: 211
Lokalizacja: Chorzów
Wczoraj zajrzałam do sobotniego dodatku "Turystyka" do Gazety Wyborczej.
Zwykle niewiele tam ciekawego, ale tym razem na 3 stronie, zapewne w związku ze zbliżającym się dniem Wszystkich Świętych jest artykuł o cmentarzach z I wojny światowej w Beskidzie Niskim.

Napisano o społecznej akcji odbudowy cmentarza na Rotundzie, wspomniano, że istnieje baza SKPB Warszawa.
Ogólnie omówiono trzy cmentarze - na górze Pustki, na Przełęczy Małastowskiej i na Rotundzie.

A w ramce podano ze w sieci najlepszą stroną z informacjami o cmentarzach jest www.beskid-niski.pl

Pozdrowienia.

Basia
(chyba pierwszy raz na tym forum, więc witam wszystkich)


Na górę
Post: 24-10-2005 12:04 
Basia Z. pisze:
(chyba pierwszy raz na tym forum, więc witam wszystkich)


Poczytaj na tym Forum, dużo tu wiadomości o ludziach bezinteresownie dbających o cmentarze wojenne.


Na górę
   
Post: 24-10-2005 14:17 
Offline
Awatar użytkownika

Rejestracja: 21-09-2004 09:16
Posty: 211
Lokalizacja: Chorzów
Anonymous pisze:
Basia Z. pisze:
(chyba pierwszy raz na tym forum, więc witam wszystkich)


Poczytaj na tym Forum, dużo tu wiadomości o ludziach bezinteresownie dbających o cmentarze wojenne.


Wiem, podczytuję od czasu do czasu, tylko odzywam się pierwszy raz.

Przy okazji pytanie znacznie luźniej związane z Beskidem Niskim - czy gdzieś w sieci można znaleźć informacje o cmentarzach (historia, aktualny stan) z rejonu operacji Łapanowsko-Limanowskiej.

Konkretnie chodzi mi o rejon Bochnia - Wiśnicz - Łapanów - Królówka.
Książkę pana Frodymy mam, bardziej chodzi mi o aktualny stan cmentarzy i o to co się aktualnie tam robi.

Pozdrowienia.

Basia


Na górę
 Tytuł:
Post: 24-10-2005 14:40 
Offline

Rejestracja: 16-09-2005 06:50
Posty: 1198
Lokalizacja: kolejno z: base.7g, 8g, 9g
Można.
Przeglądnij adresy podane przez Marka Widurka w wątku "Bibliografia" na tym forum.
Można też wrzucić do gógla :wink: hasło Żegocina + cmentarz wojenny lub wojskowy i wydzie na jedno.

Cytuj:
A w ramce podano ze w sieci najlepszą stroną z informacjami o cmentarzach jest www.beskid-niski.pl

Nie rozumiem - zdziwiło cię to, czy jak ?

_________________
Hasło wikipedii "Oddział Grobów Wojennych C. i K. Komendantury Wojskowej w Krakowie" stanowi częsty dla tego źródła informacji przykład pilnie pielonego za pomocą cenzury prewencyjnej prywatnego folwarku mającego uchodzić za obiektywne informacje.


Na górę
 Tytuł:
Post: 24-10-2005 14:50 
Offline
Awatar użytkownika

Rejestracja: 21-09-2004 09:16
Posty: 211
Lokalizacja: Chorzów
uruloki pisze:
Cytuj:
A w ramce podano ze w sieci najlepszą stroną z informacjami o cmentarzach jest www.beskid-niski.pl

Nie rozumiem - zdziwiło cię to, czy jak ?


Ucieszyło mnie, że GW też tak uważa, bo ja tak uważam od dawna.

:-)

Pozdrowienia.

Basia


Na górę
 Tytuł:
Post: 24-10-2005 16:01 
Offline

Rejestracja: 16-09-2005 06:50
Posty: 1198
Lokalizacja: kolejno z: base.7g, 8g, 9g
Po pierwsze nie GW tylko autor tego artykuliku.
Po drugie Bartka Wadasa zdziwiło a ciebie nie :shock: ?
Po trzecie: jeśli nie zdziwiło, to witaj w takim razie w bagnie...
Po czwarte: jak będę miał zamiar bałwanić się tak jak autor tego artykułu to napiszę że najlepsza strona o Beskidzie Niskim to www.cmentarze.gorlice.net.pl, a nie www.beskid-niski.pl :wink:

_________________
Hasło wikipedii "Oddział Grobów Wojennych C. i K. Komendantury Wojskowej w Krakowie" stanowi częsty dla tego źródła informacji przykład pilnie pielonego za pomocą cenzury prewencyjnej prywatnego folwarku mającego uchodzić za obiektywne informacje.


Na górę
 Tytuł:
Post: 24-10-2005 18:07 
Offline
Awatar użytkownika

Rejestracja: 18-09-2004 17:01
Posty: 54
Lokalizacja: Nebraska USA/Oderne -Beskid
z calym szacunkiem dla Bartka ale jezeli chodzi o cmentarze to strona urulokiego jest bezkonkurencyjna Basiu!Tu wielki uklon w strone urulokiego!


Na górę
 Tytuł:
Post: 25-10-2005 09:28 
ellenai pisze:
z calym szacunkiem dla Bartka ale jezeli chodzi o cmentarze to strona urulokiego jest bezkonkurencyjna Basiu!Tu wielki uklon w strone urulokiego!


Też tak uważam :idea: OK


Na górę
   
 Tytuł:
Post: 25-10-2005 11:28 
Offline
Awatar użytkownika

Rejestracja: 21-09-2004 09:16
Posty: 211
Lokalizacja: Chorzów
ellenai pisze:
z calym szacunkiem dla Bartka ale jezeli chodzi o cmentarze to strona urulokiego jest bezkonkurencyjna Basiu!Tu wielki uklon w strone urulokiego!


Po prostu nie znalam tej strony.
Ale ponieważ bardzo interesuję się cmentarzami z okresu I wojny światowej (jako turysta-krajoznawca) to chętnie w wolnym czasie obejrzę tą stronę.

BTW w rodzinnym albumie i w rodzinnych dokumentach odnalazłam kilka lat temu informację, że mój pradziadek - właściciel sporego kawałka lasu w majątku Nieprześnia ofiarował ziemię na dwa cmentarze - jeden na Zoni i drugi w Nieprześni (numerów teraz nie pamiętam).

Pozdrowienia.

Basia


Na górę
 Tytuł:
Post: 25-10-2005 18:51 
Offline

Rejestracja: 12-10-2005 18:58
Posty: 63
Lokalizacja: Tarnów
Basia Z. napisała:

"BTW w rodzinnym albumie i w rodzinnych dokumentach odnalazłam kilka lat temu informację, że mój pradziadek - właściciel sporego kawałka lasu w majątku Nieprześnia ofiarował ziemię na dwa cmentarze - jeden na Zoni i drugi w Nieprześni (numerów teraz nie pamiętam)."


pewnie chodzi o cmentarze 338 - Nieprześnia oraz 340 -Wola Nieszkowska -Zonia.
Broch i Hauptmann jako darczyńcę 100 m2 gruntu pod pierwszy z tych cmentarzy wymieniają Karola Sękowskiego.

Jeśli chodzi o cmentarze w okolicy Bochni,Wiśnicza i Łapanowa to mam nadzieję ze opracowanie na temat Okręgu IX Bochnia pojawi się na stronie Urulokiego wiosną.
Planowaliśmy "debiut " tego opracowania na ten rok, ale to z pewnością się nie uda. Zdecydowana większość zdjęć z tych cmentarzy jest już gotowa, ale przygotowanie wiarygodnych opisów 46 cmentarzy wymaga sporo czasu i bardzo często ponownych odwiedzin na poszczególnych obiektach. Mam nadzieję że dobra pogoda i długie zimowe wieczory pozwolą na dokończenie tej pracy
:)


Na górę
 Tytuł:
Post: 31-10-2005 14:05 
Offline
Awatar użytkownika

Rejestracja: 21-09-2004 09:16
Posty: 211
Lokalizacja: Chorzów
rosako pisze:
pewnie chodzi o cmentarze 338 - Nieprześnia oraz 340 -Wola Nieszkowska -Zonia.
Broch i Hauptmann jako darczyńcę 100 m2 gruntu pod pierwszy z tych cmentarzy wymieniają Karola Sękowskiego.


Owszem - te.
Pod drugi cmentarz też o ile się nie mylę jest ten sam darczyńca (sprawdzałam kilka lat temu w muzeum w Gorlicach u Brocha i Hauptmana (nie mam tej pozycji)).

A Karol Sękowski to w prostej linii mój pradziadek, zresztą bardzo ciekawa postać. Jest pochowany na cmentarzu w Sobolowie, tam gdzie zaraz obok jest cmentarz wojenny.
Mam w rodzinnym albumie dwa zdjęcia z tych dwóch cmentarzy z okresu ich budowy.
Niestety zdjęcia są dość kiepskiej jakości (jako że mają 90 lat)

Mam też opracowanie księdza Bobulskiego, dawnego proboszcza z Sobolowa, sprawującego dawniej opiekę nad tymi cmentarzami, które dostałam od niego osobiście.

Rodzina nadal mieszka w Stradomce, więc bywam tam praktycznie co roku.

rosako pisze:
Jeśli chodzi o cmentarze w okolicy Bochni,Wiśnicza i Łapanowa to mam nadzieję ze opracowanie na temat Okręgu IX Bochnia pojawi się na stronie Urulokiego wiosną.
Planowaliśmy "debiut " tego opracowania na ten rok, ale to z pewnością się nie uda. Zdecydowana większość zdjęć z tych cmentarzy jest już gotowa, ale przygotowanie wiarygodnych opisów 46 cmentarzy wymaga sporo czasu i bardzo często ponownych odwiedzin na poszczególnych obiektach. Mam nadzieję że dobra pogoda i długie zimowe wieczory pozwolą na dokończenie tej pracy
:)


Ja objechałam je wszystkie (rowerem) ale jakieś 8-9 lat temu (jak moje dzieci były małe i spędzałam wakacje w Stradomce). Również rejon Królówki, Łąkty Górnej i Dolnej oraz Rajbrotu. Sądzę jednak, że od tej pory sporo się zmieniło.
Jak wtedy byłam w Łąkcie wszystkie tamtejsze cmentarze stanowiły po prostu ogromne kępy krzaków.

Pozdrowienia.

Basia


Na górę
 Tytuł:
Post: 31-10-2005 16:29 
Offline

Rejestracja: 16-09-2005 06:50
Posty: 1198
Lokalizacja: kolejno z: base.7g, 8g, 9g
Cytuj:
Mam w rodzinnym albumie dwa zdjęcia z tych dwóch cmentarzy z okresu ich budowy.


Czy jest jakaś szansa na uzyskanie skanów tych fotografii ?

_________________
Hasło wikipedii "Oddział Grobów Wojennych C. i K. Komendantury Wojskowej w Krakowie" stanowi częsty dla tego źródła informacji przykład pilnie pielonego za pomocą cenzury prewencyjnej prywatnego folwarku mającego uchodzić za obiektywne informacje.


Na górę
 Tytuł:
Post: 31-10-2005 20:19 
Offline

Rejestracja: 23-10-2004 17:49
Posty: 705
Lokalizacja: D29 - 110
8)


Ostatnio zmieniony 11-03-2007 21:07 przez pazuzu, łącznie zmieniany 1 raz.

Na górę
 Tytuł:
Post: 02-11-2005 07:29 
pazuzu pisze:
o to samo mialem pytac :wink:
jezeli nikomu nie chcesz prywatnie to moze jakiemus Stowarzyszeniu bys to udostepnila??


Myślę że tak, zresztą myślałam o tym od dawna. Kilka lat temu pokazywałam te zdjęcia przy jakiejś okazji panu Frodymie.

Problem jest techniczny. Potrzebny byłby dobry skaner i program w którym można by "podciągnąć" jakość tych zdjęć. Osobiście nie mam do tego dostępu, ale może spróbuję w jakimś zakładzie fotograficznym (mam taki zaprzyjaźniony).

Pozdrowienia.

Basia


Na górę
   
 Tytuł:
Post: 02-11-2005 11:00 
W dzisiejszych warunkach każdy skaner dostępny w każdym biurze jest "dobry"... Wystarczy zeskanować w rodzielczości 300 dpi lub lepszej (np. 600 lub 1200 dpi) i w opcji "pełnego koloru".
Co do graficznych programów - to lepiej jest zdjęcia w ogóle na etapie skanowania nie obrabiać. Z "surowym" zdjęciem każdy potem poradzi sobie w zależności od potrzeb...
Pozdrawiam


Na górę
   
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Nowy temat  Odpowiedz w temacie  [ Posty: 18 ]  Przejdź na stronę 1 2 Następna

Strefa czasowa UTC+01:00


Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 8 gości


Nie możesz tworzyć nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów

Szukaj:
Przejdź do:  
Technologię dostarcza phpBB® Forum Software © phpBB Limited
Polski pakiet językowy dostarcza Zespół Olympus.pl